Προς το περιεχόμενο

Ghost of Tsushima [PS4][PS5]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

Τωρα για τα αλλα exclusives που ελεγα ειναι σχεδον ολα τα ιδια για μενα,uncharted-gow-the last of us(τα κυριοτερα θεωρουνται αυτα) δεν μπορω να δω καποια τεραστια διαφορα στο gameplay μεταξυ τους.

Και προσεξε αναφερομαι στο gameplay γιατι για μενα αυτο ειναι το αλφα και το ωμεγα οταν παιζω ενα παιχνιδι.Αν ενα παιχνιδι το βαριεμαι απο αποψη gameplay τι να το κανω αν εχει γαματη ιστορια-χαρακτηρες και γραφικα.Αδιαφορα τελειως.

Και εγώ έπαιξα για δεύτερη φορά τα Uc4 και God Of War πριν λίγες μέρες και νόμιζα πως έπαιζα το ίδιο παιχνίδι...

Λίγο προσοχή πως λέμε κάτι γιατί δικαιολογημενα θα μας πάρουν με τις ντομάτες. Ναι καλά έχεις στο μυαλό σου ότι και τα 2 είναι κινηματογράφικα παιχνίδια, αλλά μη τα ισοπέδωσουμε όλα και λεμε ότι όλοι οι τίτλοι που κάνει publish η Sony είναι ίδια παιχνίδια. Τι να πουν και publishers όπως η Ubisoft... 

Επεξ/σία από naruto14
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 685
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, naruto14 είπε

Και εγώ έπαιξα για δεύτερη φορά τα Uc4 και God Of War πριν λίγες μέρες και νόμιζα πως έπαιζα το ίδιο παιχνίδι...

Λίγο προσοχή πως λέμε κάτι γιατί δικαιολογημενα θα μας πάρουν με τις ντομάτες. Ναι καλά έχεις στο μυαλό σου ότι και τα 2 είναι κινηματογράφικα παιχνίδια, αλλά μη τα ισοπέδωσουμε όλα και λεμε ότι όλοι οι τίτλοι που κάνει publish η Sony είναι ίδια παιχνίδια. Τι να πουν και publishers όπως η Ubisoft... 

Ειδικα αυτο με την κινηματογραφικοτητα που ακουω συχνα δεν το καταλαβαινω.

Ολοι προσπαθουν να σκηνοθετησουν οσο πιο καλα γινεται ενα παιχνιδι και να δημιουργησουν ενδιαφεροντες χαρακτηρες σε καθε genre(oχι στο tetris δεν συμβαινει αυτο). Απλα η sony, η rockstar και κανα 2 studios ακομα, το κανουν καλυτερα απο τους υπολοιπους.

Ειναι τοσο απλο. Και δεν ειναι μονο τα παιχνιδια που αναφερεις. Γιατι το tlous παιζει το ιδιο με το uncharted? Επειδη εχουν οπλα και κινουνται στον χωρο?

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια την αποψη μου λεω ξεκαθαρα.Δεν προσπαθω και ουτε θελω να πεισω κανενα οτι εγω εχω δικιο και εσεις αδικο.Γουστα ειναι αυτα.Και εγω gamer ειμαι πανω απ'ολα.Αν ενα παιχνιδι το γουσταρω δεν με απασχολει ποιος το εχει βγαλει και σε ποια κονσολα  ειναι.Θα θελησω να το παιξω.

 

11 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Ειδικα αυτο με την κινηματογραφικοτητα που ακουω συχνα δεν το καταλαβαινω.

Ολοι προσπαθουν να σκηνοθετησουν οσο πιο καλα γινεται ενα παιχνιδι και να δημιουργησουν ενδιαφεροντες χαρακτηρες σε καθε genre(oχι στο tetris δεν συμβαινει αυτο). Απλα η sony, η rockstar και κανα 2 studios ακομα, το κανουν καλυτερα απο τους υπολοιπους.

Ειναι τοσο απλο. Και δεν ειναι μονο τα παιχνιδια που αναφερεις. Γιατι το tlous παιζει το ιδιο με το uncharted? Επειδη εχουν οπλα και κινουνται στον χωρο?

Και εκει για μενα ειναι το πραγμα που μου ειναι αδιαφορο.Αντι να εχουν πρωτα κατα νου το gameplay και μετα να πουν μια ιστορια και να δωσουν ενδιαφερον χαρακτηρες,ριχνουν ολο το βαρος στο να σου πουν μια ιστορια και αναπτυγμα χαρακτηρων και το gameplay,που ειναι ξαναλεω για μενα το Α-Ω να μπαινει δευτερη μοιρα.

Για το uncharted-the last of us επιμενω οτι μονο το setting αλλαζει και η ιστορια.Gameplay wise αδιαφορα τελειως για μενα.

Για να τελειωνουμε με το offtopic και για να μην χαλασω το topic του thread οπως εκανα ηδη,αρχικα να ζητησω και συγνωμη για τα παιδια που τους ενδιαφερει να μιλησουν για το ghost of tushima και δευτερον αν θελετε να συνεχισουμε την συζητηση που πιασαμε και να ανταλλαξουμε αποψεις ας το κανουμε αλλου τοτε  και οχι εδω.

Τελος offtopic.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδιαφορο as expected, σαν ταινια οπως αυτα της nd κτλ...

τα γραφικα ομορφα, τα περιβαλλοντα μια αδιαφορη υπερστυλιαρισμενη randomιλα  -εχουμε δει δεκαδες πιο εντυπωσιακα settings, βλ κανα bb που κλεινει σπιτια ακομα-, customisation for dummies και γενικα αυτα το στυλιαρισμενο τιποτα δεν μου λεει προσωπικα κατι...

Να φαινοταν τουλαχιστον οτι εχει αξιολογο ή με βάθος gameplay να παει στα κομματια, αντ αυτου φαινεται τελειως generic και αδιαφορο, με qte κ assassin’s creed/uncharted σαχλαμαρες στην μαχη και στο stealth... σιγουρα θα βγαλει λιγο mindless fun για κανα μισαωρο οπως ολα αυτα τα παρομοια του και μετα υπνος...

Φαινεται ουτως ή αλλως η μετριοτητα και η ελλειψη πραγματικου βαθους οταν σου κανουν παρουσιαση για το... photo mode του ή οτι μπορεις να παιζεις... ασπρομαυρα και στα ιαπωνικα για να σου θυμιζει ιαπωνικη ταινια με σαμουραι. Οτιναναι

Tεσπα καλη η κινηματογραφικοτητα προφανως, αρκει να εχεις σοβαρο gameplay απο πισω να την υποστηριξει... αλλιως το βλεπω κ στο youtube και σκιπαρω τα ασκοπα qte ή το να παταω το βελακι μπροστα κ αριστερα κ δεξια σε εναν υπερστυλιαρισμενο χαρτη κ να νομιζω οτι περιπλανιεμαι κ οτι αυτο εχει καποιο νοημα. Προφανως και η ιστορια πρεπει ναναι καλη σε β´ χρονο αλλα lets be honest, ποιος περιμενει κανα αξιολογο story εδω... γενικα, μια απογοητευση κ ασχολουμαι γιατι πραγματικα ειχα ψηθει για ενα πιο grounded game με σαμουραι, τωρα που βγηκε και το nioh 2 και η μνημες απο τη τελειοτητα του sekiro ειναι ακομα νωπες... 

ng+++ Sekiro, nioh 2 για καλοκαιρι και αναμενουμε κανενα σοβαρο ΑΑΑ τιτλο στα cyberpunk απο φθινοπωρο ή οταν βγει το ‘βλογημενο elden ring 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω όλο αυτό το open world busy work, ψάξε με τον άνεμο τα points of interest, βρες ζώα να σε πάνε σε καλύβες, ναούς και σπηλιές, μάζεψε λουλουδάκια, μπαμπού και κουρέλια κλπ να μην χρειάζεται grind για το progress σε στυλάκι όπως είναι στα assassins creed. ή έστω να είναι για εντελώς προαιρετικά πράγματα cosmetics κλπ. Κατά τα άλλα κρατάω επιφυλάξεις για το combat, οι enemies φαινόντουσαν στημένοι και ήταν φάση take turns για να τους κάνεις counter κλπ. Καμία σχέση με το πόσο free flow είναι το combat πχ στο god of war ή το nioh (αν και είναι άλλης φιλοσοφίας και πολύ πιο fast paced games). Το stealth part ήταν το κλασικό που περιμένουμε σε τέτοιου είδους game.

Αυτό που είναι εκπληκτικό είναι το presentation στο game, ειδικά με το japanese voice overs και to black and white filter (FUCK YEAH). Όταν πάει σε μονομαχίες έτσι, είναι σαν να βλέπεις τις κλασικές ταινίες των 60s, Πραγματική ανατριχίλα. Φοβάμαι πάντως ότι θα παίζει πολύ timing/qte σαν gameplay στις μονομαχίες. Αν έχει έστω λίγο καλό story θα παιχτεί μονορούφι. Αρκεί το gameplay και το open world filler/downtime να είναι απλά υποφερτό και να μη μπαίνει in the way. Σε αυτό πρέπει να πάρουν όλοι μαθήματα από την cd project red πως να σχεδιάσουν έναν open world κόσμο που ναι μεν να έχει busy work κλπ, αλλά να διατηρεί το ενδιαφέρον του παίχτη και την θέλησή του να συνεχίσει την εξερεύνηση.

Preorder δεν είναι λόγω lastofus2, αλλά αν δεν αποδειχτεί φλόπα το pacing και το gameplay θα αγοραστεί στα καπάκια.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ilos είπε

Όταν πάει σε μονομαχίες έτσι, είναι σαν να βλέπεις τις κλασικές ταινίες των 60s,

Ακριβως 🤣

Ειδικα εκει που ηταν στη σκεπη και ριχνει κατι στρακαστρουκες και πανε δυο εχθροι και κανουν εεεεε? 😅

Κατι αλλο που προσεξα και δεν ξερω αν το ειδατε και σεις, ειναι οτι το περιβαλλον φαινεται στρετσαρισμενο και δεν ξερω γτ.

Λογο οτι η καμερα παει συνεχεια γυρω γυρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, najinblue3 είπε

ε ναι σωστα, τι να κλασει το bloodborne και το horizon μπροστα στα exclusives των αλλων εταιρειων

Τα γραφικα δεν υπαρχουν, εμενα με πορωσε και παω για αγορα

Και  μενα μου αρεσε οτι ειδα  οποτε Θα το παρω και εγω .

8 ώρες πριν, naruto14 είπε

Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να δοθεί κατευθείαν το βίντεο. Η ποιότητα του stream ήταν απαράδεκτη εν έτη 2020. Ξαναδείτε όσοι το είδατε live τώρα που ανέβηκε και σε 4K. Είναι χάρμα οφθαλμών.

ώ.

Αυτο ειναι πολυ σημαντικο .Το ειδα και σε 4κ  και ηταν οντως εντυπωσιακο.Επισης η μουσικη ειναι πολυ ατμοσφαιρικη .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ilos είπε

Ελπίζω όλο αυτό το open world busy work, ψάξε με τον άνεμο τα points of interest, βρες ζώα να σε πάνε σε καλύβες, ναούς και σπηλιές, μάζεψε λουλουδάκια, μπαμπού και κουρέλια κλπ να μην χρειάζεται grind για το progress σε στυλάκι όπως είναι στα assassins creed. ή έστω να είναι για εντελώς προαιρετικά πράγματα cosmetics κλπ. Κατά τα άλλα κρατάω επιφυλάξεις για το combat, οι enemies φαινόντουσαν στημένοι και ήταν φάση take turns για να τους κάνεις counter κλπ. Καμία σχέση με το πόσο free flow είναι το combat πχ στο god of war ή το nioh (αν και είναι άλλης φιλοσοφίας και πολύ πιο fast paced games). Το stealth part ήταν το κλασικό που περιμένουμε σε τέτοιου είδους game.

Αυτό που είναι εκπληκτικό είναι το presentation στο game, ειδικά με το japanese voice overs και to black and white filter (FUCK YEAH). Όταν πάει σε μονομαχίες έτσι, είναι σαν να βλέπεις τις κλασικές ταινίες των 60s, Πραγματική ανατριχίλα. Φοβάμαι πάντως ότι θα παίζει πολύ timing/qte σαν gameplay στις μονομαχίες. Αν έχει έστω λίγο καλό story θα παιχτεί μονορούφι. Αρκεί το gameplay και το open world filler/downtime να είναι απλά υποφερτό και να μη μπαίνει in the way. Σε αυτό πρέπει να πάρουν όλοι μαθήματα από την cd project red πως να σχεδιάσουν έναν open world κόσμο που ναι μεν να έχει busy work κλπ, αλλά να διατηρεί το ενδιαφέρον του παίχτη και την θέλησή του να συνεχίσει την εξερεύνηση.

Preorder δεν είναι λόγω lastofus2, αλλά αν δεν αποδειχτεί φλόπα το pacing και το gameplay θα αγοραστεί στα καπάκια.

 Το combat εχει stances, δε ξερω αν το ειδες. Γενικα συμφωνω 100% με οτι εγραψες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά όπως πάντα χέστηκα τελείως για 4K/8KY/128ΚΟΑ/256KJO και πράσινα άλογα, ναι looks ok αλλα προτιμώ να τρέχει καλά και όχι να σέρνεται σαν το Days Gone. Επίσης αυτό που με νοιάζει είναι τα fps και όχι τα graphs. Παρόλα αυτά ο επόμενος που θα πεταχτεί για να εκφέρει 'professional' my ass γνώμη για τα graphs από compressed af video του Youtube, του αξίζει όταν αγοράσει το game να λείπει το DVD.

Το game μου φαίνεται σαν ένα immersive AC: Feudal Japan, δηλαδή αυτό που χρονια τώρα ζητάνε οι fans από Ubi και μόλις έχασαν την ευκαιρία τους. Suck it Ubisoft! 🖕

Ότι είδα μου άρεσε και απορώ πως έχει τόσο λίγο clipping το game με τόσο έντονα physics. Το μονο που δεν κατάλαβα πως λειτουργεί είναι το duel και το μονο που με ανησυχεί είναι αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω από τους φίλους, δηλαδή ποσο busy είναι το busy work. Καλά ότι δεν υπάρχει hud, waypoints, κτλ απλά καταπληκτικό. Επίσης παρα πολύ καλο ότι μερικοί κάνουν flee, κάτι που χρειάζεται σε περισσότερα games που σφάζεις αριθμούς που αντιστοιχούν σε μικρά κράτη. :P

Τα death animations επίσης πολύ καλά αλλα τα animations από τα kills του τόξου υπερβολικά χωρίς λόγο. Ευτυχώς έχει μπόλικο gore και dismemberment, αν και φαίνεται να είναι random παρα selective.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πρώτη μάχη με τον μογγόλο με το κοντάρι τα έχασα. Hold A και Press A το assasinate.... game design του 2004. Για δείτε πως σκότωνες κάποτε με 1 button.... ένα game του PS2 έχει εντελώς πιο ρεαλιστικό combat κάτι δεκαετίες πριν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκατσα και ειδα χτες το State of play στο stream των easy allies,και ειχα και ανοιχτο το chat για να δω ας το πουμε πρωτες εντυπωσεις.

Ερχομαι τωρα και εδω και κυριολεκτικα απορω με αυτα που διαβαζω,ειδικα με το θαψιμο πριν καν κυκλοφορησει το παιχνιδι.

Για οσους λοιπον δεν το γνωριζουν,η Sucker Punch ειναι η εταιρεια των Infamous παιχνιδιων,της οποιας το προσφατο Second Son του ps4 ηταν ενα απλα οκ/καλο παιχνιδι.

Στα του παιχνιδιου τωρα,προσωπικα η συνολικη εικονα  που μου αφησε το παιχνιδι ηταν πολυ θετικη. Η συγκριση με Sekiro και Nioh δεν νομιζω οτι ειναι η καλυτερη δυνατη μιας και μιλαμε για παιχνιδια τα οποια πατανε 100% στο συστημα μαχης,παρα σε κατι αλλο,παρολο που εχει καποια κοινα στοιχεια με αυτα. Δεν πλασαριστηκε ποτε το παιχνιδι σαν Sekiro/Nioh clone ομως.

Οπτικα το παιχνιδι ειναι ομορφο,ειδικα για τις δυνατοτητες του ps4+open world.Δεν ειναι το πιο ομορφο παιχνιδι εχω δει ποτε μου,αλλα αυτο δεν το κανει ασχημο/μετριο οπτικα.

Η μουσικη(απο τα οσα εχουμε δει ως τωρα)ομορφη και Like για τα Γιαπωνεζικα που ειναι διαθεσιμα με το καλημερα οπως και τα περι Photo mode για οσους θελουν να ασχοληθουν με αυτο.

Το συστημα μαχης το βρηκα παρομοιο με αυτο των Infamous,δηλαδη οκ.

Δεν εχει τεραστιο βαθος/επιλογες οπως αλλα παιχνιδια που αναφερθηκαν πιο πισω,αλλα οπως ειπαμε και φαινεται απο την ολη παρουσιαση,το παιχνιδι δεν πλασαρεται σαν DarkSouls/Nioh/Sekiro/Ninja Gaiden clone,υπο την εννοια του να δινεται 100% βαση στο συστημα μαχης.Αν ηταν ετσι δεν θα καθοντουσαν να δειξουν και το ασπρο μαυρο πχ...........

Τα Honorable/dishonorable φερνουν (αν γινει ετσι)σε Infamous συστημα αναλογα με τις πραξεις που κανεις.

Και οι των easy allies,ανεφεραν οτι τους αρεσε οτι ειδαν με ενα ερωτηματικο για το συστημα μαχης.

Ειμαι γενικα ενθουσιασμενος κυριως απο την ολη προσπαθεια και δουλεια που εριξε μια οχι και τοσο γνωστη εταιρεια σε ενα νεο IP,γιατι ειναι αυτο το οποιο πραγματικα θελουμε να βλεπουμε και απο αλλες εταιρειες,κατι το οποιο δυστηχως βλεπω καποιοι και δεν εκτιμαναι πλεον.

Συνολικα το παιχνιδι μου βγαζει ενα 8/10 ως τωρα,που ναι μεν δεν το λες GOTY με το καλημερα,αλλα ουτε και μετριο προς κακο.

Καποιοι αλλοι μαλλον αντιμετωπιζουν τα παιχνιδια ως'' ή ειναι για GOTY ή ειναι μετρια''.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, DJTaurus είπε

Στην πρώτη μάχη με τον μογγόλο με το κοντάρι τα έχασα. Hold A και Press A το assassinate.... game design του 2004. Για δείτε πως σκότωνες κάποτε με 1 button.... ένα game του PS2 έχει εντελώς πιο ρεαλιστικό combat κάτι δεκαετίες πριν.

Έχεις ήδη έτοιμο το review να το διαβάσουμε?! :P

11 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ειμαι γενικα ενθουσιασμενος κυριως απο την ολη προσπαθεια και δουλεια που εριξε μια οχι και τοσο γνωστη εταιρεια σε ενα νεο IP,γιατι ειναι αυτο το οποιο πραγματικα θελουμε να βλεπουμε και απο αλλες εταιρειες,κατι το οποιο δυστηχως βλεπω καποιοι και δεν εκτιμαναι πλεον.

Προσωπικά με το Infamous 2 καραγούσταρα και γενικά την θεωρώ καλή εταιρία. Πρώτον και κύριον φαίνεται ότι το έψαξαν καλά γιατί το game όντως βγάζει το feeling από samurai ταινία και πέρα από νέα IP που θέλει balls, κάνουν κάποια διαφορετικά πράγματα ώστε να αυξήσουν το immersion σε έναν third-person title που είναι δύσκολο. Φυσικά και εγώ θα ήθελα ένα combat system φάση Kengo 2, αλλα είναι δύσκολο σε open-world. Stylish και fun να είναι με μπόλικα fatalities και είμαι ok σε αυτό το κομμάτι. Το πολύ σημαντικό είναι να μην είναι βαρετά/fetch τα sides και να παίζει grind.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση που σας άρεσαν πάντως τα ιαπωνικά. Το voice acting φάνηκε εξαιρετικό, αλλά χωρίς lip sync για να το υποστηρίξει πάει άπατο. Προφανώς το παιχνίδι έχει σαν native γλώσσα την αγγλική (μιας και είναι δυτική παραγωγή), αλλά περίμενα πιο αξιοπρεπές παρουσιαστικό στην ιαπωνική γλώσσα. Δυστυχώς θα αναγκαστώ να το παίξω στην αγγλική γλώσσα, γιατί αυτό το πράγμα που είδα μόνο μεταγλωττισμένο μεξικάνικο μου θύμισε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, naruto14 είπε

Μου κάνει εντύπωση που σας άρεσαν πάντως τα ιαπωνικά. 

Λαθος καταλαβες. Θετικο ειναι το οτι υπαρχει σαν επιλογη τα Ιαπωνικα,ασχετως του αν καποιος θα τα χρησιμοποιησει ή οχι. Κατι σαν τους Ελληνικους υποτιτλους,αλλοι θα τους προτιμησουν και αλλοι οχι,αλλα καλο ειναι που εχεις την επιλογη τι θα διαλεξεις.

Μπορει για παραδειγμα καποιος να παιξει το παιχνιδι πρωτη φορα στα Αγγλικα,και σε δευτερο playthrough απο περιεργεια να το παιξει στα Ιαπωνικα.

20 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Το πολύ σημαντικό είναι να μην είναι βαρετά/fetch τα sides και να παίζει grind.

Το σημαντικο ειναι τα main quest να μην ειναι βαρετα. Βαρετα side πραγματα εννοειται και θα εχει οπως εχουν ολα τα open world παιχνιδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...