Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, djcat είπε

Μέχρι Επίδαυρο, όχι,

Μετά έχει στροφές μεν, αλλά είναι φαρδύς.

Καλά μη σε τρομάζω κιόλας, υπάρχουν πολύ χειρότεροι δρόμοι στην Ελλάδα.

Σε ευχαριστω.Λεω να το τολμησω Παρασκευη και Σαββατο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 hours ago, djcat said:

Αν δεν έχεις πάει και έχεις χρόνο κάνε μια βόλτα και στα Μέθανα.

Αυτοκίνητο οδηγεί, όχι αναπηρικό καροτσάκι. 

 

Αν πας μεθανα, πήγαινε στον άγιο Νικόλα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, doll είπε

Καλησπέρα.

Προτάσεις για οικογένεια 4 άτομα για χριστούγεννα/πρωτοχρονιά εξωτερικό (κυρίως ευρώπη αλλά και αλλού).

Ημέρες 5-6.

Ευχαριστώ.

Μπρατισλάβα ,πολύ όμορφη μικρη οικονομικη ,φιλικη για οικογενειακες διακοπες και πεταγεσαι και διπλα με τρενο για Βιεννη που κατ'εξοχην τις γιορτινες μερες είναι μαγικη :)

Στις 10/9/2018 στις 12:36 ΜΜ, Jason13 είπε

Κατεβασε την εφαρμογη Revolut στο κινητο σου  χωρις προμηθειες κανεις συναλλαγμα ,απλα στελνεις εμβασμα με 1 ευρω απο ελληνικη τραπεζα στο λογαριασμο της revolut. Διαδικασια 1 εργασιμη μετα να μπουν τα χρηματα, Ανοιγμα λογαριασμου 5 λεπτα και αποστολη καρτας 7 μερες το πολυ.

Μπορώ και να το χρησιμοποιησω και σε χωρες εκτος ΕΕ αυτο?

 

Στις 4/9/2018 στις 5:31 ΜΜ, tsakonas είπε

Εννοειται Βιεννη, τσεκαρε ομως τιμες για διαμονη, στη Μπρατισλαβα ειναι φθηνοτερα και μπορεις να πας μια μερα Βιεννη και μια Βουδαπεστη, ειναι 1 και 2 ωρες αποσταση αντιστοιχα ....

Εχω την εμτυπωση ο,τι η ουγγαρία ειναι 3-4 ωρες απόσταση απο Μπρατισλαβα,

Βαση εμπειριας θα σου πρότεινα να μεινεις Μπρατισλαβα και να πεταχτεις Βιεννη και Μπρνο το όποιο ειναι πανέμορφο....Οχι οτι δεν αξίζει η Ουγγαρια ,αλλα η Buda θελει μια βδομαδα από μονη της για να την καταλάβεις :)))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, doll είπε

Καλησπέρα.

Προτάσεις για οικογένεια 4 άτομα για χριστούγεννα/πρωτοχρονιά εξωτερικό (κυρίως ευρώπη αλλά και αλλού).

Ημέρες 5-6.

Ευχαριστώ.

Είναι πολύ γενικό αυτό που ζητάς. Πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/7/2018 στις 2:57 ΠΜ, Garnele είπε

Πόσο μα πόσο σε ζηλεύω που πας Νάπολη!!! Όπως ήδη σου είπαν είναι τρελή πόλη, η οποία όντως σε μαγνητίζει... τόσο ζωντανή και σουρεάλ - την αγαπώ τη Νάπολη.

Το cimitero delle fontanelle πρέπει σίγουρα να μπει στη λίστα to do σας, μία σύντομη αναζήτηση θα σε πείσει νομίζω - Αν πας από κει πέρασε και από το Starita για μία πίτσα. Η γειτονιά εκει είναι αρκετά ιδιαίτερη, όντας παράλληλα μία απλή γειτονιά, οπότε δώστης λίγο χρόνο. Καλή ώρα να πας προς τα κει είναι η χειρότερη μεσημεριανή, διοτι μέσα έχει δροσούλα και το εφέκτ του να κυκλοφορείς σε μία σκοτεινή σπηλιά με κρανία ενώ έξω βράζει ο τόπος είναι ωραίο, όχι;

Να πάτε στο Cristo Velato και στο Sansevero και να ακούσετε την ιστορία του αλχημιστή πρίγκηπα - ιδανικά σε ξενάγηση και αυτό ισχύει και για το παραπάνω.

Στην Πομπηία να ΜΗΝ κλείσεις ξενάγηση. Tουλάχιστον σε καμία περίπτωση στα τυφλά. Βασικά η μόνη περίπτωση για να κλείσεις ξενάγηση είναι να σου πει κάποιος κλείσε με αυτόν τον συγκεκριμένο ξεναγό, που τον ξέρω και 1. μιλάει αγγλικά σαν άνθρωπος και 2. ξέρει κάτι παραπάνω από εσένα μετά την ξενάγηση. Ειδάλλως προετοιμάσου για ξενάγηση επιπέδου "It was a great city and it is still a great city". Προτείνω να κατεβάσεις την εφαρμογή Discover Pompeii στο κινητό σου και να κάνεις αυτόνομη ξενάγηση. Το αβαντάζ στην περίπτωση αυτή είναι ότι με το GPS μπορείς να βλέπεις στο χάρτη της εφαρμογής ακριβώς που είσαι και να κάνεις κλικ. Αν πας, μην τεμπελιάσεις και μη μασήσεις από τη ζέστη, να πας και στη vila dei Misteri να δεις τις γδφ τοιχογραφίες. Αυτό που θα σου πρότεινα επίσης είναι να μην νοικιάσεις αυτοκίνητο* και να πάς με το τρένο. Από τον κεντρικό σταθμό της Νάπολη περνάει το Circumvesuviana, το οποίο σε πηγαίνει με 2.80 στην Πομπιήα, ακριβώς στον αρχαιολογικό χώρο. Και σε επιστρέφει. Και βγαίνοντας να πιεις ένα καφέ στο καφέ του μουσείου κάτω από τα δέντρα ❤️

Στα περι φαγητού αν θέλεις κάποια συγκεκριμένη γαστρονομική εμπειρία μπορείς να κάνεις ένα σινιάλο και ίσως κάτι να σου προτείνω. Σε κάθε περίπτωση να φας σφολιατέλα. Αυτό το πράγμα που μοιάζει με σαραγλί από φύλλο και έχει ρικότα. Πω. Αυτό. Φάε, πάρε να φας το βράδυ και πάρε και μαζί σου για το ταξίδι της επιστροφής, στείλε μου κι εμένα...

Το ίδιο ισχύει και με τα μπαρ, ευχαρίστως να βοηθήσω αν με κατατοπίσεις λίγο στις προτιμήσεις.

*Αυτοκίνητο να μην νοικιάσεις. Αλήθεια. Όχι. Δεν οδηγάνε σαν εμάς, δεν έχω ξαναδει τέτοιο πράγμα. Βασικά όχι. Έχω ξαναδεί. Στο Βόρειο Βιετνάμ. Να μην νοικιάσεις αυτοκίνητο.-

Άργησα να απαντήσω γιατί το είχα ξεχάσει :P

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου, μπήκαν σε προτεραιότητα.

Θα μείνουμε δίπλα στον σταθμό Toledo.

Για την κάρτα artecard έχεις καμία εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο να ζητήσεις οδηγίες για Παρίσι γιατί είναι τεράστιο και έχει και άπειρα πράγματα στο internet.

Μία μόνο ερώτηση, 17o διαμέρισμα είναι πολύ μακριά απ το κέντρο? Τα ξενοδοχεία που είναι πιο κεντρικά είτε είναι εκτός budget είτε είναι πολύ χειρότερα απ αυτό που χω βρει στο 17ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Θα είμαι Νάπολη για το διήμερο 14-15 Οκτωβρίου και άλλες δύο μετά 24-25. Έχετε να προτείνετε κάτι; Ελπίζω οι μέρες να είναι αρκετές για τα "must see".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Asevastos είπε

Καλησπέρα παιδιά. Θα είμαι Νάπολη για το διήμερο 14-15 Οκτωβρίου και άλλες δύο μετά 24-25. Έχετε να προτείνετε κάτι; Ελπίζω οι μέρες να είναι αρκετές για τα "must see".

Καλημέρα, ήμουν Νάπολη  20-23 οπότε τα έχω φρέσκα.

Δες το post που έχω κάνει παράθεση πιο πάνω.

Σίγουρα βόλτα στην παλιά πόλη (έχει πολλές εκκλησίες και πλατείες) και πίτσα στο Sorbillo (μην περιμένεις στην ουρά για τραπέζι, take away και είσαι έτοιμος στο 10λεπτο).

Μετά βόλτα στα κάστρα Nuovo, Ovo, μια ξενάγηση στις κατακόμβες san gennaro, επίσκεψη στο Pallazo reale και στο Αρχαιολογικό Μουσείο .

Εμείς βγάλαμε artecard που είναι 3ημερη κάρτα με δωρεάν μεταφορικά (μετρό + αστικό), 3 δωρεάν είσοδοι σε αξιοθέατα για τους άνω των 25 και εκπτώσεις στα υπόλοιπα(έχει αναλυτικό pdf στο site τους)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ, διάβασα όλο το topic τελικά. :P

Απ'ότι κατάλαβα τίθεται ένα θεματικό ασφαλείας στη πόλη. Στο "Ιστορικό κέντρο" δίπλα στα μνημεία κλπ είναι ΟΚ η περιοχή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Asevastos είπε

Ευχαριστώ πολύ, διάβασα όλο το topic τελικά. :P

Απ'ότι κατάλαβα τίθεται ένα θεματικό ασφαλείας στη πόλη. Στο "Ιστορικό κέντρο" δίπλα στα μνημεία κλπ είναι ΟΚ η περιοχή; 

Προσωπικά δεν συνάντησα κάποιο θέμα, βέβαια δεν κυκλοφόρησα κάποια μέρα μετά τις 1-2 το βράδυ.

Γενικά προσοχή στους πορτοφολάδες (έχει παντού επισημάνσεις), στα αυτοκίνητα γιατί όντως δεν ξέρουν να οδηγούν και να μην απομακρύνεσαι απο τα κεντρικά σημεία. 

Εγώ έμεινα κοντά στον σταθμό Toledo και με ενημέρωσε και ένας εργαζόμενος να μην κινηθούμε πιο βόρεια από κάτι μαγαζάκια 1-2 στενά πάνω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...