Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως βλέπεις το duomo στο πεζόδρομο που είναι αριστερά έχει το πολυκατάστημα coin. Στο τελευταίο όροφο έχει φαγητό και καφέ. Έχει 2-3 εστιατορεια και ένα πάγκο με καφέ κτλ.

ειναι συνέχεια ανοικτό. Φτηνά φτηνά δεν είναι αλλά π.χ για ένα σάντουιτς και ένα καφέ είναι μια χαρά. Έχει ωραία πραγματάκια. Επίσης εκεί δίπλα έχει και παραδοσιακά ιταλικά προϊόντα από μικρούς παραγωγούς. Ωραία αλλά λίγο ακριβά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, stormrain είπε

Πηγαινε Duomo, προλαβαινεις και αξιζει, στην τελικη παρε κατι στο χερι και περπατα στην πλατεια. Δεν ειναι πανω απο 5-10 λεπτα με το Μετρο. Αν και δεν εχω κατι συγκεκριμενο να σου προτεινω, αν θελεις να μεινεις στον Centrale, δεν υπαρχει περιπτωση να μη βρεις κατι εκει ανοικτο για να φας, στην χειριστη των περιπτωσεων εχει McDonalds ακριβως απεναντι. Αλλα δοκιμασε πρωτα την τυχη σου κατεβαινοντας στο στενο Napo Toriani, προς το τερμα εχει κατι σαν εκκλησια, στα αριστερα εχει μια τρατορια που εχω κατσει και ηταν συμπαθητικη και ακριβως απεναντι ενα μπαρακι που νομιζω το χω δει ανοικτο μεσημερι. Ειναι 5 λεπτα περπατημα οπως βγαινεις απο τον σταθμο. 

Αλλα προσωπικα θα πεταγομουν εστω για μια ωρα στο Duomο και θα ετρωγα ακομα και πατατακια ξερωγω.

Καλή η πρόταση για Napo Toriani! Το τσεκάρω τώρα και βλέπω έχει 2-3 καλά μαγαζιά, π.χ. το Miscusi  φαίνεται ενδιαφέρον.
Duomo θα έχω πάει ήδη, συν να μην ξανακατεβαίνω κέντρο με χειραποσκευή και back-pack λαπτοπ.

Αλλιώς σκέφτηκα για Moscova, αν και εκεί κυρίως bar έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έκλεισα καταλάθος μια πτήση μέσω Wizz και την ακύρωση μερικά λεπτά μετά με 0€. Ξέρετε αν θα μου επιστρέψουν τα χρήματα έστω και σε Wizz credits? (Η τιμή ήταν πολύ μικρή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/9/2019 στις 10:52 ΜΜ, ribo7 είπε

Καλή η πρόταση για Napo Toriani! Το τσεκάρω τώρα και βλέπω έχει 2-3 καλά μαγαζιά, π.χ. το Miscusi  φαίνεται ενδιαφέρον.
Duomo θα έχω πάει ήδη, συν να μην ξανακατεβαίνω κέντρο με χειραποσκευή και back-pack λαπτοπ.

Αλλιώς σκέφτηκα για Moscova, αν και εκεί κυρίως bar έχει.

Τελικά έφαγα στο Miscusi στην Piazza S. Camillo de Lellis. Αρκετές επιλογές ζυμαρικών και γευστικά ήταν, αλλά δε χόρτασα και πολύ.
Περπατώντας τριγύρω, ανακάλυψα στην Via Ruggero Boscovich, έχει το Boscovich Bistrot που φαίνεται περιποιημένο με καλό φαγητό και δίπλα έχει το Boscovich Bakery που έχει πίτσες, τσιαπάτες, μαγειρευτά τύπου μπριζολάκι/κοτόπουλο με ψητά λαχανικά, ρύζι κλπ. Πήρα και από εκεί, τίμιο και καλούτσικες τιμές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θα ταξιδέψω Βουδαπέστη το Δεκέμβρη και θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας στο τι θα κάνω με το συνάλλαγμα. Στο μυαλό μου έχω σαν ιδέα να βρω κάποιο ανταλλακτηριο συναλλάγματος εκεί (αν έχετε κάτι να προτείνετε)  ώστε να κάνω ένα μικρό ποσό και τις κυρίως συναλλαγές να γίνουν με revolut. Είναι σωστή σκέψη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2019 στις 10:51 ΜΜ, kourt71724 είπε

Καλησπέρα. Θα ταξιδέψω Βουδαπέστη το Δεκέμβρη και θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας στο τι θα κάνω με το συνάλλαγμα. Στο μυαλό μου έχω σαν ιδέα να βρω κάποιο ανταλλακτηριο συναλλάγματος εκεί (αν έχετε κάτι να προτείνετε)  ώστε να κάνω ένα μικρό ποσό και τις κυρίως συναλλαγές να γίνουν με revolut. Είναι σωστή σκέψη; 

Αφού έχεις revolut, ανάληψη από ΑΤΜ ένα μικρό ποσό και τα υπόλοιπα με καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2019 στις 10:51 ΜΜ, kourt71724 είπε

Καλησπέρα. Θα ταξιδέψω Βουδαπέστη το Δεκέμβρη και θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας στο τι θα κάνω με το συνάλλαγμα. Στο μυαλό μου έχω σαν ιδέα να βρω κάποιο ανταλλακτηριο συναλλάγματος εκεί (αν έχετε κάτι να προτείνετε)  ώστε να κάνω ένα μικρό ποσό και τις κυρίως συναλλαγές να γίνουν με revolut. Είναι σωστή σκέψη; 

Σωστη σκεψη γενικα, αλλα συναντησα πολλα cash only μερη στη Βουδαπεστη, οποτε καλο ειναι να εχεις μετρητα πανω σου, τουλαχιστον για φαγητο και ποτο γιατι ποτε δεν ξερεις. Για κανενα λογο παντως μην κανεις αναληψη απο το (απειρα) ATM που βρισκονται παντου σε Bar, στο δρομο κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, θα βρίσκομαι στο Λονδίνο 29/10-04/11, και θα ήθελα να ρωτήσω εάν θεωρείτε πως θα έχω πρόβλημα λόγω brexit, σε περίπτωση που ταξιδέψω με ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες, γιατί ακούω διάφορα. Το διαβατήριο μου έχει λήξει.

Επεξ/σία από Fan3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...