Προς το περιεχόμενο

Ghost of Tsushima [PS4][PS5]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Λαθος καταλαβες. Θετικο ειναι το οτι υπαρχει σαν επιλογη τα Ιαπωνικα,ασχετως του αν καποιος θα τα χρησιμοποιησει ή οχι. Κατι σαν τους Ελληνικους υποτιτλους,αλλοι θα τους προτιμησουν και αλλοι οχι,αλλα καλο ειναι που εχεις την επιλογη τι θα διαλεξεις.

Μπορει για παραδειγμα καποιος να παιξει το παιχνιδι πρωτη φορα στα Αγγλικα,και σε δευτερο playthrough απο περιεργεια να το παιξει στα Ιαπωνικα.

Το σημαντικο ειναι τα main quest να μην ειναι βαρετα. Βαρετα side πραγματα εννοειται και θα εχει οπως εχουν ολα τα open world παιχνιδια. 

Εγώ δεν μπορώ να επικροτήσω την προσθήκη ιαπωνικού voice acting όταν βλέπω αυτό το αποτέλεσμα. Και άλλα παιχνίδια έχουν Ιαπωνικό voice acting που σε αφήνει να το επιλέξεις. Αλλά δεν το διαφημίζουν τόσο έντονα. Θα το παρομοίαζα περισσότερο με την ελληνική μεταγλώττιση στα παιχνίδια της Sony παρά με τη ελληνική μετάφραση που έχουν. Στο πρώτο το αποτέλεσμα είναι τραγελαφικό, στο δεύτερο ικανοποιητικό.

Για τα side, αν κρίνουμε από το Ε3 demo που ήταν μια side αποστολή, ίσως δούμε και εκεί ωραία πράγματα. Μακάρι να έχουν δουλευτεί λίγο παραπάνω και να είναι άξια προσοχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 685
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το σημαντικο ειναι τα main quest να μην ειναι βαρετα. Βαρετα side πραγματα εννοειται και θα εχει οπως εχουν ολα τα open world παιχνιδια. 

Το main quest απλά χρειάζεται να είναι serviceable σε έναν open world τίτλο. Λειτουργεί απλά ως προορισμός ώστε να συνεχίζει κάνοντας sides στον δρόμο σου. ’μα τα sides είναι dull τότε το open-world γίνετε ψιλό αδιάφορο και απλά παίζεις ένα linear open-world. Τώρα άμα μπορεί να είναι και το main quest καλο τότε super. ;) Το RDR2 και το W3 κάναν πολύ καλή δουλειά στα sides όπως είμαι σίγουρος ξέρεις από πρώτο χέρι. ;)

ps. Μιλάω για side quest έτσι? Όχι activities, collectibles and crap. ;)

8 λεπτά πριν, naruto14 είπε

Εγώ δεν μπορώ να επικροτήσω την προσθήκη ιαπωνικού voice acting όταν βλέπω αυτό το αποτέλεσμα.

Νομίζω ότι είναι διπλή δουλειά να το lip sync σε άλλη γλώσσα, πάντως χειρότερο από το Monster Hunter World δύσκολα. :D

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, naruto14 είπε

 Αλλά δεν το διαφημίζουν τόσο έντονα.

Που την ειδες την εντονη διαφημιση στα Ιαπωνικα? Εδειξαν τον κεντρικο χαρακτηρα να λεει 2 κουβεντες και μετα κατευθειαν αλλαξαν και εδειξαν κατι αλλο. 

Ενταξυ μην υπερβαλουμε κιολας. 

8 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Το RDR2 και το W3 κάναν πολύ καλή δουλειά στα sides όπως είμαι σίγουρος ξέρεις από πρώτο χέρι. ;)

ps. Μιλάω για side quest έτσι? Όχι activities, collectibles and crap. ;)

Ε να το ξεκαθαρισεις αυτο. Side πραγματα ειναι και αυτα που αναφερεις περαν απο side quest.

Γιατι side για καποιους ηταν να κανουν ολα τα ερωτηματικά στον χαρτη του Witcher 3 ,που μονο fun δεν το λες αυτο το πραγμα :D

Η να καθαρισεις τον χαρτη του Horizon απο οτι σου εμφανιζε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Νομίζω ότι είναι διπλή δουλειά να το lip sync σε άλλη γλώσσα, πάντως χειρότερο από το Monster Hunter World δύσκολα. :D

Σίγουρα θέλει διπλή δουλειά. MHW δεν έχω παίξει ακόμα οπότε δε ξέρω. Αλλά εντάξει είναι και αλλού το focus σε εκείνο το game :P

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Που την ειδες την εντονη διαφημιση στα Ιαπωνικα? Εδειξαν τον κεντρικο χαρακτηρα να λεει 2 κουβεντες και μετα κατευθειαν αλλαξαν και εδειξαν κατι αλλο. 

Ενταξυ μην υπερβαλουμε κιολας. 

Άμα παρακολουθούσες από κοντά το παιχνίδι θα έβλεπες ότι οι δημιουργοί συνέχεια εστίαζαν σε αυτό το κομμάτι. Ότι θα έχει ιαπωνικά voice overs. Δεν ήταν έκπληξη η παρουσίαση στο νέο trailer. Γενικά από τα χθεσινά πάνω κάτω όλα τα ξέραμε, απλά δε τα είχαμε δει σε κάποιο game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Νομίζω ότι είναι διπλή δουλειά να το lip sync σε άλλη γλώσσα, πάντως χειρότερο από το Monster Hunter World δύσκολα. :D

reported 😡

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραιο το ασπρομαυρο γμτο, αλλα απο την αλλη θελω να βλεπω και τα χρωματα. Φερστ γουορλντ προμπλεμς.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, naruto14 είπε

Άμα παρακολουθούσες από κοντά το παιχνίδι θα έβλεπες ότι οι δημιουργοί συνέχεια εστίαζαν σε αυτό το κομμάτι. Ότι θα έχει ιαπωνικά voice overs. Δεν ήταν έκπληξη η παρουσίαση στο νέο trailer. Γενικά από τα χθεσινά πάνω κάτω όλα τα ξέραμε, απλά δε τα είχαμε δει σε κάποιο game.

Μεταξυ μας αλλα αυτο ειναι το τελευταιο πραγμα που απασχολει τον κοσμο,δηλαδη το lip sync στα Ιαπωνικα.

Δηλαδη και το photo mode που εδειξαν,κλαιν μαιν αν το ιδιο το κεντρικο/υπολοιπο παιχνιδι δεν ειναι καλο.

Αλλιως υπαρχει το Sekiro/Dark Souls(ή στο nier automata πχ) στο οποιο περαν απο cutscenes,In game δεν ειχε σχεδον καθολου lip sync(κοινως μιλαγανε οι χαρακτηρες και το στομα δεν ανοιγε καν) αλλα ειδες να απασχολει πολλους αυτο το πραγμα? :P

Ας βγει πρωτα το παιχνιδι και αν το Lip sync γενικα ειναι κακο,μπορει καποιος να το αναφερει στα αρνητικα στις δικες του εντυπωσεις οταν παιξει και τελειωσει το παιχνιδι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μεταξυ μας αλλα αυτο ειναι το τελευταιο πραγμα που απασχολει τον κοσμο,δηλαδη το lip sync στα Ιαπωνικα.

Δηλαδη και το photo mode που εδειξαν,κλαιν μαιν αν το ιδιο το κεντρικο/υπολοιπο παιχνιδι δεν ειναι καλο.

Αλλιως υπαρχει το Sekiro/Dark Souls(ή στο nier automata πχ) στο οποιο περαν απο cutscenes,In game δεν ειχε σχεδον καθολου lip sync(κοινως μιλαγανε οι χαρακτηρες και το στομα δεν ανοιγε καν) αλλα ειδες να απασχολει πολλους αυτο το πραγμα? :P

Ας βγει πρωτα το παιχνιδι και αν το Lip sync γενικα ειναι κακο,μπορει καποιος να το αναφερει στα αρνητικα στις δικες του εντυπωσεις οταν παιξει και τελειωσει το παιχνιδι.

Ε δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε το Sekiro ή το Dark Souls με το GoT στο τομέα του lip sync. Το παιχνίδι φαίνεται να είναι story driven και οι ερμηνείες να παίζουν μεγάλο κομμάτι στην εμπειρία. Εγώ όσες φορές έχω δει το gameplay, απλά γελάω με το σημείο στα ιαπωνικά. Και να σημειώσω πως η ιαπωνική γλώσσα μου αρέσει πολύ και τη προτιμώ σε οτιδήποτε είναι η original. Αν το lip sync είναι όπως φαίνεται στο trailer (που μάλλον έτσι θα είναι γιατί δε βλέπω να γίνονται αλλαγές τόσο late στο development cycle) θα με κάνει κατευθείαν να το γυρίσω στα αγγλικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και εγω αυτο θα κανω αν οντως ειναι ετσι,γιατι προφανως και ειναι ξενερα(κυριως στα cut scenes προφανως)να βλεπεις ''μεξικανικα'' :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, naruto14 είπε

Ε δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε το Sekiro ή το Dark Souls με το GoT στο τομέα του lip sync. Το παιχνίδι φαίνεται να είναι story driven και οι ερμηνείες να παίζουν μεγάλο κομμάτι στην εμπειρία. Εγώ όσες φορές έχω δει το gameplay, απλά γελάω με το σημείο στα ιαπωνικά. Και να σημειώσω πως η ιαπωνική γλώσσα μου αρέσει πολύ και τη προτιμώ σε οτιδήποτε είναι η original. Αν το lip sync είναι όπως φαίνεται στο trailer (που μάλλον έτσι θα είναι γιατί δε βλέπω να γίνονται αλλαγές τόσο late στο development cycle) θα με κάνει κατευθείαν να το γυρίσω στα αγγλικά. 

Απλώς θα σου γνωστοποιήσω ότι είναι στη κουλτούρα και την παράδοση του ιαπωνικού/κορεατικου σινεμά αυτή η δόση υπερβολής στις ερμηνείες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, di maria kun είπε

Απλώς θα σου γνωστοποιήσω ότι είναι στη κουλτούρα και την παράδοση του ιαπωνικού/κορεατικου σινεμά αυτή η δόση υπερβολής στις ερμηνείες. 

Δεν ήταν καθόλου η υπερβολή το πρόβλημα μου. Με το lip sync καθαρά είχα θέμα. Και το voice over μια χαρά μου φάνηκε. Τεχνικά είναι η ανησυχία μου ότι δεν θα στέκεται. Το mocap γυρίστηκε με αγγλικό voice over εξαρχής οπότε μιλάμε για περίπτωση ιαπωνικής μεταγλώττισης. Δεν είναι η original εκδοχή δυστυχώς... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Όχι και θα εκπλαγώ άμα τρέχει με περισσότερα από 30fps. :D

χαχα καλα και εγω ,απλα ελεγα μηπως ειχαν ανακοινωσει  επισημα και δεν το ειχα παρει ειδηση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...