Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #2


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, wizzy είπε

BMC GranFondo 02 Ultegra, του 2014. Στους τροχούς που είχε από κατασκευής, στον πίσω τροχό εφαρμόστηκε κασέτα Shimano 105, ενώ μπρος-πίσω εφαρμόστηκαν λάστιχα της Continental για rollers/trainers. Έχω και δεύτερο set τροχών με την αρχική κασέτα Ultegra, το οποίο προς το παρόν "αναπαύεται" στην αποθήκη.

Δυστυχώς, δεν προτιμώ την προπόνηση εντός σπιτιού. Απλώς, για διάφορους λόγους, αυτή τη χρονική περίοδο δεν έχω τον απαιτούμενο χρόνο για να βγαίνω για διαδρομές όσο συχνά ή/και για να πηγαίνω όσο μακριά θα ήθελα - σκέψου ότι υπήρξε περίοδος που για διαδρομές κάτω των 60χλμ δεν έβγαζα το ποδήλατο από την αποθήκη! 😎

Οπότε, οι προπονήσεις εντός σπιτιού και σε χρονικά σημεία που με βολεύουν (βράδια) είναι "μονόδρομος". Πάντως, λόγω του ότι οι προπονήσεις είναι δομημένες (συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα υπό συγκεκριμένες συνθήκες απαιτήσεων σε watts και cadence) είναι πολύ πιο αποτελεσματικές από τις διαδρομές στο δρόμο - σύν του ότι κερδίζω το όποιο όφελος σε πολύ μικρότερο χρονικό διάστημα συγκριτικά με το ίδιο όφελος σε διαδρομή εκτός σπιτιού.

Θέλω να πιστεύω ότι όταν επαναφέρω τον εαυτό μου, ως ποδηλάτη, σε ένα σημείο το οποίο θεωρώ ικανοποιητικό θα προσπαθήσω και θα βρω χρόνο για ποδηλασία εκτός σπιτιού. Δώσε μου χλμ στο δρόμο και πάρε μου την ψυχή!

Να και αλλος με κουρσα!!να μαζευομαστε εδω μεσα τοσα λιγα ατομα που ειμαστε!!!πως σου φαινεται το bmc;;ευχαριστημενος;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, arxontas2323 είπε

Να και αλλος με κουρσα!!να μαζευομαστε εδω μεσα τοσα λιγα ατομα που ειμαστε!!!πως σου φαινεται το bmc;;ευχαριστημενος;;;

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το BMC! Το φροντίζω (τακτικά service κτλ) και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο!

Εσύ, ποιο ποδήλατο έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, wizzy είπε

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το BMC! Το φροντίζω (τακτικά service κτλ) και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο!

Εσύ, ποιο ποδήλατο έχεις;

Εχω ενα sworks venge ultegra r8000 με duraace c50 τροχούς και περιμένω την επόμενη εβδομάδα ενα bmc time machine tm01 με ultegra 6850 di2!!γ αυτο σ ρώτησα γισ το bmc γιατί απο παντού ακούω πολυ καλά λόγια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, arxontas2323 είπε

Εχω ενα sworks venge ultegra r8000 με duraace c50 τροχούς και περιμένω την επόμενη εβδομάδα ενα bmc time machine tm01 με ultegra 6850 di2!!γ αυτο σ ρώτησα γισ το bmc γιατί απο παντού ακούω πολυ καλά λόγια

Έλα ρε, μπράβο! Καλορίζικο! Συμμετέχεις σε τρίαθλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, evabb είπε

μπορειτε να μου προτεινετε μια δυο ασκησεις για ραχιαιους; κατι που να κανει δουλεια οχι την μαλακια που σηκωνεις χερια ποδια.

Σε gym ή για το σπίτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, wizzy είπε

Έλα ρε, μπράβο! Καλορίζικο! Συμμετέχεις σε τρίαθλα;

Σ ευχαριστώ πολύ!! θέλω να πιστεύω οτι θα τ ευχαριστηθω το bmc!! εκανα αποστάσεις θάλασσα και εδω και κανένα χρόνο μόνο τρίαθλο!!εχεις ασχοληθεί καθόλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, evabb είπε

μπορειτε να μου προτεινετε μια δυο ασκησεις για ραχιαιους; κατι που να κανει δουλεια οχι την μαλακια που σηκωνεις χερια ποδια.

Θα απαντήσω κλασικά ότι η καλύτερη άσκηση είναι οι άρσεις θανάτου με την προϋπόθεση ότι κάποιος θα σου δείξει την σωστή εκτέλεση

Μπορείς να κάνεις και υπερεκτάσεις ραχιαίων σε πάγκο (είναι ένας πάγκος με κλίση που έχουν συνήθως τα γυμναστήρια γι' αυτόν τον σκοπό. Την θεωρώ επικίνδυνη άσκηση αν δεν εκτελεστεί σωστά (κάτι που βλέπω συχνά να γίνεται), οπότε βάλε κάποιον γυμναστή να στην δείξει και μπορεί να γυμνάσει και εξαιρετικά τους γλουτιαίους.

Υπάρχουν οι εκτάσεις "καλημέρα" (goodmoring στα αγγλικά), με μπάρα. Και εδώ θέλει σωστή εκτέλεση.

Και σε κάποια γυμναστήρια υπάρχουν μηχανήματα εκτάσεων ραχιαίων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, margaritagr είπε

Νομίζω οτι αυτο χαρακτήρισε ως μαλακια 😛

Το φαντάστηκα αλλά εξακολουθώ να τη θεωρώ ως απλή αλλά πολύ αποτελεσματική άσκηση που αξίζει να ενταχθεί στο ασκησιολόγιο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...