Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να δώσω αίμα για στενό συγγενή που θα κάνει μια εγχείρηση. Δεν έχω δώσει ξανά αίμα και έχω λίγο άγχος. Αλλά πέρα από αυτό έχω και ένα άλλο ερώτημα, βασικά παίρνω το Τ4 για τον θυρεοειδή μου, θα με αφήσουν να δώσω; Δεν με πειράζει να χρειαστεί να μην το πάρω για μερικές μέρες (για να είναι καθαρός ο οργανισμός μου). Είχα προσπαθήσει να ξαναδώσω πριν μερικά χρόνια, τότε δεν έπαιρνα το φάρμακο αλλά όταν μου πήραν την πίεση μου είπαν καλύτερα να μην δώσω και έφυγα. Είχα άγχος εκείνη την φορά αλλά ήμουν και κάπως υπέρβαρος, 100+ κιλά. Τώρα έχω χάσει και είμαι 83 κιλά (κάνω γυμναστική και προσέχω την διατροφή μου).

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είσαι σε γκρίζα ζώνη, κοινώς εξαρτάται από τον υπεύθυνο της αιμοδοσίας.

Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως γιατί το παίρνεις, πόσο καιρό, πότε αλλάξες τελευταία τη δοσολογία.

Γενικά το συγκεκριμένο φάρμακο (σε αντίθεση με αλλα αντιθυρεοειδικα) ΔΕΝ σε αποκλειεί αυτομάτως από αιμοδοσία.

Εγώ στην θέση σου θα μιλούσα με το γιατρό μου, θα έπαιρνα μαζί μου πρόσφατες εξετάσεις που δείχνουν οτι είναι ρυθμισμένο το πρόβλημα και με λιγο "κλάμα" κατι θα έβγαινε πιστεύω.

Επεξ/σία από sakura22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Τ4 δεν είναι "αντιθυρεοειδικό"...θυροξίνη είναι...

Έχει τελειώσει χρόνια αυτή η συζήτηση. Τυπικά πρέπει να είσαι απλά σωστά ρυθμισμένος (μην έχεις TSH στο θεό, πχ), αλλά κι αυτό είναι προς συζήτηση.

Κανονικά θα το πάρεις το φάρμακο, παρεμπιπτόντως, το να το σταματήσεις είναι έτσι κι αλλιώς λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελευταία φορά που έκανα εξετάσεις TSH ήταν πέρσι και είχαν βγει καλές, καθώς και τα προηγούμενα 2 χρόνια. Φέτος δεν έχω κάνει και δεν θα προλάβω να πάω να κάνω μέχρι την εγχείρηση, οπότε δεν ξέρω σε τι επίπεδα είμαι τώρα. 

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/9/2022 στις 12:51 ΜΜ, fmarulezkd είπε

Εμένα μου άρεσε το σύστημα της Σουηδίας. Μετά την αιμοδοσία δίνανε εισητήριο για σινεμα! 

Στη Νορβηγία δίνουν μια κούπα απ' όσο ξέρω και μπόλικο φαγητό. 

Δεν θελω εισητηριο για σινεμα, ουτε λεφτα.
ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ να μου δινουν δυο εισητηρια για ΜΜΜ για να πηγαινω και να γυρναω.
Πηγα και εδωσα το Σαββατο στον Ευαγγελισμο μονο για αυτον τον λογο, δεν ειχα αλλη δουλεια στο κεντρο. Θα ηταν καλο να μην πληρωνω απο την τσεπη μου για να δινω αιμα.
Καποτε εδινε δωρεαν μεταφορα με ταξι το taxibeat.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , γνωρίζει κανείς ποσο χρόνο θέλει από την στιγμή που εγκριθεί η ταυτότητα  να αποσταλεί ;

Απο  της 5 Σεπτεμβρίου  έχει πάρει έγκριση και ακόμα αναμένω ειδοποίηση …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, alexiskara είπε

Καλημέρα , γνωρίζει κανείς ποσο χρόνο θέλει από την στιγμή που εγκριθεί η ταυτότητα  να αποσταλεί ;

Απο  της 5 Σεπτεμβρίου  έχει πάρει έγκριση και ακόμα αναμένω ειδοποίηση …

Να σου πω την αλήθεια εμένα μου έκανε 3 βδομάδες περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την προηγούμενη εβδομάδα ήμουν λίγο άρρωστος, έβαλα λίγο dexarina, πήρα και κάτι cold and flue. Ολα καλα πλέον.. Πόσος καιρός πρέπει να περάσει για να πάω να δώσω αιμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/10/2022 στις 1:08 ΜΜ, christos4 είπε

Την προηγούμενη εβδομάδα ήμουν λίγο άρρωστος, έβαλα λίγο dexarina, πήρα και κάτι cold and flue. Ολα καλα πλέον.. Πόσος καιρός πρέπει να περάσει για να πάω να δώσω αιμα; 

7 Μερες λενε συνηθως απο τη τελευταια ημερα που ησουν αρρωστος/πηρες χαπια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/10/2022 στις 8:18 ΠΜ, alexiskara είπε

Καλημέρα , γνωρίζει κανείς ποσο χρόνο θέλει από την στιγμή που εγκριθεί η ταυτότητα  να αποσταλεί ;

Απο  της 5 Σεπτεμβρίου  έχει πάρει έγκριση και ακόμα αναμένω ειδοποίηση …

Συνήθως ένα μήνα μετά την έγκριση της πηγαίνει στο κατάστημα βόνταφον που έχεις επιλέξει. Θα λάβεις μήνυμα στο κινητό σου ή στο μέηλ που δήλωσες όταν η κάρτα είναι έτοιμη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, elgrec0 είπε

Συνήθως ένα μήνα μετά την έγκριση της πηγαίνει στο κατάστημα βόνταφον που έχεις επιλέξει. Θα λάβεις μήνυμα στο κινητό σου ή στο μέηλ που δήλωσες όταν η κάρτα είναι έτοιμη.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση ,απλά επειδή έχει περάσει ο ένας μήνας για αυτό ρώτησα….θα περιμένω  να δούμε ….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alexiskara είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση ,απλά επειδή έχει περάσει ο ένας μήνας για αυτό ρώτησα….θα περιμένω  να δούμε ….

Μπορείς να επικοινωνήσεις με το γραφείο αρωγής χρηστών του ΕΜΑ και να ενημερωθείς για την κατάσταση που βρίσκεται η αίτηση για την κάρτα εθελοντή αιμοδότη στο 215 215 7865.

το site του ΕΜΑ: www.bdr.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, elgrec0 είπε

Μπορείς να επικοινωνήσεις με το γραφείο αρωγής χρηστών του ΕΜΑ και να ενημερωθείς για την κατάσταση που βρίσκεται η αίτηση για την κάρτα εθελοντή αιμοδότη στο 215 215 7865.

το site του ΕΜΑ: www.bdr.gr

Δεν ήξερα το τηλέφωνο και μιλάω μαζί τους τώρα … θέλει λίγο χρόνο ακόμα μου ειπαν και ότι δεν βγαίνει άμεσα… δεν πειράζει  όποτε την στείλουν … σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...