Προς το περιεχόμενο

Ghost of Tsushima [PS4][PS5]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, logistoulis είπε

από το παιχνίδι ο κόσμος περιμένει πάρα πολλά (το tlou2) και όσο πιο πολλά περιμένεις τόσο πιο εύκολα ακούς παράπονα, άρα αν δεν είναι πάρα πάρα πολύ καλό και όχι απλά καλό πέρα από το αρχικό δυνατό launch ίσως δεν πιάσει τα νούμερα του 1, το οποίο χτίζει νούμερα και επί πόσα χρόνια έτσι;  

Ισως, αλλα απο την αλλη το ρητο λεει: "Δεν εχει σημασια τι λενε για σενα, αρκει να λενε το ονομα σου σωστα".

Να το θεσω αλλιως; Ως παιχνιδι, θεωρω πως θα πιασει σιγουρα περισσοτερες πωλησεις, απο αυτες που θα "αξιζε", αν δεν υπηρχε το part 1.

Κατα τα αλλα, το ακουω αυτο που λες, εχεις ενα point, δεν αντιλεγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 685
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Sony επίσης έχει έναν επίσης πολύ δυνατό λόγο να κάνεις πωλήσεις στα exclusive της, ρίχνει τις τιμές στα τάρταρα

 

δηλαδή το ghost μέχρι το τέλος της χρονιάς πολλοί θα μπορέσουν να το αγοράσουν στο 30-35αρι κάτα πάσα πιθανότητα 

4 λεπτά πριν, RedPanda είπε

To lost legacy πήγε άκλαυτο.  

το lost legacy εγώ προσωπικά το βρήκα υπέροχο, αλλά ίσως είμαι στη μειοψηφία που του άρεσε το 4 γενικά

 

αλλά σαν expansion το lost legacy ήταν "σωστό" με όλη τη σημασία της λέξης 

 

βέβαια πολλές φορές ο κόσμος αν μπουχτίσει από ένα παιχνίδι ή σειρά βαριέται να παίξει και τα expansion, πχ το έχω πάθει με ac (που μάλιστα τα έχω πάρει και ακόμα να τα παίξω)  ή το zero dawn ας πούμε που δεν με ενδιέφερε καν να το πάρω ενώ το βασικό παιχνίδι μου άρεσε πολύ αν και αυτό από ότι λένε δεν είναι κάτι σπουδαίο

το lost legacy για όποιον του άρεσε το 4 είναι αρκετά καλή περίπτωση για επιπλέον 

 

ή επίσης αν έβγαινε expansion στο god of war δεν θα το αγόραζα και ευτυχώς που δεν βγήκε κιόλας 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, logistoulis είπε

το lost legacy εγώ προσωπικά το βρήκα υπέροχο, αλλά ίσως είμαι στη μειοψηφία που του άρεσε το 4 γενικά

αλλά σαν expansion το lost legacy ήταν "σωστό" με όλη τη σημασία της λέξης 

To 4 ήταν καταπληκτικό συμφωνώ. Αυτό που λέω είναι ενώ το 4 πούλησε 16+ εκ το lost legacy ούτε καν. Ο κόσμος δεν εκτίμησε πως έκαναν "shoehorn" την Nadine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, RedPanda είπε

To 4 ήταν καταπληκτικό συμφωνώ. Αυτό που λέω είναι ενώ το 4 πούλησε 16+ εκ το lost legacy ούτε καν. Ο κόσμος δεν εκτίμησε πως έκαναν "shoehorn" την Nadine.

εμένα μου άρεσε αρκετά η κάπως διαφορετική προσέγγιση στο gameplay που υπήρχε η πιο ανοικτή περιοχή και πήγαινες εδώ κι εκεί 

το βρήκα αρκετά καλή προσθήκη αυτή τη λιγότερη γραμμικότητα που έχουν συνήθως τα uncharted ώστε να αξίζει το χρήμα και το χρόνο μου

ιστορία δεν θυμάμαι καν, αν δεν είναι ιαπωνικό το παιχνίδι να μου τα λέει και να μου τα ξαναλέι στυλ βιρνα-γιάγκος δράκος με δεκάδες ώρες διαλόγου και cutscenes  δεν μου μένει :lol: 

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Lost Legacy μπορεί να είχε και το πιο επικό set piece σε όλη τη σειρά (μιλάω για το τέλος). Και γενικά για τους φανς της σειράς ήταν μια καλή προσθήκη. Δεν έφαγε καλό σπρώξιμο όμως και από την Sony. Τα μάτια του κόσμου εκείνη τη χρονιά ήταν στο Horizon Zero Dawn και στα αναμενόμενα God Of War, Detroit, Days Gone, Spiderman, Death Stranding, Ghost of Tsushima και φυσικά το μεγάλο παιχνίδι της ND που θα ήταν το tlou2. Λογικο να περάσει λίγο απαρατήρητο όντας πιο μικρή κυκλοφορία. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ένας κύριος λόγος που θεωρώ πως το ghost μπορεί να τα πάει καλά έστω σε βάθος χρόνου είναι πως το Nioh και Sekiro ήταν πολύ δημοφιλή παιχνίδια αλλά όχι και τόσο προσιτά. Δηλαδή δημιούργησαν πρόσφορο έδαφος για Samurai αλλά ένα batman/assassins creed hybrid είναι αυτό που θα περνούσε στους πολλούς. Επίσης την φωνή του Jin την κάνει ο Mugen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Εμένα πάντως με ψήνει αν έχει κανονικό σύστημα μάχης και όχι κάτι σαν το AC. 

και εμενα αυτος ειναι ο φοβος μου για το παιχνιδι. Πολλα θα εξαρτηθουν απο τη συχνοτητα των boss fights στο παιχνιδι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Εμένα πάντως με ψήνει αν έχει κανονικό σύστημα μάχης και όχι κάτι σαν το AC. 

Εφόσον πάνε για "ρεαλισμό" από αυτά που βλέπω, τα πράγματα θα τελειώνουν πολύ γρήγορα

Σαν φίλος του παλιού καλού bushido blade, δεν είμαι καθόλου αρνητικός για κάτι τέτοιο αρκεί να γίνει σωστά

(Στην πραγματικότητα θα ήθελα να έβγαινε κάτι σαν bushido blade ξανά εδώ και πολλά χρόνια, αλλά πρέπει να είμαι εγώ και άλλοι 10 στον πλανήτη)

Βέβαια άλλο ρεαλισμός άλλο διασκέδαση στο gameplay, πχ τα racing sims δεν αρέσουν στους περισσότερους και λογικό

5 ώρες πριν, RedPanda είπε

Βασικά ένας κύριος λόγος που θεωρώ πως το ghost μπορεί να τα πάει καλά έστω σε βάθος χρόνου είναι πως το Nioh και Sekiro ήταν πολύ δημοφιλή παιχνίδια αλλά όχι και τόσο προσιτά. Δηλαδή δημιούργησαν πρόσφορο έδαφος για Samurai αλλά ένα batman/assassins creed hybrid είναι αυτό που θα περνούσε στους πολλούς. Επίσης την φωνή του Jin την κάνει ο Mugen.

Ναι αλλά αυτά έχουν φτιαχτεί από Ιάπωνες και βασικά είναι τελείως άλλο είδος παιχνιδιού

Δεν μπορούμε να πούμε αν ένα παιχνίδι που δεν θα είναι τόσο δύσκολο θα έχει την ίδια αποδοχή, γιατί αυτά τα παιχνίδια λόγω της δυσκολίας τους έγιναν δημοφιλή

Βέβαια μπορεί σαν πακέτο να προσφέρει άλλα πράγματα που δεν έχουν αυτά τα δύο

Σε γενικές γραμμές όμως δεν θα έλεγα πως έχεις άδικο, μια πιο εύπεπτη συνταγή σίγουρα θα απευθύνεται σε περισσότερο κόσμο

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Δεν μπορούμε να πούμε αν ένα παιχνίδι που δεν θα είναι τόσο δύσκολο θα έχει την ίδια αποδοχή, γιατί αυτά τα παιχνίδια λόγω της δυσκολίας τους έγιναν δημοφιλή

Γνώμη μου ότι δεν έγιναν δημοφιλή τόσο λόγω της δυσκολίας τους όσο λόγω της "βαρύτητας" που είχε το σύστημα μάχης τους.

Σε κάποιον που δεν τα έχει παίξει αρκετά ή τα παράτησε νωρίς (όπως και εγώ αρκετές φορές) πριν "κάνει κλικ" το σύστημα μάχης μπορεί να φαίνονται δύσκολά αλλά προσωπικά τα θεωρώ πολύ τίμια. Το Sekiro πχ. το βρήκα αρκετά βατό. Θέλουν συγκεκριμένο τρόπο προσέγγισης διαφορετικό από την πεπατημένη.

Βασικά το Nioh γι'αυτό ακριβώς δε μου άρεσε πολύ. Γιατί δεν ήταν τίμιο σε πολλά boss fights με attacks που σε πετύχαιναν ενώ δεν έπρεπε να σε πετύχουν.

Anyway δε μου βγάζει κάποιο τέτοιο vibe το συγκεκριμένο. Χωρίς να γνωρίζω ακόμη τα production values του και πόσο καλά θα κάνει ό,τι είναι αυτό που πάει να κάνει μου φαίνεται αρκετά trendmill.

Μόνο που βλέπω να υπάρχει ο συνδιασμός stealth και open-world μου γυρνάει λίγο το μάτι γιατί έχω ψιλοκουραστεί να σκοτώνω τον περίπολο, να τον ανακαλύπτουν, να χτυπάει ο συναγερμός, να με κυνηγάνε 500μέτρα και μετά από 2' κρυμμένος στα χόρτα να κάνω το ίδιο πράγμα άλλες 20 φορές μέχρι που μένει ένας σκοπός στο post να φυλάει μια νεκρή βάση στην οποία έχει χτυπήσει 19 φορές ο συναγερμός.

Μακάρι να είναι ένα πραγματικά καλό παιχνίδι αλλά δε βλέπω πώς θα είναι παιχνίδι άνω του 8,5/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω το κοβω για παιχνιδαρα,θα πεσει πολυ exploration και πολυ σφαξιμο..

Οι μογγολοι κολυμπωντας θα φυγουν απο το νησι για να γλυτωσουν..

 

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Fulgore είπε

Ghost of Tsushima Will Be Over 40-50 Hours Long With Optional Activities

https://gamingbolt.com/ghost-of-tsushima-will-be-over-40-50-hours-long-with-optional-activities

xmmm μεγαλη διαρκεια αν αφορα μονο το main story ,δεν το περιμενα .Ωραια more fun  for us .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...