Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #2


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, k4ts0u είπε

Το "Θόλωμα" από τα νερά δεν φαίνεται σε άτομα που είναι πάνω από ~10% λίπος. Απλά δεν γίνεται να το δεις με το μάτι. Παρόλα αυτά η κρεατίνη χρησιμοποιείται και σε περιόδους γράμμωσης με τη λογική ότι κάνοντας πιο σκληρή προπόνηση ελαττώνεις την απώλεια μυών. Τώρα όταν φτάσεις στο αγωνιστικό επίπεδο κόψτην ;). Επίσης είναι το συμπλήρωμα στο οποίο έχουν γίνει περισσότερες έρευνες και μελέτες από τα υπόλοιπα. 

γενικα εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι οσο πιο χαμηλα πεφτεις σε λιπος και οσο μεγαλυτερες απαιτησεις εχεις απο την εικονα σου τοσο περισσοτερο παιζουν ρολο οι λεπτομεριες. Το ποσοστο των ανθρωπων που ειναι πανω απο 10% λιπος πρεπει να αγγιζει το 99,9% του παγκοσμιου πληθυσμου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, evabb είπε

γενικα εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι οσο πιο χαμηλα πεφτεις σε λιπος και οσο μεγαλυτερες απαιτησεις εχεις απο την εικονα σου τοσο περισσοτερο παιζουν ρολο οι λεπτομεριες. Το ποσοστο των ανθρωπων που ειναι πανω απο 10% λιπος πρεπει να αγγιζει το 99,9% του παγκοσμιου πληθυσμου.

Σίγουρα. Θέλει αρκετές θυσίες που δεν αξίζουν για μένα αν δεν είσαι αγωνιστικός αθλητής. Το ιδανικό για μένα είναι 12-15%.

Edit : Για άντρες πάντα :P

Επεξ/σία από k4ts0u
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, JcD είπε

Ο καφές.

Καλά.....

κάποιοι δεν έχουν γινει μέσα σε 1-2 χρονια έτσι απο τον καφέ μονο. Εσυ που γυμνάζεσαι απο μικρο παιδι να το δεχθώ.

Κάποιοι ομως εχουν ειδικα βαλιτζάκια που παιρνουν μπονους δωράκι απο τις εταιρειες με 4-5 δοχειακια ειδικα διαμορφωμένα να μπαινουν κάψουλες. Κρεατινες - λιποδιαλυτες - πολυβιταμινες και άλλα.

Και ξαναλεω δε θελω να μειωσω τη προσπαθεια κανενος γιατι δεν ειμαι ουτε ζηλιάρης ουτε κομπλεξικος. Αλλα δεν θα αφησω να πάει να μου τη βγει πχ ένας που έχει λιώσει στις κρεατίνες και τα εξωγενή σκευάσματα -οποια και αν ειναι αυτά-

για να μη λετε μετα τον ντιντη κομπλεξικο και οτι "πιστευει αυτα που θέλει να πιστευει" ο καθενας πιστευει οτι θέλει αλλος νομιζει οτι ειναι πιο σωματαρας επειδη δεχθηκε να πάρει κρεατινη πχ. και δεν ξερω κ εγω τι αλλο... νταξει ετσι αναρρωνω κ εγω πιο ευκολα κ ανεβάζω κιλα οποτε θα έχουμε και πιο "εντονα" αποτελεσματα. 

Κάποιοι θα σου πουν επιτηδες οτι δεν εισαι καλος για να τους πεις πως να γινεις και μετά να σου δώσουν το σκευασματάκι σαν άτυποι ντιλερς απο τις εταιρειες.

Λοιπον ειμαι χρονια στη πιάτσα γενικοτερα. Δεν τα κατεβάζω αμασητα και αυτο ολο δεν απευθυνεται σε σενα καλέ μου φιλε που μπορει να εισαι καλοπροαιρετος.

21 λεπτά πριν, k4ts0u είπε

Το "Θόλωμα" από τα νερά δεν φαίνεται σε άτομα που είναι πάνω από ~10% λίπος. Απλά δεν γίνεται να το δεις με το μάτι. Παρόλα αυτά η κρεατίνη χρησιμοποιείται και σε περιόδους γράμμωσης με τη λογική ότι κάνοντας πιο σκληρή προπόνηση ελαττώνεις την απώλεια μυών. Τώρα όταν φτάσεις στο αγωνιστικό επίπεδο κόψτην ;). Επίσης είναι το συμπλήρωμα στο οποίο έχουν γίνει περισσότερες έρευνες και μελέτες από τα υπόλοιπα. 

Ειπε και κατι σωστο η ευα :P

Απλα να κρινουμε με ολα τα δεδομενα. Πχ φωτο σωμα αυτου που παιρνει και κρεατινες και φωτο σωμα αυτου που δε παιρνει τιποτα μονο διατροφη. Οπως εγω και μετά να κριθουν ολοι. Για τη δουλειτσα τους. ;)

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Magic_Nature είπε

Καλά.....

κάποιοι δεν έχουν γινει μέσα σε 1-2 χρονια έτσι απο τον καφέ μονο. Εσυ που γυμνάζεσαι απο μικρο παιδι να το δεχθώ.

Κάποιοι ομως εχουν ειδικα βαλιτζάκια που παιρνουν μπονους δωράκι απο τις εταιρειες με 4-5 δοχειακια ειδικα διαμορφωμένα να μπαινουν κάψουλες. Κρεατινες - λιποδιαλυτες - πολυβιταμινες και άλλα.

Και ξαναλεω δε θελω να μειωσω τη προσπαθεια κανενος γιατι δεν ειμαι ουτε ζηλιάρης ουτε κομπλεξικος. Αλλα δεν θα αφησω να πάει να μου τη βγει πχ ένας που έχει λιώσει στις κρεατίνες και τα εξωγενή σκευάσματα -οποια και αν ειναι αυτά-

για να μη λετε μετα τον ντιντη κομπλεξικο και οτι "πιστευει αυτα που θέλει να πιστευει" ο καθενας πιστευει οτι θέλει αλλος νομιζει οτι ειναι πιο σωματαρας επειδη δεχθηκε να πάρει κρεατινη πχ. και δεν ξερω κ εγω τι αλλο... νταξει ετσι αναρρωνω κ εγω πιο ευκολα κ ανεβάζω κιλα οποτε θα έχουμε και πιο "εντονα" αποτελεσματα. 

Κάποιοι θα σου πουν επιτηδες οτι δεν εισαι καλος για να τους πεις πως να γινεις και μετά να σου δώσουν το σκευασματάκι σαν άτυποι ντιλερς απο τις εταιρειες.

Λοιπον ειμαι χρονια στη πιάτσα γενικοτερα. Δεν τα κατεβάζω αμασητα και αυτο ολο δεν απευθυνεται σε σενα καλέ μου φιλε που μπορει να εισαι καλοπροαιρετος.

Ο καφές έχει διουρητικές ικανότητες όπως και το lasix, που παίρνουν οι ηλικιωμένοι και οι αθλητές μια μέρα πριν τον αγώνα για να φτάσουν τον οργανισμό σε επίπεδο αφυδάτωσης. Δεν φτάνεις σε χαμηλό ποσοστό λίπους με διουρητικά. Είναι το κερασάκι στην τούρτα.

Το γεγονός ότι αναφέρεις τις πολυβιταμίνες και την κρεατίνη ως σκευάσματα σε βαλιτσάκι είναι πραγματικά αστείο. Και ναι είσαι κομπλεξικός όταν λες ότι δε θα αφήσεις να στην πει κάποιος που "έχει λιώσει στις κρεάτινες". Πραγματικά ακούγεσαι σαν κάτι μπαρμπάδες στα καφενεία με αυτά που λες. Εφόσον ασχολείσαι με κάτι και θες να βελτιωθείς ή να το κάνεις στις μέγιστες δυνατότητες σε φυσικό επίπεδο ( χωρίς χρήση στεροειδή) δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μειώνεις τόσο κάποιο χρήστη αυτών των πολύ απλών συμπληρωμάτων.

Με αυτή τη λογική μην χρησιμοποιείς καν παπούτσια ιδανικά για κάθισμα γιατί είναι "κλέψιμο" και βασικά γιατί προγραμματίζεις και μετράς τα γεύματα σου και αυτό δεν είναι "φυσιολογικό". Και επίσης τώρα που είναι κλειστά τα γυμναστήρια μην κάνεις προπόνηση στο home gym σου γιατί πάλι είναι "άδικο" για τους υπόλοιπους. Καταλαβαίνεις που το πάω, δεν έχει βάση και λογική τέτοια σκέψη. Ο καθένας με βάση τα προσωπικά του κριτήρια ακολουθεί το δρόμο που θέλει. Θεωρώ τελείως λάθος να κατακρίνεις ακόμα και άτομα που κάνουν χρήση αναβολικών. Ναι οκ, φτάσαν σε κάποιο αποτέλεσμα πιο γρήγορα αλλά και πάλι θέλει υπερβολική δουλειά, κόπο και θυσίες. 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα διουρητικα εχουν τελειως παροδικη δραση. Οσο λαμβανονται εχουν επιδραση, μολις κοπουν το σωμα επιστρεφει στα κανονικα του χωρις παρενεργειες. Μπορει να παρατηρηθει μια μικρη κατακρατηση υγρων  μεχρι να αρχισει το σωμα να αποβαλει ξανα το νερο με τον δικο του ρυθμο. Μιλαμε για μερικες μερες μονο. Γενικα δεν χρειαζονται τα διουρητικα σε καποιον που δεν προκειται να κατεβει σε καποιου ειδους αγωνα (ειτε αισθητικης, ειτε αγωνισματος που εχει κατηγοριες βαρους). Η ληψη διουρητικων (ακομα και του καφε) σε μονιμη βαση μπορει να εχει και αλλους ειδους επιδρασεις. Για τον καφε παραδειγματος χαρην ξερουμε ολοι οτι μπορει να προκαλεσει αυπνιες, νευρα, ταραχη. Δεν προκειται για ακριβως ανεπιθυμιτες αντιδρασεις γιατι μπορει καποιος να πινει καφε για ακριβως αυτους τους λογους. Με την ιδια λογικη, τα συνταγογραφουμενα διουρητικα μπορουν να εχουν αλλες επιδρασεις.

39 λεπτά πριν, k4ts0u είπε

Σίγουρα. Θέλει αρκετές θυσίες που δεν αξίζουν για μένα αν δεν είσαι αγωνιστικός αθλητής. Το ιδανικό για μένα είναι 12-15%.

Edit : Για άντρες πάντα :P

Συμφωνω κι εγω οτι ο πρωταθλητισμος οποιουδηποτε ειδους δεν ειναι ουτε ευκολος ουτε υγειηνος. Εχω ασχοληθει με καποια αθληματα μικροτερη και μου ειχαν εξηγησει τι πρεπει να κανω για να φτασω σε πρωταθλητικο επιπεδο και καταλαβα οτι γεννετικα θα μου ειναι παρα πολυ δυσκολο και παρα πολυ ανθυγειηνο. Κλασσικη παρενεργεια στις γυναικες ειναι η παυση του εμμεινου κυκλου που παρατηρειται σε παρα πολλα αθληματα. Κλασσικο παραδειγμα η ρυθμικη γυμναστικη που ειναι κατ εξοχην γυναικειο αθλημα. Μιλαμε για τρομακτικα ποσοστα λιπους σε μονιμη βαση οχι απλα για τον αγωνα. 

Εχω φιλη που εκανε τενις σε πρωταθλητικο επιπεδο ως εφηβη και ενω η μητερα της και τα αδερφια της ειναι πανηψυλοι (μιλαμε για πανω απο 1,90) αυτη ειναι 1,64. Μπορει να πηρε απο τον πατερα της; Δεν ξερω. Οχι οτι ειναι ταπα ο ανθρωπος, ειναι νορμαλ.

Γενικα οσο γυμναζεσαι χρονο με τον χρονο (και πιεζεις τον εαυτο σου) στο τελος θα δεις διαφορες που δεν θα πιστευεις. Το σωμα ειναι μια αργη μηχανη θεωρω, αλλα οσο πιο αργα ερχονται οι αλλαγες τοσο πιο καλα μενουν πανω σου. Κανω τσουκου τσουκου οτι μπορω κι οπου φτασω.  Στην τελικη ακομα και το 15% λιπος που λες ειναι πολυ πολυ χαμηλοτερο απο μεγαλο μερος του πληθυσμου και οσο ανεβαινεις σε ηλικια γινεται ολο και πιο σπανιο. Στα 15 ισως ειναι ευκολο για καποιον να ειναι στο 15%, στα 35, 45, 55 ομως ειναι αλλο θεμα. Εγω κοιταω παντα τον περιγυρο μου στην δουλεια, στα ΜΜΜ και καταλαβαινω αν ειμαι στον μεσο ορο, πιο πανω ή πιο κατω σε σχεση με τον γενικο πληθυσμο. Το instagram και το youtube δειχνουν μονο την crème de la crème (χωρις να λογιζω καν το photoshop και τα φιλτρα που πεφτουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, k4ts0u είπε

Ο καφές έχει διουρητικές ικανότητες όπως και το lasix, που παίρνουν οι ηλικιωμένοι και οι αθλητές μια μέρα πριν τον αγώνα για να φτάσουν τον οργανισμό σε επίπεδο αφυδάτωσης. Δεν φτάνεις σε χαμηλό ποσοστό λίπους με διουρητικά. Είναι το κερασάκι στην τούρτα.

Το γεγονός ότι αναφέρεις τις πολυβιταμίνες και την κρεατίνη ως σκευάσματα σε βαλιτσάκι είναι πραγματικά αστείο. Και ναι είσαι κομπλεξικός όταν λες ότι δε θα αφήσεις να στην πει κάποιος που "έχει λιώσει στις κρεάτινες". Πραγματικά ακούγεσαι σαν κάτι μπαρμπάδες στα καφενεία με αυτά που λες. Εφόσον ασχολείσαι με κάτι και θες να βελτιωθείς ή να το κάνεις στις μέγιστες δυνατότητες σε φυσικό επίπεδο ( χωρίς χρήση στεροειδή) δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μειώνεις τόσο κάποιο χρήστη αυτών των πολύ απλών συμπληρωμάτων.

Με αυτή τη λογική μην χρησιμοποιείς καν παπούτσια ιδανικά για κάθισμα γιατί είναι "κλέψιμο" και βασικά γιατί προγραμματίζεις και μετράς τα γεύματα σου και αυτό δεν είναι "φυσιολογικό". Και επίσης τώρα που είναι κλειστά τα γυμναστήρια μην κάνεις προπόνηση στο home gym σου γιατί πάλι είναι "άδικο" για τους υπόλοιπους. Καταλαβαίνεις που το πάω, δεν έχει βάση και λογική τέτοια σκέψη. Ο καθένας με βάση τα προσωπικά του κριτήρια ακολουθεί το δρόμο που θέλει. Θεωρώ τελείως λάθος να κατακρίνεις ακόμα και άτομα που κάνουν χρήση αναβολικών. Ναι οκ, φτάσαν σε κάποιο αποτέλεσμα πιο γρήγορα αλλά και πάλι θέλει υπερβολική δουλειά, κόπο και θυσίες. 

χαχα

σε χάλασε ε; οταν όμως οι φουσκωτοι του γυμναστηριου κράζουν κ κρινουν τους υπολοιπους άραγε εχεις την ιδια ευθιξια; πάς να τους πεις "Ωπα παιδια... και αυτο το σωμα που κράζετε για τα δεδομενα που έχει μια χαρα καλη δουλειά έκανε" ;

προφανως και για μενα θεωρειται κλέψιμο οταν ο άλλος πάει να μου τη πει (επειδη παιρνει κρεατινες ολο το χρονο) οτι δηθεν έφτιαξε καλυτερο σώμα και θα του τη πώ και εγω για αυτο το λογο γιατι πρωτος αυτος το ξεκινησε (οπως έγινε και εδω μέσα καλη ωρα) και πες με εσυ οπως θέλεις και κομπλεξικο και βλάκα και οτι θές. Δεν εχω προβλημα. Πιο αστειο ειναι να συγκρινεις το προγραμματισμο των γευμάτων με το οτι παιρνει κάποιος σκευάσματα. Απλα δε συγκρινονται. Σε πειραξε βλέπω. Οταν κράζουν τους υπολοιπους και τους κοιτάνε αφ υψηλου δεν βλέπω την ιδια ευθιξια ομως.

Κάποιοι πάνε γυμναστηριο απλα για να την πούνε σε άλλους δεν έχουν ουτε μια στάλα ενστερνιστει τις αρετες του αθλητισμου για αυτο και το ριχνουν στα σκευάσματα το μονο που τους ενδιασφέρει ειναι πως θα την πούν στον διπλανο. Με αυτους θα ειμαι κομπλεξικος ναι. Και δεν μου προσφερουν κ τιποτα οι συμβουλες τους. Με κρεατινη μπορω και εγω να αυξησω 2-3 εκατοστα ακομη το στηθος μου αλλα επιλέγω να μην το κάνω. Ετσι για να τα ξεκαθαριζουμε. Για να μη μπερδευονται και οι νεοι που μας διαβάζουν.

Επισης με συγκρινεις με τους μπαρμπάδες στα καφενεια για να υποτιμησεις τις γνωσεις μου έμμεσα αλλα το οτι χθές μας εγραψες οτι κάποιος πρέπει να παιρνει 5γρ κρεατινη την μέρα αλλα η υγιης συνιστωμενη ποσοτητα ειναι 2-4γρ δεν σε ειδα να το απαντησεις. Γιατι; για αυτο έχεις κάποια απάντηση;

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, k4ts0u είπε

Το "Θόλωμα" από τα νερά δεν φαίνεται σε άτομα που είναι πάνω από ~10% λίπος. Απλά δεν γίνεται να το δεις με το μάτι. Παρόλα αυτά η κρεατίνη χρησιμοποιείται και σε περιόδους γράμμωσης με τη λογική ότι κάνοντας πιο σκληρή προπόνηση ελαττώνεις την απώλεια μυών. Τώρα όταν φτάσεις στο αγωνιστικό επίπεδο κόψτην ;). Επίσης είναι το συμπλήρωμα στο οποίο έχουν γίνει περισσότερες έρευνες και μελέτες από τα υπόλοιπα. 

Ποιος έχει τη λογική της παραπάνω προπόνησης σε περιόδους χαμηλότερης πρόσληψης θερμίδων? Ποιος τα λέει αυτά ρε παιδιά? Τους μύες τους προστατεύει η πρωτεΐνη, γράμμωση και κοψίματα με κρεατινη δεν πάνε μαζί, εγώ είμαι απόλυτος σε αυτό, ακόμα κι αν ο αθλητής χρησιμοποιεί άλλα αθέμιτα μέσα, τα νερά που μαζεύει το σώμα φαίνονται παντού και ιδιαίτερα στην φλεβικοτητα, την έλλειψη της. Μιλάμε για γράμμωση όχι απλά αδυνάτισμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, JcD είπε

Ποιος έχει τη λογική της παραπάνω προπόνησης σε περιόδους χαμηλότερης πρόσληψης θερμίδων? Ποιος τα λέει αυτά ρε παιδιά? Τους μύες τους προστατεύει η πρωτεΐνη, γράμμωση και κοψίματα με κρεατινη δεν πάνε μαζί, εγώ είμαι απόλυτος σε αυτό, ακόμα κι αν ο αθλητής χρησιμοποιεί άλλα αθέμιτα μέσα, τα νερά που μαζεύει το σώμα φαίνονται παντού και ιδιαίτερα στην φλεβικοτητα, την έλλειψη της. Μιλάμε για γράμμωση όχι απλά αδυνάτισμα.

Για να κοψει κάποιος πρέπει να πάρει. Και αυτος που παιρνει κρεατινη θα πάρει περισσοτερο απο αυτον που δεν παιρνει (υπο νορμαλ συνθηκες) γιατι θα εχει και γρηγοροτερη αναρρωση και μεγαλυτερη αποδοση οποτε μετά στο κοψιμο θα ειναι και πιο εντονος. Αυτο λέω. Το βρισκεις λάθος; αν ναι τοτε εξηγησε μου σε παρακαλω για ποιο λογο παιρνουνε κρεατινη ξεχωριστα σε σκεύασμα. Εγω μπηκα εδω να κάνω αντιλογο και διαλογο δεν μπηκα να χαιδεψω τα αυτια κανενος οπως μου έγραψε τις προάλλες και ο φιλος ο Σπέκτ. Αντιλογο στα πλαισια του ευγενους διαλογου. Τωρα αν καποιος με θεωρησει κομπλεξικο επειδη δεν του λεω αυτα που θελει να ακουει προβλημά του. Ας με κανει ιγκνορ.

Επεξ/σία από Magic_Nature
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Magic_Nature είπε

χαχα

σε χάλασε ε; οταν όμως οι φουσκωτοι του γυμναστηριου κράζουν κ κρινουν τους υπολοιπους άραγε εχεις την ιδια ευθιξια; πάς να τους πεις "Ωπα παιδια... και αυτο το σωμα που κράζετε για τα δεδομενα που έχει μια χαρα καλη δουλειά έκανε" ;

προφανως και για μενα θεωρειται κλέψιμο οταν ο άλλος πάει να μου τη πει (επειδη παιρνει κρεατινες ολο το χρονο) οτι δηθεν έφτιαξε καλυτερο σώμα και θα του τη πώ και εγω για αυτο το λογο γιατι πρωτος αυτος το ξεκινησε (οπως έγινε και εδω μέσα καλη ωρα) και πες με εσυ οπως θέλεις και κομπλεξικο και βλάκα και οτι θές. Δεν εχω προβλημα. Πιο αστειο ειναι να συγκρινεις το προγραμματισμο των γευμάτων με το οτι παιρνει κάποιος σκευάσματα. Απλα δε συγκρινονται. Σε πειραξε βλέπω. Οταν κράζουν τους υπολοιπους και τους κοιτάνε αφ υψηλου δεν βλέπω την ιδια ευθιξια ομως.

Κάποιοι πάνε γυμναστηριο απλα για να την πούνε σε άλλους δεν έχουν ουτε μια στάλα ενστερνιστει τις αρετες του αθλητισμου για αυτο και το ριχνουν στα σκευάσματα το μονο που τους ενδιασφέρει ειναι πως θα την πούν στον διπλανο. Με αυτους θα ειμαι κομπλεξικος ναι. Και δεν μου προσφερουν κ τιποτα οι συμβουλες τους. Με κρεατινη μπορω και εγω να αυξησω 2-3 εκατοστα ακομη το στηθος μου αλλα επιλέγω να μην το κάνω. Ετσι για να τα ξεκαθαριζουμε. Για να μη μπερδευονται και οι νεοι που μας διαβάζουν.

Το βασικό λάθος της σκέψης σου είναι ότι θεωρείς πως όποιος χρησιμοποιεί κρεατίνη α)είναι "φουσκωτός" και β)κράζει/κρίνει/τη λέει στους "φυσικούς". Προφανώς είσαι προκατειλημμένος από κάποιο περιστατικό και έχεις γενικεύσει καταστάσεις κάτι που σε βγάζει φάουλ εξαρχής.. .

Έπειτα συνεχώς αναφέρεις σύγκριση προόδου με άλλα άτομα, γιατί ακριβώς το κάνεις αυτό? Αναφέρεσαι σε αγωνιστικό επίπεδο ίδιας κατηγορίας κιλών? Με ποια βάση ξεκινάς τέτοια σύγκριση? Ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικά γονίδια, προπονείται με διαφορετικούς στόχους,  ένταση, συχνότητα, έχει διαφορετική πειθαρχεία στην διατροφή (αν επιλέγει να κάνει), υπάρχει διαφορά στην ανάρρωση ανάλογα με τη δουλειά του ή τις δραστηριότητες του, στη χρήση συμπληρωμάτων  ή όχι... Οι παράγοντες είναι πάρα πολλοί και δεν έχει νόημα να γίνει τέτοια σύγκριση. 

Το μόνο που θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει εσένα και τον καθένα είναι η συνεχής βελτίωση σε προσωπικό επίπεδο ΧΩΡΙΣ σύγκριση με τους δίπλα καθώς και όλα τα παραπάνω δεν μπορείς να τα γνωρίζεις.

Επειδή ανέφερες ότι με πείραξε αρχικά να αναφέρω εδώ ότι δεν χρησιμοποιώ συμπλήρωμα πρωτεΐνης ούτε κρεατίνης και δεν με έθιξες προσωπικά, ο λόγος που σου απαντάω είναι γιατί με δυσαρεστεί που εκμηδενίζεις κάποιον μόνο και μόνο από τη χρήση συμπληρώματος.

Κλείνοντας θέλω να πω ότι λες για τα άτομα που πάνε γυμναστήριο για να την πούνε σε άλλους ενώ η συμπεριφορά σου δείχνει ακριβώς το ίδιο με βάση τα δικά σου κριτήρια. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε magic μια βδομάδα πριν μας έλεγες για τον γαμάτο Μήλα κ τώρα μιλάς για βαλιτζακια με κρεατινες?

Πραγματικά έχεις καταλάβει τι επιπλέον σου δίνει η κερατίνη?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, k4ts0u είπε

Το βασικό λάθος της σκέψης σου είναι ότι θεωρείς πως όποιος χρησιμοποιεί κρεατίνη α)είναι "φουσκωτός" και β)κράζει/κρίνει/τη λέει στους "φυσικούς". Προφανώς είσαι προκατειλημμένος από κάποιο περιστατικό και έχεις γενικεύσει καταστάσεις κάτι που σε βγάζει φάουλ εξαρχής.. .

Έπειτα συνεχώς αναφέρεις σύγκριση προόδου με άλλα άτομα, γιατί ακριβώς το κάνεις αυτό? Αναφέρεσαι σε αγωνιστικό επίπεδο ίδιας κατηγορίας κιλών? Με ποια βάση ξεκινάς τέτοια σύγκριση? Ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικά γονίδια, προπονείται με διαφορετικούς στόχους,  ένταση, συχνότητα, έχει διαφορετική πειθαρχεία στην διατροφή (αν επιλέγει να κάνει), υπάρχει διαφορά στην ανάρρωση ανάλογα με τη δουλειά του ή τις δραστηριότητες του, στη χρήση συμπληρωμάτων  ή όχι... Οι παράγοντες είναι πάρα πολλοί και δεν έχει νόημα να γίνει τέτοια σύγκριση. 

Το μόνο που θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει εσένα και τον καθένα είναι η συνεχής βελτίωση σε προσωπικό επίπεδο ΧΩΡΙΣ σύγκριση με τους δίπλα καθώς και όλα τα παραπάνω δεν μπορείς να τα γνωρίζεις.

Επειδή ανέφερες ότι με πείραξε αρχικά να αναφέρω εδώ ότι δεν χρησιμοποιώ συμπλήρωμα πρωτεΐνης ούτε κρεατίνης και δεν με έθιξες προσωπικά, ο λόγος που σου απαντάω είναι γιατί με δυσαρεστεί που εκμηδενίζεις κάποιον μόνο και μόνο από τη χρήση συμπληρώματος.

Κλείνοντας θέλω να πω ότι λες για τα άτομα που πάνε γυμναστήριο για να την πούνε σε άλλους ενώ η συμπεριφορά σου δείχνει ακριβώς το ίδιο με βάση τα δικά σου κριτήρια. 

Εγραψα εξαρχης οτι δεν μειωνω τη δουλεια κάποιου επειδη πηρε κρεατινη. Αλλα αν εσυ το καταλαβες διαφορετικα ετσι θα ειναι αν ετσι το νομιζεις.

Θα μου πεις σε παρακαλω για ποιο λογο ψάχνεται κάποιος με κρεατινες εξτρα εφοσον δεν δινουν pump; γιατι εγω ειμαι άσχετος και δεν ξέρω. Θελω να με διαφωτισετε.

Και μεταξύ μας επειδη συχνάζω σε γυμναστηρια άσε με να ξέρω τι ακριβως συμβαινει και ποσοι έχουνε φυγει... απο τη διευθυνση λογω του οτι ηταν αουγκανοι και πηγαιναν για να αρπαχτουν με το κοσμο. Για μενα τσαμπα κανεις το συνηγορο τους γιατι πάντα αυτοι θα εκθέτουν και τους υπολοιπους. Δεν ειναι οτι εγω ασχολουμαι με τους άλλους. Εγω θα ασχοληθω με οποιον ασχοληθει μαζι μου και εννοειται οτι θα ασχοληθω και καλά δεν θα κάνω εκπτωσεις. Θα τα ψάξω ολα μετά.

8 λεπτά πριν, bilya είπε

ρε magic μια βδομάδα πριν μας έλεγες για τον γαμάτο Μήλα κ τώρα μιλάς για βαλιτζακια με κρεατινες?

Πραγματικά έχεις καταλάβει τι επιπλέον σου δίνει η κερατίνη?

Ακριβως. Επειδη δεν μειωνω τη προσπαθεια κάποιου λογω σκευασματων.

Δεν εχω καταλαβει οχι. Θα μου πει ένας ; γιατι επιλέγει να πάρει κρεατινη έξτρα και δε βολευεται με το φαγητο του;

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, JcD είπε

Ποιος έχει τη λογική της παραπάνω προπόνησης σε περιόδους χαμηλότερης πρόσληψης θερμίδων? Ποιος τα λέει αυτά ρε παιδιά? Τους μύες τους προστατεύει η πρωτεΐνη, γράμμωση και κοψίματα με κρεατινη δεν πάνε μαζί, εγώ είμαι απόλυτος σε αυτό, ακόμα κι αν ο αθλητής χρησιμοποιεί άλλα αθέμιτα μέσα, τα νερά που μαζεύει το σώμα φαίνονται παντού και ιδιαίτερα στην φλεβικοτητα, την έλλειψη της. Μιλάμε για γράμμωση όχι απλά αδυνάτισμα.

Φίλε μου πόσο σε καταλαβαίνω..  Να τα κανείς μια ζωή στην πράξη, το ότι η κρεατινη κρατάει νερά, θολώνει το σώμα, κρύβει τις φλέβες, την παίρνεις στον όγκο και την κόβεις στην γράμμωση να τα θεωρείς τόσο αυτονόητα όσο το 1+1=2 και να έρχονται τώρα στα γεράματα να σου λένε για νέες έρευνες που έδειξαν ότι η κρεατινη κάνει για γράμμωση και να την παίρνετε όσοι θέλετε να γίνετε φέτες  😂😁😀

Είναι οι ίδιες έρευνες που λένε ότι αν φας 5000 θερμίδες σε ένα γεύμα είναι ακριβώς το ίδιο με το να τις μοιράσεις, με τις έρευνες που λένε ότι αν τρως κάθε 3 μέρες είσαι πιο δυνατός κτλ μην ασχολείσαι!

 

Ντι ντι καλά κάνεις Κ δεν παίρνεις αν διαβάσεις εδώ Κ παρά πολλά χρόνια θα δεις ότι είμαι ο πρώτος που λέω ότι η κρεατινη δεν είναι για όλους και δεν την παίρνουμε για πλάκα! Μόνο αν ασχολείστε πολύ σοβαρά με την προπόνηση και μόνο αν η διατροφή που κάνετε είναι άριστη έχει νόημα να την πάρετε,  σε κάθε άλλη περίπτωση μόνο κακό θα κάνετε στον εαυτό σας! 

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Magic_Nature είπε

Για να κοψει κάποιος πρέπει να πάρει. Και αυτος που παιρνει κρεατινη θα πάρει περισσοτερο απο αυτον που δεν παιρνει (υπο νορμαλ συνθηκες) γιατι θα εχει και γρηγοροτερη αναρρωση και μεγαλυτερη αποδοση οποτε μετά στο κοψιμο θα ειναι και πιο εντονος. Αυτο λέω. Το βρισκεις λάθος; αν ναι τοτε εξηγησε μου σε παρακαλω για ποιο λογο παιρνουνε κρεατινη ξεχωριστα σε σκεύασμα. Εγω μπηκα εδω να κάνω αντιλογο και διαλογο δεν μπηκα να χαιδεψω τα αυτια κανενος οπως μου έγραψε τις προάλλες και ο φιλος ο Σπέκτ. Αντιλογο στα πλαισια του ευγενους διαλογου. Τωρα αν καποιος με θεωρησει κομπλεξικο επειδη δεν του λεω αυτα που θελει να ακουει προβλημά του. Ας με κανει ιγκνορ.

Ρεσυ η πρώτη σου ανάρτηση βγάζει άλλο νόημα. Αλλο αυτό που λες τώρα...μετά στο κόψιμο..., εγώ μίλησα για την περίοδο της γράμμωσης. Πάντως η κρεατινη είναι κυρίως για να ξεπερνάμε τέλματα επιδόσεων, και αυτό που λες τώρα δεν το βρίσκω λάθος, αν κατάλαβα λάθος εξ αρχής να με συμπαθας, τσάμπα σε ταλαιπώρησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Magic_Nature είπε

χαχα

σε χάλασε ε; οταν όμως οι φουσκωτοι του γυμναστηριου κράζουν κ κρινουν τους υπολοιπους άραγε εχεις την ιδια ευθιξια; πάς να τους πεις "Ωπα παιδια... και αυτο το σωμα που κράζετε για τα δεδομενα που έχει μια χαρα καλη δουλειά έκανε" ;

προφανως και για μενα θεωρειται κλέψιμο οταν ο άλλος πάει να μου τη πει (επειδη παιρνει κρεατινες ολο το χρονο) οτι δηθεν έφτιαξε καλυτερο σώμα και θα του τη πώ και εγω για αυτο το λογο γιατι πρωτος αυτος το ξεκινησε (οπως έγινε και εδω μέσα καλη ωρα) και πες με εσυ οπως θέλεις και κομπλεξικο και βλάκα και οτι θές. Δεν εχω προβλημα. Πιο αστειο ειναι να συγκρινεις το προγραμματισμο των γευμάτων με το οτι παιρνει κάποιος σκευάσματα. Απλα δε συγκρινονται. Σας πειραξε βλέπω. Οταν κράζετε τους υπολοιπους και τους κοιτάτε αφ υψηλου δεν βλέπω την ιδια ευθιξια ομως.

Είσαι κουραστικός και ξεροκέφαλος. Έχεις επικριτική άποψη για τους άλλους , αγνοώντας ταυτόχρονα βασικά πράγματα. Οι "κρεατίνες" δεν είναι κλέψιμο. Συμπλήρωμα διατροφής είναι. Δε μπορείς να λες ότι τρώγοντας μισό κιλό μπιφτέκι για να πάρεις τα 5 γρ. κρεατίνης είναι φυσιολογικό και παίρνοντας 5γρ σκόνη είναι "κλέψιμο". Το σώμα σου δεν καταλαβαίνει τη διαφορά. Ή μάλλον την καταλαβαίνει, διότι παίρνει εύκολα απορροφήσιμη και άμεση προς χρήση ουσία (κρεατίνη θες; πρωτεΐνη θες;) από τις σκόνες, παρά από τη διατροφή, από την οποία υπάρχουν απώλειες, λόγω της διάσπασης και επανασύνθεσης. Ένας από τους λόγους που πετυχαίνουν περισσότερα (και δεν "κλέβουν", όπως ημιμαθώς νομίζεις) είναι ότι δίνουν στο σώμα τους αυτό που χρειάζεται, την ώρα που το χρειάζεται, πετυχαίνοντας καλύτερα αποτελέσματα.

Α, να κόψεις και την ασπιρίνη, χημικό σκεύασμα είναι, παίρνε κινίνο που είναι φυσική ουσία.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...