Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Εφόσον πέρυσι ήταν απαίσια γιατί να πας και φέτος;

🤔

Δε το γράφω για εμένα, προφανώς και δε θα πάω. Πρότειναν από πάνω την Κέρκυρα και απάντησα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Η Κέρκυρα έχει διαχρονικό θέμα με τα σκουπίδια, την καθαριότητα και τις αποχετεύσεις.

Πριν από 3 (νομίζω) χρόνια είχαν κάποιοι αρμόδιοι τη συγκλονιστική έμπνευση να ξηλώσουν την περαντζάδα στη Γαρίτσα (που πράγματι είχε θέματα και έχρηζε αποκατάστασης) παραμονές Πάσχα (της δεύτερης ισχυρότερης τουριστικής περιόδου για την Κέρκυρα), να γεμίσουν την περιοχή οικοδομική άμμο και πλάκες (έχει πέσει απερίγραπτη κλοπή οικοδομικών υλικών) και να τα παρατήσουν. Έκλεισαν ένα άκρως τουριστικό σημείο, παραμονή τουριστικής περιόδου, και το παράτησαν έτσι. Δύο χρονιές σερί που πήγα, οι πλάκες ήταν ντανιασμένες, η άμμος στοιβαγμένη, η περαντζάδα κλειστή.  Δεν ξέρω αν φέτος φτιάχτηκε, επιτέλους. Θα πάρω τηλέφωνο να μάθω. 

Το αρχαιολογικό μουσείο, χρόνια έκανε ανακαίνιση, τώρα υποτίθεται ολοκληρώθηκε αλλά δεν έχει υπαλλήλους να λειτουργήσει.

Ακούς κάτι πράγματα, δηλαδή, και λες "δεν μπορεί να είναι αλήθεια". Κι όμως.

Με τα σκουπίδια, το ίδιο. Βουνά (γενικά υπάρχει θέμα σε κάποια νησιά, και Άνδρο που πηγαίνω συχνά έχω συναντήσει βουνά σκουπιδιών, μέσα στο καλοκαίρι), κυριολεκτικά. Περνάνε και οι τουρίστες (Έλληνες και ξένοι), βλέπουν το χάος, κανονικό κάδο (καθαρό, με σακουλίτσα) για μικρά απορρίμματα ψάχνεις με το τουφέκι, οπότε ρίχνουν ό,τι έχουν πάνω στο βουνό, έκθετο, μαζέυονται μύγες, ένα χάλι.

Στην πλατεία, ας πούμε (Λιστόν) οι μικροί κάδοι είναι μέσα στη βρώμα, και δεν φτάνουν ούτε για ζήτω, τόσος κόσμος που μαζεύεται. Οι μεγάλοι δεν επαρκούν καν για τα μαγαζιά που βρίσκονται στην περιοχή, ε, δεν θέλει και πολύ για να μαντέψεις το αποτέλεσμα.

Στην Κέρκυρα, θες και 1:45 για να περάσεις από Ηγουμενίτσα (που έτσι και σταθείς στην προκυμαία και φτύσεις, με τον άνεμο πίσω σου, το σάλιο φτάνει στην Κέρκυρα, για τέτοια απόσταση μιλάμε), έχω πέσει και σε σάπιο που έκανε 2 ώρες και 5 λεπτά, μόνο κουπιά δεν μας μοίρασαν, να κινηθεί η γαλέρα. Λες και θέλουν να σε τιμωρήσουν που επέλεξες το νησί τους. Μπορείς να πας Λευκίμη, για λιγότερο χρόνο στο πορθμείο, όμως αν δεν μένεις νότια αλλά κεντρική ή βόρεια Κέρκυρα, θα φας στη μάπα μετά τον ανεπαρκέστατο δρόμο, οπότε στην καλύτερη θα σου βγει το ίδιο. Αν είναι να μείνει κάποιος βόρεια, δηλαδή, και πάει Λευκίμη, η απόφαση αγγίζει τα όρια του μαζοχισμού. 

Κι είναι κρίμα, γιατί είναι ωραίο νησί, με διάφορες παραλίες, φτάνεις εύκολα και στους Παξούς, προσφέρεται και για θαλάσσια σπορ καθώς από την πλευρά που βλέπει προς Αδριατική έχει γερούς αέρηδες, αλλά έχει και χρόνια προβληματικές καταστάσεις.

Την Κέρκυρα την αγαπάω, παρ' όλα αυτά, έχω περάσει καλά κι έχω ωραίες αναμνήσεις, ειδικά νεότερος που είχα και μεγαλύτερες αν(τ)οχές απέναντι σε ορισμένα πράγματα. Έχεις και δυο πράγματα να δεις (λ.χ. μουσεία, με ωραίες περιοδικές εκθέσεις, εκκλησίες, τις φιλαρμονικές, διάφορες μπάντες) αν δεν θες μόνο θάλασσα και φαΐ (έχει και μερικά πολύ καλά εστιατόρια, για πιο γκουρμέ καταστάσεις). Αλλά, θα μπορούσε να είναι ένα ονειρεμένο μέρος, και όμως χρόνια έχουν τα ίδια προβλήματα, άλυτα.

Μακάρι να έχει αλλάξει κάτι φέτος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/7/2019 στις 10:32 ΠΜ, Snoob είπε

Η Κέρκυρα έχει διαχρονικό θέμα με τα σκουπίδια, την καθαριότητα και τις αποχετεύσεις.

Πριν από 3 (νομίζω) χρόνια είχαν κάποιοι αρμόδιοι τη συγκλονιστική έμπνευση να ξηλώσουν την περαντζάδα στη Γαρίτσα (που πράγματι είχε θέματα και έχρηζε αποκατάστασης) παραμονές Πάσχα (της δεύτερης ισχυρότερης τουριστικής περιόδου για την Κέρκυρα), να γεμίσουν την περιοχή οικοδομική άμμο και πλάκες (έχει πέσει απερίγραπτη κλοπή οικοδομικών υλικών) και να τα παρατήσουν. Έκλεισαν ένα άκρως τουριστικό σημείο, παραμονή τουριστικής περιόδου, και το παράτησαν έτσι. Δύο χρονιές σερί που πήγα, οι πλάκες ήταν ντανιασμένες, η άμμος στοιβαγμένη, η περαντζάδα κλειστή.  Δεν ξέρω αν φέτος φτιάχτηκε, επιτέλους. Θα πάρω τηλέφωνο να μάθω. 

Το αρχαιολογικό μουσείο, χρόνια έκανε ανακαίνιση, τώρα υποτίθεται ολοκληρώθηκε αλλά δεν έχει υπαλλήλους να λειτουργήσει.

Ακούς κάτι πράγματα, δηλαδή, και λες "δεν μπορεί να είναι αλήθεια". Κι όμως.

Με τα σκουπίδια, το ίδιο. Βουνά (γενικά υπάρχει θέμα σε κάποια νησιά, και Άνδρο που πηγαίνω συχνά έχω συναντήσει βουνά σκουπιδιών, μέσα στο καλοκαίρι), κυριολεκτικά. Περνάνε και οι τουρίστες (Έλληνες και ξένοι), βλέπουν το χάος, κανονικό κάδο (καθαρό, με σακουλίτσα) για μικρά απορρίμματα ψάχνεις με το τουφέκι, οπότε ρίχνουν ό,τι έχουν πάνω στο βουνό, έκθετο, μαζέυονται μύγες, ένα χάλι.

Στην πλατεία, ας πούμε (Λιστόν) οι μικροί κάδοι είναι μέσα στη βρώμα, και δεν φτάνουν ούτε για ζήτω, τόσος κόσμος που μαζεύεται. Οι μεγάλοι δεν επαρκούν καν για τα μαγαζιά που βρίσκονται στην περιοχή, ε, δεν θέλει και πολύ για να μαντέψεις το αποτέλεσμα.

Στην Κέρκυρα, θες και 1:45 για να περάσεις από Ηγουμενίτσα (που έτσι και σταθείς στην προκυμαία και φτύσεις, με τον άνεμο πίσω σου, το σάλιο φτάνει στην Κέρκυρα, για τέτοια απόσταση μιλάμε), έχω πέσει και σε σάπιο που έκανε 2 ώρες και 5 λεπτά, μόνο κουπιά δεν μας μοίρασαν, να κινηθεί η γαλέρα. Λες και θέλουν να σε τιμωρήσουν που επέλεξες το νησί τους. Μπορείς να πας Λευκίμη, για λιγότερο χρόνο στο πορθμείο, όμως αν δεν μένεις νότια αλλά κεντρική ή βόρεια Κέρκυρα, θα φας στη μάπα μετά τον ανεπαρκέστατο δρόμο, οπότε στην καλύτερη θα σου βγει το ίδιο. Αν είναι να μείνει κάποιος βόρεια, δηλαδή, και πάει Λευκίμη, η απόφαση αγγίζει τα όρια του μαζοχισμού. 

Κι είναι κρίμα, γιατί είναι ωραίο νησί, με διάφορες παραλίες, φτάνεις εύκολα και στους Παξούς, προσφέρεται και για θαλάσσια σπορ καθώς από την πλευρά που βλέπει προς Αδριατική έχει γερούς αέρηδες, αλλά έχει και χρόνια προβληματικές καταστάσεις.

Την Κέρκυρα την αγαπάω, παρ' όλα αυτά, έχω περάσει καλά κι έχω ωραίες αναμνήσεις, ειδικά νεότερος που είχα και μεγαλύτερες αν(τ)οχές απέναντι σε ορισμένα πράγματα. Έχεις και δυο πράγματα να δεις (λ.χ. μουσεία, με ωραίες περιοδικές εκθέσεις, εκκλησίες, τις φιλαρμονικές, διάφορες μπάντες) αν δεν θες μόνο θάλασσα και φαΐ (έχει και μερικά πολύ καλά εστιατόρια, για πιο γκουρμέ καταστάσεις). Αλλά, θα μπορούσε να είναι ένα ονειρεμένο μέρος, και όμως χρόνια έχουν τα ίδια προβλήματα, άλυτα.

Μακάρι να έχει αλλάξει κάτι φέτος.

Δυστυχώς δεν έχει αλλάξει τίποτα και αυτό φαίνεται κα στην ποιόητητα αλλά και στην ποσότητα των τουριστών που έχουμε φέτος στο νησί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/7/2019 στις 10:32 ΠΜ, Snoob είπε

Στην πλατεία, ας πούμε (Λιστόν)

Λιστόν/ων είναι το δρομάκι με τα δύο μεγάλα κτίρια και συγκεκριμένα η μπροστινή του (δηλαδή, προς την θάλασσα) μεριά. Η πλατεία λέγεται Σπιανάδα. 

Επεξ/σία από Salecon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, osfp-7- είπε

Τι χαρτιά χρειάζομαι για ένα ταξίδι στην Αμερική;

Διαβατήριο και ESTA.
(υποθέτω για Βόρεια Αμερική U.S.A. ήταν η ερώτησή σου)

 

Επεξ/σία από soiramk
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, soiramk είπε

Διαβατήριο και ESTA.
(υποθέτω για Βόρεια Αμερική U.S.A. ήταν η ερώτησή σου)

Ναι για U.S.A, Νέα Υόρκη συγκεκριμένα

Και κάτι άλλο, ας πούμε θέλω να πάω τον Νοέμβριο, πότε πρέπει να κάνω αίτηση για ESTA; Δηλαδή πόσο καιρό θέλει να εκδοθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, osfp-7- είπε

Ναι για U.S.A, Νέα Υόρκη συγκεκριμένα

Και κάτι άλλο, ας πούμε θέλω να πάω τον Νοέμβριο, πότε πρέπει να κάνω αίτηση για ESTA; Δηλαδή πόσο καιρό θέλει να εκδοθεί;

Το διαβατήριο θέλει 3-4 εργάσιμες, η ESTA βγαίνει σχεδόν αμέσως. Π.χ. εγώ μέσα στις πρώτες 2 ώρες που τσέκαρα είχε βγει (μπορεί να είχε εγκριθεί και ακόμα πιο γρήγορα, απλά τότε έτυχε να τσεκάρω). Για ESTA σου λένε ότι να κάνεις την αίτηση (online) τουλάχιστον 72 ώρες πριν την ημέρα που φεύγεις. Θες όμως ενεργό διαβατήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΕΣΤΑ όντως βγαίνει πολύ γρήγορα, αλλά προσοχή, δεν σου έρχεται email να σου πει ότι βγήκε, πρέπει να κρατήσεις τον αριθμό της αίτησης και κοιτάξεις μετά μόνος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ελεύθερο κάμπινγκ απαγορεύεται, ας μείνει και κάνα μέρος καθαρό γιατί όλο και κάτι θα πεταχτει , γιατί τα κ@ωλοχαρτα και τα σ...α σας δεν νομίζω να τα μαζευεται!!!!

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις φυγει ηδη

την πρωτη φορα που πηγα Ικαρια αλλαξα 2 φορες τα εισιτηρια μου. Απο 7 μερες που πηγα, τελικα εκατσα 23.

Καλο ειναι να εχεις αυτοκινητο, αλλιως οτοστοπ

με προσοχη το ικαριωτικο κρασι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, teddy71 είπε

Το ελεύθερο κάμπινγκ απαγορεύεται, ας μείνει και κάνα μέρος καθαρό γιατί όλο και κάτι θα πεταχτει , γιατί τα κ@ωλοχαρτα και τα σ...α σας δεν νομίζω να τα μαζευεται!!!!

Από το 2012 ήταν πταισμα με τον νέο π.κ. τα πταισματα καταργηθηκαν, αν έχει μείνει κάτι θα είναι το διοικητικό πρόστιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Exει κανείς υπόψιν του τις παραλίες γύρω απο το Ναύπλιο , ως και το Τολό?   Απο την άποψη αν είναι αμμώδεις - έστω με λεπτό βότσαλο-  , καθαρές θάλασσες  κλπ, και αν υπάρχουν πάνω απο μια επιλογές.  

Όποιον έχω ρωτήσει, με έχει απογοητεύσει , σε  σύγκριση με τις παραλίες της Μεσσηνίας.  Μιλώ για Μεσσηνία, για να μην συγκρίνω  με  Κυκλάδες κλπ,   απλά επειδή έχω πάει και είναι και οι δυο περιοχές στην Πελοπόννησο.  Επίσης , στην παρούσα φάση με ενδιαφέρει μόνο ο ...παράλιος/θαλάσσιος τουρισμός, κι όχι τα αξιοθέατα ή ιστορικά μνημεία του Ναυπλίου.

Επεξ/σία από kounga
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνοπτικα: ΔΕΝ συγκρινονται οι παραλιαρες της Μεσσηνιας (απεραντες χρυσες αμμουδιες και καθαρα νερα) με τις παραλιες γυρω απ'το Ναυπλιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...