Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #2


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά εγώ έκανα λιπομετρηση και με έβγαλε 17% αλλά με απόκλιση από τι μου είπε γιατί ήμουν υπερενυδατωμενος με 65%, μιας και πίνω πολύ νερό, άρα ένα πραγματικό γύρω στο 19%.μυικη μάζα μου έβγαλε ένα νούμερο 59 αλλά δεν ξέρω τι σημαίνει. 

Όλα αυτά σε συνδυασμό με το 1. 88 ύψος και τα 81 κιλά μου τι λέτε οι έμπειροι πόσο χρειάζεται να πέσω σε ποσοστό λίπους ώστε να έχω ένα γραμμωνενι σώμα; δεν ζητάω υπερβολές αλλά πολύ θα ήθελα να διαγραφούν οι κοιλιακό μου πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καποιος που ασχολειται χρονια μπορει να εχει κοιλιακους και στο 15% λοιπους,εφοσον ειναι αναπτηγμενοι οι κοιλιακοι θα φαινονται/αχνοφαινονται,οχι φετες φυσικα.

Αν δεν ειναι αναπτυγμενοι οι κοιλιακοι θα πρεπει να πεσει καποιος αρκετα χαμηλα για να δει εστω και λιγο τις γραμμες.

12% θα ελεγα τουλαχιστον.

Εισαι σε καλα κιλα δεν υπαρχει λογος να πεσεις πιο κατω,θα σου προτεινα να κανεις υπομονη/δυνατη προπονηση/σωστη διατροφη.

Αλλα εσυ ξερεις τι θελεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

koumos, αν θες να χτίσεις μυς ελάττωσε λίγο την αερόβια. Αν κάνεις αερόβια για να γυμνάζεις το μεγαλύτερο μυ του σώματος, την καρδιά, κι ένα μισάωρο έντονο περπάτημα 3-4 φορές τη βδομάδα, θα έχει το επιθυμητο αποτέλεσμα. Αν πάλι θες να χτίσεις αντοχή μαραθωνίου φυσικά θα κάνεις άλλη προπόνηση αλλά μην περιμένεις να χτισεις μυς έτσι (εκτός κι αν είσαι σούπερ προικισμένος γενετικά οπότε πάσο).

Και φυσικά οι μυς χτίζονται πιο εύκολα όταν είσαι σε όγκο. Σε γράμμωση πολύ δύσκολα (όχι αδύνατο αλλά πολύ πολύ δύσκολο). Σε γράμμωση κυρίως κοιτάμε να μην χάσουμε τη μυικότητα που αποκτήσαμε (ενώ χάνουμε λίπος) παρά να φτιάξουμε καινούργια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yannis27gr είπε

koumos, αν θες να χτίσεις μυς ελάττωσε λίγο την αερόβια. Αν κάνεις αερόβια για να γυμνάζεις το μεγαλύτερο μυ του σώματος, την καρδιά, κι ένα μισάωρο έντονο περπάτημα 3-4 φορές τη βδομάδα, θα έχει το επιθυμητο αποτέλεσμα. Αν πάλι θες να χτίσεις αντοχή μαραθωνίου φυσικά θα κάνεις άλλη προπόνηση αλλά μην περιμένεις να χτισεις μυς έτσι (εκτός κι αν είσαι σούπερ προικισμένος γενετικά οπότε πάσο).

Και φυσικά οι μυς χτίζονται πιο εύκολα όταν είσαι σε όγκο. Σε γράμμωση πολύ δύσκολα (όχι αδύνατο αλλά πολύ πολύ δύσκολο). Σε γράμμωση κυρίως κοιτάμε να μην χάσουμε τη μυικότητα που αποκτήσαμε (ενώ χάνουμε λίπος) παρά να φτιάξουμε καινούργια.

Μα η μόνη αερόβια είναι 20 λεπτά 3 φορές/βδομάδα. Και μάλιστα από αυτά τα 20 τα 3 στην αρχή και τα 2 στο τέλος είναι προθέρμανση/cool down. Την ίδια ακριβώς αερόβια κάνω και σε γήπεδο τις κυριακές. Νομίζω είναι το μίνιμουμ δυνατό για να ξεκινήσω να καίω λίπος, σωστά? Συνδυαστικά με τα βάρη που τερματίζω σε κιλά νομίζω έφεραν το αποτέλεσμα ως τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σου λέω, πρέπει να αποφασίσεις τι θες. Να κάψεις λίπος ή να βαλεις μυς. Και τα δύο ταυτόχρονα γίνονται πιο εύκολα στα βιντεάκια του γιουτουμπ παρά στην πραγματική ζωή. Προφανώς αυτό που κάνεις έχει αποτέλεσμα γι αυτό και μειώνεις την λιπώδη μάζα στο σώμα σου. Αν αυτος ειναι ο στόχος, μια χαρά τα πας, συνέχισε ως έχεις.

Αν κάποια στιγμή θελήσεις να εστιάσεις στην αύξηση μυικής μαζάς θα χρειαστεί να αλλάξεις νοοτροπία/προσέγγιση με έμφαση στην προπόνηση με αντιστάση (βάρη) και ελαχιστοποίηση της αερόβιας.

Υ.Γ. For the record, μπορείς να κάψεις λίπος (και μάλιστα πολύ) μη κάνοντας απολύτως τίποτα και απλά μειώνοντας τις ημερήσιες θερμίδες. Η γυμναστική βοηθάει αλλά δεν είναι καν απαραίτητη αν απλώς θες να χάσεις κιλά. Η διατροφή ειναι το παν σε αυτή την περίπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, yannis27gr είπε

Αυτό σου λέω, πρέπει να αποφασίσεις τι θες. Να κάψεις λίπος ή να βαλεις μυς. Και τα δύο ταυτόχρονα γίνονται πιο εύκολα στα βιντεάκια του γιουτουμπ παρά στην πραγματική ζωή. Προφανώς αυτό που κάνεις έχει αποτέλεσμα γι αυτό και μειώνεις την λιπώδη μάζα στο σώμα σου. Αν αυτος ειναι ο στόχος, μια χαρά τα πας, συνέχισε ως έχεις.

Αν κάποια στιγμή θελήσεις να εστιάσεις στην αύξηση μυικής μαζάς θα χρειαστεί να αλλάξεις νοοτροπία/προσέγγιση με έμφαση στην προπόνηση με αντιστάση (βάρη) και ελαχιστοποίηση της αερόβιας.

Υ.Γ. For the record, μπορείς να κάψεις λίπος (και μάλιστα πολύ) μη κάνοντας απολύτως τίποτα και απλά μειώνοντας τις ημερήσιες θερμίδες. Η γυμναστική βοηθάει αλλά δεν είναι καν απαραίτητη αν απλώς θες να χάσεις κιλά. Η διατροφή ειναι το παν σε αυτή την περίπτωση.

Ο στόχος λοιπόν είναι να μειωθεί το λίπος σε πιο φυσιολογικά επίπεδα της τάξης του 15% και συγχρόνως να αυξηθεί η μυική μάζα ώστε να φανεί το αποτέλεσμα. Αυτή τη στιγμή φαίνεται να δουλεύει αυτός ο συνδυασμός με ένα μικρό προβληματισμό στο γιατί η μυικη μάζα αυξάνεται με αργούς ρυθμούς. Δεν θέλω να χάσω ούτε ένα κιλό σε απόλυτους αριθμούς βάρους. 77 ξεκίνησα και ιδανικά θα ήθελα να παραμείνω εκεί με μειωμένο % λίπους. Το παλεύουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν μέρες που νιώθω αδύναμος για να πάω τζίμ, οπότε πίνω κανα καφεδάκι αλλά δεν πολυ-κάνει δουλειά. Λένε τίποτα περισσότερο τα σκευάσματα πρί-γουόρκουτ που πουλάνε; Προκαλούν κάποιο καταπόνηση στον οργανισμό (νεφρά - συκώτι);

Επίσης μια πληροφορία που με ενδιαφέρει, κάθε πότε χρειάζεται το σώμα μας ξεκούραση; 5 μέρες τζίμ - 2 όφφ είναι καλά; Καλύτερα να είναι μαζεμένες οι μέρες ή 3 τζίμ - 1 όφφ - 2 τζίμ - 1 όφφ ας πούμε είναι καλύτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, koumos είπε

Ο στόχος λοιπόν είναι να μειωθεί το λίπος σε πιο φυσιολογικά επίπεδα της τάξης του 15% και συγχρόνως να αυξηθεί η μυική μάζα ώστε να φανεί το αποτέλεσμα. Αυτή τη στιγμή φαίνεται να δουλεύει αυτός ο συνδυασμός με ένα μικρό προβληματισμό στο γιατί η μυικη μάζα αυξάνεται με αργούς ρυθμούς. Δεν θέλω να χάσω ούτε ένα κιλό σε απόλυτους αριθμούς βάρους. 77 ξεκίνησα και ιδανικά θα ήθελα να παραμείνω εκεί με μειωμένο % λίπους. Το παλεύουμε!

Αυτο που προσπαθεις να κανεις ειναι το πιο δυσκολο στο χωρο του fitness και της γυμναστικης .

Η μυικη μαζα αυξανετε με αργους ρυθμους για 2 λογους ο πρωτος ειναι γιατι δεν γινονται θαυματα και ο δευτερος ειναι πιθανολογω οτι δεν λαμβανεις επαρκη ποσοτητα   και σωστης ποιοτητας τροφη κατι που για να συμβει χρειαζεται: 

Xρονο  που πρεπει να αφιερωσεις για να προετοιμασεις τα γευματα σου(αν το  κανεις εσυ )  ,χρημα  γιατι αυτες οι τροφες κοστιζουν ειδικα στις ποσοτητες που απαιτουνται .

Πολυ μεγαλη αυτοπειθαρχια γιατι πρεπει να τηρεις τα ωραρια και να μην παραλειπεις για κανενα λογο καποιο γευμα, συστηματικη   σε τακτα διαστηματα και βαθος χρονου γυμναστικη   και τελος ξεκουραση και υπνο .Δλδ αν εισαι λιμενεργατης η' φοιτητης κοινως νυχτεριδα  δυσχεραινεις κατα πολυ το προσδοκομενο αποτελεσμα .

 

Εσυ  τι   ακριβως τρως ?

Γιατι εδω μεσα εχουμε ακουσει τα παντα .Ο αλλος μας εκανε μαθημα και ηταν σαν λουκουμας και ο αλλος προτεινε σαρδελες ...

Και αν εισαι σε φαση να ανταπεξελθεις σε ολα αυτα .Αν ξεκινησες απο τα 74 και 1.80 υψος αυτο σημαινει πως εχεις θεμα με το φαγητο ,δεν μπορεις να φας αρκετα ,απο την εμπειρια μου  εκει ειναι το δυσκολο κομματι για σενα να φας αυτα που πρεπει στις σωστες ποσοτητες .

Επαναλαμβανω πως εχεις στοχο το holy grail   δλδ μειωση λιπους και αυξηση μυικης μαζας ταυτοχρονα και σε σοβαρα επιπεδα  ,εφικτο αλλα πολυ δυσκολο .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fotis13 είπε

Αυτο που προσπαθεις να κανεις ειναι το πιο δυσκολο στο χωρο του fitness και της γυμναστικης .

Η μυικη μαζα αυξανετε με αργους ρυθμους για 2 λογους ο πρωτος ειναι γιατι δεν γινονται θαυματα και ο δευτερος ειναι πιθανολογω οτι δεν λαμβανεις επαρκη ποσοτητα   και σωστης ποιοτητας τροφη κατι που για να συμβει χρειαζεται: 

Xρονο  που πρεπει να αφιερωσεις για να προετοιμασεις τα γευματα σου(αν το  κανεις εσυ )  ,χρημα  γιατι αυτες οι τροφες κοστιζουν ειδικα στις ποσοτητες που απαιτουνται .

Πολυ μεγαλη αυτοπειθαρχια γιατι πρεπει να τηρεις τα ωραρια και να μην παραλειπεις για κανενα λογο καποιο γευμα, συστηματικη   σε τακτα διαστηματα και βαθος χρονου γυμναστικη   και τελος ξεκουραση και υπνο .Δλδ αν εισαι λιμενεργατης η' φοιτητης κοινως νυχτεριδα  δυσχεραινεις κατα πολυ το προσδοκομενο αποτελεσμα .

Εσυ  τι   ακριβως τρως ?

Γιατι εδω μεσα εχουμε ακουσει τα παντα .Ο αλλος μας εκανε μαθημα και ηταν σαν λουκουμας και ο αλλος προτεινε σαρδελες ...

Και αν εισαι σε φαση να ανταπεξελθεις σε ολα αυτα .Αν ξεκινησες απο τα 74 και 1.80 υψος αυτο σημαινει πως εχεις θεμα με το φαγητο ,δεν μπορεις να φας αρκετα ,απο την εμπειρια μου  εκει ειναι το δυσκολο κομματι για σενα να φας αυτα που πρεπει στις σωστες ποσοτητες .

Επαναλαμβανω πως εχεις στοχο το holy grail   δλδ μειωση λιπους και αυξηση μυικης μαζας ταυτοχρονα και σε σοβαρα επιπεδα  ,εφικτο αλλα πολυ δυσκολο .

Φώτη ευχαριστώ για την ενδελεχή απάντηση. Κι εγώ τείνω να πιστέψω ότι δεν αρκούν οι ποσότητες που τρώω αλλά φοβάμαι λίγο μάλλον μην το παρακάνω και αρχίσω να παχαίνω πάλι. Στο περίπου τρώω τα παρακάτω:

Πρωινό - κάθε μέρα το ίδιο - 4 κουταλιές νιφάδες βρώμης ολικής με αποξηραμένα cranberries μισό κ.γ μέλι και γάλα.
Δεκατιανό - πάντα - ένα τόστ ολικής με Cottage και 2 φέτες γαλοπούλα βραστή
Μεσημεριανό - μπιφτέκι στήθος κοτόπουλο (εγώ το φτιάχνω) με ρύζι ή λαχανικά 3 φορές τη βδομάδα, 1 μέρα όσπρια (συνήθως αρακά) και 1 μέρα ψάρι (έτοιμο από τη δουλειά). Σαββατα free days εντελώς και Κυριακές υγειινά αλλά ότι βρω.
Πριν το γυμναστήριο - μία μπανάνα
Μετά το gym - ίσως εδώ είναι το πρόβλημα. Φοβάμαι να φάω πολύ υδατάνθρακα και τη βγάζω συνήθως με κανένα γιαούρτι ή καμία αραβική σαν το δεκατιανό. Γενικά νιώθω ότι πεινάω το βράδυ. Πάντως δεν αργώ να φάω, το αργότερο 9:30 έχω φάει και κοιμάμαι 1+

Επίσης συμπλήρωμα πρωτεινής, ένα σκουπ πρωί και μετά το gym τις 3 ημέρες του γυμναστηρίου και την Κυριακή μετά το τρέξιμο και τις άλλες μέρες μόνο το πρωί με εξαίρεση το Σάββατο.

Από άποψη ωραρίου είμαι 9-6:30 περίπου κάθε μέρα δουλειά γραφείου και μετά κατεβαίνω στο γυμναστήριο που έχουμε μέσα στην εταιρεία.

Επεξ/σία από koumos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, koumos είπε

Φώτη ευχαριστώ για την ενδελεχή απάντηση. Κι εγώ τείνω να πιστέψω ότι δεν αρκούν οι ποσότητες που τρώω αλλά φοβάμαι λίγο μάλλον μην το παρακάνω και αρχίσω να παχαίνω πάλι. Στο περίπου τρώω τα παρακάτω:

Πρωινό - κάθε μέρα το ίδιο - 4 κουταλιές νιφάδες βρώμης ολικής με αποξηραμένα cranberries μισό κ.γ μέλι και γάλα.
Δεκατιανό - πάντα - ένα τόστ ολικής με Cottage και 2 φέτες γαλοπούλα βραστή
Μεσημεριανό - μπιφτέκι στήθος κοτόπουλο (εγώ το φτιάχνω) με ρύζι ή λαχανικά 3 φορές τη βδομάδα, 1 μέρα όσπρια (συνήθως αρακά) και 1 μέρα ψάρι (έτοιμο από τη δουλειά). Σαββατα free days εντελώς και Κυριακές υγειινά αλλά ότι βρω.
Πριν το γυμναστήριο - μία μπανάνα
Μετά το gym - ίσως εδώ είναι το πρόβλημα. Φοβάμαι να φάω πολύ υδατάνθρακα και τη βγάζω συνήθως με κανένα γιαούρτι ή καμία αραβική σαν το δεκατιανό. Γενικά νιώθω ότι πεινάω το βράδυ. Πάντως δεν αργώ να φάω, το αργότερο 9:30 έχω φάει και κοιμάμαι 1+

Επίσης συμπλήρωμα πρωτεινής, ένα σκουπ πρωί και μετά το gym τις 3 ημέρες του γυμναστηρίου και την Κυριακή μετά το τρέξιμο και τις άλλες μέρες μόνο το πρωί με εξαίρεση το Σάββατο.

Από άποψη ωραρίου είμαι 9-6:30 περίπου κάθε μέρα δουλειά γραφείου και μετά κατεβαίνω στο γυμναστήριο που έχουμε μέσα στην εταιρεία.

Κοιτα γενικα οπως ισως εχεις καταλαβει  δεν πολυασχολουμαι   με τετοια θεματα γιατι τα θεωρω χασιμο χρονου (του δικου  μου χρονου)  ο οποιος  ειναι πολυτιμος . Σταματαω να διαβαζω οταν βλεπω βρωμες , κρανμπερις και τετοια .

Επειδη ομως εσυ φαινεσαι σοβαρος  θα σου πω πως κατα την γνωμη μου η διατροφη σου ειναι τελειως λαθος  για τους στοχους που εχεις ,κοινως "υποσιτιζεσαι " οπως  αρχικα ειχα εκτιμησει .

Εισαι κλασικη περιπτωση  που   δυσκολευεται να βαλει μυικα κιλα και σιγουρα με αυτα που τρως ειναι σχεδον  αδυνατον να το πετυχεις στον βαθμο που θες .Θελεις πρωτεινικες τροφες,5 γευματα   και ποσοτητα  .Οσπρια  cotagge γαλοπουλες και τετοια δεν υπαρχουν σε καμια σοβαρη διατροφη της κατευθυνσης που θες .

Η δουλεια σου βολευει ,  αν  δεν μαγειρευεις εσυ   θες περιπου 300 ευρω μινιμουμ  το μηνα για  να φας  και  την προσπαθεια να συνηθισει ο οργανισμος σου σε αυτες τις ποσοτητες που για εσας που ειστε  λιτοδιαιτοι ειναι πολυ δυσκολο οσο δυσκολο ειναι για μενα να μην τρωω αυτα που θελω.

Το κανω εγω χρονια , με πολυ προσπαθεια και με πολυ μεγαλη δυσκολια στο ψυχολογικο κομματι αρα μπορεις να το κανεις και εσυ απλα οπως σου ειπα δεν ειναι ευκολο ειναι δυσκολος στοχος .Ομως αυτο ειναι και το ωραιο οταν θετεις δυσκολους στοχους ,η ικανοποιηση που παιρνεις οταν τους πετυχεις δεν περιγραφεται .

 

 

Επειδη διαβαζουν και πολλα ατομα που δεν γνωριζουν, τα παραπανω ισχυουν μονο για  τον koumos  και για συγκεκριμενο αποτελεσμα επισης αφορουν και  συγκεκριμενο χρονικο διαστημα δεν ειναι για παντα .  Μην αρχισουν απο κατω αερολογιες και τετοια  γιατι βαριεμαι αφορητα.

Εγω σε αυτο που κανω πηγα σε διατροφολογο- αθλιατρο εκανα γενικες εξετασεις και μου εγραψε συγκεκριμενο προγραμμα διατροφης .Προφανως και δεν κανει apply σε ολους  ,καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και για αυτο δεν αναφερω συγκεκριμενες τροφες και ποσοτητες .Σαν γενικη κατευθυνση ομως  πρεπει να κινηθει σε αυτες τις γραμμες .

 

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Demetra_ είπε

Το ο,τι έκατσε ο Φώτης και έγραψε σεντόνι συμβουλές με διαπερνά! Goosebumps !

Είδες άμα πεινάει ο άνθρωπος ; Αχαχα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελλείψη Μαους άρχισε τα σεντόνια ο Φώτης :)

5 ώρες πριν, new_guy είπε

Υπάρχουν μέρες που νιώθω αδύναμος για να πάω τζίμ, οπότε πίνω κανα καφεδάκι αλλά δεν πολυ-κάνει δουλειά. Λένε τίποτα περισσότερο τα σκευάσματα πρί-γουόρκουτ που πουλάνε; Προκαλούν κάποιο καταπόνηση στον οργανισμό (νεφρά - συκώτι);

Επίσης μια πληροφορία που με ενδιαφέρει, κάθε πότε χρειάζεται το σώμα μας ξεκούραση; 5 μέρες τζίμ - 2 όφφ είναι καλά; Καλύτερα να είναι μαζεμένες οι μέρες ή 3 τζίμ - 1 όφφ - 2 τζίμ - 1 όφφ ας πούμε είναι καλύτερα;

Φτιάξε τον ύπνο και τη διατροφή σου. Το καλό που έχει η γυμναστική είναι ότι εξαντλεί τον οργανισμό και σε "ωθεί" να τραφείς/ξεκουραστείς σωστά αλλιώς αναγκαστικά θα τα παρατήσεις γιατί θα κλατάρεις.

Τα πρι-γουορκαουτ εχουν συνηθως περισσοτερη καφεινη απο εναν εσπρεσο οποτε προσωρινα μπορει να δεις βελτιωση αλλα μακροπροθεσμα οχι. Για μενα ειναι τσαμπα λεφτα.

Οσο για την αναλογια γυμναστηριου/ξεκουρασης, δεν υπαρχει χρυσος κανονας. Σε γενικες γραμμες αμα πας πχ 3 φορες τη βδομαδα καλο ειναι να τις μοιρασεις και να μην πηγαινεις καθε μερα αλλα και παλι αν ετσι σε βολευει δεν υπαρχει θεμα. Το σημαντικο ειναι να μην γυμναζεις την ιδια μυικη ομαδα 2 συνεχομενες μερες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, koumos είπε

Φώτη ευχαριστώ για την ενδελεχή απάντηση. Κι εγώ τείνω να πιστέψω ότι δεν αρκούν οι ποσότητες που τρώω αλλά φοβάμαι λίγο μάλλον μην το παρακάνω και αρχίσω να παχαίνω πάλι. Στο περίπου τρώω τα παρακάτω:

Πρωινό - κάθε μέρα το ίδιο - 4 κουταλιές νιφάδες βρώμης ολικής με αποξηραμένα cranberries μισό κ.γ μέλι και γάλα.
Δεκατιανό - πάντα - ένα τόστ ολικής με Cottage και 2 φέτες γαλοπούλα βραστή
Μεσημεριανό - μπιφτέκι στήθος κοτόπουλο (εγώ το φτιάχνω) με ρύζι ή λαχανικά 3 φορές τη βδομάδα, 1 μέρα όσπρια (συνήθως αρακά) και 1 μέρα ψάρι (έτοιμο από τη δουλειά). Σαββατα free days εντελώς και Κυριακές υγειινά αλλά ότι βρω.
Πριν το γυμναστήριο - μία μπανάνα
Μετά το gym - ίσως εδώ είναι το πρόβλημα. Φοβάμαι να φάω πολύ υδατάνθρακα και τη βγάζω συνήθως με κανένα γιαούρτι ή καμία αραβική σαν το δεκατιανό. Γενικά νιώθω ότι πεινάω το βράδυ. Πάντως δεν αργώ να φάω, το αργότερο 9:30 έχω φάει και κοιμάμαι 1+

Επίσης συμπλήρωμα πρωτεινής, ένα σκουπ πρωί και μετά το gym τις 3 ημέρες του γυμναστηρίου και την Κυριακή μετά το τρέξιμο και τις άλλες μέρες μόνο το πρωί με εξαίρεση το Σάββατο.

Από άποψη ωραρίου είμαι 9-6:30 περίπου κάθε μέρα δουλειά γραφείου και μετά κατεβαίνω στο γυμναστήριο που έχουμε μέσα στην εταιρεία.

Αν και δε με λενε Φώτη ,

Για να καταφέρεις αυτό που επιθυμείς ,χρειάζεσαι ένα πράγμα : ΣΤΟΧΟ.

Αυτό ο καθένας το μεταφράζει διαφορετικά.Εγώ το μεταφράζω σε : Διάβασμα-ιδρώτας-πόνος-υπομονή-επιμονή.Όλα έχουν να κάνουν με μια σειρά από παράγοντες.Ενδεικτικά : Ηλικία,μεταβολισμός,σωματότυπος,γεννετικά κτλ κτλ.

Πειραματίσου ,ψάξου και θα βρεις τι ακριβώς θες από τον εαυτό σου.Και να ξέρεις τίποτα δεν είναι απόλυτο.Π.χ. γιατί να έχεις μπανάνα πριν την προπόνηση σου;Γιατί για δεκατιανό να βάλεις ψωμί ;

Στη καθημερινότητα σου πρέπει να αφιερώσεις προπονήσεις (για μυικη ενδυνάμωση και αερόβιο - δύο-τρείς φορές για γράμμωση) και παράλληλα μια ισορροπημένη διατροφή χωρίς ακρότητες όπου θα λαμβάνεις όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά.Ούτε να γινόμαστε εμμονικοί ούτε να είναι όλα χύμα στο κύμα.Αναθεώρησε για τη διατροφή σου ,ανέβασε ένταση στις προπονήσεις σου και ειδικά στο αερόβιο και σταδιακά την διάρκεια.Αν τρέχεις 20'/προπόνηση ,σταδιακά κάντο 45' ,αν και προτιμότερο θεωρώ να μετράς με χλμ.Είναι τόσα πολλά που δεν μπορεί κανείς να στα πει σε ένα ποστ.Στη διατροφή σου ,να δώσεις βάρος στην ποιότητα και στη ποσότητα.Όχι παραπάνω φαγητό και ούτε θανατηφόρα cheat meals.Ενσωμάτωσε στη διατροφή σου τα καλά λιπαρά όπου είναι ένα καλό χαρτί για το δεκατιανό σου ,μην τρελένεσαι με τα κρανμπερις ,η βρώμη πολύ μπόμπα και το μεταπροπονητικό σου να μην το παραλείπεις ποτέ.Αν δε θες να λιπώσεις ,φάε υδ/κα αλλά σε μικρή ποσότητα ανάλογα βέβαια και την προπόνηση που προηγήθηκε.Ο οργανισμός έχει ανάγκη από υδατάνθρακα και από πρωτείνη μετά το πέρας της άσκησης για μυική ενδυνάμωση και όχι μόνο από πρωτείνη που πολλοί υποστηρίζουν.Τα σκευάσματα που αναφέρεις είναι μόνο για επαγγελματίες του χώρου κατ εμέ.Τη διαφορά στο σώμα σου θα την δείς με αυτά που σου είπαμε...

και διατροφή δε σημαίνει κάλλιστα : κρανμπερι,σπόροι τσια,κινοα κ.α.

Μόνος σου θα βρείς την άκρη.Αυτό σαν συμβουλή.Αυτό τουλάχιστον συνειδητοποιήσα εγώ ...εδώ μπορεί να σου λέμε μισές αλήθειες ή πράγματα που δε σε βοηθάνε ...σε προσωπικό επίπεδο.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα μεγάλο ψέμα είναι το overtraining τουλάχιστον στην περίπτωση μου. Παλιά γυμναζόμουν 5 φορές την εβδομάδα με τον φόβο να μην κλατάρω.Τώρα 7 φορές και αν είμαι εκνευρισμένος ή γενικά είμαι στην τσίτα χτυπάω και 2η προπόνηση μέσα στην μέρα χωρίς να μειώσω κιλά. 

https://www.t-nation.com/training/what-overtraining-is-and-isnt

Αναφορά σε κείμενο

Your chances of developing real overtraining syndrome are very slim. In my whole life I've seen two or three cases and they were all Olympic athletes training 20-25 hours a week or more. If you're unlucky enough to develop true overtraining syndrome, it won't take you days or even weeks to get back in top form; it will take months.

You cannot develop overtraining syndrome by only training 4-6 hours a week, especially if you're using methods that don't challenge the nervous system. However, just because you aren't likely to develop an overtraining syndrome doesn't mean that you won't suffer from improper training.

1

Δεν το προτείνω αλλά όσοι φοβάστε για overtraining και δεν προσπαθείτε παραπάνω ενώ μπορείτε/θέλετε μην φοβάστε να δοκιμάσετε τον εαυτό σας.

Επεξ/σία από revolver1990
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...