Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να ρωτήσω κάτι ? Κατά πόσο είναι νόμιμο να μου επιστρέψουν τα χρήματα της πτήσης σε credit στην αεροπορική με χρονικό περιθώριο να το χρησιμοποιήσω ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Atallos1 είπε

Να ρωτήσω κάτι ? Κατά πόσο είναι νόμιμο να μου επιστρέψουν τα χρήματα της πτήσης σε credit στην αεροπορική με χρονικό περιθώριο να το χρησιμοποιήσω ? 

Έτσι κάνει η aegean. Ενώ η low cost ryanair σου δίνει επιλογή επιστροφης χρηματων η αλλαγής ημερομηνίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, eaglej είπε

Ryanair παντως ακόμα δεν μου έχει ακυρώσει την πτήση για Πολωνία στις 19/4. Ελπίζουν σε κάποιο θαύμα? 😅

Θα έρθει η ώρα της ακύρωσης. 

Μην βιάζεσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/3/2020 στις 8:21 ΠΜ, *nenya* είπε

Αν σας είναι εύκολο, να λέτε και εταιρεία και χώρα στην οποία θα ταξιδεύατε.

Πχ εγώ περιμένω αν η Wizz (ή η ίδια η Αυστρία) θα βγάλει καμιά ανακοίνωση για πτήσεις προς/από Αυστρία.

Και μια χρήσιμη λίστα:

https://www.aljazeera.com/news/2020/03/coronavirus-travel-restrictions-border-shutdowns-country-200318091505922.html

Είσαι Αυστρία και θέλεις να επιστρέψεις Ελλάδα ή το αντίστροφο? 

Η Austrian έχει έχει βγάλει πτήσεις για τέλος Απριλίου, αλλά το βλέπω δύσκολο. Για τέλος Μαΐου πάει η δουλεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, mavrik said:

Είσαι Αυστρία και θέλεις να επιστρέψεις Ελλάδα ή το αντίστροφο? 

Η Austrian έχει έχει βγάλει πτήσεις για τέλος Απριλίου, αλλά το βλέπω δύσκολο. Για τέλος Μαΐου πάει η δουλεια...

Οχι, ειχαμε κανονισει διακοπες στη Βιεννη και πηραμε τα @@. Το νεότερο mail απο την Wizz λεει παντως οτι ειτε μπορούμε να ζητησουμε να βάλουν τα χρηματα στην τραπεζα ειτε να τα κρατησουμε στο Wizz account για μελλοντικο ταξιδι. Παλι καλα.. Χασαμε ομως τα χρηματα από το κατάλυμα που ειχαμε πληρωσει μεσω booking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Aegean πάντως ενώ ακύρωσε τις πτήσεις είναι η μόνη που δεν επιστρέφει χρήματα. Η σου βάζουν τα χρήματα σε credit για μελλοντική πτήση ή αλλάζεις ημερομηνία πτήσης και με βάση το κόστος της πτήσης τότε πληρώνεις διαφορά. Εγώ είχα κλείσει Βιεννη-Αθηνα με Aegean γιατί είχα βρει φτηνo ticket με 40 ευρώ. Θα το βάλουν όταν ξεκινησουν οι πτήσεις 150-200 ευρώ οπότε θα μου πουν δώσε μας αλλά 100-150 ευρώ για να πετάξεις Αθήνα. Καλά λαμόγια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, *nenya* είπε

Οχι, ειχαμε κανονισει διακοπες στη Βιεννη και πηραμε τα @@. Το νεότερο mail απο την Wizz λεει παντως οτι ειτε μπορούμε να ζητησουμε να βάλουν τα χρηματα στην τραπεζα ειτε να τα κρατησουμε στο Wizz account για μελλοντικο ταξιδι. Παλι καλα.. Χασαμε ομως τα χρηματα από το κατάλυμα που ειχαμε πληρωσει μεσω booking.

Ζητήσατε δωρεάν ακύρωση και φάγατε... άκυρο;

Γιατί εμένα μου επέστρεψαν όλο το ποσό, χωρίς καν να πιέσω. Επίσης Βιέννη μέσω booking.com

Επεξ/σία από Pa0ki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakks80 είπε

Η Aegean πάντως ενώ ακύρωσε τις πτήσεις είναι η μόνη που δεν επιστρέφει χρήματα. Η σου βάζουν τα χρήματα σε credit για μελλοντική πτήση ή αλλάζεις ημερομηνία πτήσης και με βάση το κόστος της πτήσης τότε πληρώνεις διαφορά. Εγώ είχα κλείσει Βιεννη-Αθηνα με Aegean γιατί είχα βρει φτηνo ticket με 40 ευρώ. Θα το βάλουν όταν ξεκινησουν οι πτήσεις 150-200 ευρώ οπότε θα μου πουν δώσε μας αλλά 100-150 ευρώ για να πετάξεις Αθήνα. Καλά λαμόγια. 

Το ίδιο ακριβώς είχα στη Vueling από Ισπανία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Pa0ki said:

Ζητήσατε δωρεάν ακύρωση και φάγατε... άκυρο;

Γιατί εμένα μου επέστρεψαν όλο το ποσό, χωρίς καν να πιέσω. Επίσης Βιέννη μέσω booking.com

Φαντασου μιλαγα πρωτα με το καταλυμα και τους εξηγούσα οτι με την ολη κατασταση του κορονοιου δεν θα καταφερουμε να έρθουμε. Και τους ζητησα αν γινοταν να αλλαξουμε τις ημερομηνιες. Ηξερα οτι στην πολιτικη του καταλυματος ελεγε οτι δεν γινοταν refund, αλλα ειπα να ζητησω εστω αλλαγη ημερομηνιων. Οι απαντήσεις του καταλυματος μου επαναλαμβαναν αυτο: το cancellation χρεωνεται κ δεν σας κανουμε refund και μιληστε με την ιδια την booking.

Στελνω λοιπον και στην εξυπηρέτηση της booking, τους λεω τα ιδια και μου απαντανε στο πρώτο μηνυμα με τα ιδια λόγια που μου'γραψαν απ'το κατάλυμα...και σε δευτερο μηνυμα η booking μου ζηταει proof (!!!) για την ολη κατασταση! Σαν να λεμε στην κοσμαρα τους!

Μ'αυτα κ μ'αυτα, λιγες μερες αργοτερα ετσι κι αλλιως ακυρωθηκαν σχεδον ολες οι πτησεις οποτε τους εστειλα το mail απο την Wizz μπας και καταλάβουν.

Απαντηση δεν εχω παρει...φανταζομαι ομως γινεται χαμος στην booking τις τελευταίες βδομαδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ξενοδοχείο κλείσατε ή σε τύπου διαμέρισμα?

Εμένα επικοινώνησαν πρώτα από το ξενοδοχείο να επιβεβαιώσουν αν όντως θα πάμε και όταν τους ρώτησαν αν υπάρχει η δυνατότητα επιστροφής χρημάτων ή αλλαγής ημερομηνιών, κατευθείαν μου πρότειναν επιστροφή χρημάτων και μου είπαν να τους στείλω αίτημα μέσω booking.

Μου έδωσε την εντύπωση δηλαδή πως απλά προτιμούσαν και αυτοί να ακυρώσουν κρατήσεις, παρά να τους σκάσει κανένας μολυσμένος και να πρέπει μετά να μπουν όλοι σε καραντίνα

Και μένα χωρίς refund ήταν η κράτηση και είχα προπληρώσει όλο το ποσό και να σου πω την αλήθεια δεν περίμενα να μου τα επιστρέψουν

Επεξ/σία από Pa0ki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηταν ξενοδοχειο, ηταν ενα μεγαλο διαμερισμα 😕 και σου λέω αστο το refund, μια εξαιρεση για αλλαγη ημερομηνιων ηθελα, αλλα δεν φανηκε να δειχνουν καμια κατανοηση και διαθεση για συνεννόηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...