Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #2


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, yannis27gr είπε

Το φαντάστηκα αλλά εξακολουθώ να τη θεωρώ ως απλή αλλά πολύ αποτελεσματική άσκηση που αξίζει να ενταχθεί στο ασκησιολόγιο. :)

Ναι ρε κι εγώ την έκανα φουλ ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

37 λεπτά πριν, yannis27gr είπε

Το φαντάστηκα αλλά εξακολουθώ να τη θεωρώ ως απλή αλλά πολύ αποτελεσματική άσκηση που αξίζει να ενταχθεί στο ασκησιολόγιο. :)

Και γω την κάνω αυτή, και στην αρχή ένοιωθα να δουλεύει τρομερά αλλά μετά από λίγο που την συνηθίζεις δεν κάνει και πολλή δουλειά.

Πλέον την κάνω έχοντας δύο ασταθή τάπετα στα γόνατα για να με κάνει να χάνω την ισορροπία, 2,5 κιλά βαρίδι σε κάθε πόδι και 2 κιλά βαρίδι σε κάθε χέρι, και με κλειστά μάτια.

Η δυσκολία έχει μεγαλώσει αλλά αισθάνομαι ότι ζορίζονται πιο πολύ τα άκρα παρά ο κορμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Θα απαντήσω κλασικά ότι η καλύτερη άσκηση είναι οι άρσεις θανάτου με την προϋπόθεση ότι κάποιος θα σου δείξει την σωστή εκτέλεση

Μπορείς να κάνεις και υπερεκτάσεις ραχιαίων σε πάγκο (είναι ένας πάγκος με κλίση που έχουν συνήθως τα γυμναστήρια γι' αυτόν τον σκοπό. Την θεωρώ επικίνδυνη άσκηση αν δεν εκτελεστεί σωστά (κάτι που βλέπω συχνά να γίνεται), οπότε βάλε κάποιον γυμναστή να στην δείξει και μπορεί να γυμνάσει και εξαιρετικά τους γλουτιαίους.

Υπάρχουν οι εκτάσεις "καλημέρα" (goodmoring στα αγγλικά), με μπάρα. Και εδώ θέλει σωστή εκτέλεση.

Και σε κάποια γυμναστήρια υπάρχουν μηχανήματα εκτάσεων ραχιαίων. 

Οκ, θα το συζητήσω τότε με κάποιον coach στο γυμναστήριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, evabb είπε

γυμναστηριο

Εκτός από άρσεις, υπερεκτάσεις κλπ που είναι οι κλασικές, μπορείς να κάνεις μια πολύ απλή και αποτελεσματική άσκηση, τα λεγόμενα bird dogs. Μπορεί να φαίνεται εύκολη αλλά εαν γίνει σωστά ο βαθμός δυσκολίας ανεβαίνει, ειδικά με αργές και ελεγχόμενες επαναλήψεις και σωστή θέση κορμού κατά τη διάρκεια της άσκησης. Η άσκηση είναι οφέλιμη και για όλο τον κορμό, την άνω πλάτη αλλά και γλουτούς. Θεωρείται μια από τις καλύτερες ασκήσεις ενδυνάμωσης μέσης και αποσυμφόρησης σπονδ. στήλης. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Musclemar είπε

Εκτός από άρσεις, υπερεκτάσεις κλπ που είναι οι κλασικές, μπορείς να κάνεις μια πολύ απλή και αποτελεσματική άσκηση, τα λεγόμενα bird dogs. Μπορεί να φαίνεται εύκολη αλλά εαν γίνει σωστά ο βαθμός δυσκολίας ανεβαίνει, ειδικά με αργές και ελεγχόμενες επαναλήψεις και σωστή θέση κορμού κατά τη διάρκεια της άσκησης. Η άσκηση είναι οφέλιμη και για όλο τον κορμό, την άνω πλάτη αλλά και γλουτούς. Θεωρείται μια από τις καλύτερες ασκήσεις ενδυνάμωσης μέσης και αποσυμφόρησης σπονδ. στήλης. 

googleάροντας την άσκηση βλέπω ότι είναι αυτή που κάνω εγώ και έλεγα δύο ποστ πιο πάνω. Αυτή που ο γιάννης αναφερότανε ως σούπερμαν (και εγώ έτσι την ήξερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, margaritagr είπε

Νομίζω οτι αυτο χαρακτήρισε ως μαλακια 😛

οχι αλλη εννοουσα ως μαλακια κι ευτυχως δεν την προτεινε κανεις μεχρι τωρα. αυτη που εισαι μπρουμητα και σηκωνεις χερια ποδια (ακουμπαει η κοιλια κατω)

Μόλις τώρα, mic2mic είπε

Άλλο superman κι άλλο πουλόσκυλο.

το σουπερμαν εν τελει ειναι αυτο που θεωρω μαλακια. Ειλικρινα δεν την καταλαβα ποτε αυτη την ασκηση και δεν εχω νιωσει ποτε να κανει το οτιδηποτε. Εκτος αν πρεπει να φτασω στα 600 reps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/9/2019 στις 12:49 ΜΜ, ge-lyk είπε

...συγγνώμη αλλά όταν πληρώνεις 50€ το χρόνο και το ότι  έχουν ανοιχτά τα φώτα πολύ είναι 

Γιατι ? Δεν βγαίνουν με τοσο μικρη συνδρομή και θα τους κοψει το ρευμα η ΔΕΗ ?? 😛😂🤣

Για να μαθαίνετε και κατι μιας και μπαίνετε εδω να σας πληροφορήσω οτι με το τρικ αυτο που κανει καθε χρονο ο μαγκας ο γιαβας τσιμπάει κοντα στο μισο εκατομμυριο, την πρωτη φορα που το εκανε μαλιστα -ηταν τοτε εαν θυμόσαστε που είχαν 100 μέτρα  ουρά τα γυμναστήρια τους στις 4 τα ξημερώματα-  έφτασε κοντά στο εκατομμύριο  ο τσίρος !!!

Ξερεις παίχτη μου τι σημαίνει ενα εκατομμυριακι της μετρητής ζεστό ζεστό μαρουλάκι σήμερα ? Οπότε μην τους λυπάσαι αν ανοίγουν τα φωτα, και εάν ποτέ  πας να απαιτείς να δουλεύουν οι διάδρομοι τους! 

Εγω παντως στο συγκεκριμένο γυμναστήριο για περσοναλ βρέθηκα και δεν πρόκειται να ξαναπατήσω, δεν μπορεις να δουλέψεις καν και δεν υπερβάλω καθολου.

2 ώρες πριν, Musclemar είπε

Εκτός από άρσεις, υπερεκτάσεις κλπ που είναι οι κλασικές, μπορείς να κάνεις μια πολύ απλή και αποτελεσματική άσκηση, τα λεγόμενα bird dogs. Μπορεί να φαίνεται εύκολη αλλά εαν γίνει σωστά ο βαθμός δυσκολίας ανεβαίνει, ειδικά με αργές και ελεγχόμενες επαναλήψεις και σωστή θέση κορμού κατά τη διάρκεια της άσκησης. Η άσκηση είναι οφέλιμη και για όλο τον κορμό, την άνω πλάτη αλλά και γλουτούς. Θεωρείται μια από τις καλύτερες ασκήσεις ενδυνάμωσης μέσης και αποσυμφόρησης σπονδ. στήλης. 

Πριν 3/4 χρονια την είχα ανεβάσει  εδώ σαν την καλύτερη ασκηση για ραχιαίους με δικια μου φωτο αν θυμάμαι καλα !  Δουλεύει σταθεροποιητές ,  δουλεύει απιστευτα ολο τον κορμο, βέβαια εκτος απο ελεγχόμενες επαναλήψεις, θελει και καποια τρικ οπως το να μένουμε για κάποια δευτερόλεπτα ακίνητοι στην στάση που δείχνει ο θειος στο βιντεο , με το χέρι λιγο πιο ψηλά και την παλάμη ευθεία οχι να κοιτάει στο έδαφος σαν να χαιρετάμε ναζιστικά ! 

Επίσης ειναι άσκηση που δεν λείπει απο το πρόγραμμα κανενός που ασχολείται επαγγελματικά με τον στίβο ! Απο αυτην ξεκινάνε και με αυτήν τελειώνουν ..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ανανεωσα με 160/12 μηνες.Ευρυχωρο ,καλοι γυμναστες,φιλικο κλιμα(για μενα αυτο μετραει).Ειχε τυχει να παω σε μια απο τις γνωστες αλυσιδες οπου ο γυμναστης ηταν μονιμως στον ογκο ,κολλουσε στις ξανθομαλλες και στο διαλειμμα χτυπαγε ενα κιτ κατ.Πρωτη μερα πριν σκασω εγγραφη(!) και με ειχε στο περιμενε εσυ.Πρωτη αναμνηση στον χωρο των gym και ιδιατερα θλιβερη χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, OneWaySystem είπε

Γιατι ? Δεν βγαίνουν με τοσο μικρη συνδρομή και θα τους κοψει το ρευμα η ΔΕΗ ?? 😛😂🤣

Για να μαθαίνετε και κατι μιας και μπαίνετε εδω να σας πληροφορήσω οτι με το τρικ αυτο που κανει καθε χρονο ο μαγκας ο γιαβας τσιμπάει κοντα στο μισο εκατομμυριο, την πρωτη φορα που το εκανε μαλιστα -ηταν τοτε εαν θυμόσαστε που είχαν 100 μέτρα  ουρά τα γυμναστήρια τους στις 4 τα ξημερώματα-  έφτασε κοντά στο εκατομμύριο  ο τσίρος !!!

Ξερεις παίχτη μου τι σημαίνει ενα εκατομμυριακι της μετρητής ζεστό ζεστό μαρουλάκι σήμερα ? Οπότε μην τους λυπάσαι αν ανοίγουν τα φωτα, και εάν ποτέ  πας να απαιτείς να δουλεύουν οι διάδρομοι τους! 

Εγω παντως στο συγκεκριμένο γυμναστήριο για περσοναλ βρέθηκα και δεν πρόκειται να ξαναπατήσω, δεν μπορεις να δουλέψεις καν και δεν υπερβάλω καθολου.

Πριν 3/4 χρονια την είχα ανεβάσει  εδώ σαν την καλύτερη ασκηση για ραχιαίους με δικια μου φωτο αν θυμάμαι καλα !  Δουλεύει σταθεροποιητές ,  δουλεύει απιστευτα ολο τον κορμο, βέβαια εκτος απο ελεγχόμενες επαναλήψεις, θελει και καποια τρικ οπως το να μένουμε για κάποια δευτερόλεπτα ακίνητοι στην στάση που δείχνει ο θειος στο βιντεο , με το χέρι λιγο πιο ψηλά και την παλάμη ευθεία οχι να κοιτάει στο έδαφος σαν να χαιρετάμε ναζιστικά ! 

Επίσης ειναι άσκηση που δεν λείπει απο το πρόγραμμα κανενός που ασχολείται επαγγελματικά με τον στίβο ! Απο αυτην ξεκινάνε και με αυτήν τελειώνουν ..

Μάου +1000 σε όλα, καλά τα εξηγείς

αλλά μ'αυτό εδώ με προκαλείς

2 ώρες πριν, OneWaySystem είπε

έφτασε κοντά στο εκατομμύριο  ο τσίρος !!!

Πανάκριβος ο άτιμος

Spoiler

ÎÏοÏέλεÏμα εικÏÎ½Î±Ï Î³Î¹Î± ÏÏιÏÎ¿Ï ÏαÏι

:P

Επεξ/σία από TriLoBiTe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TriLoBiTe είπε

Μάου +1000 σε όλα, καλά τα εξηγείς

αλλά με το παρακάτω με προκαλείς

  Απόκρυψη περιεχομένων

ÎÏοÏέλεÏμα εικÏÎ½Î±Ï Î³Î¹Î± ÏÏιÏÎ¿Ï ÏαÏι

:P

Με έκανες και γέλασα ρε φίλε βραδιάτικα αλήθεια !!!! Σ ωραίος !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, OneWaySystem είπε

Με έκανες και γέλασα ρε φίλε βραδιάτικα αλήθεια !!!! Σ ωραίος !!!

Διάβασε τη συμπλήρωση που έκανα να ξαναγελάσεις :ρ  Μ'αυτά και μ'αυτά μου θύμισες την αγαπημένη πρωτεΐνη του DD  τη σαρδελάρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/9/2019 στις 8:39 ΠΜ, arxontas2323 είπε

Σ ευχαριστώ πολύ!! θέλω να πιστεύω οτι θα τ ευχαριστηθω το bmc!! εκανα αποστάσεις θάλασσα και εδω και κανένα χρόνο μόνο τρίαθλο!!εχεις ασχοληθεί καθόλου;

Μπα, η ενασχόλησή μου με την ποδηλασία ήταν πάντα σε ερασιτεχνικό επίπεδο - βασικά, "έγραφα" χλμ για να περνάω καλά και για να γυμνάζομαι. Για αυτό πήρα και το GranFondo - προτίμησα την άνεση για πολύωρες ποδηλασίες έναντι του πιο "επιθετικού" σκελετού για βελτιωμένη αεροδυναμική και ταχύτητα.

Μια φορά, πριν κάποια χρόνια, συμμετείχα σε ομαδικό τρίαθλο (ένας το κολύμπι, ένας το ποδήλατο, ένας το τρέξιμο) κι ήρθαμε δεύτεροι - οι πρώτοι ήταν κάτι 18χρονα (κάπου υπάρχει το post στο προηγούμενο thread).

Ρε συ, αφού ασχολείσαι τόσο πολύ, εάν έχεις χρόνο, ρίξε μια ματιά στον οδηγό που έγραψα για προπονήσεις με το ποδήλατο (link στην κορυφή κάθε σελίδας αυτού του thread) να μου πεις τη γνώμη σου. Αν χρειάζεται κάτι που γράφω βελτίωση/διόρθωση, να το κάνω!

Επεξ/σία από wizzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...