Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 6/8/2019 στις 11:42 ΠΜ, Mpiftekis είπε

Εμείς είχαμε πάει Καλιφόρνια και τα εισιτήρια τα κλείσαμε μόνοι μας, αλλά ψάχναμε κάθε μέρα 8 μήνες πριν πάμε.

Νομίζω υπερβάλεις λίγο όσον αφορά τον χρόνο σχεδιασμού που χρειάζεται 😜 Επισης αμα τα κλεισεις ολα μονος σου συνολικα γλυτωνεις αρκετα λεφτα. 

Προσωπικά όταν πήγαμε USA, δεν υπηρχε καταρχιν προγραμμα να συνδιαζει αυτα που ηθελα ( και west και east coast), αλλα ουτε οταν πηγα Ιαπωνια ( ηθελα  να συνδιασω και μερικες μερες Κορεα).

Και τα δυο ταξίδια τα οργάνωσα μόνος μου χωρις πολλά πολλά. Ξεκινάς απλά από τα αεροπορικά που βολεύουν περισσότερο και μετά συμπληρώνεις τα κενά. Έτσι δεν πνίγεσαι στης πιθανότητες, και έχεις ένα γενικό πλάνο που θα ξεκινήσεις και που θα τελειώσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά για Ιθάκη, θα πάμε μονοήμερη (πρωί με απόγευμα) γνωρίζετε τίποτα για τις παραλίες της; Ποιες είναι βαθιές και ποιες όχι; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχει πάει κανείς στο Μαρόκο; 'Εκλεισα 5 νύχτες 6 μέρες τον Οκτώβριο.. φτάνω Marrakesh Και φέυγω από Fes. Αξίζει να πάρω το τρένο και να κάτσω μια νύχτα Casablanca; Να πάω στην έρημο μονήμερη απο Fes με μια διανυκτέρευση; Tips pleaseee!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, totem_lost είπε

Παιδιά έχει πάει κανείς στο Μαρόκο; 'Εκλεισα 5 νύχτες 6 μέρες τον Οκτώβριο.. φτάνω Marrakesh Και φέυγω από Fes. Αξίζει να πάρω το τρένο και να κάτσω μια νύχτα Casablanca; Να πάω στην έρημο μονήμερη απο Fes με μια διανυκτέρευση; Tips pleaseee!

Πήγα και έμεινα μόνο marrakesh και περάσαμε από κανα 2 χωριά. Νομίζω ότι αξιζει Casablanca παρολο που δεν πήγα. Να κάνεις εννοείται trakking στηβν έρημο με καμηλες. 

Σαν τιπ θα σ πρότεινα να προσέχεις το νερό. Εμείς με τα παγάκια την πατήσαμε. Ευτυχώς οταν φεύγαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

κοιτάω να πάω Μπαλί και έχω μερικές απορίες γιατί δεν έχω ιδιαίτερη πείρα στα ταξίδια.

1. Πότε πιστεύετε είναι καλύτερη εποχή;
2. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο που έχετε μείνει εσείς ευχαριστημένοι; (σε pm παρακαλώ για να μην θεωρηθεί και διαφήμιση)
3. Γενικά όποιος έχει πάει και μπορούσε να μου δώσει 2-3 συμβουλές θα του ήμουν υπόχρεος

ΥΓ. θα προτιμούσα με ταξιδιωτικό γραφείο γιατί δεν έχω την εμπειρία να ταξιδέψω μόνος μου τόσο μακριά.

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Επεξ/σία από Uberalles_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Μπαλί θα σου πρότεινα να κοιτάξεις πριν από όλα μόνος σου. Πολλοί  ξένοι που μένουν εκεί, φεύγουν για διακοπές στη πατρίδα τους και νοικιάζουν εκπληκτικά σπίτια μαζί με προσωπικό (μάγειρες, οδηγό, κτλ) σε καταπληκτικές τιμές. Πάντως και τα ξενοδοχεία είναι αρκετά φθηνά. Όποτε και να πας πάνω κάτω το ίδιο είναι. Άλλοτε έχει περισσότερη ζέστη και άλλοτε περισσότερη βροχή.

Δεν έχω ταξιδέψει ποτέ μέσα από ταξιδιωτικό γραφείο. Αν μιλάς στοιχειώδη αγγλικά δε θα συναντήσεις πουθενά πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, απλώς επειδή όπως είπα δεν έχω σχεδόν καθόλου εμπειρία από ταξίδια, για αυτό αγχώνομαι να πάω μόνος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν έχεις εμπειρία από ταξίδια καλό είναι να κοιτάξεις για ταξιδιωτικό γραφείο .Θα σου δώσουν επιλογές για ξενοδοχείο κ θα επιλέξεις ανάλογα με το Budget σου αλλά κ κριτικές που θα διαβάσεις στο internet . Επίσης από τα tour που θα διοργανώσουν μπορείς να επιλέξεις σε ποσά κ σε ποια θα πας . Το rafting  κ η εκδρομή στο ηφαίστειο κ σε διάσημους ναούς είναι πολύ καλά κ εγώ τουλάχιστον τα ευχαριστήθηκα . 

Επισης έξω από το ξενοδοχείο βρήκαμε οδηγό με βανάκι που κάποιες ημέρες κανονίσαμε κ μας έπερνε   το πρωί μας πηγαινε σε διάφορες παραλίες κ μας γύρναγε το απόγευμα με πολύ μικρό κόστος . 

Το TripAdvisor  https://www.tripadvisor.com.gr/Home-g294226 είναι πάντα ένας καλός μπούσουλας για να πάρεις μια ιδέα για το μέρος κ να επιλέξεις δραστηριότητες κ διαμονή . 

Από άποψη καιρού η καλύτερη εποχή με λίγες βροχές κ χωρίς μουσώνες είναι από Απρίλιο μέχρι Σεπτέμβριο 

Το Μπαλί είναι εκπληκτικό με θαυμάσιους ανθρώπους πάντα με το χαμόγελο . Ελπίζω να τα καταφέρεις να πας . 

Επισης προσπάθησε να μείνεις πάνω από 1 εβδομάδα γιατί αλιως θα σου φανεί πολύ σύντομο το ταξίδι . Σε αυτά τα μέρη το κόστος είναι τα εισιτήρια κυρίως οποτε αξίζει να μείνεις για 10ημερο τουλάχιστον . 

Επεξ/σία από totalius
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιος προτασεις για παραλιες-φαγητο-κοκτειλ-δραστηριοτητες στην Συρο, γενικα οτι μπορει να φανει χρησιμο? Υπαρχει αμαξι οποτε δεν μας περιοριζει η μετακινηση.

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα everybody.. Ψάχνω πληροφορίες σχετικά με Παλαιό Τρικερι. Αν έχει πάει κάποια-ος η αν μένει μόνιμα εκεί κοντά ας απαντήσει παρακαλώ. Είναι πολύ νωρίς βέβαια, αν το αποφασίσω θα πάω το χειμώνα που μας έρχεται η το επόμενο καλοκαίρι. Απλά είπα να το ψάχνω σιγά σιγά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα ...

Ψαχνω ενοικιαζομενο δωματιο σε Θεσαλονικη στο κεντρο οσο πιο κοντα στην Αριστοτελους για μια διανυκτερευση ...να θυμηθω τα νενανικα μου φοιτητικα χρονια πριν πολλες πολλες δεκαετιες.

Θα παω μεσημερι και θελω να φυγω το επομενο  απογευμα αλλα οι ωρες αποχωρησης που βλεπω εινα στις 12:00  μ

Ξερει καποπιος καποιο διαμερισμα να μπορω να αφησω ενα βαλιτσακι 2-3 ωρες μετα την αποχωρηση και να το παρω φευγοντας ?

Τιμη μεχρι 50 ευρω

Ευχαριστω.

 

Διορθωση :

Βρηκα ευχαριστω.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/8/2019 στις 6:05 ΜΜ, ElectricWheel είπε

Έχει ταξιδέψει κανείς στο Ισραήλ να μου πει εντυπώσεις;

Το επόμενο ταξίδι μου θα είναι. (Ισραήλ και Ιορδανία) 

Περιμένω να σου γράψουν να δω και εγώ τι και πως 😁

Να φανταστώ θα πας με γκρουπ οργανωμένα η μόνος-με παρέα; 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Το επόμενο ταξίδι μου θα είναι. (Ισραήλ και Ιορδανία) 

Περιμένω να σου γράψουν να δω και εγώ τι και πως 😁

Να φανταστώ θα πας με γκρουπ οργανωμένα η μόνος-με παρέα; 

Χτες τσακώθηκα με το πρόσωπο οπότε για την παρέα δεν ξέρω :P

Είχα σκοπό να πήγαινα με το αίσθημα με airbnb αλλά ίσως τελικά με γκρουπ αν και είχα δει κάτι τρελές τιμές 1000+ που είχα κοιτάξει. Εσύ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, ElectricWheel είπε

Χτες τσακώθηκα με το πρόσωπο οπότε για την παρέα δεν ξέρω :P

Είχα σκοπό να πήγαινα με το αίσθημα με airbnb αλλά ίσως τελικά με γκρουπ αν και είχα δει κάτι τρελές τιμές 1000+ που είχα κοιτάξει. Εσύ;

Καλά μην φαντάζεσαι, και εγώ τσακωνομαι με την γυναίκα μου εδώ και 2 μήνες γιατι έχει θέμα με αεροπλάνο (φοβάται) τέλος πάντων, ελπίζω να βρεθεί άκρη..... 

 

Έχω δει με γκρουπ κάτι τιμές τσουχτερές όπως τα λες με 1000φευγα ευρώ, (που θεωρώ δεν αξίζει για 5 και 6 μέρες που λενε) αλλά αν το διοργανώσεις μόνος γλυτωνεις τα μισά περίπου 

Έχω δει και airbnb και έχω μιλήσει με 1-2 άτομα μέσω couchsurfing, απλά για φιλοξενία και είπαν τα παιδιά να μου δείξουν και τα μέρη κτλπ (απλά τώρα δεν εμπιστεύομαι και έναν τελείως ξενο, ειδικά σε εκείνες τις χώρες) 

 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...