Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις ‎8‎/‎10‎/‎2018 στις 8:20 ΜΜ, ASTOU είπε

Ωραίος ευχαριστώ, είμαι λίγο αμπαλος με αυτά και φοβάμαι μην κάνω καμιά χαζομάρα σε πράγματα που θεωρούνται δεδομένα. Επίσης, το τερμινι είναι όντως τόσο επικίνδυνο? Υπάρχουν πολύ καλά ξενοδοχεία σε καλές τιμές εκεί αλλά αν είναι να φοβάσαι να κυκλοφορήσεις δεν αξίζει ο κόπος. 

Είχα μείνει ένα βράδυ, δεν είδα κάτι πολύ ανησυχητικό. Σε καμία περίπτωση δεν ένιωσα φόβο, δεν ξέρω αν ήταν άγνοια κινδύνου αλλά νορμάλ περιοχή μου φάνηκε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια θα παω Πολωνια με τον κολλητο μου 18-23 Δεκεμβριου,...Βαρσοβια θα μενουμε ακομα χωρις να εχουμε κλεισει το airbnb βεβαια.Θα ηθελα να κανω μερικες πολυ τυπικες ερωτησεις.Αρχικα αν καποιος εχει παει,με τις καρτες κ τις συναλλαγες τι ισχυει?Υπαρχει προμηθεια στην αγορα επι τοπου ενος αγαθου λογο αλλου νομισματος?Και στα atm που σιγουρα παιζει κατι τετοιο γνωριζει κανεις εμπειρικα τι χρεωνουν οι τραπεζες ανα αναληψη?
Επισης οποια συμβουλη για κατι απολυτως απαραιτητο σε ρουχισμο η αντικειμενο θα χρειαστω στο ταξιδι ειναι απολυτα ευσπροσδεκτη :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, TheTourist098 είπε

Παιδια θα παω Πολωνια με τον κολλητο μου 18-23 Δεκεμβριου,...Βαρσοβια θα μενουμε ακομα χωρις να εχουμε κλεισει το airbnb βεβαια.Θα ηθελα να κανω μερικες πολυ τυπικες ερωτησεις.Αρχικα αν καποιος εχει παει,με τις καρτες κ τις συναλλαγες τι ισχυει?Υπαρχει προμηθεια στην αγορα επι τοπου ενος αγαθου λογο αλλου νομισματος?Και στα atm που σιγουρα παιζει κατι τετοιο γνωριζει κανεις εμπειρικα τι χρεωνουν οι τραπεζες ανα αναληψη?
Επισης οποια συμβουλη για κατι απολυτως απαραιτητο σε ρουχισμο η αντικειμενο θα χρειαστω στο ταξιδι ειναι απολυτα ευσπροσδεκτη :D

Λεφτά από atm το ξεχνάς δεν συμφέρει. θα κρατάς μετρητά να κάνεις αλλαγή σε ζλοτυ σε ανταλακτηριο . Προσοχή γιατί άλλη η τιμή αγοράς και άλλη η πώλησης και προς θεού μην κάνεις συνάλλαγμα στο αεροδρόμιο .  Πολωνία παίζει πολύ κάρτα ακόμα και 1 coca cola την πληρώνουν με καρτα . Στα pos σε ρωτάνε αν θες η χρέωση να γίνει σε ευρώ η σε zloty . Συμφέρει περισσότερο σε zloty απλά να ξέρεις ανάλογα την τράπεζα σου έχει κάποια προμήθεια 2% κατι τέτοιο και ίσως και ένα εφάπαξ ποσό πχ 1€ ανά συναλλαγή . Ετοιμάσου για πολύ κρύο σίγουρα γάντια κ κασκόλ να έχεις όπως κ ισοθερμικά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να βγάλεις μια N26 (αν θέλεις να κάνεις και αναλήψεις) ή μια Revolut και να κάνεις με μία από αυτές τη δουλειά σου. Μη χρησιμοποιήσεις ελληνική κάρτα, δε σε συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/10/2018 στις 7:44 ΜΜ, 4saken είπε

Σε 2 εβδομαδες, 4 μερες Βερολινο με 1.5 ετους μωρο. Για καποιο λογο δεν τρελαινομαι για τον προορισμο*, οσοι εχουν παει λενε οτι ειναι πολυ ωραια, μακαρι να ειναι μια ευχαριστη εκπληξη.

Κλεισαμε το https://www.booking.com/hotel/de/ibisberlinmitte.el.html?aid=356980;label=gog235jc-hotel-XX-de-ibisberlinmitte-unspec-gr-com-L%3Ael-O%3AwindowsS7-B%3Afirefox-N%3AXX-S%3Abo-U%3AXX-H%3As;sid=b6abcd3cd2d99a319f5453146f786f66;age=1&dist=0&group_adults=2&group_children=1&keep_landing=1&no_rooms=1&sb_price_type=total&type=total&

που απο οτι καταλαβα ειναι σε καλο σημειο.

Προτασεις για το τι πρεπει να δουμε στις 3 αυτες μερες?

*Ο μονος προορισμος (εκτος απο Λονδινο που εχω παει 2 φορες) που βολευε απευθειας απο Κερκυρα για εκεινο το ΣΚ.

Το τι θα δειτε εξαρταται καθαρα απο εσας και τα ενδιαφεροντα σας, εχετε πχ τρελα με τα μουσεια ή προτιματε τα αξιοθεατα; ;) 

Επισης, οπωσδηποτε καρτα ΜΜΜ στο Βερολινο, μη διαβαζεις σχολια οτι το ξενοδοχειο ειναι 10λ απο το κεντρο γιατι το κεντρο του Βερολινου ειναι αχανες και τα μονα εισιτηρια ειναι τσουχτερα (2.80 για μια κατευθυνση). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/10/2018 στις 7:51 ΜΜ, aGka8l είπε

Λεφτά από atm το ξεχνάς δεν συμφέρει. θα κρατάς μετρητά να κάνεις αλλαγή σε ζλοτυ σε ανταλακτηριο . Προσοχή γιατί άλλη η τιμή αγοράς και άλλη η πώλησης και προς θεού μην κάνεις συνάλλαγμα στο αεροδρόμιο .  Πολωνία παίζει πολύ κάρτα ακόμα και 1 coca cola την πληρώνουν με καρτα . Στα pos σε ρωτάνε αν θες η χρέωση να γίνει σε ευρώ η σε zloty . Συμφέρει περισσότερο σε zloty απλά να ξέρεις ανάλογα την τράπεζα σου έχει κάποια προμήθεια 2% κατι τέτοιο και ίσως και ένα εφάπαξ ποσό πχ 1€ ανά συναλλαγή . Ετοιμάσου για πολύ κρύο σίγουρα γάντια κ κασκόλ να έχεις όπως κ ισοθερμικά


Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες αγορινα!
Απλα εχω καποιες επιπλεον ερωτησεις:
Αν δν αγορασω ζλοτυ απο αεροδρομιο(που οντως ξερω ειναι ακριβο) που μου προτεινεις να το κανω?
Επισης,σε αυτο με το pos που ειπες σε εχασα καπου.Ειναι ιδια η χρεωση με ευρω κ ζλοτυ αν με ρωτησουν?

djuan1988
Οσον αφορα την καρτα N26 την εχω προμηθευτει παρολα αυτα κραταει εκτος χωρας ευρω κ αυτη προμηθεια

Επεξ/σία από TheTourist098
επιπλεον παραθεση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, TheTourist098 είπε


Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες αγορινα!
Απλα εχω καποιες επιπλεον ερωτησεις:
Αν δν αγορασω ζλοτυ απο αεροδρομιο(που οντως ξερω ειναι ακριβο) που μου προτεινεις να το κανω?
Επισης,σε αυτο με το pos που ειπες σε εχασα καπου.Ειναι ιδια η χρεωση με ευρω κ ζλοτυ αν με ρωτησουν?

djuan1988
Οσον αφορα την καρτα N26 την εχω προμηθευτει παρολα αυτα κραταει εκτος χωρας ευρω κ αυτη προμηθεια

Εγώ είχα κάνει 200zloty από Ελλάδα , αν πήγαινα τώρα θα κάνα 50-100 Είχα πάει Κρακοβία οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω , θα μπεις σε 2 ανταλακτηρια που θα βρεις και θα κάνεις σε αυτό που σε συμφέρει περισσότερο . Μπορείς επίσης να κάνεις λιγοτερα και αν βρεις άλλο μεκαλυτερη τιμή κάνεις εκεί . 

Χοντρικά για τα pos , σου λέει ο Πολωνός είναι 100ζλοτυ του δίνεις κάρτα και σου λέει θες να πληρώσεις σε ευρώ η ζλοτυ . Αν πληρώσεις σε ζλοτυ η κάρτα σου χρεώνεται 100ζλοτυ και την μετατροπή την κάνει η τράπεζα σου και σε χρεώνει ανάλογα με την ισοτιμία και την προμήθεια της(δες τον τιμοκατάλογο της τράπεζας σου )  αν πληρώσεις σε ευρώ την αλλαγή την κάνει η τράπεζα του Πολωνού , αλλά βγαίνει παραπάνω από τι ν πληρωμές σε ζλοτυ .το μεγαλύτερο πρόβλημα το ΧΑ με τα ηλεκτρονικά εισητηρια που με χρέωνε 1€ εχτρα η μετατροπή της τράπεζας για κάθε εισητηριο. υπολόγισε τις μεταφορές σου και πάρε χάρτινα εισητηρια  από αυτόματο πωλητή που δέχεται κέρματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πρότεινα να βγάλεις τις συγκεκριμένες κάρτες για να πληρώνεις με αυτές τις διάφορες αγορές σου και να μην επιβαρυνθείς με έξοδα συναλλάγματος από τις ελληνικές τράπεζες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, aGka8l είπε

Εγώ είχα κάνει 200zloty από Ελλάδα , αν πήγαινα τώρα θα κάνα 50-100 Είχα πάει Κρακοβία οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω , θα μπεις σε 2 ανταλακτηρια που θα βρεις και θα κάνεις σε αυτό που σε συμφέρει περισσότερο . Μπορείς επίσης να κάνεις λιγοτερα και αν βρεις άλλο μεκαλυτερη τιμή κάνεις εκεί . 

Χοντρικά για τα pos , σου λέει ο Πολωνός είναι 100ζλοτυ του δίνεις κάρτα και σου λέει θες να πληρώσεις σε ευρώ η ζλοτυ . Αν πληρώσεις σε ζλοτυ η κάρτα σου χρεώνεται 100ζλοτυ και την μετατροπή την κάνει η τράπεζα σου και σε χρεώνει ανάλογα με την ισοτιμία και την προμήθεια της(δες τον τιμοκατάλογο της τράπεζας σου )  αν πληρώσεις σε ευρώ την αλλαγή την κάνει η τράπεζα του Πολωνού , αλλά βγαίνει παραπάνω από τι ν πληρωμές σε ζλοτυ .το μεγαλύτερο πρόβλημα το ΧΑ με τα ηλεκτρονικά εισητηρια που με χρέωνε 1€ εχτρα η μετατροπή της τράπεζας για κάθε εισητηριο. υπολόγισε τις μεταφορές σου και πάρε χάρτινα εισητηρια  από αυτόματο πωλητή που δέχεται κέρματα 

Ναι μολις ειδα οτι σε καθε αναληψη παιρνει 4 ευρω,προμηθεια 2% και αλλη μια παγια χρεωση...αρα κλαφτα...Μακρια απο ατμ
Οσον αφορα τον πολωνο στα pos ενταξει θα εμπιστευθω κ θα το κανω με ζλοτυ αφου δν με συμφερει με ευρω οπως λες
Τωρα για τα εισιτηρια ειδα οτι στα 20 ζλοτυ εχει κατι σαν καρτα για ολα τα μεσα αλλα δεν το ξερω ακριβως

 

4 ώρες πριν, djuan1988 είπε

Εγώ πρότεινα να βγάλεις τις συγκεκριμένες κάρτες για να πληρώνεις με αυτές τις διάφορες αγορές σου και να μην επιβαρυνθείς με έξοδα συναλλάγματος από τις ελληνικές τράπεζες. 

Ωραια καταλαβα..Εσυ θα προτεινες revolut η N26 παντως?ποια βολευει για τετοιες συναλλαγες κ αναληψεις σε χωρες εκτος ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μονο Revolut. Δεν υπαρχει λογος να συζηταμε, Σκας 1 ευρω προμηθεια και στελνεις εμβασμα 2 μερες πριν πας, μετα παιζεις με ισοστιμια 1€->4,25-4,3 ζλοτι καθαρα.! Ολα λειτουργουν με καρτα  στην χωρα αυτη

Επεξ/σία από Jason13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jason13 είπε

μονο Revolut. Δεν υπαρχει λογος να συζηταμε, Σκας 1 ευρω προμηθεια και στελνεις εμβασμα 2 μερες πριν πας, μετα παιζεις με ισοστιμια 1€->4,25-4,3 ζλοτι καθαρα.! Ολα λειτουργουν με καρτα  στην χωρα αυτη 

Ωραια εστειλα μολις το εμβασμα μου κ θα περιμενω να γεμισει αυριο και να παραγγειλω καρτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερωτηση και εγω. Θα παω με την κοπελα μου σόφια ενα διημερακι. Να εχω τα λεφτα στην καρτα μου και να πληρωνω με αυτη η να αλλαξω τα λεφτα οταν φτασω σε lev?

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, alexakos89 είπε

Μια ερωτηση και εγω. Θα παω με την κοπελα μου σόφια ενα διημερακι. Να εχω τα λεφτα στην καρτα μου και να πληρωνω με αυτη η να αλλαξω τα λεφτα οταν φτασω σε lev?

Αλλαζεις 2 ευρω για να παρεις εισιτηρια για λεωφορειο απο το ανταλλακτηριο αεροδρομιο (1ευρω->1.6 λεβες στο αεροδρομιο χαχα)

Και μετα πας στον πεζοδρομο κεντρο vitosha αν θυμαμαι καλα και μετρητα ευρω αλλαζεις καπου εκει σε στενο (1ευρω-> 1,955 λεβες οσο η επισημη ισοτιμια)

 

Το revolut εχει "χειροτερη¨" ισοτιμια (1€->1,9519)

Επεξ/σία από Jason13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Jason13 είπε

Αλλαζεις 2 ευρω για να παρεις εισιτηρια για λεωφορειο απο το ανταλλακτηριο αεροδρομιο (1ευρω->1.6 λεβες στο αεροδρομιο χαχα)

Και μετα πας στον πεζοδρομο κεντρο vitosha αν θυμαμαι καλα και μετρητα ευρω αλλαζεις καπου εκει σε στενο (1ευρω-> 1,955 λεβες οσο η επισημη ισοτιμια)

Το revolut εχει "χειροτερη¨" ισοτιμια (1€->1,9519)

Τέλεια ευχαριστώ. Να πληρώσω δηλαδή μετρητά παντού ; Δεν με συμφέρει Eurobank ? Η Πειραιώς ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γράψαμε και επάνω, όχι οι ελληνικές κάρτες δε συμφέρουν. Αν έχεις Ν26 ή Revolut πλήρωσε με αυτές, διαφορετικά κάνε μετρητά κάπου που συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...