Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #2


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, lactate είπε

Για τους λιποδιαλύτες τι γνώμη έχουμε;

Οι πιο δραστικοί απ'όλους έχουν σοβαρότατες παρενέργειες που φτάνουν μέχρι και σε μόνιμη εγκεφαλική βλάβη ή θάνατο. Επίσης είναι παράνομοι και πρέπει είτε να τους προμηθευτείς από ύποπτες πηγές είτε να τους παρασκευάσεις μόνος σου αν ξέρεις πώς.

Υπάρχουν και άλλοι λιποδιαλύτες που δεν διαφημίζονται ως τέτοιοι επειδή έχουν άλλες θεραπευτικές ενδείξεις. Αυτοί είναι μεν νόμιμοι και δραστικοί, αλλά έχουν κι αυτοί παρενέργειες δυνητικά σοβαρές, και επίσης μπορεί να οδηγήσουν σε σημαντική απώλεια μυικής μάζας ταυτόχρονα με το λίπος.

Οι νόμιμοι λιποδιαλύτες που διαφημίζονται ως τέτοιοι και πωλούνται ως συμπληρώματα διατροφής, είναι εντελώς άχρηστοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dakonblackblade είπε

 

Και για να είμαστε ακόμα πιο ακριβείς, τα 5*145 που βλέπετε είναι πολύ εύκολα για εμένα. Δύο μέρες μετά ακολούθησε το 5*170 και με άφησε χωρίς πόδια για μία εβδομάδα

https://youtu.be/w1h1_swHquQ

Από ό,τι καταλαβαίνω αυτό που  εννοεί ο JCD είναι ότι ισχύο και ώμοι δεν ανεβαίνουν ταυτόχρονα. Ο κορμός δεν μπορεί να σηκώσει το βάρος οπότε οι ώμοι καθυστερούν και μετακινείται το κέντρο βάρους μπροστά. Το αποτέλεσμα είναι ότι το στήθος κλείνει, οι αγκώνες φεύγουν πίσω, η μπάρα μπροστά και τελικά η μπάρα δεν ανεβοκατεβαίνει κατακόρυφα αλλά η διαδρομή καθόδου δεν ταυτίζεται με αυτή της ανόδου. Η μετατόπιση αυτή του κέντρου βάρους προκαλεί μοχλό στη μέση, το οποίο σε μεγάλα βάρη είναι επικίνδυνο.

Παρακάτω μπορείς να δεις το πρώτο καρέ στην 1η πορεία της μπάρας μαζί με την πορεία σημειωμένη από τα υπόλοιπα καρέ. Ακόμα και αν η προοπτική δημιουργούσε αυτό το φαινόμενο η πορεία καθόδου και ανόδου θα έπρεπε να είναι η ίδια.

image.png.6f3eff0ac39bc5d1e45f26afb88e5403.png

Και εδώ βλέπεις στην τελευταία, την κάθοδο:

image.png.35f4d596831c7941149bc1b75e7ae8ed.png

 

disclaimer: bla bla bla

 

 

Η ιδανική πορεία θα ήταν κάπως έτσι:

Spoiler

image.png.65a0cadb5cb70f28f44c0a3e0426cde1.png

 

Πάντως άσχετο αλλά αν παίζεις σε τόσα κιλά καλό είναι να έχεις 2 spotters που να είναι στα πλάγια.

Αυτός εκεί πέρα  αν κάτι πάει στραβά δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνει τίποτα σε 175 κιλά μπάρα.

21 ώρες πριν, JcD είπε

Ωραίες καλημέρες! Δεν τα έχεις τα κιλά, και είναι φανερό από την στιγμή που παίρνεις την μπάρα, πριν κατέβεις ακόμα. Φτου κι απ'την αρχή με λιγότερα κιλά.

Εγώ αυτό δεν το κατάλαβα.

Τι εννοείς παίρνει την μπάρα πριν κατεβεί ακόμα;

Επεξ/σία από GothicCrusader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, GothicCrusader είπε

Από ό,τι καταλαβαίνω αυτό που  εννοεί ο JCD είναι ότι ισχύο και ώμοι δεν ανεβαίνουν ταυτόχρονα. Ο κορμός δεν μπορεί να σηκώσει το βάρος οπότε οι ώμοι καθυστερούν και μετακινείται το κέντρο βάρους μπροστά. Το αποτέλεσμα είναι ότι το στήθος κλείνει, οι αγκώνες φεύγουν πίσω, η μπάρα μπροστά και τελικά η μπάρα δεν ανεβοκατεβαίνει κατακόρυφα αλλά η διαδρομή καθόδου δεν ταυτίζεται με αυτή της ανόδου. Η μετατόπιση αυτή του κέντρου βάρους προκαλεί μοχλό στη μέση, το οποίο σε μεγάλα βάρη είναι επικίνδυνο.

Παρακάτω μπορείς να δεις το πρώτο καρέ στην 1η πορεία της μπάρας μαζί με την πορεία σημειωμένη από τα υπόλοιπα καρέ. Ακόμα και αν η προοπτική δημιουργούσε αυτό το φαινόμενο η πορεία καθόδου και ανόδου θα έπρεπε να είναι η ίδια.

image.png.6f3eff0ac39bc5d1e45f26afb88e5403.png

Και εδώ βλέπεις στην τελευταία, την κάθοδο:

image.png.35f4d596831c7941149bc1b75e7ae8ed.png

disclaimer: bla bla bla

Η ιδανική πορεία θα ήταν κάπως έτσι:

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.65a0cadb5cb70f28f44c0a3e0426cde1.png

Πάντως άσχετο αλλά αν παίζεις σε τόσα κιλά καλό είναι να έχεις 2 spotters που να είναι στα πλάγια.

Αυτός εκεί πέρα  αν κάτι πάει στραβά δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνει τίποτα σε 175 κιλά μπάρα.

Εγώ αυτό δεν το κατάλαβα.

Τι εννοείς παίρνει την μπάρα πριν κατεβεί ακόμα;

Πετάς τη μπάρα και φεύγεις μπροστά. Ούτε σποτερ ούτε κάτι άλλο. 

Επεξ/σία από Spect~
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bilya είπε

για αρχή ξέρεις τι κάνουν ??? 

διάφορα έχω διαβάσει (δεν έκανα την ερώτηση με σκοπό να δω αν θα πάρω ή όχι μου έκαναν απλά εντύπωση)

 

2 ώρες πριν, mic2mic είπε

Οι πιο δραστικοί απ'όλους έχουν σοβαρότατες παρενέργειες που φτάνουν μέχρι και σε μόνιμη εγκεφαλική βλάβη ή θάνατο. Επίσης είναι παράνομοι και πρέπει είτε να τους προμηθευτείς από ύποπτες πηγές είτε να τους παρασκευάσεις μόνος σου αν ξέρεις πώς.

Υπάρχουν και άλλοι λιποδιαλύτες που δεν διαφημίζονται ως τέτοιοι επειδή έχουν άλλες θεραπευτικές ενδείξεις. Αυτοί είναι μεν νόμιμοι και δραστικοί, αλλά έχουν κι αυτοί παρενέργειες δυνητικά σοβαρές, και επίσης μπορεί να οδηγήσουν σε σημαντική απώλεια μυικής μάζας ταυτόχρονα με το λίπος.

Οι νόμιμοι λιποδιαλύτες που διαφημίζονται ως τέτοιοι και πωλούνται ως συμπληρώματα διατροφής, είναι εντελώς άχρηστοι.

για παρενέργειες μεταξύ μας το μόνο που περίμενα ήταν. Τους βρήκα εδώ. Αν δουλεύουν ή όχι δεν ξέρω πάντως εγώ τα βρήκα εδώ

https://www.xtr.gr/el/lipodialites/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Πετάς τη μπάρα και φεύγεις μπροστά. Ούτε σολτερ ούτε κάτι άλλο. 

Τι εννοείς solter? (spotter?

Οκ άκυρο.

Επεξ/σία από GothicCrusader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, lactate είπε

διάφορα έχω διαβάσει (δεν έκανα την ερώτηση με σκοπό να δω αν θα πάρω ή όχι μου έκαναν απλά εντύπωση)

για παρενέργειες μεταξύ μας το μόνο που περίμενα ήταν. Τους βρήκα εδώ. Αν δουλεύουν ή όχι δεν ξέρω πάντως εγώ τα βρήκα εδώ

https://www.xtr.gr/el/lipodialites/

μα γι υτο ρωτάω αν ήξερες τι κάνουν οι λιποδιαλυτες θα καταλάβαινες απο μονος σου οτι είναι άχρηστοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bilya είπε

μα γι υτο ρωτάω αν ήξερες τι κάνουν οι λιποδιαλυτες θα καταλάβαινες απο μονος σου οτι είναι άχρηστοι.

κάτι για ρύθμιση θυρεοειδούς και αύξηση της θερμογένεσης μου φαίνονται αποτελεσματικά. Αλλά και επικίνδυνα συνάμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμες για να δουλέψει ο λιποδιαλύτες πρέπει να ειναι το κερασάκι στη τούρτα. Να κανεις τρελή διατροφή και αερόβια, να είσαι χαμηλά σε λίπος και τότε να παρεις για το κατι παραπάνω.

τα θερμογεννητικα μπορεί να προκαλέσουν και προβλήματα υγείας αν έχεις πχ θεμα καρδιάς. 

Γενικα ειναι πετά,ενα λεφτά λοιπόν για τους περισσότερους, καλή διατροφή και γυμναστική ειναι αυτά που χρειάζονται 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι λυποδιαλυτες επιρεαζουν το στομάχι κ πως αυτό διαλύει/απορροφά τα λιπαρά.

Κέρδος θα χεις μονο αν θες να πας απο 6% σε 5% λίπος κ κάθε θερμίδα μετράει

Αν έκαναν αυτά που λένε με αλλαγή μεταβολισμού κ εξαναγκασμό του σώματος να καιει λίπος θα τα τρώγαμε σαν καραμέλες κ δεν θα υπήρχαν παχύσαρκοι.

 

Επεξ/σία από bilya
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GothicCrusader είπε

Από ό,τι καταλαβαίνω αυτό που  εννοεί ο JCD είναι ότι ισχύο και ώμοι δεν ανεβαίνουν ταυτόχρονα. Ο κορμός δεν μπορεί να σηκώσει το βάρος οπότε οι ώμοι καθυστερούν και μετακινείται το κέντρο βάρους μπροστά. Το αποτέλεσμα είναι ότι το στήθος κλείνει, οι αγκώνες φεύγουν πίσω, η μπάρα μπροστά και τελικά η μπάρα δεν ανεβοκατεβαίνει κατακόρυφα αλλά η διαδρομή καθόδου δεν ταυτίζεται με αυτή της ανόδου. Η μετατόπιση αυτή του κέντρου βάρους προκαλεί μοχλό στη μέση, το οποίο σε μεγάλα βάρη είναι επικίνδυνο.

Παρακάτω μπορείς να δεις το πρώτο καρέ στην 1η πορεία της μπάρας μαζί με την πορεία σημειωμένη από τα υπόλοιπα καρέ. Ακόμα και αν η προοπτική δημιουργούσε αυτό το φαινόμενο η πορεία καθόδου και ανόδου θα έπρεπε να είναι η ίδια.

image.png.6f3eff0ac39bc5d1e45f26afb88e5403.png

Και εδώ βλέπεις στην τελευταία, την κάθοδο:

image.png.35f4d596831c7941149bc1b75e7ae8ed.png

disclaimer: bla bla bla

Η ιδανική πορεία θα ήταν κάπως έτσι:

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.65a0cadb5cb70f28f44c0a3e0426cde1.png

Πάντως άσχετο αλλά αν παίζεις σε τόσα κιλά καλό είναι να έχεις 2 spotters που να είναι στα πλάγια.

Αυτός εκεί πέρα  αν κάτι πάει στραβά δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνει τίποτα σε 175 κιλά μπάρα.

Εγώ αυτό δεν το κατάλαβα.

Τι εννοείς παίρνει την μπάρα πριν κατεβεί ακόμα;

Εννοείται πως σε μεγάλα κιλά η τεχνική δε θα είναι τέλεια. Αν ήταν τέλεια , τα κιλά δε θα ήταν τα μεγαλύτερα που είχα κάνει ως τότε. Στα 145 που κάνω, επειδή είναι βίντεο επίδειξης αυτό το πράγμα που χαίρομαι που έκανες με τις γραμμές (γιατί με βοήθησες να δω κάτι στην τεχνική μου) , δεν υφίσταται. Η μπάρα πάει καρφί πάνω χωρίς να αλλάζουν οι γωνίες και σημαντικότερα η κλίση του σώματος. 

Την μπάρα σε τέτοια κιλά δεν την πετάμε πίσω καθώς αν πέσει στη μέση, κάτι κακό θα συμβεί. Ο σπότερ σίγουρα είναι καλό να είναι δύο ή στα πλάγια , αλλά επειδή μιλάμε για προοδευτική προπόνηση , όταν έχω κάνει 5χ168 στην προηγούμενη προπόνηση, το μόνο που θα χρειαστώ από τον σπότερ είναι να μου αφαιρέσει καμιά 20αριά κιλά και την έχω την επανάληψη. Εξου και τα κουτιά στα πλάγια αν πέσω να πιάσουν την μπάρα. (θα προτιμούσα spotter arms αλλά δεν έχουμε)

Πάντως ευθεία γραμμή δεν υπάρχει περίπτωση να δει κανείς όπως παρουσιάζει στο σχεδιάγραμμα ο Mehdi αλλιώς όλοι θα κάναμε σε smith. 

Υπάρχει δηλαδή η άποψη , που ενστερνίζομαι, πως όσο πιο δυνατός γίνεσαι τόσο τελειοποιείς την τεχνική στα υπομέγιστα κιλά. Και όσο πιο πολύ μεγαλώνουν τα κιλά, θέλοντας και μη θα τα κινείς σε κατακόρυφη (όσο γίνεται) γραμμή αλλιώς δε μετακινούνται. 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Dakonblackblade είπε

Πάντως ευθεία γραμμή δεν υπάρχει περίπτωση να δει κανείς όπως παρουσιάζει στο σχεδιάγραμμα ο Mehdi αλλιώς όλοι θα κάναμε σε smith. 

Συμφωνώ, κι εγώ δεν νομίζω να υπάρχει περίπτωση να ανεβοκατεβαίνει τελείως ευθεία η μπάρα. Δεν μπορώ να θυμηθώ που αλλά θυμάμαι κάπου ένα γυμναστήριο που είχε ένα μηχάνημα σμιθ που αντί να ήταν ίσιο ήταν ελαφρώς κεκλιμένο και η κίνηση του καθίσματος ήταν πολύ πιο φυσιολογική.

Στις 14/9/2019 στις 10:14 ΜΜ, OneWaySystem είπε

Ο καθένας έχει την δίκη του άποψη και αυτό είναι καλό δεν το συζητάμε !

Στην συγκεκριμένη περίπτωση πάντως φιλε αν δουλευες σε γυμναστήριο και ερχόταν ο πελατης και σου έλεγε ΄΄μάστορα στην πρωτη  μου προπόνηση πιάστηκα, τι να κανω'' και του έλεγες αστο μην έρθεις για δυο τρεις μέρες μεχρι να σου περάσει , τοτε σίγουρα θα έχανες την δουλειά σου!

Οταν πιανόμαστε απο αγυμνασιά, για να το πω κατανοητά, κάνουμε κανονικά προπόνηση μέχρι να ξεπιαστουμε ! Νόμος.

Μα δεν δουλεύω σε γυμναστήριο, αν δούλευα πάντως θα κοίταγα πρώτα πρώτα αυτός που έρχεται να μην πιαστεί σε υπερβολικό βαθμό.

Για τον νόμο που λες το στηρίζεις κάπου; Που νομίζεις ότι βοηθάει έναν τραυματισμένο μυ αντί να του δώσεις περιθώριο να επανέλθει να τον τραυματίσεις και άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, lactate είπε

Τους βρήκα εδώ. Αν δουλεύουν ή όχι δεν ξέρω πάντως εγώ τα βρήκα εδώ

https://www.xtr.gr/el/lipodialites/

 

Αυτοί ως επί το πλείστον εμπίπτουν στην κατηγορία "νόμιμοι και εντελώς άχρηστοι". Μην περιμένεις ούτε αποτελέσματα ούτε παρενέργειες. Το ότι υπάρχουν τόσο πολλά προϊόντα σ'αυτήν την κατηγορία παρόλο που είναι εντελώς άχρηστα, δείχνει για άλλη μια φορά την τεράστια δύναμη της διαφήμισης. Ο κόσμος θα πιστέψει την διαφήμιση πάνω απ'ολα. Πάνω από ειδικούς επιστήμονες, πάνω από έγκυρα άρθρα που πιθανόν να διαβάσει, ακόμα και πάνω από την ίδια του την εμπειρία. Υπάρχουν διάφορα ντοκιμαντέρ που δείχνουν το πώς αποφάσεις που πάρθηκαν σε γραφεία εταιριών, εξελίχθηκαν σιγά-σιγά σε παγκόσμια trends και σε κατευθυντήριες γραμμές υπουργείων υγείας, αγνοώντας και παρακάμπτοντας οποιαδήποτε επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη. Εν ολίγοις, αν μια βιομηχανία αποφασίσει ότι θέλει να προωθήσει την τάδε κατηγορία συμπληρωμάτων ή τροφίμων, θα επιτύχει. Όπως λέει και το εξαιρετικό ντοκιμαντέρ του BBC "The century of the Self", "αν και πιστεύουμε ότι είμαστε ελεύθεροι, στην πραγματικότητα έχουμε γίνει σκλάβοι των ίδιων μας των επιθυμιών".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όλα τα θερμογενετικά που κυκλοφορούν υπόσχονται αύξηση ενέργειας αν το παρατηρήσετε, και όλα περιέχουν από μικρές έως πολύ μεγάλες δόσεις καφεΐνης που προκαλούν αυτήν την "αύξηση" της ενέργειας. Οπότε αποτέλεσμα μπορεί να μην έχουν ως προς την αύξηση του μεταβολισμού σε επίπεδο που να χάνεις κιλά αλλά κάποιος που τα παίρνει ειδικά αν δεν έχει συνηθίσει στον καφέ μια χαρά παρενέργειες μπορεί να εμφανίσει (τρέμουλο, αυπνίες, νεύρα κλπ) που οφείλονται στην καφεΐνη κυρίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/8/2019 στις 9:13 ΠΜ, wizzy είπε

Ευχάριστα νέα κι από εμένα!

Μετά από 1.5 και πλέον χρόνο απραξίας, επανεκκίνησα το Σάββατο το βράδυ τις προπονήσεις στο σπίτι με το ποδήλατο και το roller μου! Κλασσικά, με training software (TrainerRoad), δομημένες προπονήσεις, με ελεγχόμενο από το software επίπεδο αντίστασης κτλ.

Το Σάββατο έκανα το επονομαζόμενο "Ramp Test" (προπόνηση για υπολογισμό του σύγχρονου FTP) δεν τα πήγα άσχημα! Εκεί που νόμιζα ότι το FTP μου θα ήταν κάπου μεταξύ "άσε μας ρε φίλε που θες να κάνεις και FTP test" και "τώρα πάω στη γωνία μου να κλάψω", τελικά ανέβηκα στα 103 Watts! Καθόλου άσχημα - τηρουμένων των αναλογιών! Αυτό το υπέροχο αίσθημα του να τα δίνω όλα για να πετύχω το στόχο μου, πραγματικά μου είχε λείψει! Εννοείται ότι ξεκίνησα από την αρχή, από το "μηδέν" που λέμε και μπήκα στο πρόγραμμα ανάπτυξης και βελτίωσης φυσικής κατάστασης (αντοχή και δύναμη) διάρκειας δώδεκα εβδομάδων, με τρεις προπονήσεις ανά εβδομάδα. Θέλω να ελπίζω ότι κατά τον Οκτώβριο, θα μπορώ να βγω για ποδηλασία στο δρόμο, με αξιώσεις!

Ανυπομονώ για τη δεύτερη προπόνηση την Τρίτη!

Το Σάββατο, 14/09, τελείωσα το πρώτο block προπονήσεων (6 εβδομάδες * 3 προπονήσεις την εβδομάδα).

Στην πορεία των έξι εβδομάδων, αποδείχθηκε ότι τα 103 Watts FTP ήταν κάτω από τις δυνατότητές μου. Βασικά, την ημέρα που έκανα το FTP test κι αφού είχα πάρει το ποδήλατο από το service μόλις την προηγούμενη ημέρα, δεν έκατσα να ελέγξω κάτι - λέω "από το service ήρθε, θα τα έλεγξαν άλλοι για μένα". Όπως αποδείχθηκε, κάτι τους είχε ξεφύγει κι αυτό το "κάτι" ήταν η πίεση των ελαστικών! Μετά από τις 1-2 πρώτες προπονήσεις, έβλεπα ότι το cadence μου (στροφές/λεπτό) δεν ήταν αυτό στο οποίο είχα συνηθίσει (είχα μέσο όρο γύρω στις 75 στροφές/λεπτό). Λέω "ΟΚ, λόγω αποχής κτλ, δεν είμαι σε κατάσταση για να πιάσω το κανονικό μου cadence (γύρω στις 86-87 στροφές/λεπτό), θα συνεχίσω τις προπονήσεις και βλέπουμε.". Σε κάποια προπόνηση, ένιωσα το πίσω λάστιχο να έρχετε σε αρκετή (πέραν του ανεκτού) επαφή με τους κυλίνδρους του roller, το οποίο σήμαινε ότι ήταν ξεφούσκωτο. Όντως, έτσι ήταν! Αντί για 100-110 psi, είχε 50! Οπότε, το φούσκωσα ικανοποιητικά και στην επόμενη προπόνηση, ω! εκ του θαύματος, το cadence μου επανήλθε στο κανονικό!

Οπότε, απέδωσα την χαμηλή επίδοσή μου στο FTP test στην μη ικανοποιητική πίεση των ελαστικών. Μένει να αποδειχθεί κατά πόσο είχα δίκιο αύριο, ημέρα κατά την οποία θα ξεκινήσω το δεύτερο block προπονήσεων (6 εβδομάδες * 3 προπονήσεις την εβδομάδα), με την πρώτη προπόνηση να είναι το FTP test. 

Κατά τα άλλα, ήδη παρατηρώ θετική αλλαγή στο σώμα μου. Σε σχέση με 6 εβδομάδες πριν είμαι 2 κιλά και 200 γραμμάρια "κάτω". Εάν προγραμματίσω λίγο καλύτερα τη διατροφή μου, πιστεύω ότι η πτώση θα συνεχιστεί. Δεν με νοιάζει να συνεχιστεί με γοργούς ρυθμούς - αρκεί να συνεχιστεί. Ήδη στον καθρέπτη παρατηρώ τη διαφορά όπως επίσης και στα ρούχα μου. Θα ψάξω να βρω το δερματοπτυχόμετρο που είχα κάποτε για να πάρω και μια μέτρηση του ποσοστού λίπους - όχι ότι με απασχολεί ιδιαίτερα στο παρόν στάδιο, απλά να το έχω ως σημείο αναφοράς.

Προς το παρόν, αυτό είναι το μόνο είδος γυμναστικής που μου επιτρέπουν οι υποχρεώσεις μου να κάνω. Ελπίζω στο μέλλον να βρω χρόνο για εκγύμναση του άνω κορμού.

 

Επεξ/σία από wizzy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...