Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, IoannisSM είπε

Έδινα 20 χρόνια αίμα σε σύλλογο. Μιλάμε για 40 φιάλες περίπου. Χρειάστηκα φέτος εγώ να πάρω 2 φιάλες. Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν δεν έχουμε. Πως το βλέπετε; 

Ή ο σύλλογος δεν κάνει σωστή διαχείριση ή πλέον δεν ασχολείται κανένας. Το θεωρώ απαράδεκτο κάποιος να δίνει αίμα για έναν σύλλογο και όταν ζητήσει να μην παίρνει. Φυσικά μιλάμε αναλογικά πάντα. Δεν γίνεται να έχεις δώσει 2 φιάλες και να ζητάς 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, IoannisSM said:

Έδινα 20 χρόνια αίμα σε σύλλογο. Μιλάμε για 40 φιάλες περίπου. Χρειάστηκα φέτος εγώ να πάρω 2 φιάλες. Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν δεν έχουμε. Πως το βλέπετε; 

δυστυχως το μεγαλυτερο λαθος ειναι το να δωσεις σε συλλογο ,σε εκκλησια και δεν ξερω τι αλλο.

οπως ειχα πει.ειχα δωσει σε εκκλησια.την χρειαστηκα. η απαντηση οτι να παρετε το οκ απο τον παπα της εκκλησιας κτλ.

στο συλλογο .μιληστε με το hr και μονο σε συγγενη κτλ.απο τοτε ποτε ξανα σε συλλογο.μονο σε νοσοκομειο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έδωσα για 18η φορά αίμα την Κυριακή. Πριν δώσω ο γιατρός μου είπε ότι έχω λίγο χαμηλή πίεση (γύρω στο 11). Δεν μου έχουν πει πότε ξανά κάτι τέτοιο. Πήρα κρακεράκια και νεράκι και έδωσα κανονικά. 
Προβληματισμένος άρχισα να παρακολουθώ λίγο την πίεση μου και από την Δευτέρα μέχρι και σήμερα η πίεση είναι 9-10. Όταν κάνω κάποιες απότομες κινήσεις αισθάνομαι μια ζαλάδα αλλά μόνο τότε και όχι όλες τις φορές.

1) Τους τελευταίους μήνες έχω αλλάξει λίγο την διατροφή μου και δεν τρώω ζάχαρη και γαλακτοκομικά.
2) Δεν έχω ξανα παρακολουθήσει την πίεση μου μετά από αιμοδοσία.

Έχει τύχει τίποτα παρόμοιο σε κανέναν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/12/2022 at 22:14, giannos13 said:

Έδωσα για 18η φορά αίμα την Κυριακή. Πριν δώσω ο γιατρός μου είπε ότι έχω λίγο χαμηλή πίεση (γύρω στο 11). Δεν μου έχουν πει πότε ξανά κάτι τέτοιο. Πήρα κρακεράκια και νεράκι και έδωσα κανονικά. 
Προβληματισμένος άρχισα να παρακολουθώ λίγο την πίεση μου και από την Δευτέρα μέχρι και σήμερα η πίεση είναι 9-10. Όταν κάνω κάποιες απότομες κινήσεις αισθάνομαι μια ζαλάδα αλλά μόνο τότε και όχι όλες τις φορές.

1) Τους τελευταίους μήνες έχω αλλάξει λίγο την διατροφή μου και δεν τρώω ζάχαρη και γαλακτοκομικά.
2) Δεν έχω ξανα παρακολουθήσει την πίεση μου μετά από αιμοδοσία.

Έχει τύχει τίποτα παρόμοιο σε κανέναν;

αν εχεις κοψει αλατια και σαβουρες που ειναι πιτα στο αλατι ισως να ειναι λογικο οτι εχεις πιο χαμηλη πιεση. επισης υπαρχουν ατομα που εχουν παντα ενα κλικ παραπανω πιεση και ατομα με ενα κλικ λιγοτερη.το βλεπεις πως θα παει. ζαλαδα θα νιωσω αν σηκωθω αποτομα μερικες φορες που ειναι φυσιολογικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2022 στις 10:14 ΜΜ, giannos13 είπε

Έδωσα για 18η φορά αίμα την Κυριακή. Πριν δώσω ο γιατρός μου είπε ότι έχω λίγο χαμηλή πίεση (γύρω στο 11). Δεν μου έχουν πει πότε ξανά κάτι τέτοιο. Πήρα κρακεράκια και νεράκι και έδωσα κανονικά. 
Προβληματισμένος άρχισα να παρακολουθώ λίγο την πίεση μου και από την Δευτέρα μέχρι και σήμερα η πίεση είναι 9-10. Όταν κάνω κάποιες απότομες κινήσεις αισθάνομαι μια ζαλάδα αλλά μόνο τότε και όχι όλες τις φορές.

1) Τους τελευταίους μήνες έχω αλλάξει λίγο την διατροφή μου και δεν τρώω ζάχαρη και γαλακτοκομικά.
2) Δεν έχω ξανα παρακολουθήσει την πίεση μου μετά από αιμοδοσία.

Έχει τύχει τίποτα παρόμοιο σε κανέναν;

Και γω επίσης όταν έτρεχα συστηματικά 2 με 3 φορές την βδομάδα όταν πήγαινα να δώσω αίμα είχα ΠΑΝΤΑ χαμηλή πίεση. Επίσης μπορεί να φταιει ότι δεν είχες πιει νερά πχ η δεν είχες κοιμηθεί καλά τα γνωστά. Μη κάθεσαι και αγχώνεσαι για το τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2022 στις 8:58 ΠΜ, prototypegr είπε

Ή ο σύλλογος δεν κάνει σωστή διαχείριση ή πλέον δεν ασχολείται κανένας. Το θεωρώ απαράδεκτο κάποιος να δίνει αίμα για έναν σύλλογο και όταν ζητήσει να μην παίρνει. Φυσικά μιλάμε αναλογικά πάντα. Δεν γίνεται να έχεις δώσει 2 φιάλες και να ζητάς 10.

Δυστυχως υπαρχουν ελλειψεις και απο οτι φαινεται εχουν λεηλατηθει τα αποθεματα απο οσους εχουν τα κλειδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vagos789 είπε

Δυστυχως υπαρχουν ελλειψεις και απο οτι φαινεται εχουν λεηλατηθει τα αποθεματα απο οσους εχουν τα κλειδια..

Άρα κακοδιαχείριση. Κρίμα να συμβαίνουν αυτά, γιατί έτσι απομακρύνουν και τον κόσμο από την θέλησή του να δώσει αίμα. Και λογικό όταν δίνεις και μια φορά που χρειάζεσαι δεν σε καλύπτουν. Σε αυτές τις περιπτώσεις είτε βρίσκεις σύλλογο σοβαρό (αυτό φυσικά μόνο από γνωστούς μπορείς να το διαπιστώσεις) είτε οι φιάλες μπαίνουν στην μερίδα σου. Προσωπικά, είμαι σε σύλλογο, αλλά όποτε χρειάστηκα, μου έδωσαν απευθείας και χωρίς πολλά πολλά κι ας μην ήταν και για άμεσο συγγενή. Βέβαια έχω δώσει πάρα πολλές φιάλες όλα αυτά τα χρόνια, οπότε σίγουρα κι αυτό θα παίζει τον ρόλο του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν αποθέματα να λεηλατηθουν. Δεν αποθηκεύεται επ'αοριστον το αίμα που δίνουμε.

Ειδικά σε περιόδους μεγάλων αναγκών/μειωμένης προσφοράς, πολύ πιθανό απλά να έχουν αδειάσει οι "αποθήκες".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Ναι εικονικα το εννοω προφανως,δεν εννοω οτι υπαρχει το αιμα μας κυριολεκτικα σε μια αποθηκη του συλλογου κλειδωμενη με λουκετο

Πέρα από αυτό, υπάρχουν περίοδοι όπου κυριολεκτικά δεν υπάρχει (λογιστικό, αν θέλεις) απόθεμα πουθενά και για τίποτα πέρα από τα πραγματικά επείγοντα και τις πάγιες ανάγκες (αιμορροφιλικοί, ασθενείς με Μεσογειακή κλπ).

Σε τέτοιες περιόδους εισάγουμε από άλλες χώρες, γίνονται κάποιες κινήσεις προς τακτικούς αιμοδότες που έχουν λίγο καιρό να δώσουν και τα τμήματα αιμοδοσίας αρνούνται να δώσουν μονάδες (πέρα από τς εξαιρέσεις που ανέφερα) αν δεν βρεθεί αντίστοιχα πρώτα δότης.

Ίσως το έχω ξαναγράψει, αλλά προσωπικά σύλλογοι/τράπεζες κάθε είδους θεωρώ πως δεν πρέπει να υφίστανται (με δεδομένο τον εθελοντικό και αφιλοκερδή χαρακτήρα της αιμοδοσίας στην Ελλάδα), αλλά όσοι επιθυμούν να δίνουν στις κατά τόπους αιμοδοσίες του ΕΣΥ και στις αντίστοιχες δράσεις τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη η συλλογικότητα και η ανιδιοτελεια και την υποστηριζω, οπως εκανα 20 χρονια. Αλλά, οταν χρειαστηκα για σοβαρο λογο 1 φορα και δεν μου δωσανε, τοτε τι να σκεφτω? Παντως, απο το περιστατικο αυτο αλλαξανε γνωμη 2 φιλοι μου που τους ειχα πεισει να δινουν οποτε μπορουν (επειδη εχουν και Rh αρνητικό ) και αφου με βοηθησανε (και δωσανε αυτοι, οταν δε με βοηθησε ο συλλογος) μου ειπαν πως σταματουν να δινουν (δινανε σε νοσοκομειο απευθειας, οχι σε συλλογο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2022 στις 6:38 ΜΜ, Arkin είπε

Με πηραν για αιμοδοσια αυριο ειχα ξανα δωσει Δεκεμβριο. 

Θα παω εννοειται. Το θεμα ειναι οτι εδω και 1 μηνα περνω Τ4 χαπια για θυρωειδη χασιμοτο και διαβαζω οτι αλλοι αφηνουν αλλοι οχι. Γνωριζεις καποιος τι ισχυει 100%? 

Έχω χασιμότο - και είμαι καλά :)

Στο θέμα μας: Ενώ παλιότερα ήταν hit and miss αν θα μου πάρουν αίμα, την τελευταία φορά (το 2017) μου είχαν πει κατηγορηματικά να μην δίνω εκτός και αν έχω πρόσφατες εξετάσεις με σχεδόν μηδενικά αντισώματα. Τα αντισώματά μου ήταν και είναι πάντα στο θεό, οπότε σταμάτησα να πηγαίνω, θεωρόντας πως δεν είχε νόημα.

Πρόσφατα όμως έκανε αιμοδοσία ένας σύλλογος και είπα να δοκιμάσω (με τις εξετάσεις μου στο χέρι) και αν με δεχτούν έχει καλώς.

Με δέχτηκαν τελικά με ανοιχτές αγκάλες. Η γιατρός εξήγησε ότι θα κάνουν αφαίρεση πλάσματος οπότε τα αντισώματα δε θα μπορούν να επηρεάσουν τον λήπτη, και τα ερυθρά που θα μείνουν είναι εξαιρετικά χρήσιμα.

Ρώτησα αν μπορώ να δίνω 2 φορές το χρόνο που κάνω τις εξετάσεις μου, η απάντηση ήταν και τρεις και τεσσερις - αρκει να είναι ρυθμισμένος ο θυρεοειδής.

Μου είπε ότι όντως παλιότερα ήταν απαγορευτικός παράγοντας η hashimoto, πλέον δεν υπάρχει ο περιορισμός, μόνο να είσαι ΟΚ με τη ρύθμιση.

 

tl;dr: όποιος έχει χασιμότο να πάει να δώσει

(Και μιας και δίνουμε γενικώς ας δώσουμε και δείγμα για μυελό, χρειάζεται)

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, mezger είπε

Έχω χασιμότο - και είμαι καλά :)

Στο θέμα μας: Ενώ παλιότερα ήταν hit and miss αν θα μου πάρουν αίμα, την τελευταία φορά (το 2017) μου είχαν πει κατηγορηματικά να μην δίνω εκτός και αν έχω πρόσφατες εξετάσεις με σχεδόν μηδενικά αντισώματα. Τα αντισώματά μου ήταν και είναι πάντα στο θεό, οπότε σταμάτησα να πηγαίνω, θεωρόντας πως δεν είχε νόημα.

Πρόσφατα όμως έκανε αιμοδοσία ένας σύλλογος και είπα να δοκιμάσω (με τις εξετάσεις μου στο χέρι) και αν με δεχτούν έχει καλώς.

Με δέχτηκαν τελικά με ανοιχτές αγκάλες. Η γιατρός εξήγησε ότι θα κάνουν αφαίρεση πλάσματος οπότε τα αντισώματα δε θα μπορούν να επηρεάσουν τον λήπτη, και τα ερυθρά που θα μείνουν είναι εξαιρετικά χρήσιμα.

Ρώτησα αν μπορώ να δίνω 2 φορές το χρόνο που κάνω τις εξετάσεις μου, η απάντηση ήταν και τρεις και τεσσερις - αρκει να είναι ρυθμισμένος ο θυρεοειδής.

Μου είπε ότι όντως παλιότερα ήταν απαγορευτικός παράγοντας η hashimoto, πλέον δεν υπάρχει ο περιορισμός, μόνο να είσαι ΟΚ με τη ρύθμιση.

 

tl;dr: όποιος έχει χασιμότο να πάει να δώσει

(Και μιας και δίνουμε γενικώς ας δώσουμε και δείγμα για μυελό, χρειάζεται)

 

 

 

Aρα να λεω οτι εχω χασιμοτο ωστε να ξερουν να αφαιρεσουν το πλασμα? Και εγω τον ρυθμισα παιζει απο 1 μεχρι 3 περνω Τ4 50αρι καθε μερα και ειναι κομπλε. Την τελευταια φορα εδωσα κανονικα με ρωτησαν αν τον εχω ρυθμισει μονο δεν ειπα οτι εχω χασιμοτο ομως. Λεω παντα να παει στο πηγη ζωης ειναι για τη μεσογειακη αναιμια και εχει κατι αντισωματα το αιμα απο οτι μου εχουν πει και βοηθαει πολυ στους εκει ασθενεις. Ανετα αν πω οτι εχω χασιμοτο παλι δεν θα με αφησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, IoannisSM είπε

Καλη η συλλογικότητα και η ανιδιοτελεια και την υποστηριζω, οπως εκανα 20 χρονια. Αλλά, οταν χρειαστηκα για σοβαρο λογο 1 φορα και δεν μου δωσανε, τοτε τι να σκεφτω? Παντως, απο το περιστατικο αυτο αλλαξανε γνωμη 2 φιλοι μου που τους ειχα πεισει να δινουν οποτε μπορουν (επειδη εχουν και Rh αρνητικό ) και αφου με βοηθησανε (και δωσανε αυτοι, οταν δε με βοηθησε ο συλλογος) μου ειπαν πως σταματουν να δινουν (δινανε σε νοσοκομειο απευθειας, οχι σε συλλογο).

Ενημέρωσε τους αν θέλεις ότι το αίμα τους είναι πολύτιμο για τους ασθενείς. Σταματώντας να αιμοδοτούν δεν τιμωρούν τον Σύλλογο ή το Νοσοκομείο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ronnie79 είπε

Ενημέρωσε τους αν θέλεις ότι το αίμα τους είναι πολύτιμο για τους ασθενείς. Σταματώντας να αιμοδοτούν δεν τιμωρούν τον Σύλλογο ή το Νοσοκομείο.

Δεν τιθεται θεμα τιμωριας σε τετοια ζητηματα. Φυσικα και θα τους ξαναμιλησω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...