Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 5/4/2020 στις 1:25 ΜΜ, stevengreeceGR είπε

Βλέπω η Aegean λέει αν κάνεις αλλαγή μέχρι τις 8 Απριλίου σου δίνουν επιπλέον για κάθε αλλαγή εισητηριου 2000 μίλια. Ισχύει κάτι τέτοιο? Έχω 2 εισητηρια για αλλαγη

Είμαι σε αντίστοιχη κατάσταση. Μήπως κάποιος προχώρησε τη διαδικασία; Βλέπω πως από κάποια ημερομηνία και μετά υπάρχουν επιπλέον χρεώσεις. Τελικά δηλαδή είναι άλλο πράγμα η χρεώση για "αναβάθμιση κατηγορίας ναύλου" (που υποτίθεται πως χαρίζεται) και άλλο η τιμή του εισητηρίου καθεαυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 9/4/2020 στις 2:06 ΜΜ, Gandalf85 είπε

Είμαι σε αντίστοιχη κατάσταση. Μήπως κάποιος προχώρησε τη διαδικασία; Βλέπω πως από κάποια ημερομηνία και μετά υπάρχουν επιπλέον χρεώσεις. Τελικά δηλαδή είναι άλλο πράγμα η χρεώση για "αναβάθμιση κατηγορίας ναύλου" (που υποτίθεται πως χαρίζεται) και άλλο η τιμή του εισητηρίου καθεαυτή;

Το έκανα πριν τις 8 Απρίλη τηλεφωνικά. Είπα ποια ημερομηνία θέλω και την ίδια στιγμή μου στείλε το εισιτήριο με τη νέα ημερομηνία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχουν ακυρωμένες πτήσεις με easyjet οι επιλογές είναι οι παρακάτω:

image.png.d84a049587af7135c08f16b3fbc60de0.png

Απάντηση που μου ρθε απο easyjet γιατί έκανα compensation claim EU621. 

Επίσης όλες οι αεροπορικές είναι υποχρεωμένες λογω ΕΕ να κάνουν πλήρες refund.  Πλήρες κείμενο εδώ

image.png.c1ad08524a4c73fceffc548c6d93ef19.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, bilya είπε

Όσοι έχουν ακυρωμένες πτήσεις με easyjet οι επιλογές είναι οι παρακάτω:

image.png.d84a049587af7135c08f16b3fbc60de0.png

Απάντηση που μου ρθε απο easyjet γιατί έκανα compensation claim EU621. 

Επίσης όλες οι αεροπορικές είναι υποχρεωμένες λογω ΕΕ να κάνουν πλήρες refund.  Πλήρες κείμενο εδώ

image.png.c1ad08524a4c73fceffc548c6d93ef19.png

Άρα η Aegean παρανομεί που σου δίνει μόνο τις επιλογές για voucher και δωρεάν αλλαγή ημερομηνίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση. 

Μπήκα να χαζέψω λίγο στο booking διαφορά μέρη που έχω πάει και παλιά διακοπές και να δω τιμές από περιέργεια. Έχει μπει κανείς; 

Οι τιμές είναι στα ύψη. Όχι μόνο δεν έχουν πέσει με αυτό που έγινε, αλλά μάλλον (αν ισχύσουν οι τιμές που είδα) πάνε να βγάλουν τα σπασμένα του καλοκαιριού από μερικές κρατήσεις (αν γίνουν βέβαια) 😑☹️

Ειδα μέρη που είχα πάει πάλια διακοπές, πχ το δωμάτιο είχε 60/μερα και τώρα έχει 100 ευρώ. Σε άλλο μέρος (εντός Ελλάδας μιλάω πάντα) είχε από 50 ευρώ πέρυσι 80 ευρώ φέτος ☹️

Έχουν καταλάβει ότι θα είναι πολύ δύσκολος ο τουρισμός φέτος και θα δουν πολύ δύσκολα κόσμο, και ότι ειδικά αν έχουν τιμές στα ύψη δεν θα πάει κανείς πουθενα; (ειδικά για Έλληνες μιλάω, γιατί ξένοι δεν νομίζω να έρθουν με την κατάσταση που υπάρχει παντού) 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakks80 είπε

Άρα η Aegean παρανομεί που σου δίνει μόνο τις επιλογές για voucher και δωρεάν αλλαγή ημερομηνίας. 

Θεωρώ το "no matter what the cause is" το κάνει ξεκάθαρο.

Σε εμένα η easyJet την επιλογή για το refund μου την έστειλε οταν εκανα compensation claim μεσω EU261.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2020 στις 1:04 ΜΜ, stelios18120 είπε

Ερώτηση. 

Μπήκα να χαζέψω λίγο στο booking διαφορά μέρη που έχω πάει και παλιά διακοπές και να δω τιμές από περιέργεια. Έχει μπει κανείς; 

Οι τιμές είναι στα ύψη. Όχι μόνο δεν έχουν πέσει με αυτό που έγινε, αλλά μάλλον (αν ισχύσουν οι τιμές που είδα) πάνε να βγάλουν τα σπασμένα του καλοκαιριού από μερικές κρατήσεις (αν γίνουν βέβαια) 😑☹️

Ειδα μέρη που είχα πάει πάλια διακοπές, πχ το δωμάτιο είχε 60/μερα και τώρα έχει 100 ευρώ. Σε άλλο μέρος (εντός Ελλάδας μιλάω πάντα) είχε από 50 ευρώ πέρυσι 80 ευρώ φέτος ☹️

Έχουν καταλάβει ότι θα είναι πολύ δύσκολος ο τουρισμός φέτος και θα δουν πολύ δύσκολα κόσμο, και ότι ειδικά αν έχουν τιμές στα ύψη δεν θα πάει κανείς πουθενα; (ειδικά για Έλληνες μιλάω, γιατί ξένοι δεν νομίζω να έρθουν με την κατάσταση που υπάρχει παντού) 

μια ευκαιρια εχουν να κερδισουν τον ελληνα τουριστα ο οποιος χαλαει χρημα ΚΑΙ σε φαγητο μεσημερι/βραδυ ΚΑΙ στη διαμονη ΚΑΙ στην ομπρελα ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ.....

και τελικα παλι ο ελληνας τουριστας θα παει με τα μισα λεφτα στη Μαλτα, τη Σαρδηνια κ οπου αλλου γιατι απλα οι γιδοβοσκοι δεν ειναι επιχειρηματιες σοβαροι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2020 στις 1:04 ΜΜ, stelios18120 είπε

Ερώτηση. 

Μπήκα να χαζέψω λίγο στο booking διαφορά μέρη που έχω πάει και παλιά διακοπές και να δω τιμές από περιέργεια. Έχει μπει κανείς; 

Οι τιμές είναι στα ύψη. Όχι μόνο δεν έχουν πέσει με αυτό που έγινε, αλλά μάλλον (αν ισχύσουν οι τιμές που είδα) πάνε να βγάλουν τα σπασμένα του καλοκαιριού από μερικές κρατήσεις (αν γίνουν βέβαια) 😑☹️

Ειδα μέρη που είχα πάει πάλια διακοπές, πχ το δωμάτιο είχε 60/μερα και τώρα έχει 100 ευρώ. Σε άλλο μέρος (εντός Ελλάδας μιλάω πάντα) είχε από 50 ευρώ πέρυσι 80 ευρώ φέτος ☹️

Έχουν καταλάβει ότι θα είναι πολύ δύσκολος ο τουρισμός φέτος και θα δουν πολύ δύσκολα κόσμο, και ότι ειδικά αν έχουν τιμές στα ύψη δεν θα πάει κανείς πουθενα; (ειδικά για Έλληνες μιλάω, γιατί ξένοι δεν νομίζω να έρθουν με την κατάσταση που υπάρχει παντού) 

Δε περίμενα κάτι καλύτερο δυστυχώς... ως συνήθως τον έλληνα θα δαγκώσουν ενώ στον ξένο θα το δώσουν στο 20% της τιμής κ Θα του κάνουν και τεμενάδες... 50 χρόνια η ίδια ιστορία σε αυτή τη χώρα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, mclein² είπε

μια ευκαιρια εχουν να κερδισουν τον ελληνα τουριστα ο οποιος χαλαει χρημα ΚΑΙ σε φαγητο μεσημερι/βραδυ ΚΑΙ στη διαμονη ΚΑΙ στην ομπρελα ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ.....

και τελικα παλι ο ελληνας τουριστας θα παει με τα μισα λεφτα στη Μαλτα, τη Σαρδηνια κ οπου αλλου γιατι απλα οι γιδοβοσκοι δεν ειναι επιχειρηματιες σοβαροι.

Ναι ρε συ 

Τι πράμα είναι αυτό;

Με πραγματικά τα μισά λεφτά πάω εξωτερικό και σε σούπερ ξενοδοχείο. 

13 λεπτά πριν, paylidis είπε

Δε περίμενα κάτι καλύτερο δυστυχώς... ως συνήθως τον έλληνα θα δαγκώσουν ενώ στον ξένο θα το δώσουν στο 20% της τιμής κ Θα του κάνουν και τεμενάδες... 50 χρόνια η ίδια ιστορία σε αυτή τη χώρα...

Έτσι ακριβώς φίλε μου. 

Τα ίδια και τα ίδια. 

Λες και ο ξένος είναι ο χουβαρντας και θέλουν να τον έχουν από κοντά. 

Αλλα δεν πειράζει. Φέτος με 0 τουρισμό θα βαλουν μυαλό. 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Ναι ρε συ 

Τι πράμα είναι αυτό;

Με πραγματικά τα μισά λεφτά πάω εξωτερικό και σε σούπερ ξενοδοχείο. 

Έτσι ακριβώς φίλε μου. 

Τα ίδια και τα ίδια. 

Λες και ο ξένος είναι ο χουβαρντας και θέλουν να τον έχουν από κοντά. 

Αλλα δεν πειράζει. Φέτος με 0 τουρισμό θα βαλουν μυαλό. 

Μακάρι να βάλουν μυαλό... αν και πολύ αμφιβάλω μάλλον θα βγάλουν τα σπασμένα τα επόμενα χρόνια... εν πάσει περίπτωση μεχρι τότε όπως είπες και εσυ πάμε εμείς εξωτερικό και τους αφήνουμε να κ***γλειφουν Ιταλούς και Άγγλους (γιατί αυτό κάνουν)...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν χαλας 800€ για 3 μερες στην Παργα εκτος σεζον και χωρις να κανεις ή να φας τιποτα εξτριμ....

ε, προφανως πας Σαρδηνια την επομενη φορα.

προσωπικα θα αργησω να παω ταξιδι γιατι εχω ενα μικρο φοβο για οσα συμβαινουν αλλα δυσκολα θα επενδυσω στον ελλαδικο χωρο!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, paylidis είπε

Μακάρι να βάλουν μυαλό... αν και πολύ αμφιβάλω μάλλον θα βγάλουν τα σπασμένα τα επόμενα χρόνια... εν πάσει περίπτωση μεχρι τότε όπως είπες και εσυ πάμε εμείς εξωτερικό και τους αφήνουμε να κ***γλειφουν Ιταλούς και Άγγλους (γιατί αυτό κάνουν)...

Έτσι ακριβώς 

Εννοείται πάμε εξωτερικό γιατί δυστυχώς οι τιμές τους για τον έλληνα στα ύψη. 

Όταν βρίσκω 7ημερο σε ξένη χώρα με 350 ευρω διαμονή, μπροστά στην θάλασσα με πρωινό, εεεε δεν θα πάω Ελλάδα με αντίστοιχο δωμάτιο στα 800++ ευρώ. 

Όπως είπες πάνε για του χρόνου (+ επόμενα χρόνια) να βγάλουν τα σπασμένα. 

5 λεπτά πριν, mclein² είπε

οταν χαλας 800€ για 3 μερες στην Παργα εκτος σεζον και χωρις να κανεις ή να φας τιποτα εξτριμ....

ε, προφανως πας Σαρδηνια την επομενη φορα.

προσωπικα θα αργησω να παω ταξιδι γιατι εχω ενα μικρο φοβο για οσα συμβαινουν αλλα δυσκολα θα επενδυσω στον ελλαδικο χωρο!

👍👍👍

Εννοειται πας Σαρδηνια έτσι όπως τα εχουν κάνει σε θέμα €€€ για εμάς τους Έλληνες. 

τόσο ωραία μέρη έχουμε άλλα μας σπρώχνουν προς τα έξω να πάμε με τις τιμές τους γιατι δεν βάζουν μυαλό. 

Και εγώ δεν θα πάω άμεσα, αλλά σκοπεύω επειδή δουλεύω συνέχεια και θέλω να ξεκουραστώ το καλοκαίρι (Αύγουστο) κοίταγα αλλά βλέπω τιμές στον Θεό. 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

εγώ δεν θα πάω άμεσα, αλλά σκοπεύω επειδή δουλεύω συνέχεια και θέλω να ξεκουραστώ το καλοκαίρι (Αύγουστο) κοίταγα αλλά βλέπω τιμές στον Θεό. 

εμεις θα παμε τον αυγουστο του '23 με το επιδομα :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, mclein² είπε

εμεις θα παμε τον αυγουστο του '23 με το επιδομα :D 

😂😂😂

Μέχρι τότε θα είναι ο covid-23 έτσι όπως το πάνε 😉😋

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...