Προς το περιεχόμενο

Assassin’s Creed Odyssey [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, DiaperCh@nger101 said:

Πως έφτασες μέχρι την Ατλαντίδα και δεν πέθανες από βαρεμάρα.

Το πήρα με όλα τα dlc, με το ζόρι ολοκλήρωσα το main story.

Να υποθέσω ο 9900Κ είναι στοκ συχνότητα χωρίς undervolt?

Ναι στοκ. 

Το βασικό παιχνίδι το τελείωσα λίγους μήνες αφού βγήκε στην αγορά. Τα expacs τα ξεκίνησα μεταγενέστερα και σταδιακά. 

Να πω την αλήθεια ότι μετά από τα 2 πρώτα μέρη της Ατλαντίδας, βαριέμαι να παίξω το τρίτο μέρος. Προς το παρόν μάλλον πάλι uninstall και βλέπουμε στο μέλλον. 

Επεξ/σία από seithan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 9/2/2021 στις 9:15 ΠΜ, seithan είπε

Μπήκα στο 3ο μέρος του DLC , την Ατλαντίδα και δυστυχώς είναι πολύ χαλιά η απόδοση. Το DXVK  δεν έχω καταφέρει ακόμη να το κάνω να δουλέψει, μιας και κρεμάει όποτε έχω περασμένα τα αρχεία αυτά. Πα-κε-το..

Χάλια για το CPU εννοείς έτσι;

Btw, πόσο μεγάλο είναι το game. Έχω τελειώσει σχεδόν όλα τα άλλα DLC και missions στις 203 ώρες παιχνιδιού και ακόμα είμαι στην αρχή της Ατλαντίδας! Τουλάχιστον το Fate of Atlantis δείχνει πανέμορφο και πιο απαιτητικό στη μάχη. Στο πρώτο επεισόδιο(Ηλύσια Πεδία) δεν έχω θέμα με την απόδοση(6700 στα 4,7Ghz). Ίσως στην Ατλαντίδα να υπάρχει πρόβλημα λόγω πλήθους δομών και draw distance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, pirmen56 said:

Χάλια για το CPU εννοείς έτσι;

Btw, πόσο μεγάλο είναι το game. Έχω τελειώσει σχεδόν όλα τα άλλα DLC και missions στις 203 ώρες παιχνιδιού και ακόμα είμαι στην αρχή της Ατλαντίδας! Τουλάχιστον το Fate of Atlantis δείχνει πανέμορφο και πιο απαιτητικό στη μάχη. Στο πρώτο επεισόδιο(Ηλύσια Πεδία) δεν έχω θέμα με την απόδοση(6700 στα 4,7Ghz). Ίσως στην Ατλαντίδα να υπάρχει πρόβλημα λόγω πλήθους δομών και draw distance.

Ναι αυτό, το τρίτο μέρος του xpac, η Ατλαντίς, είναι θεόβαρη λόγω ότι είναι dx11;  Ήταν και ο λόγος που το παράτησα για ακόμη μια φορά, αλλά που θα πάει, μέχρι να βγει το επόμενο AC, θα το έχω τελειώσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το παιχνίδι το είχα ξεκινήσει σχεδόν όταν είχε βγει, είχα φτάσει μέχρι ~level 22 και για διάφορους λόγους το είχα αφήσει στην άκρη.

Τώρα που έχω χρόνο το έπιασα ξανά, έχω προχωρήσει αρκετά, έχω φτάσει level 46 και είμαι στις 85 ώρες παιχνιδιού.

Το πρόβλημα μου, το οποίο δεν θυμάμαι να υπήρχε τις μέρες που το είχα ξεκινήσει, είναι το lag που έχω. Από την εκκίνηση σχεδόν έχω ένα εμφανές lag, το οποίο δεν επηρεάζει όμως τόσο το παιχνίδι, και όσο περνάει η ώρα αρχίζει και γίνεται πιο εμφανές μέχρι που ο χαρακτήρας την ώρα που τρέχω μένει για αρκετά δευτερόλεπτα κολλημένος στο ίδιο σημείο, οπότε η μόνη λύση είναι να το κλείσω και να το συνεχίσω άλλη στιγμή.

Το lag είναι επίσης εμφανές όταν μετακινούμαι από viewpoint σε viewpoint. Εκεί είναι πολύ μεγάλο, είναι λες και χρειάζεται να 'χτιτεί' όλος ο κόσμος του παιχνιδιού.

Με όλα αυτά, και βλέποντας την υπογραφή μου, μπορείτε να μου πείτε αν φταίει γενικά το hardware το οποίο δεν μπορεί να 'σηκώσει' το παιχνίδι ή κάτι άλλο; Γνωρίζω ότι είναι παλιός υπολογιστής, αλλά ρωτάω γιατί δεν θυμάμαι να είχα το θέμα την 1η φορά που έπαιξα έως ένα σημείο το παιχνίδι.

Υπάρχει μήπως περίπτωση να φταίει κάτι άλλο; Όταν βγαίνω από το παιχνίδι, έχω στο desktop των Win7 κάποια widgets, και από αυτά βλέπω με γράφημα ότι η μνήμη χρησιμοποιούνταν όλη όσο ήμουν στο παιχνίδι, ενώ η θερμοκρασία της κάρτας γραφικών (για την υπόθεση ότι μπορεί πλέον ο υπολογιστής να θερμαίνεται και έχω το lag, ενώ πριν χρόνια δεν γινόταν αυτό) είναι στους 59C. Για την θερμοκρασία της CPU δεν έχω κάποια ένδειξη.

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι περίεργη διάταξη είναι αυτή στις ram? δεν νομίζω να σου φτάνουν τα 7 gb. πως και δεν έχεις ssd? πρέπει να κάνει πολύ ώρα στα load . 

αν δεν έχει bad sector ο δίσκος που το έχεις μπορεί να είναι πάνω από 80% γεμάτος και να σου αργεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lefstef είπε

τι περίεργη διάταξη είναι αυτή στις ram? δεν νομίζω να σου φτάνουν τα 7 gb. πως και δεν έχεις ssd? πρέπει να κάνει πολύ ώρα στα load . 

αν δεν έχει bad sector ο δίσκος που το έχεις μπορεί να είναι πάνω από 80% γεμάτος και να σου αργεί

Ο υπολογιστής είναι παλιός.

Η τελευταία προσθήκη που έκανα ήταν τα 4Gb RAM, τα οποία τα πρόσθεσα στα 3Gb RAM που είχα απ' όταν τον είχα αγοράσει κάπου το 2008 αν θυμάμαι καλά.

Load όντως κάνει αρκετή ώρα, αλλά δεν είναι και τόσο πρόβλημα σε σχέση με το lag που έχω.

Ο δίσκος όντως είναι κοντά στο 85% γεμάτος, οπότε πιστεύεις ότι επηρεάζει στο lag, ή ευθύνεται μόνο για τα loading times, και για το lag ευθύνεται η μνήμη που δεν φτάνει;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, manost είπε

Ο υπολογιστής είναι παλιός.

Η τελευταία προσθήκη που έκανα ήταν τα 4Gb RAM, τα οποία τα πρόσθεσα στα 3Gb RAM που είχα απ' όταν τον είχα αγοράσει κάπου το 2008 αν θυμάμαι καλά.

Load όντως κάνει αρκετή ώρα, αλλά δεν είναι και τόσο πρόβλημα σε σχέση με το lag που έχω.

Ο δίσκος όντως είναι κοντά στο 85% γεμάτος, οπότε πιστεύεις ότι επηρεάζει στο lag, ή ευθύνεται μόνο για τα loading times, και για το lag ευθύνεται η μνήμη που δεν φτάνει;

 

 

 

αν είναι εύκολο άφησε 30% άδειο δίσκο και κάνε και μια ανασυγκρότηση. και έλεγξε πόση ram λέει την ώρα που παίζεις. με το msi afterburn μπορείς να πάρεις γενική εικόνα την ώρα που παίζεις gpu, vram, cpu, ram, teps

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, lefstef είπε

αν είναι εύκολο άφησε 30% άδειο δίσκο και κάνε και μια ανασυγκρότηση. και έλεγξε πόση ram λέει την ώρα που παίζεις. με το msi afterburn μπορείς να πάρεις γενική εικόνα την ώρα που παίζεις gpu, vram, cpu, ram, teps

Θα τα κάνω.

Σ' ευχαριστώ.

Το Afterburn κρατάει κάπου τα στοιχεία, ή μόλις κλείσω το παιχνίδι θα δω τι μου δείχνει εκείνη την ώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, manost είπε

Θα τα κάνω.

Σ' ευχαριστώ.

Το Afterburn κρατάει κάπου τα στοιχεία, ή μόλις κλείσω το παιχνίδι θα δω τι μου δείχνει εκείνη την ώρα;

θα τα δεις εκείνη την ώρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, lefstef είπε

θα τα δεις εκείνη την ώρα

Αυτές είναι οι ενδείξεις αμέσως μόλις βγήκα από το παιχνίδι, και ενώ σερνοτάν πολύ.

https://ibb.co/qMCTcsf

Και αυτές είναι οι ενδείξεις μετά από ώρα όπου ο υπολογιστής ήταν σε αναμονή.

https://ibb.co/M1s9hcX

Έπαιξα το παιχνίδι ενώ είχα ελευθερώσει πολύ χώρο στον σκληρό δίσκο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, manost είπε

Αυτές είναι οι ενδείξεις αμέσως μόλις βγήκα από το παιχνίδι, και ενώ σερνοτάν πολύ.

https://ibb.co/qMCTcsf

Και αυτές είναι οι ενδείξεις μετά από ώρα όπου ο υπολογιστής ήταν σε αναμονή.

https://ibb.co/M1s9hcX

Έπαιξα το παιχνίδι ενώ είχα ελευθερώσει πολύ χώρο στον σκληρό δίσκο.

 

Προφανώς δεν κατάλαβες πως δουλεύει, θα πατήσεις το γρανάζι για να μπεις στις ρυθμίσεις. 

Ύστερα στο μενού monitoring και τα στοιχεία που σε ενδιαφέρουν να δεις επιλέγεις το show on screen display

image.png.fa16805f5b0ecb9205039521ee46a38d.png

Επεξ/σία από lefstef
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, lefstef είπε

Προφανώς δεν κατάλαβες πως δουλεύει, θα πατήσεις το γρανάζι για να μπεις στις ρυθμίσεις. 

Ύστερα στο μενού monitoring και τα στοιχεία που σε ενδιαφέρουν να δεις επιλέγεις το show on screen display

Έπαιζα από τις 5 το απόγευμα, χωρίς κανένα απολύτως lag, όπως θυμόμουν να παίζει όταν το πρωτοξεκίνησα πριν από χρόνια.

Αυτό που έκανα ήταν να διαγράψω κάποια αρχεία από το σκληρό, και να κάνω defrag.

Το Afterburner (μετά και από τις ρυθμίσεις που μου υπέδειξες να κάνω) έδειχνε των ώρα του παιχνιδιού ότι η max μνήμη που χρησιμοποιήθηκε ήταν 6.300Mb.

Οπότε υποθέτω ότι έστω και με οριακά λίγο πιο πάνω από την απαιτούμενη μνήμη, μάλλον έφταιγε ο λίγος ελεύθερος χώρος στον σκληρό.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου.

Επεξ/σία από manost
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Επισκέπτης

Έχω αφιερώσει περίπου 80 ώρες σε αυτό το παιχνίδι κ έχω την εξής απορία τελειώνει ποτέ;;; δλδ τι εννοώ οι  main missions και οι side missions τελειώνουν....όμως οι άλλες αποστολές που στις εμφανίζει στο message board και κατά την διάρκεια του παιχνιδιού - που έχουν σύμβολο την κλεψύδρα κτλ - αυτές τελειώνουν ποτέ ή το παιχνίδι φροντίζει ώστε να μην μείνω ποτέ χωρίς αποστολές;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...