Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, Joanna000 είπε

Καλησπερα! Γνωριζει καποιος πληροφοριες για Νορβηγια? Ευχαριστω εκ των προτέρων.

https://el.m.wikipedia.org/wiki/Νορβηγία

Εδώ έχει πληροφορίες για την Νορβηγία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2020 στις 5:55 ΜΜ, lactate είπε

Όχι ότι το βλέπω να πάω, η θα χει κορωνοϊό ή δε θα έχω λεφτά (ή και τα 2). αλλά αν δώσει ο Θεός και πάω επιτέλους διακοπές μετά από τόσα χρόνια, πείτε μου ένα ωραίο νησάκι που δε θέλει αυτοκίνητο να πάω μερικές μερούλες.

Αναλογως τι μπορει να σου αρεσει, δες ΥΔΡΑ η ΣΠΕΤΣΕΣ 😍
^^Το αναλογως πηγαινει στο οτι ειναι διαφορετικα νησια, ξεκινησε βλεποντας βιντεος @ youtube
και θα το καταλαβεις ετουτο ακομη και απο τις εικονες τους: αντιδιαστολη σε πρασινο η βραχο 🥰

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, ribo7 είπε

Η ΄Ύδρα δεν είναι ακριβή??

ναι. οπως και σπετσες. μονο τα ακτοπλοικα ειναι 40Ε να πας μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως, κοιταζει(ς) για πλατφορμες ενοικιασης ευτυχως, κι οχι για ξενοδοχειο!
Στο φαγητο η Υδρα δεν ειναι ακριβοτερη απο ~Μ.Ο. αλλων νησιων -εξαιρωντας πχ
Μυκονο, Σαντορινη κ.ο.κ- οποτε αυτο μαλλον οπουδηποτε καθησεις θα πληρωσεις!

Αν και στις Σπετσες, θα ηταν εξαιρετικο αν μπορει κανεις να μεινει στο Ποσειδωνειο!
https://www.poseidonion.com/el/
Και μονο ενα καφε να πιεις εκει, κοιταζοντας τη θαλασσα ειναι διαφορετικη εμπειρια
4591_8_18.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, giwfys είπε

Οπως?

Εαν εχει παει κάποιος, ποσο πανε τα εισητηρια, ποσα θα μπορούσε να χαλασει καποιος για να γυρισει τα καλυτερα μερη της, ποσο παει η ενοικιαση αυτοκινητου, αν γνωριζει καποιος την αλλαγη με το νομισμα τι και πως, και γενικως την εμπειρια του. Πληροφορίες? ενημερωση? καταθεση ψυχής? οπως θελετε παρτε το, απλα θελω να μαθω περισσοτερα και προσπαθώ να ενημερωθω. Οποιος δεν γνωριζει δεν υπαρχει λογος να απαντησει.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα οταν κοιταω για κοστη μπαινω στο ιντερνετ και βλεπω skyscanner για αεροπορικα, booking airbnb για διαμονη κτλ

Αεροπορικα παιζουν γυρω στο 200-400, διαμονη 70-100, αυτοκινητο 40-60

Νομισμα δεν χρειαζεται καμια αλλαγη πληρωνεις με την καρτα σου

2 περιοχες αξιζουν περισσοτερο. Η δυτικη με μπεργκεν, φιορδ, καταρρακτες κτλ. και η βορεια με λοφοτεν, τρομσο

Η 2η θελει επιπλεον πτηση απο Οσλο οποτε βγαινει ακριβοτερη.

Οποτε θα προτεινα Οσλο μπεργκεν φιορδ κτλ. Επισης ολα αυτα αυστηρα καλοκαιρι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Giwfys

 

Εχω κανει και εγω απο μερια μου την ερευνα μου και ηθελα κ απο ατομα που έχουν παει . Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

 

Επεξ/σία από Joanna000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Joanna000 said:

@Giwfys

Εχω κανει και εγω απο μερια μου την ερευνα μου και ηθελα κ απο ατομα που έχουν παει . Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

η ερωτηση σου ειναι πολυ γενικη. τι ψαχνεις να βρεις? αξιοθεατα? σε ποιες περιοχες να πας? τι αξιζει να δεις? πως θα μετακινηθεις? το τι αρεσει σε σενα και τι αρεσει σε αλλον ειναι σχετικο. φτιαχνεις ενα πλανο πρωτα τι θες να κανεις μετα λες αυτο που θες να κανεις και ποιες ειναι οι αποριες σου. το να σου πω εγω πηγαινε πχ εκει και σενα να μην σου αρεσει αυτο δεν εχει καποιο νοημα. η ερώτηση σου ειναι σαν να λες σε καποιον ερχομε ελλαδα. ε ναι τι θεσ στην ελλαδα? παραλιες βουνα φαγητο αξιοθεατα. ακομα και αυτο που λες για την ενοικιαση αυτοκινητου μπορει νσ μην σου νοικιασουν καν αμα δεν εχεις πιστωτικη ή να σου ζητησουν πολυ μεγαλο deposit. 

10 hours ago, Joanna000 said:

Εαν εχει παει κάποιος, ποσο πανε τα εισητηρια, ποσα θα μπορούσε να χαλασει καποιος για να γυρισει τα καλυτερα μερη της, ποσο παει η ενοικιαση αυτοκινητου, αν γνωριζει καποιος την αλλαγη με το νομισμα τι και πως, και γενικως την εμπειρια του. Πληροφορίες? ενημερωση? καταθεση ψυχής? οπως θελετε παρτε το, απλα θελω να μαθω περισσοτερα και προσπαθώ να ενημερωθω. Οποιος δεν γνωριζει δεν υπαρχει λογος να απαντησει.

Ευχαριστώ.

τα αεροπορικα οπως παντου πανε αναλογως την περιοδο εκτος απο οταν μιλαμε για παραξενα μερη σε ασια.ειδικα στην παρουσα φαση κανεις δεν ξερει τι θα γινει με τις τιμες και με τις πτησεις.

το ποσα θα χαλασεις εξαρτατε .αλλοι τρωνε εξω και θελουν παραδειγμα 30 ευρω το ατομο αλλοι πηγαινουν σε supermarket και θελουν 10 ευρω το ατομο.αλλος θα παρει καφε στο χερι και αλλος θα κατσει να δει θεα και να τον πληρωσει βαπορι.επισης τα καλυτερα μερη ειναι σχετικα με βαση τι σου αρεσει εσενα.για σενα μπορει να ειναι τα φιορδ για μενα μπορει να ειναι τα βουνα για τον τριτο μπορει να ειναι τα μουσεια. το ταξιδι θα το κανεις μονη?θα το κανεις με αλλο ενα ατομο?θα το κανεις με αλλα 4 ατομα οποτε πχ τα εξοδα αυτοκινητου θα μοιραστουν δια 5? σε χρηματα σε ολα τα ταξιδια που εχω κανει εκτος ευρω παντα κουβαλαω μαζι μου λιγα μετρητα και τα υπολοιπα με καρτα.ακομα και στις καρτες υπαρχουν διαφορες.πχ η πειραιως χρεωνει ενα ευρω για μετατροπη συναλαγματος ακομα και αν παρεις τσιχλα.η εθνικη και η alpha το πανε με ποσοστο.αλλοι βγαζουν Revolut. εχεις καποιο αρχικο budget?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Joanna000 said:

@Giwfys

Εχω κανει και εγω απο μερια μου την ερευνα μου και ηθελα κ απο ατομα που έχουν παει . Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Aκριβως οπως τα λεει ο πουλινος! Εχω παει και στα 2 που ανεφερα οποτε οτι λεπτομερειες θελεις ρωτα..

H νορβηγια ειναι πολυ ακριβη χωρα αλλα παλευεται με ορισμενες υποχωρησεις. Αλλο να πας με 5 ατομα αλλο με 2 πχ

Αλλο να τρως απο εξω καθε μερα, αλλο να νοικιαζεις airbnb με αλλους και να κανετε ενα γρηγορο φαγητο και πρωινο μονοι σας.

Θες ενα πιο εναλλακτικο ταξιδι? Η Νορβηγια ειναι  ο παραδεισος επι γης. Το καμπινγκ επιτρεπεται παντου και ολη η χωρα ειναι μια απεραντη φυση.

Να παρεις και μια σκηνη και να στηνεις οπου βρεις και να κανεις hiking στα διασημα Kjerag , preikestolen , trolltunga . Nα δεις απιθανους καταρρακτες καθως και τα διασημα φιορδ με τους παγετωνες αναμεσα τους

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...