Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως αντέχεται και ρωτάτε για ταξίδια και το σκέφτεστε να πατε κιόλας απορώ... 

Εδώ γίνεται χαμός με ακυρώσεις,μια χώρα μετά την άλλη κάνει lockdown... 

Εγω παντως και 2 χιλιάρικα να είχα δώσει για ταξίδι κτλπ θα το ακυρωνα και ας τα έχανα. Δεν θα ρίσκαρα να πάω κάπου να κολλήσω διάφορα, και να ειμαι σε ξένη χώρα και μετά να κινδυνεύω να μην μπορώ να έρθω στην δική μου πίσω κτλπ κτλπ. 

Μακριά απο ταξίδια αυτή την περίοδο, και μετά τον ντόρο πάλι αφήστε 10-15 μέρες ώστε να είστε σίγουροι. 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα, μολις ειδα οτι ακυρωθηκε η πτηση μου. Ειχα σκοπο να την ακυρωσω κι εγω αλλα δεν μπορουσε να πιασω γραμμη. Πρεπει να κανω καποια ενεργεια; Θα μπουν κανονικα τα λεφτα πισω;

Επισης βλεπω δεν εχει ακυρωθει ακομα η επιστροφη του ταξιδιου, θα εχω προβλημα να την ακυρωσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2020 στις 11:21 ΠΜ, zenwalk23 είπε

Καλησπερα, μολις ειδα οτι ακυρωθηκε η πτηση μου. Ειχα σκοπο να την ακυρωσω κι εγω αλλα δεν μπορουσε να πιασω γραμμη. Πρεπει να κανω καποια ενεργεια; Θα μπουν κανονικα τα λεφτα πισω;

Επισης βλεπω δεν εχει ακυρωθει ακομα η επιστροφη του ταξιδιου, θα εχω προβλημα να την ακυρωσω;

επικοινώνησε άμεσα με την εταιρεία η τον πράκτορα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν σας είναι εύκολο, να λέτε και εταιρεία και χώρα στην οποία θα ταξιδεύατε.

Πχ εγώ περιμένω αν η Wizz (ή η ίδια η Αυστρία) θα βγάλει καμιά ανακοίνωση για πτήσεις προς/από Αυστρία.

 

Και μια χρήσιμη λίστα:

https://www.aljazeera.com/news/2020/03/coronavirus-travel-restrictions-border-shutdowns-country-200318091505922.html

Επεξ/σία από *nenya*
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/3/2020 στις 10:54 ΠΜ, zenwalk23 είπε

Aegean ειναι η εταιρεια και η χωρα ειναι η Κροατια. Ειχα κλεισει μεσω του petas.gr, θεωρητικα θα πεταγα χθες αλλα ακυρωθηκε η πτηση. 

Και εγω εχω κλεισει επιστροφη 24 απο κρακοβια με aegean(η οποια ακυρωθηκε) μεσω του petas.gr το οποιο ειναι απαραδεκτο. Τους παιρνω τηλεφωνο εδω και 1 βδομαδα κ δεν απαντανε γιατι δεν ειναι στα γραφεια αλλα στα σπιτια τους και απαντανε μονο μεσο mail. εχω στειλει μειλ παλι πριν 1 βδομαδα κ ακομα περιμενω απαντηση. Ελπιζω καποια στιγμη να απαντησουν κ να βγαλουμε ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω μέσω petas Έχω κλείσει από Βιέννη για Αθήνα με Aegean και αφού μετά από καμία βδομάδα απάντησαν στο mail μου μου είπαν ότι επιστροφή χρημάτων δεν γίνεται ολική αλλά μπορώ να αλλάξω ημερομηνία ταξιδιού δωρεάν από το site της Aegean. Αντίθετα η laudamotion για τις 26 Απρίλη που ήταν να γυρίσω Βιέννη έστειλε μήνυμα ότι η πτήση ακυρώνεται και θα γίνει ολική επιστροφή χρημάτων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zenwalk23 είπε

Δεν γινεται ολικη επιστροφη ακομα και αν εχει ακυρωθει η πτηση απο την εταιρεια;

Εάν ακυρωθεί η πτήση βάση νόμου πρέπει να σου επιστρέψει τα χρήματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σημερα πηγα εκδρομη μεχρι τον σκουπιδοντενεκε...

Ωραια ηταν, ξεμουδιασα και λιγο, μπορει να παω και αυριο για αλλαγη σε αυτον της ανακυκλωσης...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, tornado είπε

εγω σημερα πηγα εκδρομη μεχρι τον σκουπιδοντενεκε...

Ωραια ηταν, ξεμουδιασα και λιγο, μπορει να παω και αυριο για αλλαγη σε αυτον της ανακυκλωσης...

Σε ζηλεύω γιατί πήγες εξωτερικό. Εγώ μέχρι το μπαλκόνι.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/3/2020 στις 2:51 ΜΜ, stevengreeceGR είπε

Εάν ακυρωθεί η πτήση βάση νόμου πρέπει να σου επιστρέψει τα χρήματα

Kαλησπέρα σας απο το petas.gr ,

Απολογούμαστε για την καθυστέρηση στην απάντηση του αιτήματος σας. Ο όγκος των αιτημάτων είναι πολύ μεγάλος και προσπαθούμε να εξυπηρετήσουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι βάσει των κανονισμών της αεροπορικής εταιρείας ο ναύλος και ο επίναυλος καυσίμων δεν επιστρέφονται.

Παρακάτω θα βρείτε το ποσό που επιστρέφεται το οποίο αφορά φόρους αεροδρομίου για όλο το ταξίδι (αναχώρηση και επιστροφή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, zenwalk23 είπε

Kαλησπέρα σας απο το petas.gr ,

Απολογούμαστε για την καθυστέρηση στην απάντηση του αιτήματος σας. Ο όγκος των αιτημάτων είναι πολύ μεγάλος και προσπαθούμε να εξυπηρετήσουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι βάσει των κανονισμών της αεροπορικής εταιρείας ο ναύλος και ο επίναυλος καυσίμων δεν επιστρέφονται.

Παρακάτω θα βρείτε το ποσό που επιστρέφεται το οποίο αφορά φόρους αεροδρομίου για όλο το ταξίδι (αναχώρηση και επιστροφή).

Μλκια μου. Έκτακτη περίσταση είναι ο Κορωναίος. Οπότε μόνο φόρους αεροδρομίου μπορεί να πάρεις πίσω...

Screenshot_2020-03-26-12-50-26-961_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...