Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 minutes ago, djcat said:

Ωχ, σοβαρά έτσι δουλεύει το σύστημα; Πρέπει δηλαδή να διασκορπίσουμε τις φιάλες σε όλα τα νοσοκομεία της χώρας. Απίστευτο και όμως ελληνικό!

το αναποδο.

αν τις εχεις διασκορπισει πρεπει μετα να καλεσεις στο καθε νοσοκομειο ξεχωριστα. ακριβως αυτο επαθα εγω.ειχα δωσει στην δουλεια ειχα δωσει στα ιεκ ειχα δωσει στην εκκλησια και οι φιαλες ηταν σε 4-5 νοσοκομειο.πισω απο καθε εκκλησια ειναι καποιο νοσοκομειο το ιδιο και για την δουλεια.οποτε τα εκοψα ολα αυτα γιατι καθε φορα επρεπε να βγαλω ακρη και ξεκινησα να δινω αποκλειστικα σε ενα νοσοκομειο.οποτε το 90 τις 100 απο τις φιαλες ειναι εκει.εχω ενα νοσοκομειο πλεον να μιλαω μονο.συγκεκριμενα παω στο ννα.(ναυτικο νοσοκομειο αθηνων).

οταν ζητησα φιαλη απο νοσοκομειο που την ειχα δωσει στην εκκλησια μου λενε να δωσει το οκ ο παπας.σιγα μην παρω και το οκ απο το αγιο ορος.στην εργασια πρεπει να παρεις το οκ απο το Hr και παει λεγοντας.οποτε σε ενα νοσοκομειο.στο νοσοκομειο παιζει να δωσεις και φιαλη και σε εκτος συγγενη.(το εχω κανει).απο εκκλησια και δουλεια κτλ αστα να πανε. οποτε σκοπος ειναι να μην τις διασκορπισεις για να μην χρειαστεις να της μαζευεις.εφερα το απλο παραδειγμα.ειμαι για επεμβαση πχ στο ννα και εχεις φιαλες εσυ σε 4 διαφορετικα νοσοκομεια ενω  καποιος αλλος εχει φιαλες σε ενα νοσοκομειο.ο δευτερος θα παρει τηλεφωνο και θα πει παρακαλω στειλε 5  φιαλες στο ννα για τον πουλινο και ολα οκ.εσυ θα παρεις το πρωτο νοσοκομειο που εχεις δωσει 2 και θα πεις στειλτε τις 2 στο ννα για τον πουλινο.(2 εδωσες δυο θα στειλουν).μετα θα παρεις το δευτερο νοσοκομειο και παλι το ιδιο.μετα το τριτο νοσοκομειο και παλι το ιδιο.ναι μεν οι φιαλες σου θα πανε εκει που θες αλλα θα εχεις κανει το δεκαπλασιο κοπο.ειμαστε και ελλαδα και παιζει να ακουσεις το οτιδηποτε οπως ειχα ακουσει και εγω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, poulinos είπε

το διαβασα .αν δεν καταλαβα κατι ζηταω συγνωμη αλλα οσο ξερω ισχυει το εξης.εχεις δωσει πχ 3 φορες ευαγγελισμο 3 φορες ννα 3 φορες στο σωτηρια και 3 στο νιμιτς.τυχαια τα παραδειγματα.ο πατερας σου κανει επεμβαση  σε ενα απο αυτα ή σε ενα ασχετο και θελει 8 φιαλες για παραδειγμα. αν πας στο ευαγγελισμο ειτε κανει εκει την επεμβαση ειτε οχι θα σου δωσουν τις 3 φιαλες που εχεις δωσει εκει.δεν θα δουν οτι εχεις δωσει 20 φορες σε 10 διαφορετικα νοσοκομεια.δεν τους νοιαζει.ακομα και τωρα που το βλεπουν δεν θα σου δωσουν παραπανω απο αυτες που εχεις δωσει εκει.ασχετα που το σωστο θα ηταν να ειναι ενιαια η τραπεζα αιματος και απλα να ζητας αιμα και να σου ερχεται στην πραξη δεν γινεται.οποτε εσυ θα πρεπε να μιλησεις με ευαγγελισμο και να ζητησεις 3 φιαλες να δοθουν για τον πατερα σου που ειναι πχ στο αγλαια.μετα να πας ννα και να πεις αλλες 3 φιαλες να σταλουν στο αγλαια για τον πατερα μου.και παει λεγοντας.δηλαδη στο καθε νοσοκομειο που εχεις δωσι ξεχωριστα παιρνεις τηλεφωνο ή πας απο εκει και πρεπει να στειλουν τις φιαλες στο νοσοκομειο που θες.δεν τις στελνουν στην πραξη απλα αλληλοπιστωνονται οι φιαλες απο το ενα νοσοκομειο στο αλλο.θα σταλουν αν υπαρχει ελλειψη απο εκεινη την ομαδα αιματος. κακως για μενα δεν υπαρχει μια ενιαια λιστα οποτε εσυ να ζητας απο καπου και να γινονται ολα τα αλλα αυτοματα.δεν μιλαω για περιπτωσεις που εδωσες σε εκκλησια/εταιρεια/δημο/συλλογο. εκει αναβεις 100 κερια μηπως βγει ακρη.εδω και σε νοσοκομειο που ειχα δωσει πηρα τηλεφωνο(ειχα δωσει αρκετα χρονια πριν) και ηταν σε στυλ περασμενες ξεχασμενες( οι φιαλες)

καταλαβαινω τον θυμο σου αλλα δεν θα σταματαγα να δινω αιμα.το κανεις για τους αλλους οχι για τα νοσοκομεια.

για να είμαι ειλικρινής αυτό δεν μου το πρότειναν από την αιμοδοσία του Ευαγγελισμού κι ούτε εγώ μπήκα στην διαδικασία αυτή, να τους βάλω να μιλήσουν με άλλα νοσοκομεία που είχα δώσει αίμα ή να τηλεφωνήσω εγώ ώστε να το καλύψουν μεταξύ τους οι αιμοδοσίες .... αυτοί μου είπαν 4 φιάλες έχετε δώσει σε εμας ...μέχρι τις 7 που θελει ο πατέρας σου θέλουμε άλλες 3 ...

αυτό που με πείραξε και μου κόστισε ήταν ότι  γκρεμίστηκε μονομιάς αυτό που ίσως από λάθος είχα φτιάξει στο μυαλό μου , κάτι το οποίο όμως μου το είχαν πει κάπου :

¨όταν δώσεις έστω και μια φορά αίμα ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ αυτομάτως γίνεσαι εθελοντής αιμοδότης - ο εθελοντής αιμοδότης μπορεί να καλύψει τις όποιες ανάγκες αίματος απαιτηθούν για συγγενή 1ου βαθμού¨

τώρα θα μου πεις για τους δικούς σου έδινες αίμα ή για τους όποιους συνανθρώπους ου το πάρουν ; 

ξεκίνησα να δίνω αίμα πιστεύοντας ότι αν κάποια στιγμή μελλοντικά χρειαστούν αίμα οι δικοί μου θα είναι ωραίο να το έχουν από την εθελοντική αιμοδοσία που κάνω .... και στην πορεία με τα χρόνια εφόσον ποτέ δεν χρειάστηκε κάτι κάποιος δικός μου συνέχισα να δίνω απλά για όποιον συνάνθωπό μας το χρειαστεί

για αυτό όμως (ίσως εσφαλμένα) ήμουν σίγουρος 

¨όταν δώσεις έστω και μια φορά αίμα ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ αυτομάτως γίνεσαι εθελοντής αιμοδότης - ο εθελοντής αιμοδότης μπορεί να καλύψει τις όποιες ανάγκες αίματος απαιτηθούν για συγγενή 1ου βαθμού¨

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, devilaki said:

για να είμαι ειλικρινής αυτό δεν μου το πρότειναν από την αιμοδοσία του Ευαγγελισμού κι ούτε εγώ μπήκα στην διαδικασία αυτή, να τους βάλω να μιλήσουν με άλλα νοσοκομεία που είχα δώσει αίμα ή να τηλεφωνήσω εγώ ώστε να το καλύψουν μεταξύ τους οι αιμοδοσίες .... αυτοί μου είπαν 4 φιάλες έχετε δώσει σε εμας ...μέχρι τις 7 που θελει ο πατέρας σου θέλουμε άλλες 3 ...

αυτό που με πείραξε και μου κόστισε ήταν ότι  γκρεμίστηκε μονομιάς αυτό που ίσως από λάθος είχα φτιάξει στο μυαλό μου , κάτι το οποίο όμως μου το είχαν πει κάπου :

¨όταν δώσεις έστω και μια φορά αίμα ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ αυτομάτως γίνεσαι εθελοντής αιμοδότης - ο εθελοντής αιμοδότης μπορεί να καλύψει τις όποιες ανάγκες αίματος απαιτηθούν για συγγενή 1ου βαθμού¨

τώρα θα μου πεις για τους δικούς σου έδινες αίμα ή για τους όποιους συνανθρώπους ου το πάρουν ; 

ξεκίνησα να δίνω αίμα πιστεύοντας ότι αν κάποια στιγμή μελλοντικά χρειαστούν αίμα οι δικοί μου θα είναι ωραίο να το έχουν από την εθελοντική αιμοδοσία που κάνω .... και στην πορεία με τα χρόνια εφόσον ποτέ δεν χρειάστηκε κάτι κάποιος δικός μου συνέχισα να δίνω απλά για όποιον συνάνθωπό μας το χρειαστεί

για αυτό όμως (ίσως εσφαλμένα) ήμουν σίγουρος 

¨όταν δώσεις έστω και μια φορά αίμα ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ αυτομάτως γίνεσαι εθελοντής αιμοδότης - ο εθελοντής αιμοδότης μπορεί να καλύψει τις όποιες ανάγκες αίματος απαιτηθούν για συγγενή 1ου βαθμού¨

δεν θα μιλαγαν αυτοι εσυ θα μιλαγες.αλλα ναι γινεται.ασχετα με το που νοσηλευοταν ο πατερας σου.
οσοι δινουμε δινουμε και για τους αλλους αλλα ταυτοχρονα το κανουμε και για να εχουμε και εμεις καβατζα.κακα τα ψεμματα. καλως ο αλτρουισμος η γενναιοδωρία αλλα το κανουμε και για εμας.
και εγω δεν θελω αν γινει κατι να παρακαλαω δεκα ατομα δωστε φιαλη οποτε "φροντιζω" να τις εχω καβατζα.
στην πραξη και εγω εχω δωσει 25 φορες και εχω δωσει 4-5 φιαλες σε αλλους.
ισχυει αυτο που γραφεις απλα ισχυει με λιγο διαφορετικο τροπο.οτι ναι τις δικαιουσαι κανονικα αλλα επειδη δεν υπαρει ενα κεντρικο συστημα πρεπει να τις παρεις απο το καθε νοσοκομειο ξεχωριστα.τους λες απλα να τις στειλουν.
και εγω πχ μπορω να δωσω αιμα σε οποιοδηποτε νοσοκομειο και να πω οτι "στειλτε" το στο νοσοκομειο ταδε της πατρας για τον κωστα παπανικολαου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομίζω οτι ειναι έτσι ακριβως τα πράγματα.

Οταν δίνεται αίμα σε κάποια αιμοδοσία, το αίμα "χρεώνεται" στον Χ οργανισμό ή οργανωτή της αιμοδοσίας.

Σε αυτή την περίπτωση ΔΕΝ εμφανίζεται στην ηλεκτρονική καρτέλα. Έτσι, έδινα και εγώ αίμα, και όταν χρειάσθηκε αίμα 6 αιμοδοσίες δεν ήταν περασμένες.

Για να χρησιμοποιήσετε αυτες τς φιάλες, πρέπει να παρετε το ΟΚ απο τον αντίστοιχο οργανισμό. Κοινως, το ξεχνάτε.

Οταν δίνετε σε νοσοκομεία, μπαίνουν στην καρτέλα σε 3-4 μέρες σας και έχετε  "κάβα" .

Τα νοσοκομεία τα βρίσκουν μεταξύ τους, και παλεύουν με τις ελλειψεις σε καθημερινη βάση.

https://blooddonorregistry.gr/

Στις 21/10/2019 στις 6:21 ΜΜ, seventh_son είπε

Ρε παιδιά έχω μια ερώτηση. Έδωσα για πρώτη φορά αίμα στις 29/9/2019. Και έκανα και διαδικασία για να βγάλω κάρτα αιμοδότη. Μετά απο 2 μέρες μου στείλαν ένα sms στο κινητο, μπήκα έφτιαξα λογαριασμο στο bdr.gr, και ξεκίνησα διαδικασία για την έγκριση κάρτας και παραλαβή από κατάστημα vodafone που με βολεύει. Η ερώτηση μου είναι η εξής : Πόσο καιρό κάνει να βγεί αυτή η κάρτα ; Η αίτηση έχει γίνει στις 7/10 νομίζω. Είναι φυσιολογική η καθυστέρηση ;

Μπορεί και 6 μήνες.... Μην βιάζεσαι :-)

Επεξ/σία από Dvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/11/2019 at 01:04, Dvs said:

Δεν νομίζω οτι ειναι έτσι ακριβως τα πράγματα.

Οταν δίνεται αίμα σε κάποια αιμοδοσία, το αίμα "χρεώνεται" στον Χ οργανισμό ή οργανωτή της αιμοδοσίας.

Σε αυτή την περίπτωση ΔΕΝ εμφανίζεται στην ηλεκτρονική καρτέλα. Έτσι, έδινα και εγώ αίμα, και όταν χρειάσθηκε αίμα 6 αιμοδοσίες δεν ήταν περασμένες.

Για να χρησιμοποιήσετε αυτες τς φιάλες, πρέπει να παρετε το ΟΚ απο τον αντίστοιχο οργανισμό. Κοινως, το ξεχνάτε.

Οταν δίνετε σε νοσοκομεία, μπαίνουν στην καρτέλα σε 3-4 μέρες σας και έχετε  "κάβα" .

Τα νοσοκομεία τα βρίσκουν μεταξύ τους, και παλεύουν με τις ελλειψεις σε καθημερινη βάση.

https://blooddonorregistry.gr/

Μπορεί και 6 μήνες.... Μην βιάζεσαι :-)

αυτο δεν το ηξερα οτι χρεωνεται στον οργανισμο και οχι στο νοσοκομειο.σε καθε περιπτωση γενικα ειναι μεγαλη βλακεια.αν και θεωρητικα καπως θα πρεπει να βλεπει κατι και το νοσοκομειο αλλιως ποιος κραταει το ποιος εχει δωσει?απλα μπορει να το εχουν σαν οργανισμο και οχι στο ονομα σου.πλεον οταν δινω σε 3-4 ημερες το βλεπω στο bdr κατευθειαν. παντως την καρτα την πηρα κανα μηνα μετα απο καταστημα vodafone.

On 08/11/2019 at 00:02, CallMeRp said:

Σε ένα μηνα έχω παλι ραντεβου!

->Ναυτικο 😁

και χυμο και σαντουιτσακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

- Το νοσοκομείο σε έχει φακελωμένο, ωστε αν γίνει κάτι να σε ενημερώσει. Ή αν αρρωστήσεις (πχ γριπη) και τους ενημωρώσεις να ξέρουν ποιο να καταστρέψουν πριν κάποιος ταλαίπωρος το χρησιμοποιήσει. Απλά δεν το περνάει στην καρτέλα σου στο ιστορικό, στην "κάβα" σου.

Μην ξεχνάς αν είσαι χρόνια αιμοδότης και περάσεις τα 60-65 (δεν θυμάμαι ακριβώς) , σε καλύπτουν σε αίμα (λογικά αν έχεις κάποιες αιμοδοσίες).

- Η κάρτα ειναι ανάλογα, μπορεί να έπεσα σε κάποια έλλειψη. Δεν εχει ιδιαίτερη σημασία.

- Περιμένω ήδη 14 μέρες να εμφανισθεί η τελευταία αιμοδοσία μου στο σιτε, για να δούμε πότε.....

 

Επεξ/σία από Dvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Dvs said:

- Το νοσοκομείο σε έχει φακελωμένο, ωστε αν γίνει κάτι να σε ενημερώσει. Ή αν αρρωστήσεις (πχ γριπη) και τους ενημωρώσεις να ξέρουν ποιο να καταστρέψουν πριν κάποιος ταλαίπωρος το χρησιμοποιήσει. Απλά δεν το περνάει στην καρτέλα σου στο ιστορικό, στην "κάβα" σου.

Μην ξεχνάς αν είσαι χρόνια αιμοδότης και περάσεις τα 60-65 (δεν θυμάμαι ακριβώς) , σε καλύπτουν σε αίμα (λογικά αν έχεις κάποιες αιμοδοσίες).

- Η κάρτα ειναι ανάλογα, μπορεί να έπεσα σε κάποια έλλειψη. Δεν εχει ιδιαίτερη σημασία.

- Περιμένω ήδη 14 μέρες να εμφανισθεί η τελευταία αιμοδοσία μου στο σιτε, για να δούμε πότε.....

οπως φαινεται και η καρτα και το ποτε θα περαστει η αιμοδοσια ειναι random :P.

γενικως σταματησα να δινω απο εδω και απο εκει οποτε δεν ηξερα τι κανουν.στην καρτελλα το εγραφαν.οταν εδινα απο εδω και απο εκει δεν υπηρχε ακομα το bdr για να δω κατι παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα όλα τα παραπανω και ομολογώ ψιλομπερδευτηκα και έχω να κάνω μια ερώτηση. Έχω διαθέσιμες νομίζω 2 μπουκάλες αίμα που είχα δώσει εθελοντικα χωρίς να τις χρειαστεί να τις δώσω. ( συνήθως πήγαινα και έδινα για γνωστούς στο όνομα τάδε). 

Τώρα όμως μου ζητάει ένας φίλος από μεγάλη χλμ απόσταση αίμα. Πως μπορώ να τους τις δώσω; πρέπει να κάνω τηλ; γτ στο σαιτ δεν φαίνεται στην καρτέλα ή εγώ δεν ξέρω που να το βρω 

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, greekbusters said:

Διάβασα όλα τα παραπανω και ομολογώ ψιλομπερδευτηκα και έχω να κάνω μια ερώτηση. Έχω διαθέσιμες νομίζω 2 μπουκάλες αίμα που είχα δώσει εθελοντικα χωρίς να τις χρειαστεί να τις δώσω. ( συνήθως πήγαινα και έδινα για γνωστούς στο όνομα τάδε). 

Τώρα όμως μου ζητάει ένας φίλος από μεγάλη χλμ απόσταση αίμα. Πως μπορώ να τους τις δώσω; πρέπει να κάνω τηλ; γτ στο σαιτ δεν φαίνεται στην καρτέλα ή εγώ δεν ξέρω που να το βρω 

Ευχαριστώ εκ των προτερων

θεωρητικα παιρνεις τηλεφωνο εκει που εδωσες και λες να στειλουν μια φιαλη στο νοσοκομειο μπαμπλα μπλα και στο ονομα κωστας μπλαμπλα που ειναι στο τμημα πχ ωρλ και ειναι να μπειχειρουργειο.λεω θεωρητικα γιατι ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ σου λενε (Δεν ξερω ποσο ισχυει) οτι το αιμα πουδινεις εθελοντικα παει σε συγγενεις α,β και δεν ξερω τι.δεν χανεις κατι παντως να παρεις και να το ζητησεις.απο το site δεν γινεται και να ηθελες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσες έχω δώσει μόνος φαίνονται κάπως έτσι:

image.png.eda87ba40c5b5a5379af3c8a7fd13eb7.png

Όσες έχω δώσει σε κάποιο σύλλογο κτλ δεν φαινονται.

Δεν ξέρω αν πάω με την παλιά χάρτινη καρτέλλα αν θα τα περάσουν online και πως θα εμφανισθούν.

Μια φορά που είχα ρωτησει μου είχαν πει οτι πρέπει να παω στο τάδε νοδοκομείο και αυτοί να δουν τι θα κάνουν....

Επεξ/σία από Dvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Dvs είπε

Όσες έχω δώσει μόνος φαίνονται κάπως έτσι:

image.png.eda87ba40c5b5a5379af3c8a7fd13eb7.png

Όσες έχω δώσει σε κάποιο σύλλογο κτλ δεν φαινονται.

Δεν ξέρω αν πάω με την παλιά χάρτινη καρτέλλα αν θα τα περάσουν online και πως θα εμφανισθούν.

Μια φορά που είχα ρωτησει μου είχαν πει οτι πρέπει να παω στο τάδε νοδοκομείο και αυτοί να δουν τι θα κάνουν....

Aν έχεις δώσει σε σύλλογο κλπ. πρέπει να απευθυνθείς στο σύλλογο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/11/2019 at 16:48, Dvs said:

Όσες έχω δώσει μόνος φαίνονται κάπως έτσι:

Όσες έχω δώσει σε κάποιο σύλλογο κτλ δεν φαινονται.

Δεν ξέρω αν πάω με την παλιά χάρτινη καρτέλλα αν θα τα περάσουν online και πως θα εμφανισθούν.

Μια φορά που είχα ρωτησει μου είχαν πει οτι πρέπει να παω στο τάδε νοδοκομείο και αυτοί να δουν τι θα κάνουν....

δεν ηξερα οτι περνανε και αυτες που δινεις για ασθενη.εχω δωσει φιαλη παλια κατευθειαν σε ασθενη οποτε δεν φαινεται και μετα εχω ξαναδωσει αλλα οχι κατευθειαν.ειχα δωσει εθελοντικα και απλα μετα απο καιρο ζητησα να αποσταλει στον ταδε ασθενη.

Τις παλιες τις περνανε μαζικα και φαινονται καπως ετσι( μου τις περασαν στο νοσοκομειο που δινω)

mpla mpla.JPG

 

On 12/11/2019 at 17:46, djcat said:

Aν έχεις δώσει σε σύλλογο κλπ. πρέπει να απευθυνθείς στο σύλλογο...

δυστυχως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου φαίνεται οτι είναι οτι κάτσει... Αναλογα ποσο καλά ξερει το σύστημα ο κάθε γιατρός κάνει και τα αντίστοιχα

 

Το "επισκοπηση παλιών καρτών" δεν μου εμφανίζεται

3 ώρες πριν, poulinos είπε

δεν ηξερα οτι περνανε και αυτες που δινεις για ασθενη.εχω δωσει φιαλη παλια κατευθειαν σε ασθενη οποτε δεν φαινεται και μετα εχω ξαναδωσει αλλα οχι κατευθειαν.ειχα δωσει εθελοντικα και απλα μετα απο καιρο ζητησα να αποσταλει στον ταδε ασθενη.

Παλιά μου έλεγε οτι για οποιαδήποτε αλλαγή στο σύστημα , έπρεπε να δώσω αίμα ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ. Αν έδινα για ασθενή δεν επιτρεπόταν να κάνω αλλαγή στοιχειων (πχ τηλεφώνου ή διεύθυνσης).

Αν έδινα εθελοντικά και μετά ζητουσα κάλυψη του ασθενή, θα μπορουσα να κάνω αλλαγή;

🤗🤗

Επεξ/σία από Dvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, Dvs said:

Μου φαίνεται οτι είναι οτι κάτσει... Αναλογα ποσο καλά ξερει το σύστημα ο κάθε γιατρός κάνει και τα αντίστοιχα

Το "επισκοπηση παλιών καρτών" δεν μου εμφανίζεται

Παλιά μου έλεγε οτι για οποιαδήποτε αλλαγή στο σύστημα , έπρεπε να δώσω αίμα ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ. Αν έδινα για ασθενή δεν επιτρεπόταν να κάνω αλλαγή στοιχειων (πχ τηλεφώνου ή διεύθυνσης).

Αν έδινα εθελοντικά και μετά ζητουσα κάλυψη του ασθενή, θα μπορουσα να κάνω αλλαγή;

🤗🤗

τις παλιες αιμοδοσιες μου τις περασαν απο το νοσοκομειο. 

με τα στοιχεια ειχα ενα μικρο θεμα με την περιοχη μου. δοκιμασα να την αλλαξω απο το site και δεν την επαιρνε.μιλησα με το bdr και τιποτα.τελικα μου εκαναν την αλλαγη απο το νοσοκομειο.ασχετα με το αν δινεις αιμα ή οχι οι αλλαγες στα στοιχεια ειναι αλλαγες στα στοιχεια.το ιδιο και να περαστουν οι παλιες αιμοδοσιες.

το επισκοπηση καρτων ειναι:

μπαινεις www.bdr.gr και κανεις login.με το που μπεις μεσα πας ιστορικο αιμοδοτησεων.οταν μπεις εκει στο πανω μερος σου λεει παλιες καρτες.εκει θα μπεις και θα εμφανιστει το επισκοπηση παλιων καρτων.δεν γινεται να μην το εχεις. επισης μπορεις να δωσεις εθελοντικα και  μετα να ζητησεις καλυψη αλλα υπαρχει περιπτωση οπως λενε καποιοι οτι οι φιαλες που δινεις εθελοντικα ειναι μονο για συγγενεις.οποτε θεωρητικα μπορουν να σου πουν οτι θα πρεπε να δωσεις για ασθενη απευθειας.τωρα αν ισχυει δεν ξερω  οπως επισης και πως ξερουν αν ειναι συγγενεις σου?:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...