Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #2


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να πάρεις 5 γρ κρεατίνης πρέπει να φας ~500 γρ μοσχάρι. Δε νομίζω ότι είναι εφικτό σε καθημερινή βάση. Επίσης αυτό που έχω καταλάβει πολύ γενικά από τα συμπληρώματα είναι ότι δεν δημιουργούν αυτά καθέ αυτά θέμα στο συκώτι/νεφρά αλλά αν υπάρχει προδιάθεση για κάτι το εμφανίζουν πιο γρήγορα/εύκολα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, mpiskoto12 είπε

ξέρει κανεις αν λήγει η κρεατίνη;

είχα μια ξεχασμένη κλειστη σε βάζω και εχοην γινει σαν μεγάλοι άσπροι βράχοι.

είναι safe η την πετάω;

Αν έχει γίνει βράχος έχει πάρει υγρασία, οπότε καλύτερα να μη το ρισκάρεις. Η κρεατίνη είναι αρκετά φτηνή πλέον ούτως ή άλλως. 

Επεξ/σία από Musclemar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, JcD είπε

Έχω κλείσει 16 χρόνια χρήσεως, αν είχε παρενέργειες στο συκώτι θα το είχα πάρει στο χέρι λογικά τώρα. Φέτος έκανα συνεχιζόμενη χρήση για 13 μήνες, μόλις ηρεμήσουν τα πράγματα θα πάω για εξετάσεις, άμα χρειαστώ κάνα νέο συκώτι έχουμε καμιά άκρη? 😅

Ξέρει κανείς αν παραγγελίες φθάνουν και μπορούμε να παραλάβουμε από τα ΕΛΤΑ, από τα online καταστήματα? Βρήκε μέρα να χαλάσει το σχοινάκι μου.! 🤬

Ενταξει τωρα ο καθενας κανει τις επιλογές του και δεν ειναι ολοι οι οργανισμοι ιδιοι καθενας αντιδράει διαφορετικά. Εμενα προσωπικα δεν μου χρειάστηκε. Τωρα σε κάποιον άλλον που θέλει πολυ λεπτομέρεια κτλπ κοψιματα και πολλες γραμμώσεις οκ ισως δεν ξέρω γενικά μιλαω δεν αναφερομαι εμμεσα σε σένα. Εγω λιγο το στηθος ηθελα να κοβει να χει λιγο μια περιφέρεια λιγο οι ωμοι και ως εκει απο πλευράς εμφάνισης μετά με νοιάζει η τεχνική στο γυμναστήριο και η προοδος και ότι καλύτερο έρθει. Το παν η τεχνικη και ας κανεις αρσεις με 80 κιλα αρκει να τις κανεις σωστά! 

Δε χρειαζεται να γινομαστε ψυχωτικοι με το σωμα μας γιατι μετα το πράγμα πάει αλλού. Εχω πάρει ηδη αρκετα καλα σχολια κ απο γυναικες(το γράφω γιατι για κάποιους ειναι και αυτο σημαντικο και για μένα αν και η γνωμη που μετράει περισσοτερο ειναι της κοπελας μου!!! ). Θα ειμαστε πάνω απο το μ.ο ετσι και αλλιώς. Εμενα μου προτεινε να μου τη δωσει αλλα δεν....Μια πρωτεινουλα ασπράδι παστεριωμενο και ως εκει. Επιλογη μου. 

Προτελευταιο γεύμα 

100γρ μπιφτεκι , 100γρ μακαρονι ολικης , 20γρ πολτος , κρεμμυδάκι , μαρουλι λεμονι ξυδι πιπερι κανελα αλατι και 15 μλ λαδάκι.

1ο γευμα ηταν 300γρ γιαουρτι , 100γρ κουακερ 15γρ μέλι, κανελα, 100γρ μπανανα, 200μλ φυσικο χυμο για τη C (Mην γυμναζομαστε και μας ριξει καμια ιωση κάτω ντροπη θα ειναι)

2ο γευμα 4 ρυζογκοφρετες , 50γρ καρυδια , 25γρ φυστικοβουτυρο (το κάλβε γιατι ειμαι και λαπάς!)

3ο γεύμα αυτο που ανέβασα το μεσημερι 150γρ ηταν το μπιφτέκι

4ο γευμα αυτο εδώ 

5ο γευμα 200γρ γιαουρτι 50γρ αμύγδαλα ή 300μλ ασπραδι αυγου ποσιμο. Αυτά και ειναι μια χαρά ολα. 

ΝΤΙΝΤΗΣ ΦΙΤΝΕΣ κ οποιος θέλει ακολουθει!!! :D 

Μια νορμαλ διατροφη μου παει τωρα ο 20χρονος στον εμπειρο να του βγάλει προγραμμα διατροφης πατατα- ρυζι-κοτοπουλο-κουακερ-αυγά

Σε λούπα. Και μου γκρινιαζε ! Ε αφου πηγες στον εμπειρο του κάνω καλα σου κανε. Θα σου αρχισει τα "και χωρις θυσιες και χωρις πονο...." βγηκε την αλλη φορά και έλεγε ο μποντι μπιλντερ τρωει για το αποτελεσμα και οχι για τη γευση και μου ειχε το αγγουρι τη πατατα και τη κοτα βραστά ολα. Ε ντάξει χέσε μας να πουμε. 20 χρονων παιδι ειναι δεν πάει για αγώνες. 

Ντάξει μια χαρα σωματάκι μπορεις να κάνεις και χωρις ολες αυτες τις υπερβολές. Τι θυσιες αμα δεν σ αρεσει αυτο που τρως σημαινει οτι δεν απολαμβάνεις τη ζωή σου ! Και η ζωή ειναι μικρή! 

μαμ2.jpg

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, k4ts0u είπε

Για να πάρεις 5 γρ κρεατίνης πρέπει να φας ~500 γρ μοσχάρι. Δε νομίζω ότι είναι εφικτό σε καθημερινή βάση. Επίσης αυτό που έχω καταλάβει πολύ γενικά από τα συμπληρώματα είναι ότι δεν δημιουργούν αυτά καθέ αυτά θέμα στο συκώτι/νεφρά αλλά αν υπάρχει προδιάθεση για κάτι το εμφανίζουν πιο γρήγορα/εύκολα.

Και αρκετά ψάρια π.χ. σολομός, ρέγγα, περιέχουν πολύ καλές ποσότητες κρεατίνης. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, k4ts0u είπε

Για να πάρεις 5 γρ κρεατίνης πρέπει να φας ~500 γρ μοσχάρι. Δε νομίζω ότι είναι εφικτό σε καθημερινή βάση. Επίσης αυτό που έχω καταλάβει πολύ γενικά από τα συμπληρώματα είναι ότι δεν δημιουργούν αυτά καθέ αυτά θέμα στο συκώτι/νεφρά αλλά αν υπάρχει προδιάθεση για κάτι το εμφανίζουν πιο γρήγορα/εύκολα.

Για ποιο λογο να πάρεις τοσο ; 

Την ημερα ο οργανισμος χρειαζεται 2-4γρ τα 2 τα παραγει ενδογενώς τα υπολοιπα 2 τα πηρα σημερα απο 250γρ μπιφτέκι. 

Τελευταιο γευμα 

αν και λιγο αργά 

50gr αμυγδαλα , 10γρ μελι , 200γρ γιαουρτι κανέλα και κακάο ετσι για τη γεύση. Ήταν τέλειο. 

masa 3.jpg

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Magic_Nature είπε

Για ποιο λογο να πάρεις τοσο ; 

Την ημερα ο οργανισμος χρειαζεται 2-4γρ τα 2 τα παραγει ενδογενώς τα υπολοιπα 2 τα πηρα σημερα απο 250γρ μπιφτέκι. 

Τελευταιο γευμα 

αν και λιγο αργά 

50gr αμυγδαλα , 10γρ μελι , 200γρ γιαουρτι κανέλα και κακάο ετσι για τη γεύση. Ήταν τέλειο. 

masa 3.jpg

Πληροφοριακά απλα για να ξέρεις, η κρεατινη δεν κανει για γραμωσεις και κοψίματα, τουναντίον, αλλά βασικά σχολιάζω επειδή μου αρέσει το συγκεκριμένο πιάτο που έκανες εδώ και πληροφοριακά και πάλι φρόντισε αν τρως κανέλλα συχνά να είναι κευλανης διότι η άλλη δημιουργεί όντως θέμα στο συκώτι με την συνεχιζόμενη χρήση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι καλά που είχα αγοράσει περσυ τους αλτήρες για τις διακοπές. Το στρώμα είναι της γυναίκας  για τυχών παρεξηγήσεις ως προς το χρωμα. Τι να κάνουμε θα την παλέψω έτσι ώσπου να περάσει.

978CCFBA-C327-4FD7-8698-BEC8DADDB18D.jpeg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχετε γυναίκες, άντρες, παιδιά, γονείς, παππούδες κτλ, μπορείτε να κάνετε πάρα πολύ ωραίες ασκήσεις χρησιμοποιώντας τους ως βάρος. Pushups και squats με άλλο άτομο στην πλάτη, σκυφτή κωπηλατική σηκώνοντας άλλο άτομο μέσα σε σεντόνι, κάμψεις δικεφάλων πιάνοντας απ'τα χέρια και ανασηκώνοντας κάποιον που κάθεται στο πάτωμα, κτλ.

Προσοχή μόνο μη σας φύγει η γιαγιά απ'τα χέρια και διαλυθεί στα εξ ων συνετέθη.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, JcD είπε

Πληροφοριακά απλα για να ξέρεις, η κρεατινη δεν κανει για γραμωσεις και κοψίματα, τουναντίον, αλλά βασικά σχολιάζω επειδή μου αρέσει το συγκεκριμένο πιάτο που έκανες εδώ και πληροφοριακά και πάλι φρόντισε αν τρως κανέλλα συχνά να είναι κευλανης διότι η άλλη δημιουργεί όντως θέμα στο συκώτι με την συνεχιζόμενη χρήση.

Απο το σάιτ της myprotein αναφέρουν οτι η χρηση της κρεατινης βοηθά σε

Βελτίωση στην δύναμη στις ασκήσεις squat και στις άρσεις πάγκου.

Η κρεατίνη βοηθά επίσης στους μύες να φαίνονται πιο «γεμάτοι» διότι ουσιαστικά απορροφά το νερό μέσα στα μυϊκά κύτταρα, αυξάνοντας τον όγκο των μυών.

Όχι μόνο μπορεί να αντλήσει νερό στα κύτταρα των μυών και να τους εμφανίζει μεγαλύτερους, με άμεσα αποτελέσματα ορισμένες φορές, αυτή η μορφή κυτταρικής διόγκωση δύναται να έχει μια εξαιρετικά αναβολική επίδραση στους ίδιους του μύες και να αυξήσει την πρωτεϊνική σύνθεση. Με απλά λόγια, η χρήση  κρεατινης οι μύες εμφανίζονται μεγαλύτεροι στο βραχυπρόθεσμο διάστημα, και αυξάνονται σε μέγεθος μακροπρόθεσμα.

Η κρεατίνη έχει αποδειχθεί επίσης ότι ρυθμίζει τη συσσώρευση γαλακτικού οξέος και των ιόντων υδρογόνου που είναι ένα υποπροϊόν της έντονης προπόνησης.

Αυτά είναι τα στοιχεία που προκαλούν την αίσθηση του «καψίματος» προς το τέλος ενός επίπονου σετ, Βοηθώντας στην αντιμετώπιση του ο αθλητής μπορεί να πραγματοποιήσει μερικές ακόμα επαναλήψεις κατά την διάρκεια του σετ. Περισσότερες επαναλήψεις με το ίδιο βάρος = περισσότερη ανάπτυξη!

Με λιγα λογια φιλε μου καταλαβαινω οτι οποιος παιρνει τέτοια το κάνει φυσικα για την αναπτυξη - αποκατάσταση και την εικονα κατ επεκταση. Αλλα εγω δεν θα μειωσω τη προσπαθεια κάποιου λέγοντας "ΑΑΑ ενταξει ρε φιλε αλλα παιρνεις σκευάσματα" θα πω απλά οτι εμενα δεν μου χρειάστηκε. Δεν εχω πάρει ουτε πρωτεινη σε σκόνη. Απο το φαγητο ολα. Και αν γυρισει κάποιος να πει "Ναι ρε φιλαράκο αλλα κοιτα πως εισαι...." κλασσικη απάντηση θα του πω αφενος οτι ειμαι μια χαρά και αν δεν του αρέσει ας εχει προτυπο αυτους που παιρνουν γενικοτερα. 

Γενικα μου λεγε ενας τις προαλλες οτι κάποιοι που συζητου΄σαμε παιρνουν πολλα σε ενα γυμναστηριο.... λιποδιαλυτες- κρεατινη - γεράνιο (ουτε ξερω τι ειναι) και φυσικά υπάρχουν και οι πιο "σκληροι" παικτες με τα αναβολικα στεροειδη. Ειναι αυτο που λεγαμε οτι το να ειναι κάποιος ψυχωτικος με το σωμα του μπορει να πάει το πράγμα αλλού.

Νταξει δεν θα κάνεις 200 κιλά αρσεις .... θα κάνεις 120-140. Δεν θα κάνεις 120+ κιλά πάγκο θα κάνεις 90-100. Καλυτερα θα ταλαιπωρησεις και λιγοτερο το σώμα σου. Το σώμα φθειρεται απο τα πολλΆ κιλά μην ζουμε με αυταπάτες. Πρέπει κάποιος να κανει πολύ έξυπνη προπονηση στο γυμναστηριο και να ξέρει ποτε θα αποχωρησει ειδαλλως μαζι με τις γραμμώσεις και τους ογκους θα αποκτησει και καμια 10αρια κουσούρια. Βεβαια πάντα υπάρχουν κ οι εξαιρεσεις με ανθρωπους που σηκώνουν πολλα χωρις να ζοριζονται σε βαθμο επικινδυνοτητας διοτι γονιδιακα-γενετικα ειναι πιο δυνατοι απο κάποιους άλλους. Δεν αναφερομαι για αυτους.

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Magic_Nature είπε

ουσιαστικά απορροφά το νερό μέσα στα μυϊκά κύτταρα, αυξάνοντας τον όγκο των μυών.

Και γι'αυτό δεν κάνει για κοψίματα και γραμωσεις, η κρεατινη θολώνει το σώμα, φορτώνει το σώμα με νερό, δεν την χρησιμοποιούμε για βελτίωση της εμφάνισης αλλά για την αύξηση τον επιδόσεων σε περιόδους όγκου, σε περιόδους γραμωσης ο κόσμος βάζει διουρητικά τα οποία δουλεύουν αντίθετα από την κρεατινη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JcD είπε

Και γι'αυτό δεν κάνει για κοψίματα και γραμωσεις, η κρεατινη θολώνει το σώμα, φορτώνει το σώμα με νερό, δεν την χρησιμοποιούμε για βελτίωση της εμφάνισης αλλά για την αύξηση τον επιδόσεων σε περιόδους όγκου, σε περιόδους γραμωσης ο κόσμος βάζει διουρητικά τα οποία δουλεύουν αντίθετα από την κρεατινη.

Ναι η γραμμωση μετά και τα κοψιματα δεν έχουν τη βάση τους στο ποσο καλη δουλειά έκανες σε μια περιοδο ογκου; αν δεν εχεις παρει ποιοτικα κιλά μετά οτι και να κοψεις ειναι δωρο άδωρο. Απο αυτη την έννοια το λέω. Οποτε αυτοι που θα πάρουν κρεατινη αυτο θα έχουν στο μυαλο τους να πάρουν οση περισσοτερη αλιπη μάζα γινεται.

Τα διουρητικα τι ειναι πάλι; :P χαχα με συγχωρεις δεν σε ειρωνευομαι αλλα μου κανουν λιγο εντυπωση ολα αυτα γιατι ειμαι πολυ ανιδεος με ολα αυτα!!!! Ο μονος λογος να σκεφτω να πάρω κάτι τέτοιο θα ηταν αν έβλεπα πως δεν μπορω να αναρρωσω εύκολα και θέλω να κάνω κιλά γιατι μ αρεσει αυτη η αδρεναλίνη και η ένταση πχ οταν κάνεις άρσεις θανάτου. Δεν καιγομαι να γινω μπιλντέρι. Αλλα να πηγαινω τσουκου τσουκου και να κανω κανα 120αρι στις αρσεις , κανα 100αρι πάγκο και το ιδιο καθισματα δεν θα με χάλαγε.

Αλλα ως εκει δεν εχω σκοπο να ανεβάσω παραπάνω. Μετα με λιγο ακομη προπονηση σε πολεμικες τέχνες εισαι πολυ καλα κ πανω απο το μεσο ορο.

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και σιγουρα με εχει στο ingore εγω απανταω στην ερωτηση «τι ειναι τα διουρητικα»

Τα διουρητικα ειναι ουσιες που προκαλουν την ουρηση. Ο καφες ειναι διουρητικος οπως επισης και το βοτανο Λουιζα απ οτι εχω ακουσει αλλα δεν βαζω το χερι μου στην φωτια. Το αποτελεσμα των διουρητικων ειναι η γρηγορη απωλεια νερου απο το σωμα. Υπαρχουν και συνταγογραφουμενα διουρητικα που χρησιμοποιουνται για διαφορες θεραπειες πχ για την μειωση ηδηματος ή την διευκοληνση της ουρησης. Επισης καποιες ουσιες μπορουν να εχουν διουρητικες ιδιοτητες σε συνδιασμο και με αλλες ιδιοτητες. Πχ η σπιρινολακτονη ειναι διουρτικη αλλα ταυτοχρονα ριχνει και την πιεση, εμποδιζει την τεστοστερονη και πολλα αλλα. Γι αυτο το λογο η συγκεκριμενη ουσια χρησιμοποιειται για την θεραπεια πολλων διαφορετικων παθησεων/προβληματων που δεν εχουν να κανουν κατ'αναγκη με το νερο. Προφανως και τετοια διουρητικα ειναι συνταγογραφουμενα.

Ο καφες που ειναι διουρητικος ειναι ταυτοχρονα και stimulant oποτε θελει προσοχη.

Επεξ/σία από evabb
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "Θόλωμα" από τα νερά δεν φαίνεται σε άτομα που είναι πάνω από ~10% λίπος. Απλά δεν γίνεται να το δεις με το μάτι. Παρόλα αυτά η κρεατίνη χρησιμοποιείται και σε περιόδους γράμμωσης με τη λογική ότι κάνοντας πιο σκληρή προπόνηση ελαττώνεις την απώλεια μυών. Τώρα όταν φτάσεις στο αγωνιστικό επίπεδο κόψτην ;). Επίσης είναι το συμπλήρωμα στο οποίο έχουν γίνει περισσότερες έρευνες και μελέτες από τα υπόλοιπα. 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...