Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #2


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καποιος που γυμναζεται (4 φορες την εβδομαδα cf) και που θελει να χασει λιγο βαρος (γυρω στα 7 κιλα) και να παρει λιγο μυικο ιστο (η εστω να βελτιωσει την αναλογια λιπους/μυικου ιστου) εκτος απο τη διατροφη, θα βοηθησει να παρει και λιγη πρωτεινη; Η ειναο μονο για πιο προχωρημενους; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πρωτείνη σε σκόνη θα πάρεις αν για διάφορους λόγους δεν μπορείς να πάρεις την απαιτούμενη ποσότητα μέσω διατροφής. Δεν κάνει κανένα μαγικό κόλπο για να σου δώσει μυικότητα. Αν π.χ. χρειάζεσαι 150γρ πρωτείνης τη μέρα και τα παίρνεις όλα από π.χ. κοτόπουλο, τότε η πρωτείνη σε σκόνη είναι άχρηστη, θα έχεις πιο ακριβό κάτουρο. Αν πάλι μέσω διατροφής φτάνεις μέχρι τα 130γρ τότε ναι, χρειάζεσαι ένα σκουπ πρωτείνης για να συμπληρώσεις την απαιτούμενη ποσότητα.

Μετράς τι τρως ωστε να ξέρεις που βρίσκεσαι και να κρίνεις αν χρειάζεσαι συμπλήρωμα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yannis27gr είπε

Πρωτείνη σε σκόνη θα πάρεις αν για διάφορους λόγους δεν μπορείς να πάρεις την απαιτούμενη ποσότητα μέσω διατροφής. Δεν κάνει κανένα μαγικό κόλπο για να σου δώσει μυικότητα. Αν π.χ. χρειάζεσαι 150γρ πρωτείνης τη μέρα και τα παίρνεις όλα από π.χ. κοτόπουλο, τότε η πρωτείνη σε σκόνη είναι άχρηστη, θα έχεις πιο ακριβό κάτουρο. Αν πάλι μέσω διατροφής φτάνεις μέχρι τα 130γρ τότε ναι, χρειάζεσαι ένα σκουπ πρωτείνης για να συμπληρώσεις την απαιτούμενη ποσότητα.

Μετράς τι τρως ωστε να ξέρεις που βρίσκεσαι και να κρίνεις αν χρειάζεσαι συμπλήρωμα;

Πρωινο φυστικοβουρυρο με φρυγανιες, μεσημερι κατι του στυλ λιγη σαλατα λιγο ρυζι λιγο τυρι (οχι παντα) και κατι με πρωτεινη οπως κοτοπουλο και κατι τετοιο το βραδυ. Αυγο ας πουμε δεν τρωω συχνα μπορει 1 τη βδομαδα. Κοτοπουλο καπως πιο συχνα. Δεν νομοζψ οτι τρωω αρκετη πρωτεινη παντως. Ειχα στο μυαλο μου απλα να παιρνω λιγη εξτρα για συνπληρψνα της διατροφης μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουτουράδα διατροφή. Been there done that.

Όταν λέμε φτιάξε τη διατροφή σημαίνει ζύγισε τις ποσότητες που τρως και δες τις αναλογίες σε πρωτείνη/υδατάνθρακες/λιπαρά.

Το να λες ότι χρειάζεσαι πρωτείνη άρα θα πάρεις σκόνη είναι εντελώς αυθαίρετο. Ακόμη και να ισχύει, πώς ξέρεις πόσο παραπάνω χρειάζεσαι;

Υ.Γ. Αυτά που έγραψες είναι όλα όσα τρως στη διάρκεια της μέρας; Η εννιάχρονη κόρη μου τρώει παραπάνω και δεν είναι ούτε 27 κιλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, yannis27gr είπε

Κουτουράδα διατροφή. Been there done that.

Όταν λέμε φτιάξε τη διατροφή σημαίνει ζύγισε τις ποσότητες που τρως και δες τις αναλογίες σε πρωτείνη/υδατάνθρακες/λιπαρά.

Το να λες ότι χρειάζεσαι πρωτείνη άρα θα πάρεις σκόνη είναι εντελώς αυθαίρετο. Ακόμη και να ισχύει, πώς ξέρεις πόσο παραπάνω χρειάζεσαι;

Υ.Γ. Αυτά που έγραψες είναι όλα όσα τρως στη διάρκεια της μέρας; Η εννιάχρονη κόρη μου τρώει παραπάνω και δεν είναι ούτε 27 κιλά.

Εκτος απο αυτα τρωω κατι ψιλογλυκο το απογευμα (ετρωγα μια μπαλα παγωτο τωρα μια κρεμα γιωτης) και ενα μεγαλο ποτηρι γαλα πληρες. Οι μεριδες μου ψιλονορμα ειναι. Θελω να χασω βαρος κανω διαιτα καιρο ειμαι κοιτ στα 97κιλα (βεβαια ολοι με κανουν για 85 δεν ξερω γιατι ειμαι τοσο βαρυς, δεν τρωω πολυ). Αλλα ειπε να το σπρωξω με λιγη πρωτεινη. Για αυτο ρωτησα εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Mighty-apple είπε

Εκτος απο αυτα τρωω κατι ψιλογλυκο το απογευμα (ετρωγα μια μπαλα παγωτο τωρα μια κρεμα γιωτης) και ενα μεγαλο ποτηρι γαλα πληρες. Οι μεριδες μου ψιλονορμα ειναι. Θελω να χασω βαρος κανω διαιτα καιρο ειμαι κοιτ στα 97κιλα (βεβαια ολοι με κανουν για 85 δεν ξερω γιατι ειμαι τοσο βαρυς, δεν τρωω πολυ). Αλλα ειπε να το σπρωξω με λιγη πρωτεινη. Για αυτο ρωτησα εδω.

Εγώ, αν και έχω γίνει γραφικός, δε θα σου ζητήσω να αλλάξεις τη διατροφή σου πολύ, θα ήθελα μόνο να προσθέσεις 2 στραγγιστα γιαουρτακια στη μέρα σου καθώς και 500 γρ ζυγισμένο ωμό, μοσχαρίσια μπριζόλα ή χοιρινή ή κιμά ή μπιφτέκι ή στήθος κοτόπουλο ή ψάρι 

Κάνε αυτά τα απλά πράγματα και θα δεις διαφορά

Επεξ/σία από Dakonblackblade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dakonblackblade είπε

Εγώ, αν και έχω γίνει γραφικός, δε θα σου ζητήσω να αλλάξεις τη διατροφή σου πολύ, θα ήθελα μόνο να προσθέσεις 2 στραγγιστα γιαουρτακια στη μέρα σου καθώς και 500 γρ ζυγισμένο ωμό, μοσχαρίσια μπριζόλα ή χοιρινή ή κιμά ή μπιφτέκι ή στήθος κοτόπουλο ή ψάρι 

Κάνε αυτά τα απλά πράγματα και θα δεις διαφορά

Οχι γραφικος, επικινδυνος.

Διαφορα μεταξυ αλλων θα δει και στο πορτοφολι του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dakonblackblade είπε

Εγώ, αν και έχω γίνει γραφικός, δε θα σου ζητήσω να αλλάξεις τη διατροφή σου πολύ, θα ήθελα μόνο να προσθέσεις 2 στραγγιστα γιαουρτακια στη μέρα σου καθώς και 500 γρ ζυγισμένο ωμό, μοσχαρίσια μπριζόλα ή χοιρινή ή κιμά ή μπιφτέκι ή στήθος κοτόπουλο ή ψάρι 

Κάνε αυτά τα απλά πράγματα και θα δεις διαφορά

Αντε τα γιαουρτια να τα φαω αλλα τοσο κρεας δεν ξερω αν μπορω :Ο επισης δεν θα παχυνω (που εγω θελω μα αδυνατισω) αν αυξησω τοσο τος θερμιδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Mighty-apple είπε

Αντε τα γιαουρτια να τα φαω αλλα τοσο κρεας δεν ξερω αν μπορω :Ο επισης δεν θα παχυνω (που εγω θελω μα αδυνατισω) αν αυξησω τοσο τος θερμιδες;

Θες να αλλάξεις την αναλογία λίπους/ μυών και να βγάζεις 4 προπονήσεις CrossFit  την εβδομάδα? Πρέπει να φας παραπάνω πρωτεϊνες και ίσως να ανεβάσεις τίς θερμίδες. 

Αν τις ρίξεις και άλλο και συνεχίσεις το πιθανότερο είναι απλά να γίνεις πιο αδύνατος αλλά λιπώδης και στο τέλος να κλαταρεις και να τραυματιστεις. 

Η πρωτεΐνη βοηθάει στην αποκατάσταση και αποφυγή τραυματισμών μεταξύ άλλων.

Σύσταση σώματος και μείωση βάρους είναι επικίνδυνο σπορ , μόνο στην αρχή μπορεί να υποστηριχθεί χαλαρά. Μετά θέλει μέτρημα

Με γάλα και κρέμες Γιώτης δε γίνεται δουλειά πάντως

 

Στη τελική σιγά το δύσκολο . Δύο γιαούρτια και ένα στήθος κοτόπουλου. 

Επεξ/σία από Dakonblackblade
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Dakonblackblade είπε

Θες να αλλάξεις την αναλογία λίπους/ μυών και να βγάζεις 4 προπονήσεις CrossFit  την εβδομάδα? Πρέπει να φας παραπάνω πρωτεϊνες και ίσως να ανεβάσεις τίς θερμίδες. 

Αν τις ρίξεις και άλλο και συνεχίσεις το πιθανότερο είναι απλά να γίνεις πιο αδύνατος αλλά λιπώδης και στο τέλος να κλαταρεις και να τραυματιστεις. 

Η πρωτεΐνη βοηθάει στην αποκατάσταση και αποφυγή τραυματισμών μεταξύ άλλων.

Σύσταση σώματος και μείωση βάρους είναι επικίνδυνο σπορ , μόνο στην αρχή μπορεί να υποστηριχθεί χαλαρά. Μετά θέλει μέτρημα

Με γάλα και κρέμες Γιώτης δε γίνεται δουλειά πάντως

Στη τελική σιγά το δύσκολο . Δύο γιαούρτια και ένα στήθος κοτόπουλου. 

Εται οπως το λες φαινεται λογικο . Οποτε την λυση της πρωτεινης δεν την εξεταζουμε καν; Ακιυγεται βολικο γιατι ειδικα το μεσημεριανο δεν το ελεγχω παντα με τη δουλεια. Επισης την κρεμα και το γαλα τα καταναλωνω επειδη μαρεσουν οχι οτι ιεωρω οτι μπθ δινουν τοση πρωτεινη.

Επεξ/σία από Mighty-apple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γι'αυτό δε σου λέω να αλλάξεις κάτι. Οι δραστικές αλλαγές δεν κρατάνε πολύ. Απλά πρόσθεσε λίγο φαγητό παραπάνω. Θα δεις μεγάλες διαφορές

Η πρωτεΐνη βολεύει για το έξτρα κικ αλλά είναι αποστειρωμενο πράγμα. Τα άλλα δίνουν πολλά παραπάνω πέραν της πρωτεινης

Επεξ/σία από Dakonblackblade
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπορεις να τα παρεις απο φαγητο το κάνεις. το φαγητό σου προσφέρει και άλλα πράγματα απαραίτητα για τον οργανισμό   όπως βιταμίνες ιχνοστοιχεία ίνες. αν τωρα δε μπορείς κ σου ειναι τοοοσο δυσκολο πάρε τα αντίστοιχα σε σκουπ πρωτεινης αλλα χανεις ολα τα υπόλοιπα κ δεν ειναι καλο. εγω στη θεση σου θα πρόσθετα το κοτοπουλάκι κ αντι για κρέμες που το κανεις για γευση θα κούμπωνα στη θεση του σκουπ πρωτεινης με γευση ξερω γω σοκολάτα μπανάνα. 

να σου πω μια λυση που εκανα καποια στιγμη στη δουλεια? κυριακη εφτιαχνα 2 -3 στηθοι κοτοπουλο κ εβραζα κ 2-3ς μεγάλες πατάτες.  τα αφηνα να κρυωσουν κ τα κοβα τετραγωνάκια σαν κρουτον σε μεγεθος το κοτοπουλο.τη πατατα χοντρες φετες.  επερνα ποτηράκια πλαστικά του καφέ απο τα μακρο που χει κάπως πιο μεγάλα που πίνουμε το φρεντο εσπρέσο καπουτσινο κτλ κ έβαζα μεσα 150-180 γρ κοτόπουλο που ειχα κόψει. απο πανω έβαζα μια μεγάλη κουταλια η 2 γιαουρτι με λιγο μουστάρδα κ απο πάνω 150-200 γρ βραστή πατάτα. έκλεινα το καπάκι του καφε κ το παιρνα γραφειο.. σε μεγεθος ειναι πολυ μικρο  οσο το ποτηρι του καφε. τρωγετε κρύο αποθηκεύετε 4-5 μέρες στο ψυγείο κ είναι κ ελεγχόμενο κ γευστικό.. απλα το βαζεις σε ενα πιατακι κ τα ανακατευεις την ωρα που θα φας  

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, JcD είπε

Μιλώντας για γιαουρτάκι έχω πετύχει τελευταία το μεβγάλ με 9.1 πρωτεΐνη παρακαλώ.! Συνήθως τα γιαούρτια είναι γύρω στο 7.

20190920_101632.jpg.fa75128b4f90f5cf535a32f6c92a8a23.jpg

Μπορει να ναι τυπογραφικο 😝😝

 

38 λεπτά πριν, sndev είπε

αν μπορεις να τα παρεις απο φαγητο το κάνεις. το φαγητό σου προσφέρει και άλλα πράγματα απαραίτητα για τον οργανισμό   όπως βιταμίνες ιχνοστοιχεία ίνες. αν τωρα δε μπορείς κ σου ειναι τοοοσο δυσκολο πάρε τα αντίστοιχα σε σκουπ πρωτεινης αλλα χανεις ολα τα υπόλοιπα κ δεν ειναι καλο. εγω στη θεση σου θα πρόσθετα το κοτοπουλάκι κ αντι για κρέμες που το κανεις για γευση θα κούμπωνα στη θεση του σκουπ πρωτεινης με γευση ξερω γω σοκολάτα μπανάνα. 

να σου πω μια λυση που εκανα καποια στιγμη στη δουλεια? κυριακη εφτιαχνα 2 -3 στηθοι κοτοπουλο κ εβραζα κ 2-3ς μεγάλες πατάτες.  τα αφηνα να κρυωσουν κ τα κοβα τετραγωνάκια σαν κρουτον σε μεγεθος το κοτοπουλο.τη πατατα χοντρες φετες.  επερνα ποτηράκια πλαστικά του καφέ απο τα μακρο που χει κάπως πιο μεγάλα που πίνουμε το φρεντο εσπρέσο καπουτσινο κτλ κ έβαζα μεσα 150-180 γρ κοτόπουλο που ειχα κόψει. απο πανω έβαζα μια μεγάλη κουταλια η 2 γιαουρτι με λιγο μουστάρδα κ απο πάνω 150-200 γρ βραστή πατάτα. έκλεινα το καπάκι του καφε κ το παιρνα γραφειο.. σε μεγεθος ειναι πολυ μικρο  οσο το ποτηρι του καφε. τρωγετε κρύο αποθηκεύετε 4-5 μέρες στο ψυγείο κ είναι κ ελεγχόμενο κ γευστικό.. απλα το βαζεις σε ενα πιατακι κ τα ανακατευεις την ωρα που θα φας  

Μαρεσει αυτη η ιδεα θα την δοκιμασω. Και αυτο με την κρεμα και την πρωτεινη θα το δοκιμασω. Εχει καποιος να μου προτεινει καποια πρωτεινη/μαγαζι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, JcD είπε

Μιλώντας για γιαουρτάκι έχω πετύχει τελευταία το μεβγάλ με 9.1 πρωτεΐνη παρακαλώ.! Συνήθως τα γιαούρτια είναι γύρω στο 7.

20190920_101632.jpg.fa75128b4f90f5cf535a32f6c92a8a23.jpg

Σας αρέσει το μεβγαλ; το πήρα τότε που έψαχνα γιαούρτι να προσθέσω στην διατροφή μου. Παίζει να ήταν το χειρότερο που δοκίμασα ποτέ (το γάλα μεβγαλ μου αρέσει). είχε μια υφή λες και φτιάχτηκε με σκόνη που δεν διαλύθηκε ποτέ, γεύση χώμα,  μπορεί να έτυχα εγώ σε πάρα πολύ κακιά παρτίδα αλλά δεν θα το ξαναπάρω. Πιο πολύ από όλα μου άρεσε το νεογαλ και το φάγε (για στραγγιστά μιλάω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...