Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, DrLo είπε

Η αλήθεια είναι οτι αν η Ελλάδα ήταν στη θέση της Ουγγαρίας (δεν είχε θάλασσα/νησιά) δε θα μπορούσα να φανταστώ για πιο λόγο να έρθει κάποιος στην Ελλάδα.

Υπάρχουν αρκετοί λόγοι να πας σε ένα μέρος και ας μην έχεις θάλασσα. Πχ τα αξιοθέατα  @*nenya* αστευόμουν :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 23/7/2019 στις 8:29 ΜΜ, The Spirit είπε

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι να πάω Αίγυπτο περίπου 25 Οκτωβρίου, θα ήμαστε παρέα 6 ατόμων (3 άντρες-3 γυναίκες).

Θα ήθελα να με ενημερώσετε όποιος έχει εικόνα για το ταξίδι αυτό, για ασφάλεια και τι θα χρειαστούμε για να πάμε. Προς το παρών απλά έχω απευθυνθεί σε ένα πρακτορείο

loveyourholidays.gr από το οποίο και περιμένουμε προσφορά τις επόμενες ημέρες. Όποιος μπορεί να μου δώσει πληροφορίες θα είμαι υπόχρεος

Δεν έχω εικόνα για όλη την Αίγυπτο, αλλά μπορώ να σου πω για το Σινά που πήγα εγώ μέσω προσκυνηματικής εκδρομής. Καταρχήν ήταν εκδρομή που είχε να κάνει με πέρασμα στην Αίγυπτο από την Τάμπα. Πήγαμε οδικώς απο Ισραήλ. Καταρχήν καταλαβαίνεις ότι μιλάς για χώρα ότι νάναι με το που μπαίνεις καθότι εν έτει 2019 πρέπει να είναι στις λίγες χώρες που έχει χειρόγραφη VISA. Γκρουπ 60 ατόμων έκανε 2μισι ώρες να μπεί στην Αίγυπτο και να περάσει τον έλεγχο διαβατηρίων. Ενδεικτικά θα σου πώ ότι στο Ισραήλ η αντίστοιχη διαδικασία εισόδου από την Αίγυπτο πήρε 15-20 λεπτά γιατί όλα είναι αυτοματοποιημένα και οργανωμένα. Έλεγχος αποσκευών. Εντύπωση μου έκανε ότι έβγαζαν παπούτσια όλοι, ακόμα και αυτοί που φοράγαν σαγιονάρες. Μπαίνοντας στην Αίγυπτο, μέσα στο λεωφορείο μπήκε ένοπλος αστυνομικός, ντυμένος με πολιτικά, ο οποίος μας συνόδεψε σε όλο το ταξίδι, από την Τάμπα, μέχρι το Σινά (μιλάμε για γύρω στις 4 ώρες ταξίδι, καμια 300αριά χιλιόμετρα ίσως και παραπάνω). Σε όλη τη διαδρομή, βλέπεις κατα διαστήματα, άρματα, πολυβολεία, και μπλόκα στρατού και αστυνομίας που τσεκάρουν χαρτιά. Ακόμα και στο μοναστήρι της Αγίας Αικατερίνης στο Σινά είχε μπλόκο στην είσοδο, πέρναγες από μηχάνημα για όπλα και τσεκάραν σε έναν προς έναν ότι είχες (σακίδιο πλάτης, τσαντάκι μέσης, τσάντες στις γυναίκες). Σε γενικές γραμμές εγώ δεν αισθάνομαι ασφάλεια όταν βλέπω όπλα και άρματα παντού. Είναι λες και έχουν πόλεμο.

Όσον αφορά τα γενικά. Οι Αιγύπτιοι είναι πολυ φιλικοί σαν άνθρωποι, χαμογελαστοί, και σε όλα μπορείς να κάνεις παζάρι. Πραγματικά το απολαμβάνουν. Υπάρχει πολύ φτώχεια. Θα δεις χωριά Βεδουίνων, που τα παιδάκια πραγματικά τρέχουν όταν σε βλέπουν για να ζητήσουν καραμέλες, φαγητό, μπισκότα, σοκολάτες κτλ. Επίσης θα δεις υπερβολική βρωμιά. Πρόσεξε ιδιαίτερα το νερό τους, έχουν πραγματικά μεγάλο πρόβλημα. Ακόμα και όταν λούζεσαι, το στόμα κλειστό. ΠΙΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΕΜΦΙΑΛΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΜΑΓΑΖΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΥΠΟΔΕΙΞΟΥΝ. Αποφεύγεις γενικά να τρως από μέρη που δεν σου έχει υποδείξει κάποιος που ξέρει. Θα σου πω πολύ απλά, ότι στο δικό μου γκρουπ 60 ατόμων, γυρίσαμε Δευτέρα 22/7 και από το πρωί εμφανίστηκε θύμα γαστρεντερίτιδας. Μέχρι το βράδυ το μισό πούλμαν είχε θέματα και την επόμενη μέρα οι μισοί είχαν πάρει χάπια για διάρροια. Υπήρχαν και άτομα που αναγκάστηκαν να μείνουν στο δωμάτιο τους γιατί κάθε 5 λεπτά πηγαίναν τουαλέτα. Μέχρι και τη Πέμπτη 25/7 υπήρχαν άτομα που ταλαιπωρούνταν. Εννοείται ότι όταν πάς θα πάρεις χάπια για διάρροια, επιβάλλεται. Εμείς ακόμα προσπαθούμε να καταλάβουμε αν μας την έκανε το πρωινό του ξενοδοχείου ή το νεράκι.

Γενικά παρόλο που θα ήθελα να επισκεφτώ την Αίγυπτο, γιατί από παλιά με εντυπωσίαζε ο Αιγυπτιακός πολιτισμός με τις πυραμίδες, τις μούμιες, τα ιερογλυφικά κτλ είναι μια χώρα που πραγματικά δεν μου εμπνέει ασφάλεια. Δεν είχα εικόνα πριν παω στο προσκύνημα , αλλά τώρα που πήγα πραγματικά αισθάνθηκα ότι είναι μια χώρα σε εμπόλεμη κατάσταση. Απλά δεν έχουν πόλεμο με κάποια εξωτερική απειλή αλλά με θρησκευτικά φανατισμένους εσωτερικά. Αν με ρώταγες αν θα ξαναπηγαίνα, γέρνω μάλλον προς το ΟΧΙ. Τονίζω ξανά ότι δεν έχω εικόνα για όλη την Αίγυπτο, αλλά μόνο για το κομμάτι του Σινα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, seventh_son είπε

Δεν έχω εικόνα για όλη την Αίγυπτο, αλλά μπορώ να σου πω για το Σινά που πήγα εγώ μέσω προσκυνηματικής εκδρομής. Καταρχήν ήταν εκδρομή που είχε να κάνει με πέρασμα στην Αίγυπτο από την Τάμπα. Πήγαμε οδικώς απο Ισραήλ. Καταρχήν καταλαβαίνεις ότι μιλάς για χώρα ότι νάναι με το που μπαίνεις καθότι εν έτει 2019 πρέπει να είναι στις λίγες χώρες που έχει χειρόγραφη VISA. Γκρουπ 60 ατόμων έκανε 2μισι ώρες να μπεί στην Αίγυπτο και να περάσει τον έλεγχο διαβατηρίων. Ενδεικτικά θα σου πώ ότι στο Ισραήλ η αντίστοιχη διαδικασία εισόδου από την Αίγυπτο πήρε 15-20 λεπτά γιατί όλα είναι αυτοματοποιημένα και οργανωμένα. Έλεγχος αποσκευών. Εντύπωση μου έκανε ότι έβγαζαν παπούτσια όλοι, ακόμα και αυτοί που φοράγαν σαγιονάρες. Μπαίνοντας στην Αίγυπτο, μέσα στο λεωφορείο μπήκε ένοπλος αστυνομικός, ντυμένος με πολιτικά, ο οποίος μας συνόδεψε σε όλο το ταξίδι, από την Τάμπα, μέχρι το Σινά (μιλάμε για γύρω στις 4 ώρες ταξίδι, καμια 300αριά χιλιόμετρα ίσως και παραπάνω). Σε όλη τη διαδρομή, βλέπεις κατα διαστήματα, άρματα, πολυβολεία, και μπλόκα στρατού και αστυνομίας που τσεκάρουν χαρτιά. Ακόμα και στο μοναστήρι της Αγίας Αικατερίνης στο Σινά είχε μπλόκο στην είσοδο, πέρναγες από μηχάνημα για όπλα και τσεκάραν σε έναν προς έναν ότι είχες (σακίδιο πλάτης, τσαντάκι μέσης, τσάντες στις γυναίκες). Σε γενικές γραμμές εγώ δεν αισθάνομαι ασφάλεια όταν βλέπω όπλα και άρματα παντού. Είναι λες και έχουν πόλεμο.

Όσον αφορά τα γενικά. Οι Αιγύπτιοι είναι πολυ φιλικοί σαν άνθρωποι, χαμογελαστοί, και σε όλα μπορείς να κάνεις παζάρι. Πραγματικά το απολαμβάνουν. Υπάρχει πολύ φτώχεια. Θα δεις χωριά Βεδουίνων, που τα παιδάκια πραγματικά τρέχουν όταν σε βλέπουν για να ζητήσουν καραμέλες, φαγητό, μπισκότα, σοκολάτες κτλ. Επίσης θα δεις υπερβολική βρωμιά. Πρόσεξε ιδιαίτερα το νερό τους, έχουν πραγματικά μεγάλο πρόβλημα. Ακόμα και όταν λούζεσαι, το στόμα κλειστό. ΠΙΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΕΜΦΙΑΛΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΜΑΓΑΖΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΥΠΟΔΕΙΞΟΥΝ. Αποφεύγεις γενικά να τρως από μέρη που δεν σου έχει υποδείξει κάποιος που ξέρει. Θα σου πω πολύ απλά, ότι στο δικό μου γκρουπ 60 ατόμων, γυρίσαμε Δευτέρα 22/7 και από το πρωί εμφανίστηκε θύμα γαστρεντερίτιδας. Μέχρι το βράδυ το μισό πούλμαν είχε θέματα και την επόμενη μέρα οι μισοί είχαν πάρει χάπια για διάρροια. Υπήρχαν και άτομα που αναγκάστηκαν να μείνουν στο δωμάτιο τους γιατί κάθε 5 λεπτά πηγαίναν τουαλέτα. Μέχρι και τη Πέμπτη 25/7 υπήρχαν άτομα που ταλαιπωρούνταν. Εννοείται ότι όταν πάς θα πάρεις χάπια για διάρροια, επιβάλλεται. Εμείς ακόμα προσπαθούμε να καταλάβουμε αν μας την έκανε το πρωινό του ξενοδοχείου ή το νεράκι.

Γενικά παρόλο που θα ήθελα να επισκεφτώ την Αίγυπτο, γιατί από παλιά με εντυπωσίαζε ο Αιγυπτιακός πολιτισμός με τις πυραμίδες, τις μούμιες, τα ιερογλυφικά κτλ είναι μια χώρα που πραγματικά δεν μου εμπνέει ασφάλεια. Δεν είχα εικόνα πριν παω στο προσκύνημα , αλλά τώρα που πήγα πραγματικά αισθάνθηκα ότι είναι μια χώρα σε εμπόλεμη κατάσταση. Απλά δεν έχουν πόλεμο με κάποια εξωτερική απειλή αλλά με θρησκευτικά φανατισμένους εσωτερικά. Αν με ρώταγες αν θα ξαναπηγαίνα, γέρνω μάλλον προς το ΟΧΙ. Τονίζω ξανά ότι δεν έχω εικόνα για όλη την Αίγυπτο, αλλά μόνο για το κομμάτι του Σινα.

Σε ευχαριστώ για την πλήρη ανάλυση που έκανες, να σε ρωτήσω το κομμάτι του Σινά βρίσκεται κοντά στο Κάιρο? Θα αποφύγουμε να πάμε προς τα εκεί, το πρόγραμμά μας περιλαμβάνει Καίρο, Αλεξάνδρεια και προαιρετικά Μέμφιδα Σακκάρα. Σε αυτές τις περιοχές θα κινηθούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, seventh_son είπε

Δεν έχω εικόνα για όλη την Αίγυπτο, αλλά μπορώ να σου πω για το Σινά ....

Η περιοχή του Σινά είναι η πιο επικίνδυνη από άποψη τρομοκρατίας οπότε σε μεγάλο βαθμό και για αυτό το λόγο οι δυσκολίες που αντιμετωπίσατε.

Αν σκεφτείς ότι ήταν από εκεί που το τελευταίο αεροπλάνο που τρομοκράτες καταφέραν και ρίξαν με βόμβα, φυσάνε και το γιαούρτι στους ελέγχους και μάλλον καλό είναι αυτό παρά κακό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, The Spirit είπε

Σε ευχαριστώ για την πλήρη ανάλυση που έκανες, να σε ρωτήσω το κομμάτι του Σινά βρίσκεται κοντά στο Κάιρο? Θα αποφύγουμε να πάμε προς τα εκεί, το πρόγραμμά μας περιλαμβάνει Καίρο, Αλεξάνδρεια και προαιρετικά Μέμφιδα Σακκάρα. Σε αυτές τις περιοχές θα κινηθούμε. 

Όχι το Σινα αν δεις στο χάρτη είναι αρκετά μεγάλη απόσταση από το Κάιρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι...

12/8 πάω Σκύρο, 1η φορά. Έρχομαι από βόρεια με αμάξι και στις 11/8 λέω να μείνω Χαλκίδα ή Αλιβέρι, για να είμαι κοντά στην Κύμη, ώστε να πάρω το καράβι την άλλη μέρα στις 12:00 (θα ήθελα να κλείσω Κύμη βεβαίως για τις 11/8, αλλά δεν παίζει να έχει δωμάτια πέρα, για 1 βράδυ ιδίως και σε normal τιμή για 1 άτομο).

Ok η Χαλκίδα έχει πολύ προφανώς περισσότερες επιλογές για διαμονή από Αλιβέρι, αλλά είναι ~1 ώρα πιο μακριά. Ο δρόμος Χαλκίδα - Κύμη (που περιέχει και το Αλιβέρι - Κύμη) είναι ok γενικά; Το google maps το δίνει περίπου 1h 36m (στην Κύμη δεν μπαίνω στην πόλη, πάω απευθείας στο λιμάνι), αλλά είναι διπλής κυκλοφορίας και φοβάμαι την περίπτωση κίνησης λόγω άλλων ταξιδιωτών ή φορτηγών, μη χάσουμε κανα καράβι. Πρέπει να είμαι εκεί σίγουρα 10:30, όπως μου λένε από την εταιρία. Οπότε, έχει κανείς εμπειρία από τη διαδρομή αυτή; Έχει ζόρι - καθυστερήσεις; Γιατί αν είναι έτσι, να πάω να μείνω Αλιβέρι, που είναι στα 35-40 λεπτά από την Κύμη, σύμφωνα με google maps.

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Εχει κανεις να προτεινει κανα (οργανωμενο) καμπινγκ?

οχι σε νησι

να μην εχει οικογενειες

:D

Ερέτρια με πισίνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή σε όσους επιλέξουν να πάνε Ίο..και ειδικά σε αυτούς που θέλουν το βράδυ να βγαίνουν στα κλαμπακια...παίζει ίωση αυτή την εποχή..προσωπικά ήμουνα 2 μέρες με 39,5 πυρετό τέζα..και δεν ήμουνα ο μόνος.

Γενικά το νησί σούπερ..ωραίες παραλίες..φουλ με κόσμο..και θα βρείτε μαγαζιά με αρκετά καλό φαγητό και σχετικά οικονομικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...