Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από Ασκληπιείο Βούλας γίνεται η αιμοδοσία στον σύλλογο που δίνω εγώ... Πάντα 2-3 μέρες μετά λαμβάνω email με τα αποτελέσματα και τις μετρήσεις μου(πίεση, αιμοσφαιρίνη ). Όχι αποτελέσματα γενικών εξετάσεων.

Γράφει ότι δικαιούμαι εξεταση μια φορά το χρόνο δωρεάν γενική αίματος , χοληστερίνη, τριγλυκερίδια, ζάχαρο και τρανσαμινανες

Επεξ/σία από tounion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 minutes ago, tounion said:

Από Ασκληπιείο Βούλας γίνεται η αιμοδοσία στον σύλλογο που δίνω εγώ... Πάντα 2-3 μέρες μετά λαμβάνω email με τα αποτελέσματα και τις μετρήσεις μου(πίεση, αιμοσφερινη). Όχι αποτελέσματα γενικών εξετάσεων

πιεση και αιματοκριτη τα μαθαινεις και εκεινη την στιγμη.:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, poulinos είπε

πιεση και αιματοκριτη τα μαθαινεις και εκεινη την στιγμη.:P

Ε ναι ρε φίλε αλλά καλό είναι να υπάρχουν γραμμένα σαν ιστορικό

Εσύ δεν έγραψες ότι δεν σου μετράνε αιματοκρίτη ?? 

σεποιο δίνεις ??

Επεξ/σία από tounion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, tounion said:

Ε ναι ρε φίλε αλλά καλό είναι να υπάρχουν γραμμένα σαν ιστορικό

Εσύ δεν έγραψες ότι δεν σου μετράνε αιματοκρίτη ?? 

σεποιο δίνεις ??

εγω δινω στο ννα. τις μια δυο φορες μου ειχαν παρει αιμα απο το δακτυλο μου μετρησαν αιματοκριτη.επειδη πλεον εχω παει πολλες φορες και με εχουν μαθει μου μετρανε μονο πιεση και οχι αιματοκριτη.παντα επαιζα 42 καπου εκει.οποτε αιματοκριτη  πλεον οταν κανω γενικες εξετασεις που τις κραταω βεβαια για να ξερω το ιστορικο μου.απλα ελεγα μηπως εκαναν καμια γενικη εκτος απο το αιματοκριτη/πιεση. ννα stands for ναυτικο νοσοκομειο αθηνων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/9/2019 στις 3:27 ΜΜ, poulinos είπε

εγω δινω στο ννα. τις μια δυο φορες μου ειχαν παρει αιμα απο το δακτυλο μου μετρησαν αιματοκριτη.επειδη πλεον εχω παει πολλες φορες και με εχουν μαθει μου μετρανε μονο πιεση και οχι αιματοκριτη.παντα επαιζα 42 καπου εκει.οποτε αιματοκριτη  πλεον οταν κανω γενικες εξετασεις που τις κραταω βεβαια για να ξερω το ιστορικο μου.απλα ελεγα μηπως εκαναν καμια γενικη εκτος απο το αιματοκριτη/πιεση. ννα stands for ναυτικο νοσοκομειο αθηνων.

Ξέρεις αν μπορείς να δώσεις άλλη ώρα εκτός από πρωινές για αυτούς που δουλεύουν πρωί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Ξέρεις αν μπορείς να δώσεις άλλη ώρα εκτός από πρωινές για αυτούς που δουλεύουν πρωί;

http://ekea.gr/where-donate/

έχει όλα τα νοσοκομεία και τις ώρες που μπορείς να πας.

Πχ.

ΠΑΙΔΩΝ  'ΑΓ.ΣΟΦΙΑ'
ΘΗΒΩΝ & ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-ΓΟΥΔΗ
ΤΗΛ. ΚΕΝΤΡΟ 213 2013000
ΤΗΛ. ΑΙΜΟΔΟΣΙΑΣ 210 7452034-6
Email [email protected]
Δευτέρα έως Πέμπτη 8.30πμ-13.30μμ. Παρασκευή 8.30πμ-13.30μμ και 16.00μμ-19.30μμ.
Σάββατο, Κυριακή και Αργίες 9.00πμ-13.00μμ

ΚΟΡΓΙΑΛΕΝΕΙΟ-ΜΠΕΝΑΚΕΙΟ  ΕΡΥΘΡΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ
ΕΡΥΘΡΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ & ΑΘΑΝΑΣΑΚΗ 1-ΑΘΗΝΑ
ΤΗΛ. ΚΕΝΤΡΟ 210 6414000
ΤΗΛ. ΑΙΜΟΔΟΣΙΑΣ 213 2068782-91
Δευτέρα έως Παρασκευή 9.00 - 14.00 και 17.00 - 20.00. Σάββατο και Κυριακή 9.00-14.00 (Μόνο σε εφημερίες).

 

Επεξ/σία από djcat
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, Vassilis_24 said:

Ξέρεις αν μπορείς να δώσεις άλλη ώρα εκτός από πρωινές για αυτούς που δουλεύουν πρωί;

στα ννα οχι.οπως δενε εχουν πλεον ουτε σαββατο.σε αλλα νοσοκομεια ναι γινεται κανονικα απογευματα και σαββατα.για κυριακη δεν ξερω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα φεριτίνη σχετικά χαμηλή (19) πρόπερσι και τον Μάρτιο έδωσα αίμα. Πήγα να λιποθυμήσω και είχα γίνει κατάχλωμη. Μετά συνήλθα κι έφυγα. 

Σε εξετάσεις που έκανα τον Μαιο είδα ότι η φεριτινη είχε φτάσει στον πάτο. (4!). Έκανα θεραπεία με σίδηρο όλο το καλοκαίρι και τώρα την έφτασα στο 24. Οριακά φυσιολογική. 

Θέλω να κάνω κι άλλες εξετάσεις που περιλαμβάνουν αιμοληψία. Σε κάθε αιμοληψία θα πέφτει η φεριτίνη μου; ( Προφανώς πέφτει κάθε μήνα και με την περίοδο αλλά δε ξέρω το ποσοστό )

Μου είπαν για σίδηρο να τρώω στρείδια και αμοιβάδες, αλλά πόσο θα ανέβει τρώγοντας αυτά; 

Έχει κανείς άλλος θέμα με τη φεριτίνη του;

Τέλος ,πώς συνδέεται ο αιματοκρίτης με τη φεριτίνη; 

Ποια είναι τελικά η πιο σπάνια ομάδα αίματος; Λένε για την 0- που έχω κι εγώ, αλλά δε ξέρω κανέναν που να έχει ΑΒ

Επεξ/σία από μπιπ μπιπ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμοιβάδες λιγο δύσκολο να βρεις, δεν ειναι η εποχή τους :)

Πέρα απο την πλάκα, με τόσο χαμηλή φεριτίνη δεν μπορείς να δίνεις συχνά αίμα. 
Την αιμοληψία μη τη φοβάσαι, εκτός αν σου πάρει αίμα ο ....δράκουλας.

η φεριτίνη ειναι η αποθήκη του οργανισμού σε σίδηρο. Και χαμηλός Σίδηρος συνδέεται με χαμηλό αιματοκρίτη. Να ρωτήσεις παθολόγο για τυχόν άλλες αιτίες που οδηγούν σε χαμηλό σίδηρο πέρα απο τις προφανείς.

η σπανιότερη ομάδα αίματος ειναι η ΑΒ-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/10/2019 at 23:32, μπιπ μπιπ said:

Δεύτερον ποια είναι τελικά η πιο σπάνια ομάδα αίματος; Λένε για την 0- που έχω κι εγώ, αλλά δε ξέρω κανέναν που να έχει ΑΒ

 

On 04/10/2019 at 02:39, tasanton said:

η σπανιότερη ομάδα αίματος ειναι η ΑΒ-

απλά η Ο- είναι η πιο δύσκολη στη μετάγγιση, αφού παίρνει αίμα μόνο από την ίδια ομάδα. Η ΑΒ- έχει αρκετούς υποψήφιους.698395194_Screenshot2019-10-04at09_08_11.png.eb6785391fcb41a3eaa82d15b3a07b10.png

  • Η ομάδα Ο μπορεί να δώσει αίμα σε οποιαδήποτε άλλη, γι’ αυτό ονομάζεται πανδότης.
  • Η ομάδα Α μπορεί να δώσει αίμα στην Α και στην ΑΒ.
  • Η ομάδα Β μπορεί να δώσει αίμα στην B και στην ΑΒ.
  • Η ομάδα ΑΒ μπορεί να δώσει μόνο στην ΑΒ, αλλά να λάβει από οποιαδήποτε άλλη, γι’ αυτό ονομάζεται πανδέκτης.
  • Όσο για το σύστημα ρέζους, οι ομάδες Rh θετικό δίνουν σε ομάδες Rh θετικό και οι ομάδες Rh αρνητικό δίνουν σε ομάδες Rh αρνητικό.
  • Η πιο κοινή ομάδα αίματος είναι η O+ και η πιο σπάνια η AB-.

https://www.onmed.gr/ygeia/story/365527/omada-aimatos-metaggisi-sumvatotita

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν δώσεις αίμα δεν κοιτάνε τον αιματοκρίτη και την πίεση; Πώς έγινε και μου την βρήκαν οκ για αιμοδοσία, αφού είχα τόσο μικρή φεριτίνη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, wizzy είπε

Πριν την αιμοδοσία μετράνε αιμοσφαιρίνη και πίεση.

Και σίγουρα δεν μετρούν επιτόπου την φεριτίνη. Εγώ έτσι την πάτησα κάποτε, έδινα ως εθελοντής αίμα κάθε 3 μήνες και σε τυχαία εξέταση η φεριτίνη είχε πέσει κάτω από τα όρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΝα ρωτησω κατι..Αυριο λεω να παω σε ενα δημο που παιρνουν αιμα..

1)Πρεπει να ειμαι δημότης του συγκεκριμένου δημου? 

2)Ακολουθειται καποια συγκεκριμένη διαδικασια πριν την αιμοδοσια? Χαρτιά ή αλλες εξετάσεις? Γενικα κτ που πρέπει να ξερω πριν παω..? 

Ευχαριστω εκ των προτέρων.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

ΣΝα ρωτησω κατι..Αυριο λεω να παω σε ενα δημο που παιρνουν αιμα..

1)Πρεπει να ειμαι δημότης του συγκεκριμένου δημου? 

2)Ακολουθειται καποια συγκεκριμένη διαδικασια πριν την αιμοδοσια? Χαρτιά ή αλλες εξετάσεις? Γενικα κτ που πρέπει να ξερω πριν παω..? 

Ευχαριστω εκ των προτέρων.. 

Λογικά δεν χρειάζεται να είσαι δημότης αλλά ρώτα. Κάποιο ερωτηματολόγιο θα συμπληρώσεις (ιστορικό υγείας που πρέπει να γνωρίζεις).

Μην έχεις πάρει αντιβίωση και μην είσαι άρρωστος/κρυωμένος τις τελευταίες μέρες πριν την αιμοδοσία.

Αν σε ενδιαφέρει να δώσεις αίμα και δε βολεύει ο δήμος, πας και σε νοσοκομείο, έχουν αρκετά πιο ευέλικτο ωράριο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...