Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Εγώ πάντως με μπατίρηδες και ανοργανωτους δεν θα πήγαινα σε τέτοια χώρα. 

Γιατί δεν πάτε κανένα άλλο ταξίδι σε άλλη χώρα πιο βατή για τα οικονομικά τους; 

 

2 ώρες πριν, Miracle Worker είπε

Για Στοκχόλμη τι προτείνεται; Θα πάω οσονούπω και έχω 18 χρόνια να βγω από τον επίγειο παράδεισο που λέγεται Ελλάδα. Θα ξενερώσω; Θα ψάχνω τη γρηγορότερη πτήση για πίσω; Είναι αρκετές οι δίμετρες, ξανθές, γαλαζομάτες Σουηδές να απαλύνουν το πολιτισμικό σοκ; 

Είμαι σε περίεργη φάση και δεν το έχω πολυψάξει. Μόνο την εκπομπή του Μπλέτσα είδα, αλλά δεν κατάλαβα και πολλά. Βόλτες με ένα ποδήλατο έκανε και έτρωγε βιολάντα. Και η παρέα φοβάμαι είναι ψιλομπατίρηδες και ανοργάνωτοι, οπότε θα πρέπει να κάνω careful planning. Από ότι είδα must είναι το ανάκτορο και οι βόλτες στην παλιά πόλη, ίσως και ένα μουσείο, το Vasta. Σε κάποιον οδηγό είχα διαβάσει ότι μετά το ανάκτορο είναι κάποιο περίεργο μέρος με εξωτικό όνομα, ωσάν από τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών, αλλά δε μπορώ να το ξαναβρώ. Θα ήθελα να δοκιμάσω και κάνα βρώμικο με ρέγγα, αν όχι με το sorstromming αυτό καθ' αυτό.

Είναι πανάκριβα όλα.

Αν οι φίλοι σου εκτός από μπατίρηδες είναι και γκρινιάρηδες, καλό κουράγιο...

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 24/8/2019 στις 1:48 ΜΜ, tonkpils είπε

Θα ήθελα πληροφορίες για πτήσεις από μικρά αεροδρόμια της Γερμανίας προς Θεσσαλονίκη.

Ποιες εταιρείες εξυπηρετούν και που μπορώ να βρω εισιτήρια φθηνά.

Για να γίνω πιο κατατοπιστικός, αυτήν τη στιγμή αν ψάξω για εισιτήρια μεταξύ Στουτγκάρδης και Θεσσαλονίκης θα μου βγάλει εισιτήρια των 120-150 ευρώ το φθηνότερο.

Μου είπε ένας γνωστός μου να κατεβάσω την εφαρμογή της Ryanair. Πράγματι η συγκεκριμένη έχει πάρα πολύ φθηνά εισιτήρια αλλά για τον γνωστό μου τον βολεύει γτ μένει Augsburg (München) και έχει πτήσεις προς Θεσσαλονίκη. Αντίθετος σε εμένα που το κοντινότερο είναι της Στουτγκάρδης, δεν έχει πτήσεις προς Θεσσαλονίκη. Από την εφαρμογή, για πτήσεις προς Θεσσαλονίκη μου βγάζει το αεροδρόμιο του Μονάχου και ενός άλλου, μικρού αεροδρομίου του Frankfurt Hahn (όχι, δεν είναι στην Φρανκφούρτη).

Υπάρχουν άλλες αεροπορικές που κάνουν τόσο φθηνές πτήσεις και από συγκεκριμένα αεροδρόμια; Θέλω να πετάξω για Πρωτοχρονιά και τα φθηνότερα είναι στα 250 πάνε έλα.

120 τσαμπα ειναι απο στουτγκαρδη ειδικα αμα ειναι απευθειας....εναλλακτικα απο dusseldorf αεροπλανο για σοφια 70 ευρω...απο εκει μια φθηνη πτηση 20-30 θα βρεις αλλιως λεωφορειο 5 ωρες στα 20 ευρω....Επειδη μου φαινεσαι ψιλομπατηρης ασε τις πολυτελειες  παρε λεωφορειο 24 ωρες με 56 ευρω flixbus απο στουτγκαρδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Εγώ πάντως με μπατίρηδες και ανοργανωτους δεν θα πήγαινα σε τέτοια χώρα. 

Γιατί δεν πάτε κανένα άλλο ταξίδι σε άλλη χώρα πιο βατή για τα οικονομικά τους; 

Κλεισαμε απο επαρχιακα αεροδρομια και δεν ειχαμε πολλες επιλογες, ειτε λογω ημερομηνιων ειτε λογω τιμων. 

Να πω την αληθεια εγω επελεξα Στοκχολμη εναντι Παλερμο, γιατι φοβηθηκα οτι Παλερμο μπορει να την πατησουμε χειροτερα με διαμονη και μετακινηση, ενω Στοκχολμη στην τελικη θα μεναμε σε καποιο τιμιο χοστελ.

Τωρα με προβληματιζεις με αυτο που λες, αλλα αεροπορικα και ξενοδοχειο εχουμε κλεισει, με "καλο" πρωινο(ειναι λιγο μακρια βεβαια). Τις βασικες συγκοινωνιες τις εχω υπολογισει γυρω στα 30 ευρω + 30 ευρω γαι το αεροδρομιο. Απο εκει και περα εγω πιο πολυ παω γιατι περναω μια φαση, οπως προειπα και λεω ας κανω και το χατιρι στους φιλους. Και γυρω απο το ξενοδοχειο να γυριζουμε, τρωγοντας μονο το πρωινο και κρουασαν, δε θα χαλαστω. Οτι θελουν και αντεχουν οι αλλοι ακολουθαω ευχαριστως.

Καμια προταση;😊

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Κλεισαμε απο επαρχιακα αεροδρομια και δεν ειχαμε πολλες επιλογες, ειτε λογω ημερομηνιων ειτε λογω τιμων. 

Να πω την αληθεια εγω επελεξα Στοκχολμη εναντι Παλερμο, γιατι φοβηθηκα οτι Παλερμο μπορει να την πατησουμε χειροτερα με διαμονη και μετακινηση, ενω Στοκχολμη στην τελικη θα μεναμε σε καποιο τιμιο χοστελ.

Καμια προταση;😊

https://www.stockholmpass.com/stockholm-transport/

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, djcat είπε

Ευχαριστώ! Ενδιαφέρον το Stockholm Pass, αλλά μάλλον είναι αρκετά για εμάς.

Για transport έχω βρει τo site του αντίστοιχου ΟΑΣΑ. Λέει με 23€ βγάζεις 72h και με 34€ εμδομαδιαίο. Έχει και εφαρμογή που σου εμφανίζει τις διαδρομές.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω τι ακριβώς παίζει με χαπάκια-φάρμακα που θέλω να έχω μαζί μου στο αεροπλάνο για Αμερική;
Πρέπει να είναι στα κουτιά τους ή μπορώ να τα έχω όπως θέλω εγώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/8/2019 στις 7:23 ΜΜ, Miracle Worker είπε

Κλεισαμε απο επαρχιακα αεροδρομια και δεν ειχαμε πολλες επιλογες, ειτε λογω ημερομηνιων ειτε λογω τιμων. 

Να πω την αληθεια εγω επελεξα Στοκχολμη εναντι Παλερμο, γιατι φοβηθηκα οτι Παλερμο μπορει να την πατησουμε χειροτερα με διαμονη και μετακινηση, ενω Στοκχολμη στην τελικη θα μεναμε σε καποιο τιμιο χοστελ.

Τωρα με προβληματιζεις με αυτο που λες, αλλα αεροπορικα και ξενοδοχειο εχουμε κλεισει, με "καλο" πρωινο(ειναι λιγο μακρια βεβαια). Τις βασικες συγκοινωνιες τις εχω υπολογισει γυρω στα 30 ευρω + 30 ευρω γαι το αεροδρομιο. Απο εκει και περα εγω πιο πολυ παω γιατι περναω μια φαση, οπως προειπα και λεω ας κανω και το χατιρι στους φιλους. Και γυρω απο το ξενοδοχειο να γυριζουμε, τρωγοντας μονο το πρωινο και κρουασαν, δε θα χαλαστω. Οτι θελουν και αντεχουν οι αλλοι ακολουθαω ευχαριστως.

Καμια προταση;😊

Δεν έχω πρόταση, μόνο ερωτήσεις επειδή προγραμματίζω και εγώ ταξίδι μέσα στο φθινώπορο, 

Με ποιά εταιρεία κλείσατε εισητήρια, πριν πόσο καιρό και πόσο σας βγήκε?

Πότε πάτε και πότε επιτρέφετε.

Θα αναμένω εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες

 

Τα φωτα σας παρακαλω..μπηκα να χαζεψω αν μπορω να κανω check in σε καποιες πτησεις μου και βλεπω οτι η μια εχει αλλαξει απροειδοποιητα για 2 μερες πριν.η εταιρεια ειναι η Wizz air .η οποια αν καταλαβαινω καλα μου προτεινει αποδοχη της επιστροφης συν 20% αλλιως να αποδεχτω την πτηση.το θεμα ειναι ομως οτι μου τα επιστρεφει στο λογαριασμο μου της Wizz air ..κατω κατω υπαρχει μια υποσημειωση οτι μου ηρθε email αλλα ομολογω οτι ειτε δε θυμαμαι ειτε οτι δεν πηρα...υπαρχει τροπος για επιστροφη χρηματων στην καρτα χωρις το μειλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Uberalles_gr said:

Το ΣΚ θα είμαι στην Πύλο.

Για προτείνετε καμία παραλία προς τα εκεί, κανένα ωραίο μαγαζάκι για καφέ/φαϊ/ποτό

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Παραλίες: Βοϊδοκοιλιά (δεν είναι οργανωμένη-πάρε από πριν μπόλικο νερό κλπ, άμμος μέσα έξω, ρηχή, δεν πιάνει κύμα, παρκάρεις πιο έξω και περπατάς μέσα στην άμμο μέχρι να βρεις να κάτσεις), Ντιβάρι (οργανωμένη-2-3 beach bar, το Lagoon είναι το πιο ακριβό, άμμος μέσα έξω, δεν πιάνει κύμα, ρηχή κι αυτή, παρκάρισμα ακριβώς δίπλα,), παραλία Γιάλοβας, Πετροχωρίου, Ρωμανός και λίγο πιο μακριά είναι το Μάτι (KOA beach) (όλες αμμουδιές).

Για φαγητό μπορείτε να πάτε Γιάλοβα (στην Ελιά) και να κάνετε βόλτα στον πεζόδρομο δίπλα στη θάλασσα (έχει διάφορες επιλογές και για καφέ και παγωτό). Γύρω απ'την πλατεία της Πύλου θα βρείτε διάφορες επιλογές για καφέ και φαγητό.

Επεξ/σία από *nenya*
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! 

Έχει κανείς κάποια λύση για mobile Internet στην Κωνσταντινούπολη αλλά και γενικά στην Τουρκία; 

Συμφέρει να βγάλω κάποια τοπική sim (και αν ναι, έχετε να προτείνετε κάποια και από που να την βγάλω) ή συμφέρει να πάρω κάποιο πρόγραμμα από Ελλάδα;

Ενδιαφέρομαι για προτάσεις τόσο για σύντομα ταξίδια 3-5 μέρες αλλά και για μεγαλύτερα 7+ μέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να πάρεις Τουρκία sim θες διαβατήριο, αν πας με τη ταυτότητα τα επίσημα μαγαζιά πολύ πιθανό να σου αρνηθούν.

και οι 3 providers έχουν τουριστικά πακέτα που μπορείς να τα πάρεις στα μαγαζιά τους στο αεροδρόμιο, το κόστος είναι 150 με 200 λίρες.

Η turkcell έχει το καλύτερο δίκτυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Dark_son20 said:

το να πάρεις Τουρκία sim θες διαβατήριο, αν πας με τη ταυτότητα τα επίσημα μαγαζιά πολύ πιθανό να σου αρνηθούν.

και οι 3 providers έχουν τουριστικά πακέτα που μπορείς να τα πάρεις στα μαγαζιά τους στο αεροδρόμιο, το κόστος είναι 150 με 200 λίρες.

Η turkcell έχει το καλύτερο δίκτυο

Έχω διαβατήριο.

Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να πάρω κανονική κάρτα sim με το διαβατήριο κι όχι τουριστική, όπου πιθανόν να είναι φθηνότερη και να μπορώ να την ξανά φορτίζω κάθε φορά που θα πηγαίνω Τουρκία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...