Προς το περιεχόμενο

Ghost of Tsushima [PS4][PS5]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, logistoulis είπε

Έχει honor system το παιχνίδι; Δεν έχω καταλάβει

Από ότι έχω καταλάβει ανάλογα το loadout και το στυλάκι σου αυξομειώνονται τα honor points. Αν παίζεις σαν παραδοσιακός samurai/warrior και πιο αντρίκια κερδίζεις, αν παίζεις σαν ghost/ninja και πιο stealth/βρώμικα χάνεις. Κάτι παρόμοιο όπως στο RDR.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 685
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τεχνικα φαινεται εξαιρετικο, αλλα κατι με χαλαει στο πως παιζει. Περιμενα ισως περισσοτερα οσον αφορα το open world κομματι, θα ηθελα κατι διαφορετικο απο τα συνηθισμενα. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, RedPanda είπε

Προβλέπω μετά από ένα χρόνο θα είναι πάνω από τις πωλήσεις του TLOU2.

Βασίζεται κάπου αυτή η πρόβλεψη η τελείως out of your ass?! Γιατί προσωπικά εγώ δεν βλέπω ένα νέο IP, χωρίς ιδιαίτερο fanbase στο genre σε σχέση με zombies για παράδειγμα, να ξεπερνάει το sequel από ένα από τα καλύτερα games που έχουν γίνει, από μια από τις καλύτερες εταιρίες στον χώρο, αν όχι η καλύτερη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, xavier είπε

ας κανω και εγω μια προβλεψη, οτι το last of us, σε ps4/ps5 θα ξεπερασει τα 20 εκ.

Αυτό μάλιστα makes sense όταν το πρώτο πούλησε 17 μύρια και στα δυο, χωρίς τις digital άμα δεν κάνω λάθος. ;)

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Βασίζεται κάπου αυτή η πρόβλεψη η τελείως out of your ass?! Γιατί προσωπικά εγώ δεν βλέπω ένα νέο IP, χωρίς ιδιαίτερο fanbase στο genre σε σχέση με zombies για παράδειγμα, να ξεπερνάει το sequel από ένα από τα καλύτερα games που έχουν γίνει, από μια από τις καλύτερες εταιρίες στον χώρο, αν όχι η καλύτερη.

Είναι νέο IP αλλά είναι open world, genre που υπόσχεται πολύ υλικό να παίξεις και γενικά προτιμάτε από το ευρύ κοινό. Η Sucker Punch είναι αντικειμενικά καλό studio που δουλεύει στο παιχνίδι 5+ χρόνια. Και γενικά μετά το πόσο θετικά ο κόσμος είδε το Valhala (ακόμα ένα open world) θεωρώ πως τα open world ακόμα έχουν πέραση. Και το HZD ήταν νέο IP (από χειρότερο μέχρι τότε studio) αλλά πούλησε 10+ εκ.

Από την άλλη το TLOU2 είναι linear παιχνίδι χωρίς mutliplayer που "χαλάει" εύκολα γιατί μπορείς απλά το δεις στο youtube. Δηλαδή το πρώτο παιχνίδι πούλησε συνολικά 20 εκατομμύρια αλλά είχε ασταμάτητα απόλυτα θετικό buzz εδώ και 7 χρόνια. Το οποίο είναι βασικά παιχνίδι που δεν χρειάζεται sequel οπότε μπορεί εύκολα κάποιος να αγνοήσει το 2. Το sequel έχει ήδη πολύ "controversy" που σίγουρα θα κοστίσει σε πωλήσεις in the long run. Παράδειγμα είναι το Lost Legacy, το Uncharted 4 πούλησε 16 εκ αλλά το spin off πάτωσε άγρια. 

Επεξ/σία από RedPanda
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, RedPanda είπε

Είναι νέο IP αλλά είναι open world, genre που υπόσχεται πολύ υλικό να παίξεις και γενικά προτιμάτε από το ευρύ κοινό. Η Sucker Punch είναι αντικειμενικά καλό studio που δουλεύει στο παιχνίδι 5+ χρόνια. Και γενικά μετά το πόσο θετικά ο κόσμος είδε το Valhala (ακόμα ένα open world) θεωρώ πως τα open world ακόμα έχουν πέραση. Και το HZD ήταν νέο IP (από χειρότερο μέχρι τότε studio) αλλά πούλησε 10+ εκ.

Από την άλλη το TLOU2 είναι linear παιχνίδι χωρίς mutliplayer που "χαλάει" εύκολα γιατί μπορείς απλά το δεις στο youtube. Δηλαδή το πρώτο παιχνίδι πούλησε συνολικά 20 εκατομμύρια αλλά είχε ασταμάτητα απόλυτα θετικό buzz εδώ και 7 χρόνια. Το οποίο είναι βασικά παιχνίδι που δεν χρειάζεται sequel οπότε μπορεί εύκολα κάποιος να αγνοήσει το 2. Το sequel έχει ήδη πολύ "controversy" που σίγουρα θα κοστίσει σε πωλήσεις in the long run. Παράδειγμα είναι το Lost Legacy, το Uncharted 4 πούλησε 16 εκ αλλά το spin off πάτωσε άγρια. 

Μία χαρά θα πουλήσει και το ghost of tsushima, αλλά να ξεπεράσει τις πωλήσεις του The Last of Us 2, που συγκαταλέγεται στα πιο αναμενόμενα παιχνίδια αυτή τη στιγμή (μαζί με το Cyberpunk), κομμάτι δύσκολο.

Όχι ότι θα πρέπει αναγκαστικά να ανακηρυξουμε κάποιο νικητή. Αυτό που πρέπει να ελπίζουμε είναι να αποδειχθούν και τα 2 εκπληκτικά παιχνίδια. Τώρα η "κόντρα" για το πιο θα πουλήσει περισσότερα αντίτυπα, μου φαίνεται λίγο ανούσια. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, naruto14 είπε

Μία χαρά θα πουλήσει και το ghost of tsushima, αλλά να ξεπεράσει τις πωλήσεις του The Last of Us 2, που συγκαταλέγεται στα πιο αναμενόμενα παιχνίδια αυτή τη στιγμή (μαζί με το Cyberpunk), κομμάτι δύσκολο.

Όχι ότι θα πρέπει αναγκαστικά να ανακηρυξουμε κάποιο νικητή. Αυτό που πρέπει να ελπίζουμε είναι να αποδειχθούν και τα 2 εκπληκτικά παιχνίδια. Τώρα η "κόντρα" για το πιο θα πουλήσει περισσότερα αντίτυπα, μου φαίνεται λίγο ανούσια. 

Δεν το πήγα σε άμεση κόντρα. Για αυτό είπα μετά από έναν χρόνο, δηλαδή αναγνώρισα πως έχει προβάδισμα το TLOU2 που είναι ήδη γνωστό IP. Το Ghost μου φαίνεται απλά καταπληκτικό mix: open world, batman combat, καταπληκτικά γραφικά, Ιαπωνία με σαμουράι. 

Από την άλλη τα linear/story driven παιχνίδια (The lost Legacy) αγνοούνται εύκολα όταν αλλάξουν αφήγημα.  

Επεξ/σία από RedPanda
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

RedPanda χωρίς παρεξήγηση αλλα νομίζω ζεις σε άλλο πλανήτη και κάπου εδώ σταματάω το offtopic. ;)

Νομίζω λογικότατη ήταν η ανάλυση μου με παραδείγματα, νούμερα και αναφορές. Δεν είμαι καθόλου offttopic είπα πως προβλέπω πολύ δυνατό τίτλο και έβαλα έναν στόχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μένα μακάρι να περάσει σε δημοτικότητα το last of us  2, αλλά δεν μιλάμε για κάτι εύκολο 

και υπάρχουν αρκετά πράγματα να προβληματίσουν, όπως το studio, το αν το gameplay θα είναι όντως καλό , η ιστορία..

 

είναι άγνωστη ποσότητα, ενώ το άλλο λίγο πολύ ξέρουμε τι είναι και επίσης είναι ένα sequel που αναμένεται πολύ καιρο τώρα ίσως περισσότερο από κάθε άλλο παιχνίδι στο ps4

 

σαν θεματολογία προφανώς και είναι πιο ενδιαφέρουσα η μογγολική εισβολή στην ιαπωνία από την ellie , αλλά αυτό από μόνο του είναι 1 από τα 10 πράγματα που μπορεί να κάνουν ένα παιχνιδι καλό, υπάρχουν πολλά επιμέρους πραγματάκια που κάνουν το απλά καλό σπουδαίο

(όπως υπάρχουν και πραγματάκια που εκνευρίζουν και το lou2 μπορεί να είναι ακόμα ένα θύμα της με το ζόρι πολιτικής ορθότητας.. θα δείξει ) 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω πως δεν υπαρχει πιθανοτητα καποιος που επαιξε το part 1 να μην παιξει και το part 2. Για το tLoU μιλω. Οποτε ακομα και αν δεν ειναι "υπερπαιχνιδο" ξεκιναμε απο μια ελαχιστη βαση, ας πουμε 15 εκατομμυρια πωλησεων. Ποσω μαλλον αν ειναι και καλο. Τοτε θα το παιξουν και οσοι δεν ειχαν παιξει το πρωτο μερος.

Εφοσον μιλαμε για τετοια νουμερα σαν "ελαχιστο", μακαρι το GoT να κανει ακομα περισσοτερες πωλησεις, διοτι αυτο θα σημαινει πως μιλαμε για παιχνιδι εξαιρετικοτατο. Δυσκολο στοιχημα, ρισκαδορικο, μακαρι να βγει. Αν και το βλεπω δυσκολο.

Απο την αλλη, ισως ειναι και κακο  να δημιουργηθουν τετοιες προσδοκιες και τελικα να πουλησει 10 εκατομμυρια που ειναι εξαιρετικες πωλησεις και να λεμε δεν πηγε καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

Θεωρω πως δεν υπαρχει πιθανοτητα καποιος που επαιξε το part 1 να μην παιξει και το part 2. Για το tLoU μιλω. Οποτε ακομα και αν δεν ειναι "υπερπαιχνιδο" ξεκιναμε απο μια ελαχιστη βαση, ας πουμε 15 εκατομμυρια πωλησεων. Ποσω μαλλον αν ειναι και καλο. Τοτε θα το παιξουν και οσοι δεν ειχαν παιξει το πρωτο μερος.

Εφοσον μιλαμε για τετοια νουμερα σαν "ελαχιστο", μακαρι το GoT να κανει ακομα περισσοτερες πωλησεις, διοτι αυτο θα σημαινει πως μιλαμε για παιχνιδι εξαιρετικοτατο. Δυσκολο στοιχημα, ρισκαδορικο, μακαρι να βγει. Αν και το βλεπω δυσκολο.

Απο την αλλη, ισως ειναι και κακο  να δημιουργηθουν τετοιες προσδοκιες και τελικα να πουλησει 10 εκατομμυρια που ειναι εξαιρετικες πωλησεις και να λεμε δεν πηγε καλα...

από το παιχνίδι ο κόσμος περιμένει πάρα πολλά (το tlou2) και όσο πιο πολλά περιμένεις τόσο πιο εύκολα ακούς παράπονα, άρα αν δεν είναι πάρα πάρα πολύ καλό και όχι απλά καλό πέρα από το αρχικό δυνατό launch ίσως δεν πιάσει τα νούμερα του 1, το οποίο χτίζει νούμερα και επί πόσα χρόνια έτσι;  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμα και να μην είναι το απόλυτο 10αρι, με τόσο hype που έχει δημιουργήσει τα τελευταία χρόνια θα σαρώσει σίγουρα και σε πωλήσεις. Το ίδιο και το ghost of tsushima. Η Sony έχει ένα τρόπο να δημιουργεί τεράστιο hype της για κάθε first party κυκλοφορία και όλες έχουν πάει εξαιρετικά σε πωλήσεις. Απλά να θυμίσω πως το μέτριο προς κακό days gone ξεπέρασε τα 7εκ αντίτυπα. Νέο IP, από studio με ελάχιστη εμπειρία πάνω σε home console παραγωγές και σε ένα setting που έχουμε χιλιοδει. Και ούτε καν οι βαθμολογίες δεν ήταν με το μέρος του... 

Επεξ/σία από naruto14
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...