Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v2 [Xbox One][Xbox One S][Xbox One X]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Mr_Terror είπε

Ποιος σου αλλαξε τον δισκο? Μηπως να τον ενημέρωνες να τσεκαρει μηπως κατι μεσα δεν εχει κουμπωσει καλα.

Μόνος τον άλλαξα, ωστόσο ήταν και η δεύτερη φορά γιατί ο πρώτος χάλασε από πτώση του μηχανήματος και ο δεύτερος από κακή χρήση, ήταν και οι δυο hdd και έβαλα έβαλα έναν ssd . Θα δοκιμάσω να γεφυρωσω το pin του front panel συμφωνα με ένα βίντεο που είδα μήπως αλλάξει κάτι αλλά όταν παταω το sync button κάνει τον ήχο ππυ έκανε παντα χωρίς να αναβοσβήνει.

Επίσης γνωρίζει κάποιος αν αυτό το stick 8bitdo κάνει για παλιά controllers ή είναι μόνο για συνδεση με bt ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, GeG είπε

Μόνος τον άλλαξα, ωστόσο ήταν και η δεύτερη φορά γιατί ο πρώτος χάλασε από πτώση του μηχανήματος και ο δεύτερος από κακή χρήση, ήταν και οι δυο hdd και έβαλα έβαλα έναν ssd . Θα δοκιμάσω να γεφυρωσω το pin του front panel συμφωνα με ένα βίντεο που είδα μήπως αλλάξει κάτι αλλά όταν παταω το sync button κάνει τον ήχο ππυ έκανε παντα χωρίς να αναβοσβήνει.

Επίσης γνωρίζει κάποιος αν αυτό το stick 8bitdo κάνει για παλιά controllers ή είναι μόνο για συνδεση με bt ;

Απο περιεργεια, κερδιζεις κατι με τον ssd?
Γιατι θυμαμαι να διαβασα καποτε οτι το one S εχει αργο sata interface.
Δεν ξερω αν εχεις X βεβαια και διαφερει.

(Επισης, εχει κανεις καποιον καλο οδηγο για αλλαγη δισκου σε xbox ? ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Jumbi είπε

Απο περιεργεια, κερδιζεις κατι με τον ssd?
Γιατι θυμαμαι να διαβασα καποτε οτι το one S εχει αργο sata interface.
Δεν ξερω αν εχεις X βεβαια και διαφερει.

(Επισης, εχει κανεις καποιον καλο οδηγο για αλλαγη δισκου σε xbox ? ) 

νομιζω αυτο ειχα δει . πιο δυσκολο ειναι να ανοιξεις την συσκευη παρα το υπολοιπο!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα σε όλους, σε ένα xbox one x που έχω εκλασε ο σκληρός και του έβαλα έναν ssd samsung evo 870 1tb το θέμα είναι το εξής, πλέον οταν ανοίγω την κονσόλα δεν δείχνει καθόλου το σήμα του  Xbox που έδειχνε ότι φορτώνει αλλά μπαίνει κατευθείαν στο μενού, κοίταξα μήπως είχα βάλει το  instant  on αλλά όχι την έχω βάλει να σβήνει  τελείως η κονσόλα, ξέρει κανείς τι φταίει; κάτι άλλο δεν έχω παρατηρήσει σε όλα είναι σφαίρα, μήπως δεν έχει γίνει σωστά η εγκατάσταση; αλλά λογικά θα είχε και άλλα θέματα αν δεν είχε γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jspawn είπε

Καλησπέρα σε όλους, σε ένα xbox one x που έχω εκλασε ο σκληρός και του έβαλα έναν ssd samsung evo 870 1tb το θέμα είναι το εξής, πλέον οταν ανοίγω την κονσόλα δεν δείχνει καθόλου το σήμα του  Xbox που έδειχνε ότι φορτώνει αλλά μπαίνει κατευθείαν στο μενού, κοίταξα μήπως είχα βάλει το  instant  on αλλά όχι την έχω βάλει να σβήνει  τελείως η κονσόλα, ξέρει κανείς τι φταίει; κάτι άλλο δεν έχω παρατηρήσει σε όλα είναι σφαίρα, μήπως δεν έχει γίνει σωστά η εγκατάσταση; αλλά λογικά θα είχε και άλλα θέματα αν δεν είχε γίνει.

Λείπουν τα αρχεία bootanim.dat τα οποία μπαίνουν σε κάποιο partition του σκληρού δίσκου.

Δεν ξέρω αν σε επόμενο firmware update περαστούν αυτόματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mikele13- είπε

Λείπουν τα αρχεία bootanim.dat τα οποία μπαίνουν σε κάποιο partition του σκληρού δίσκου.

Δεν ξέρω αν σε επόμενο firmware update περαστούν αυτόματα.

Θα περιμένω το επόμενο update, δεν αξίζει να μπω σε διαδικασία απλά για ένα logo, πάντως από εκεί που το μηχάνημα σερνοταν πλέον πάει σφαίρα φοβερή η αναβάθμιση με τον ssd έλεγα να του αλλάξω και πάστα μιας και το άνοιξα αλλά δεν το έκανα τελικά αν και δεν νομίζω να έβλεπα και κάτι διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jspawn είπε

Θα περιμένω το επόμενο update, δεν αξίζει να μπω σε διαδικασία απλά για ένα logo, πάντως από εκεί που το μηχάνημα σερνοταν πλέον πάει σφαίρα φοβερή η αναβάθμιση με τον ssd έλεγα να του αλλάξω και πάστα μιας και το άνοιξα αλλά δεν το έκανα τελικά αν και δεν νομίζω να έβλεπα και κάτι διαφορετικό.

Αφού το άνοιξες έπρεπε να την αλλάξεις την θερμαγωγιμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου εβγαλε το xbox one X ενα update
κολλησε

εκανα επαναφορα εργοστασιακων

και πλεον δεν κανει καν boot

μπηκα στο ειδικο menu προσπαθησα να κανω ξανα επαναφορα και μαυριζει η οθονη (black screen of death)

προσπαθησα να κανω το offline update και μου πεταει error 201,106 etc

εχει καποιος καποια λυση;

επισης γνωριζει ποσο θα μου παρουν αν το στειλω για service εκτος εγγύησης? (αγοραστηκε Μαρτιο του 18)

 

φταιει ο δισκος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον χτυπησε ο δισκος.Ειναι ευκολο να το μαθεις.Ανοιγεις κονσολα , βγαζεις δισκο και τον βαζεις σε υπολογιστη και με καποιο προγραμμα βλεπεις την υγεια του.Η αλλαγη του δισκου ειναι πολυ ευκολη.Αγοραζεις καινουργιο δισκο και κατεβαζεις το firmware απο το σιτε της ms και με ενα στικακι το περνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, socratis23 είπε

μου εβγαλε το xbox one X ενα update
κολλησε

εκανα επαναφορα εργοστασιακων

και πλεον δεν κανει καν boot

μπηκα στο ειδικο menu προσπαθησα να κανω ξανα επαναφορα και μαυριζει η οθονη (black screen of death)

προσπαθησα να κανω το offline update και μου πεταει error 201,106 etc

εχει καποιος καποια λυση;

επισης γνωριζει ποσο θα μου παρουν αν το στειλω για service εκτος εγγύησης? (αγοραστηκε Μαρτιο του 18)

 

φταιει ο δισκος;

Εκλασε ο σκληρός, το ίδιο έκανε και εμενα του έβαλα ssd και φυσάει το εργαλείο!!! 

Στις 20/3/2023 στις 5:21 ΠΜ, mikele13- είπε

Λείπουν τα αρχεία bootanim.dat τα οποία μπαίνουν σε κάποιο partition του σκληρού δίσκου.

Δεν ξέρω αν σε επόμενο firmware update περαστούν αυτόματα.

Τελικά έκανε αναβάθμιση και τα πέρασε όλα μόνο του κανονικά.

1 ώρα πριν, Mr_Terror είπε

Μαλλον χτυπησε ο δισκος.Ειναι ευκολο να το μαθεις.Ανοιγεις κονσολα , βγαζεις δισκο και τον βαζεις σε υπολογιστη και με καποιο προγραμμα βλεπεις την υγεια του.Η αλλαγη του δισκου ειναι πολυ ευκολη.Αγοραζεις καινουργιο δισκο και κατεβαζεις το firmware απο το σιτε της ms και με ενα στικακι το περνας.

Μπα μην το λες αυτό, τον έβαλα εγώ στο υπολογιστή, μου τον έδειχνε μια χαρά ότι είναι με το πρόγραμμα της seagate (μιας και είναι και αυτή η μάρκα) και στο Xbox δεν ήθελε πλέον να δουλέψει. Και έτσι τον άφησα στον υπολογιστή για αποθήκευση δεδομένων.

Επεξ/σία από jspawn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/12/2022 στις 11:47 ΜΜ, miltre είπε

θα παω σε ssd υπαρχει κατι να προσεξω για μη συμβατοτητα ή πως να το κανω format?

ευχαριστω πολυ

Όντως όταν τον κάνει format το series s/x θα παντρευτεί με τη κονσόλα ο δίσκος αλλά σαν εξωτερικός usb3 δισκος ssd που αυτό σημαίνει ότι τα παιχνίδια των προηγούμενων γενιών θα παίζουν μόνο από αυτόν τον εξωτερικό usb3 ssd δίσκο όλα τα άλλα(Της τωρινής γενειάς δηλαδή) θα πρέπει να τα αντιγράφεις πάλι στον εσωτερικό ssd δισκο της κονσόλας για να παίξουν.

Edit:

Νόμιζα ότι μίλαγες για τα νέα series s/x xbox και όχι για τα παλιότερα μοντέλα.

Το παραπάνω ισχύει για τα νέα xbox sereis s/x.

Επεξ/σία από Paragontas-x
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...