Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Arkin είπε

Aρα να λεω οτι εχω χασιμοτο ωστε να ξερουν να αφαιρεσουν το πλασμα? Και εγω τον ρυθμισα παιζει απο 1 μεχρι 3 περνω Τ4 50αρι καθε μερα και ειναι κομπλε. Την τελευταια φορα εδωσα κανονικα με ρωτησαν αν τον εχω ρυθμισει μονο δεν ειπα οτι εχω χασιμοτο ομως. Λεω παντα να παει στο πηγη ζωης ειναι για τη μεσογειακη αναιμια και εχει κατι αντισωματα το αιμα απο οτι μου εχουν πει και βοηθαει πολυ στους εκει ασθενεις. Ανετα αν πω οτι εχω χασιμοτο παλι δεν θα με αφησουν.

Θα πρότεινα να το λες γιατί είναι σημαντικό, ο απλός υποθυρεοειδισμός είναι λίγο αδιάφορος, το χασιμότο είναι αυτοάνοσο - μπορεί να επηρεάσει τον λήπτη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Αθήνα, ποιό μέρος θεωρείτε το "καλύτερο" για αιμοδοσία, απογευματινές ώρες?

νοσοκομείο Γεννηματάς ίσως?

υγ. πάντως η καλύτερη αιμοδοσία που έχω κάνει, ήταν στο δημαρχείο Αιγάλεω και περιλάμβανε 1-2 συμβολικά ωραία δωράκια (κούπα, στυλό, πρόσκληση μετά από μήνες σε χριστουγεννιάτικη εκδήλωση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 06/12/2022 at 12:33, Πέτρος said:

Πέρα από αυτό, υπάρχουν περίοδοι όπου κυριολεκτικά δεν υπάρχει (λογιστικό, αν θέλεις) απόθεμα πουθενά και για τίποτα πέρα από τα πραγματικά επείγοντα και τις πάγιες ανάγκες (αιμορροφιλικοί, ασθενείς με Μεσογειακή κλπ).

Σε τέτοιες περιόδους εισάγουμε από άλλες χώρες, γίνονται κάποιες κινήσεις προς τακτικούς αιμοδότες που έχουν λίγο καιρό να δώσουν και τα τμήματα αιμοδοσίας αρνούνται να δώσουν μονάδες (πέρα από τς εξαιρέσεις που ανέφερα) αν δεν βρεθεί αντίστοιχα πρώτα δότης.

Ίσως το έχω ξαναγράψει, αλλά προσωπικά σύλλογοι/τράπεζες κάθε είδους θεωρώ πως δεν πρέπει να υφίστανται (με δεδομένο τον εθελοντικό και αφιλοκερδή χαρακτήρα της αιμοδοσίας στην Ελλάδα), αλλά όσοι επιθυμούν να δίνουν στις κατά τόπους αιμοδοσίες του ΕΣΥ και στις αντίστοιχες δράσεις τους.

συμφωνω οτι δεν θα επρεπε να υπαρχουν ενδιαμεσοι συλλογοι.δεν βρισκω και πολυ μεγαλο νοημα υπαρξης. απλα υποτιθεται οτι αν εισαι σε συλλογο πχ στην δουλεια σου και χρειαστεις 5 φιαλες οτι μπορεις να τις ζητησεις απο τον συλλογο χωρις να τις δωσεις πισω θεωρητικα.

On 06/12/2022 at 14:50, IoannisSM said:

Καλη η συλλογικότητα και η ανιδιοτελεια και την υποστηριζω, οπως εκανα 20 χρονια. Αλλά, οταν χρειαστηκα για σοβαρο λογο 1 φορα και δεν μου δωσανε, τοτε τι να σκεφτω? Παντως, απο το περιστατικο αυτο αλλαξανε γνωμη 2 φιλοι μου που τους ειχα πεισει να δινουν οποτε μπορουν (επειδη εχουν και Rh αρνητικό ) και αφου με βοηθησανε (και δωσανε αυτοι, οταν δε με βοηθησε ο συλλογος) μου ειπαν πως σταματουν να δινουν (δινανε σε νοσοκομειο απευθειας, οχι σε συλλογο).

επισης ενας λογος που πρεπει να δινει καποιος ειναι αν εχει υψηλο αιματοκριτη με σκοπο να τον ριξει. δεν κανει καλο ο πολυ υψηλος αιματοκριτης

 

On 05/12/2022 at 16:49, vagos789 said:

Δυστυχως υπαρχουν ελλειψεις και απο οτι φαινεται εχουν λεηλατηθει τα αποθεματα απο οσους εχουν τα κλειδια..

για την ωρα φερνουμε απο το εξωτερικο και το πληρωνουμε.

On 05/12/2022 at 16:54, prototypegr said:

Άρα κακοδιαχείριση. Κρίμα να συμβαίνουν αυτά, γιατί έτσι απομακρύνουν και τον κόσμο από την θέλησή του να δώσει αίμα. Και λογικό όταν δίνεις και μια φορά που χρειάζεσαι δεν σε καλύπτουν. Σε αυτές τις περιπτώσεις είτε βρίσκεις σύλλογο σοβαρό (αυτό φυσικά μόνο από γνωστούς μπορείς να το διαπιστώσεις) είτε οι φιάλες μπαίνουν στην μερίδα σου. Προσωπικά, είμαι σε σύλλογο, αλλά όποτε χρειάστηκα, μου έδωσαν απευθείας και χωρίς πολλά πολλά κι ας μην ήταν και για άμεσο συγγενή. Βέβαια έχω δώσει πάρα πολλές φιάλες όλα αυτά τα χρόνια, οπότε σίγουρα κι αυτό θα παίζει τον ρόλο του.

ακομα και να υπαρχει κακο διαχείριση το προβλημα ειναι οτι

α.ο κοσμος ειναι στα @@ του και κοινως δεν θα γινει σε εμενα

β.δεν δινουν κινητρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμε ακομα μια αιμοδοσια την Κυριακη που μας περασε. Με ρωτησε για χασιμοτο λεω ναι εγραψε πανω κατι οχι για παιδια εγκυους και κατι ακομα. Και να παει πηγη ζωης για την αναιμια οπως τους λεω παντα. Οποτε ολα καλα. Απριλιο παλι και Ιουλιο 3 φορες το χρονο πιστευω μια χαρα ειναι. Ενω θα μπορουσαν Δεκεμβριο Μαρτιο Ιουνιο Οκτωβριο αλλα δεν βγαινει οπως το εχουν κανει να ερχονται. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα και χρονια πολλα,θα ηθελα να ρωτησω υπαρχει κανενας εθελοντης αιμοδοτης απο Αθηνα γιατι θα ερθουμε απο επαρχια με τη μητερα μου για μια σοβαρη επεμβαση στο νοσοκομειο Γεννηματας 9/1/23 και μας ειπε ο γιατρος για τουλαχιστον 2 φιαλες αιμα να βρουμε.Εδω που μενω λιγους που ξερω αυτη τη στιγμη ειναι ολοι αρρωστοι απο γριπη και δεν μπορουν ,καθως και εγω γιατι εχω προβληματα υγειας.Ευχαριστω και αν καποιος  θελησει με π.μ να του δωσω στοιχεια ασθενη,κλινικη,γιατρο και οτι αλλο χρειστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/12/2022 στις 11:11 ΠΜ, johnkou77 είπε

Καλημερα και χρονια πολλα,θα ηθελα να ρωτησω υπαρχει κανενας εθελοντης αιμοδοτης απο Αθηνα γιατι θα ερθουμε απο επαρχια με τη μητερα μου για μια σοβαρη επεμβαση στο νοσοκομειο Γεννηματας 9/1/23 και μας ειπε ο γιατρος για τουλαχιστον 2 φιαλες αιμα να βρουμε.Εδω που μενω λιγους που ξερω αυτη τη στιγμη ειναι ολοι αρρωστοι απο γριπη και δεν μπορουν ,καθως και εγω γιατι εχω προβληματα υγειας.Ευχαριστω και αν καποιος  θελησει με π.μ να του δωσω στοιχεια ασθενη,κλινικη,γιατρο και οτι αλλο χρειστει.

Καλημέρα και χρόνια πολλά! Γιατί ψάχνεις άτομα από Αθήνα? Μπορούν να σε εξυπηρετήσουν και άτομα από την υπόλοιπη Ελλάδα, απλώς πρέπει όταν πάνε να δώσουν αίμα, να δηλώσουν το ονοματεπώνυμο του ασθενή και το νοσοκομείο/κλινική που νοσηλεύεται, για να γίνει η διαδικασία. Οπότε, μην δεσμεύεσαι σε αυτό.

Δυστυχώς, έχω δώσει πρόσφατα και δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Εύχομαι να βρεις τις φιάλες που θες και όλα να πάνε καλά.

Καλή Χρονιά με υγεία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και καλή χρονιά.

Την Παρασκευή έκλεισα τη χρονιά με 1 αιμοδοσία για 1 παιδάκι σε νοσοκομείο παίδων.

Μου έκανε εντύπωση που μου είπαν "καλύτερα η αιμοδοσία ν γίνει στο νοσοκομ. παίδων όπου νοσηλεύεται". 

Αν κάποιος σκοπεύει να δώσει αυτές τις ημέρες, ίσως υπάρχουν ακόμα ανάγκες για το συγκεκριμένο παιδί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/12/2022 στις 9:34 ΠΜ, Locke_John είπε

Για Αθήνα, ποιό μέρος θεωρείτε το "καλύτερο" για αιμοδοσία, απογευματινές ώρες?

νοσοκομείο Γεννηματάς ίσως?

υγ. πάντως η καλύτερη αιμοδοσία που έχω κάνει, ήταν στο δημαρχείο Αιγάλεω και περιλάμβανε 1-2 συμβολικά ωραία δωράκια (κούπα, στυλό, πρόσκληση μετά από μήνες σε χριστουγεννιάτικη εκδήλωση).

https://ekea.gr/αιμοδότης/αίθουσες-αιμοληψίας-εκεα/ Σταθερή Αίθουσα Αιμοληψιών (Γήπεδο Αιγάλεω)

Με διαφορά απο τις καλύτερες επιλογές που μπορεί να κάνει κάποιος, πόσο μάλλον για όσους μισούμε τα νοσοκομεία. 

https://goo.gl/maps/EqrHhpFvdVzQEPhB7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12/2022 στις 4:07 ΜΜ, poulinos είπε

β.δεν δινουν κινητρα

Το μοναδικό ουσιαστικό κίνητο που θα μπορούσε να δωθεί (χρήματα), θεωρείται "τζιζ-κακό" από τους περισσότερους αιμοδότες. Οπότε σαν διαδικασία, αν δεν αλλάξει αυτή η ελιτίστικη νοοτροπία, θα παραμείνει για λίγους κι εκλεκτούς. 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/01/2023 at 20:11, Haldol said:

Το μοναδικό ουσιαστικό κίνητο που θα μπορούσε να δωθεί (χρήματα), θεωρείται "τζιζ-κακό" από τους περισσότερους αιμοδότες. Οπότε σαν διαδικασία, αν δεν αλλάξει αυτή η ελιτίστικη νοοτροπία, θα παραμείνει για λίγους κι εκλεκτούς. 

:P

δεν δινουν λεφτα για να δωσεις αιμα και τα δινουν για να το αγοραζουμε απο το εξωτερικο.....

πηγα και εδωσα πριν λιγες μερες αλλα με εβγαλαν με μικρο σχετικα αιματοκριτη.κοντα στο 41 ενω συνηθως παιζω 48.εκτος αν βγηκε κατι λαθος.εδωσα βεβαια κανονκα χωρις προβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, poulinos είπε

δεν δινουν λεφτα για να δωσεις αιμα και τα δινουν για να το αγοραζουμε απο το εξωτερικο.....

 

Εμμ. Αυτό εννοώ "ελιτίστικη" νοοτροπία. Το μόνο που προκαλεί αυτό η "ιδέα" (ότι το αίμα σαν αγαθό πρέπει να'ναι δωρεάν) είναι ... έλλειψη μονάδων. Και φυσικά, στο τέλος, πάλι δίνουν λεφτά για να τ' αγοράσουν! 

:P

Προσωπικά δε μπορώ να δώσω (λόγοι υγείας) αλλά κι αν μπορούσα δε πιστεύω ότι θα 'μπαινα και στη διαδικασία χωρίς ν' αποζημιώνωμαι ούτε στο ελάχιστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Haldol said:

Εμμ. Αυτό εννοώ "ελιτίστικη" νοοτροπία. Το μόνο που προκαλεί αυτό η "ιδέα" (ότι το αίμα σαν αγαθό πρέπει να'ναι δωρεάν) είναι ... έλλειψη μονάδων. Και φυσικά, στο τέλος, πάλι δίνουν λεφτά για να τ' αγοράσουν! 

:P

Προσωπικά δε μπορώ να δώσω (λόγοι υγείας) αλλά κι αν μπορούσα δε πιστεύω ότι θα 'μπαινα και στη διαδικασία χωρίς ν' αποζημιώνωμαι ούτε στο ελάχιστο.

μαλλον στην γερμανια που πληρωνουν ειναι stupid:P

σκεψου το βασικο.οτι δεν δινεις μονο για τους αλλους.οτι δινεις και για σενα.οτι αμα χρειαστει καποιο ατομο σου να κανει επεμβαση οτι μπορεις να δωσεις απο την δικη σου καβατζα. το ιδιο και αν χρειαστει να κανεις εσυ καποια επεμβαση για παραδειγμα. ειναι και αυτο που δεν το λενε στον κοσμο.οτι δεν δινεις μονο για τους αλλους αλλα και για σενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, poulinos είπε

δεν δινουν λεφτα για να δωσεις αιμα και τα δινουν για να το αγοραζουμε απο το εξωτερικο.....

πηγα και εδωσα πριν λιγες μερες αλλα με εβγαλαν με μικρο σχετικα αιματοκριτη.κοντα στο 41 ενω συνηθως παιζω 48.εκτος αν βγηκε κατι λαθος.εδωσα βεβαια κανονκα χωρις προβλημα.

Καλησπέρα. Την μέτρηση στην έκαναν με το μηχάνημα στο δάκτυλο που σφίγγει και ξεσφίγγει? Αν ναι, τότε μην ανησυχείς. Πολύ πιθανόν ο αιματοκρίτης σου να είναι μια χαρά. Έτυχε σε μένα να με δείξει χαμηλό, σε βαθμό να μην μπορούν να με πάρουν, και με πήραν αίμα για εξέταση του αιματοκρίτη από το μικροβιολογικό εργαστήριο και έδειξε κανονικά. Δεν είναι πολύ έμπιστο το συγκεκριμένο και παίζει ρόλο μέχρι και η θερμοκρασία του δαχτύλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, prototypegr said:

Καλησπέρα. Την μέτρηση στην έκαναν με το μηχάνημα στο δάκτυλο που σφίγγει και ξεσφίγγει? Αν ναι, τότε μην ανησυχείς. Πολύ πιθανόν ο αιματοκρίτης σου να είναι μια χαρά. Έτυχε σε μένα να με δείξει χαμηλό, σε βαθμό να μην μπορούν να με πάρουν, και με πήραν αίμα για εξέταση του αιματοκρίτη από το μικροβιολογικό εργαστήριο και έδειξε κανονικά. Δεν είναι πολύ έμπιστο το συγκεκριμένο και παίζει ρόλο μέχρι και η θερμοκρασία του δαχτύλου.

μου τρυπησαν το δαχτυλο.με σταγονα αιμα.δεν ανησυχω αλλα συντομα θα κανω γενικες εξετασεις οποτε θα δω ξανα ποσο θα εχω.εχω βελτιωσει και καποια πραγματα στην διατροφη κιολας οποτε σκεφτομαι θετικα.

γιατι εδω και πολλα χρονια επαιζα κατι 48 αρια και εδινα και πιο συχνα απο οτι τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, poulinos είπε

μου τρυπησαν το δαχτυλο.με σταγονα αιμα.δεν ανησυχω αλλα συντομα θα κανω γενικες εξετασεις οποτε θα δω ξανα ποσο θα εχω.εχω βελτιωσει και καποια πραγματα στην διατροφη κιολας οποτε σκεφτομαι θετικα.

γιατι εδω και πολλα χρονια επαιζα κατι 48 αρια και εδινα και πιο συχνα απο οτι τωρα.

Καλημέρα. Νόμιζα ότι το έχουν σταματήσει το τρύπημα. Κοίτα, μπορεί να έτυχε κιόλας, όπως λες, λόγω της διατροφής που μπορεί να έκανες εκείνο το συγκεκριμένο διάστημα και να έπεσε. Όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...