Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ το Μιλάνο για 4 μέρες το βρίσκω μια χαρά. Βλέπεις τα βασικά σημεία σε 2 μέρες εύκολα και κάνεις μια μονοήμερη στο Como που είναι υπέροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, katergaris79 είπε

Εγώ το Μιλάνο για 4 μέρες το βρίσκω μια χαρά. Βλέπεις τα βασικά σημεία σε 2 μέρες εύκολα και κάνεις μια μονοήμερη στο Como που είναι υπέροχο.

Οντως ειναι πανεμορρφο το κομο αλλα το μιλανο ειναι ακριβως το αντιθετο.

Να δωσει λοιπον λεφτα για να παει καπου που στην λιστα των πολεων θα εμπαινε προς το τελος ε δεν ειναι και πολυ σοφο κατα την γνωμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι το Μιλάνο ως πόλη δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Έχει όμως μερικά πολύ όμορφα σημεία που (σε συνδυασμό με μια εκδρομή σε Como ή Bergamo) θεωρώ ότι αν βρει κάποιος μια καλή τιμή αξίζει να τα επισκεφτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Stamer είπε

Θα με συγχωρέσεις αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω το σκεπτικό. Τι πειράζει αν μια πόλη έχει εκατοντάδες μνημεία? Πώς θα σε επηρεάσει αυτό αρνητικά? Δηλαδή για ποιό λόγο θα πρέπει να δεις όλα τα μνημεία? Επίσης ακόμα δεν πήραμε κάποια απάντηση σχετικά με τα γούστα σας. Πόλη παραμυθένια? Πόλη σύγχρονη απλά για να πεις οτι έφυγες από την Αθήνα/Ελλάδα? Πόλη με ωραία κλασσικά κτήρια? Όσο αφορά το Μιλάνο έχω πάει μόνο δύο φορές αναγκαστικά, μία λόγω δουλειάς και την άλλη λόγω της γυναίκας μου. Είναι μια πόλη που δεν θα πήγαινα ποτέ για τουρισμό ή μικρή απόδραση, θα ήταν απλά η Νο 100 στην λίστα με Ευρωπαϊκές πόλεις που θα ήθελα να πάω. Αλλά γούστα είναι αυτά. Και όσο για το duomo, ωραίο, ναι αλλά οι περισσότερες Ευρωπαϊκές πόλεις έχουν ένα σωρό τέτοια (απλά αυτό είναι πιο μεγάλο από τα περισσότερα). Προσωπικά αυτό που πραγματικά με εντυπωσίασε όσο αφορά ναούς, ήταν η Σαγράδα Φαμίλια.

Είναι κλασικός ψυχαναγκασμός όπως ανέφερε και ο φίλος παραπάνω. 

Καλά δεν είπαμε όλα τα μνημεία ότι θα δω αλλά θέλω να δω τα "βασικά" όπου πάω.

Προτιμώ μια πόλη "παραμυθένια" με παλαιά κλασικά κτίρια παρά μια σύγχρονη πόλη.

Είμαστε ζευγάρι 30 ετών by the way.

Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις πάντως!

Έχω ακούσει και ότι η Μπολόνια είναι πολύ όμορφη πόλη..

Επεξ/σία από john1987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, john1987 είπε

Είναι κλασικός ψυχαναγκασμός όπως ανέφερε και ο φίλος παραπάνω. 

Καλά δεν είπαμε όλα τα μνημεία ότι θα δω αλλά θέλω να δω τα "βασικά" όπου πάω.

Προτιμώ μια πόλη "παραμυθένια" με παλαιά κλασικά κτίρια παρά μια σύγχρονη πόλη.

Είμαστε ζευγάρι 30 ετών by the way.

Πολύ ωραία, νομίζω τα καλύτερα τότε για την περίπτωσή σας είναι: Βουδαπέστη - Πράγα - Βιένη. Όπως είπε και ένας φίλος παραπάνω βέβαια, έχει πολύ κρύο αλλά το κρύο δεν θα το γλυτώσετε γενικά σε τέτοιες Ευρωπαϊκές πόλεις λίγο ή πολύ.

Πάντως όσο αφορά το παραμυθένιο (επειδή όσο αφορά την Ευρώπη αυτό προτιμώ και εγώ), για μένα το πιο παραμυθένιο μέρος είναι η Βενετία. Αλλά καλύτερα άνοιξη εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ για Εδιμβούργο τί λες; Πολλά παλιά κτήρια, αρκετή gothic αρχιτεκτονική, πεζόδρομοι και σοκάκια, κάστρο, pubs, ωραία αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/12/2018 στις 10:57 ΠΜ, john1987 είπε

Καλημέρα σε όλους,

Σκεφτόμουν να πάω ένα 4ημερο (3 διανυχτερεύσεις) σε προορισμό στην Ευρώπη λίγο μετά τις γιορτές (τύπου 10 Ιανουαρίου) ο οποίος να είναι σχετικά προσιτός από πλευράς αεροπορικών και όχι ιδιαίτερα "φορτωμένος" με μνημεία κλπα ώστε να τρέχω όλη τη μέρα.

Σκέφτηκα αρχικά το Μιλάνο - έχετε κάποια άλλη πόλη υπόψη σας που να ταιριάζει στα παραπάνω κριτήρια;

Ευχαριστώ πολύ.

Βαρκελώνη. Θα τρέχεις αλλά θα τρως και θα πίνεις. 

Καλές τιμές σε όλα. Πολύς κόσμος. 

Μετά έχεις Πορτό ή Λισσαβόνα. Λιγότερο τρέξιμο, περισσότερο και φθηνότερο ψάρι και κρασί. Ίσως σου βγει παραπάνω το αεροπλάνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχιν λεγοντας  μπραν προφανως εννοεις το καστρο οποτε ξεχνα το και πηγαινε στο πελες π ειναι απειρως καλυτερο.Στο μπρασοφ θα πας ψηλα στο λοφο με το μικρο τελεφερικ για να απολαυσεις τη  υπεροχη θεα και φυσικα βολτιτσα στην πολη που ειναι πολυ ομορφα.Δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο να δεις που ξεχωριζει.Την  μαυρη εκκλησια δεν την ειπα π ειναι απο τα κλασσικα μερη επισκεψης γτ με μια βολτα στην παλια πολη θα τη  δεις.Μεσα δεν μπηκα ομως για να σ πω αποψη.

Τωρα για το βουκουρεστι θα πας στο παλατι του λαου,στην οικια του τσαουσεσκου στα παρκα χερεστραου και τσισμιτζιου στην παλια πολη φυσικα και στο therme οπωσδηποτε.Οτι θες μ λες γτ πηγα καλοκαιρι και τα εχω φρεσκα.

Τωρα απο αγορες δεν βρηκα κατι π να μου εκανε εντυπωση για να αγορασω.Ενδεχομενως επειδη πηγα και στο μπραν καποιο αναμνηστικο που αφορα τον δρακουλα που ομως προφανως το βρισκεις και στο βουκουρεστι.

Επεξ/σία από Menelaos83
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να προτείνει κάποιος έναν προορισμό για 3ήμερο μέσα στις γιορτές, κοντά στην Αθήνα (ως 3 ωρες οδηγηση) και να μην χρειάζεται αλυσίδες για τα χιονια το αυτοκίνητο;

Οι άλλοι στην παρέα μου έχουν πρήξει τα σκώτια με φαράγγια, χιονια, ποτάμια,  λίμνες κτλ, αλλά για μένα βασική προυπόθεση είναι η χαλάρωση, οι καλές ταβέρνες για φαγητό και να μπορώ να πιω το καφεδάκι μου με ωραία θέα.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Cro-Magnon είπε

Μπορεί να προτείνει κάποιος έναν προορισμό για 3ήμερο μέσα στις γιορτές, κοντά στην Αθήνα (ως 3 ωρες οδηγηση) και να μην χρειάζεται αλυσίδες για τα χιονια το αυτοκίνητο;

Οι άλλοι στην παρέα μου έχουν πρήξει τα σκώτια με φαράγγια, χιονια, ποτάμια,  λίμνες κτλ, αλλά για μένα βασική προυπόθεση είναι η χαλάρωση, οι καλές ταβέρνες για φαγητό και να μπορώ να πιω το καφεδάκι μου με ωραία θέα.

Ευχαριστώ!

E, Ναύπλιο κλασσικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, djcat είπε

E, Ναύπλιο κλασσικά...

Eυχαριστώ, αλλά έχω πάει ...100 φορές...άσε που θα με τραβάνε πάλι με τα σκαλοπάτια...

Οι Μεθώνη/Κορώνη/ Μονεμβασιά έχουν ζωή τωρα το χειμώνα ή τα πάντα είναι κλειστά; Η Μάνη τι λέει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Cro-Magnon είπε

Μπορεί να προτείνει κάποιος έναν προορισμό για 3ήμερο μέσα στις γιορτές, κοντά στην Αθήνα (ως 3 ωρες οδηγηση) και να μην χρειάζεται αλυσίδες για τα χιονια το αυτοκίνητο;

Οι άλλοι στην παρέα μου έχουν πρήξει τα σκώτια με φαράγγια, χιονια, ποτάμια,  λίμνες κτλ, αλλά για μένα βασική προυπόθεση είναι η χαλάρωση, οι καλές ταβέρνες για φαγητό και να μπορώ να πιω το καφεδάκι μου με ωραία θέα.

Ευχαριστώ!

Αν δεν εχεις προβλημα να κανεις λιγη ωρα παραπανω τοτε τρικαλα ή βολο.

Για μεθωνη κλπ λογικα επειδη ειναι και γιορτες λογικα θα εχει λιγο παραπανω κοσμο.Δεν εχω παει τετοια περιοδο ομως οποτε δεν μπορω να πω με σιγουρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά τα φώτα σας!

Ταξιδεύω με AirSerbia και ενώ στην κράτηση του εισιτηρίου (από το tripair) τα στοιχεία μου είναι MR NAME SURNAME στο σύστημα της AirSerbia είναι Namemr Surname. Έχει συμβεί σε κανέναν σας? 

Επεξ/σία από salazar1991
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...