Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@mansa2k οπως παντα αναμενουμε την αναλυση σου απο τα οικομενικα αποτελεσματα της nintendo.

9 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

Ερώτηση:

Έχει και το switch τύπου achievements/trophies αλά psn/steam/xbox?

Αυτό το my Nintendo rewards program τι είναι? Μόνο αν έχω retail μπορώ να το ενεργοποιήσω σε κάθε παιχνίδι αναφέρει, γιατι?

Oχι δεν εχει,με εξαιρεση καποια παιχνιδια,οπως hollow knight,luigis mansion 3,cuphead ,αυτα μου ερχονται τωρα που εχουν ingame trophies.

Ναι μονο αν ειναι retail .Tωρα γιατι αυτο ,γιατι nintendo...

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

FY21Q1.png.947a22e79dd37446e8cd20490976fb36.png

Ανάλυση Πρώτου Οικονομικού Τριμήνου Περιόδου Απριλίου ~ Ιουνίου 2020

Παρατηρήσεις που είχαν επισημανθεί σε προηγούμενες αναλύσεις και πλέον επαληθεύονται (ή όχι):

-Ξανά λοιπόν: πρώτη φορά στα χρονικά τίτλος Zelda πουλάει περισσότερο από τίτλο Super Mario. Αξιοσημείωτο είναι πως η κυκλοφορία του The Legend of Zelda: Link’s Awakening δεν του στοίχισε σε πωλήσεις.

-Tο Super Smash Bros. Ultimate έφτασε τα 20 εκατομμύρια σε πωλήσεις. Περίμενα ότι θα ήταν το Pokemon Sword / Pokemon Shield και έδωσα μια δεύτερη πιθανότητα λόγω season pass αλλά η Gamefreak δεν έδωσε αρκετή βάση στα Pokemon LTG. Επίσης είχαν χάλια PR. Γενικώς η δυναμική των Pokemon ήταν μια τεράστια χαμένη ευκαιρία.

-Tο Nintendo Switch (NSW) κάπου στα μέσα προς τέλη του επόμενου οικονομικού έτους αναμένεται να ξεπεράσει το NES (61,91 εκατομμύρια).

Νέες και γενικές παρατηρήσεις:

-To ποσοστό των ψηφιακών πωλήσεων (*Sales of downloadable versions of packaged software, download-only software, add-on content and Nintendo Switch Online, etc.) αντιστοιχούν στο 55,6% (38,3% πέρυσι). Αναμενόμενο λόγω της κατάστασης η κατακόρυφη αύξηση της ψηφιακής αγοράς κάτι που είδαμε επίσης έντονα και σε άλλες εταιρίες.

-Το ποσοστό πωλήσεων των first-party τίτλων αυξήθηκε φτάνοντας στο 82,5% (74,1% πέρυσι).* Η Nintendo συμπεριλαμβάνει και τους τίτλους που αναλαμβάνει την διανομή.

-Νούμερα άλλων τίτλων:

>Xenoblade Chronicles Definitive Edition - 1.32 εκατομμύρια
>Clubhouse Games: 51 Worldwide Classics - 1.03 εκατομμύρια
>Ring Fit Adventure - 1,17 εκατομμύρια (συνολικά 3,9 εκατομμύρια). Άνετα θα ξεπεράσει τα 5 εκατομμύρια σε βάθος χρόνου.

-Οι πωλήσεις του Lite κυμάνθηκαν στα 2,62 εκατομμύρια (συνολικά 8,82 εκατομμύρια) ενώ στα 3,05 η κανονική έκδοση. Η πρόβλεψή μου πως το NSW Lite δεν θα έχει ιδιαίτερη δυναμική ήταν παντελώς λανθασμένη.

-Κάποια σημεία από το τοπ10 των εμπορικότερων τίτλων όπου παρατηρήθηκαν αρκετές ανατροπές και εκπλήξεις:
>Το The Legend of Zelda: Breath of the Wild συνεχίζει δυναμικά παρόλο που προέρχεται από μια σειρά χωρίς ιδιαίτερη δυναμική στους evergreen τίτλους.
>Το Splatoon 2 ξέφυγε από την κατηφόρα συγκριτικά λόγω της δυναμικής του hardware.
>Η δυναμική του Animal Crossing: New Horizon ξεπέρασε κάθε πρόβλεψη! Ουσιαστικά έγινε ο δεύτερος τίτλος του NSW που ξεπέρασε τα 20 εκατομμύρια κάτι που περίμενα να συμβεί από τα Super Smash Bros. Ultimate ή Pokemon Sword / Pokemon Shield.

-Το συγκεκριμένο Q1 αποτελεί το καλύτερο από πλευράς hardware (5,67 εκατομμύρια) για το NSW αλλά και για όλη την τωρινή γενιά συμπεριλαμβανομένου και του ανταγωνισμού. Επίσης το NSW έχει τα καλύτερα Q2,Q3,Q4 και FY αντίστοιχα.

-Ενδιαφέρον σημείο όσο αφορά την κατανομή των εσόδων:
sales_ratio.png.a7aac6f71474410685e51630e30d45e3.png

Αρκετά ισορροπημένη εικόνα από την Ν και με ιδιαίτερο ενδιαφέρον το ποσοστό στους Others (περιλαμβάνει κατά το πλείστον χώρες της Ασίας).

Και μια επανάληψη:

-Για άλλη μια φορά η αύξηση της δυναμικής με το Animal Crossing: New Horizons ολοκληρώνεται αφού η βάση δεν μπορεί να αναπτυχθεί δυναμικά σε βάθος χρόνου από την στιγμή που οι εμπορικότεροι τίτλοι θα έχουν κυκλοφορήσει. Επομένως προχωρούν σε φάση διατήρησης που σημαίνει συνέχειες, μεταφορές, dlc/season pass, περαιτέρω ενίσχυση/προβολή των evergreen τίτλων που έχουν κυκλοφορήσει, καλύτερα πακέτα, προσφορές και πτώση τιμές. Φυσικά παίζει και το σενάριο ενός νέου μοντέλου. Παράλληλα βρίσκω το ιδανικότερο όλων την κυκλοφορία νέων ips ή επαναφορά παλιότερων (Donkey Kong Racing/Golden Sun).
Παρόλα αυτά η κατάσταση βοήθησε αρκετά το NSW και τις ψηφιακές πωλήσεις γενικότερα. Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι αυτό θα συνεχιστεί σε βάθος χρόνου χωρίς την κυκλοφορία του αντίστοιχου software. Γενικώς η εκρηκτική κατάσταση του Q1 μπορεί να προσγειωθεί πολύ ανώμαλα στα επόμενα τρίμηνα εφόσον σταματήσει η υπάρχουσα δυναμική λόγω της κατάστασης. 

Edit:
#1: Εκ των προτέρων θα φάνταζε εξωπραγματικό αλλά εκ των υστέρων πλέον το Animal Crossing: New Horizons έχει θέσει τις βάσεις για να γίνει ο εμπορικότερος τίτλος του NSW και μάλιστα με διαφορά. Μέσα σε μόλις περίπου 3,5 μήνες έχει φτάσει στα 22,4 εκατομμύρια κάτι που δεν έχει καταφέρει κανένας άλλος τίτλος του NSW. 

#2: Συνεχίζω να πιστεύω πως το Luigi's Mansion 3 θα ξεπεράσει το NSMBU Deluxe σε βάθος χρόνου. Πιθανή ανατροπή υφίσταται ακόμα και στο Q2. 

#3: Αν τελικά καταφέρει το NSW να διατηρήσει την δυναμική του τότε θα ξεπεράσει και το Nintendo 3DS (75,87 εκατομμύρια) στο τωρινό FY.

Τελευταία προσθήκη:
*Το NSW Lite αναμένεται να ξεπεράσει σε πωλήσεις το Wii U.
*To Pokemon Sh/Sw τρίτο σε πωλήσεις για την σειρά.
*Το Ring Fit Adventure θα παρουσιάσει μεγαλύτερη άνοδο συγκριτικά στο Q2 εφόσον βελτιωθεί η παραγωγή.
*Το Paper Mario: The Origami King δεν αναφέρθηκε καθόλου σε νούμερα πωλήσεων, ίσως στο Q2. Έτσι και αλλιώς η Νintendo τα έχει κάνει σαλάτα με την σειρά.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 10
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lysopaine είπε

έπαιξα το demo του touryst κ δεν με τράβηξε, τι έχει το κανονικό παιχνίδι που το κάνει τόσο καλό ?

το setting είναι ωραίο! Ωραίο exploration. To έχω παίξει στο pc με το gamepass,αλλά ο χειρισμός του ταιριάζει φουλ για το switch!

56 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

@mansa2k οπως παντα αναμενουμε την αναλυση σου απο τα οικομενικα αποτελεσματα της nintendo.

Oχι δεν εχει,με εξαιρεση καποια παιχνιδια,οπως hollow knight,luigis mansion 3,cuphead ,αυτα μου ερχονται τωρα που εχουν ingame trophies.

Ναι μονο αν ειναι retail .Tωρα γιατι αυτο ,γιατι nintendo...

Thx mate! Μικρό το κακό. Απλώς είδα το rewards και λέω κάτσε να ρωτήσω
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kapws είπε

Aloha guys... για δώστε τα φώτα σας. Θέλω ένα παιχνιδάκι να παίξω casual το καλοκαιράκι. Είμαι RPG fan, αλλά όχι τόσο JRPG (κυρίως αναφέρομαι στα πιο hardcode Jrpg) και γενικά δεν την πολύπαλεύω με τα turnbased.

Από διάβασμα και youtubing έχω καταλήξει κυρίως στο "υβριδικό" Xenoblade (ούτε turnbased, ούτε full action). Παρόλα αυτά δεν ξέρω αν μου θα με κρατήσει περισσότερο (ή θα με δυσκολέψει λιγότερο) το Xenoblade ή το Xenoblade 2.
Για πείτε καμιά γνώμη.. προς το παρόν γέρνω προς Xenoblade λόγω συστήματος μάχης που ειναι πιο απλό στην αρχή, καθώς στο 2 είδα elements, timings στα switches κτλ. 

Να πάρεις το πρώτο Xenoblade γιατί το 2 είναι σκληρό παιχνίδι για τους αρχάριους, το πρώτο Xenoblade ήταν η πρώτη υλοποίηση του συστήματος αυτού και όπως είπες είναι και το απλούστερο από όλη την σειρά. Από εκεί και πέρα έχεις μπόλικες επιλογές για action σε RPG style παιχνίδι. Ενδεικτικά Dragons Dogma, Witcher 3, Dark Souls, YS VIII, Final Fantasy XII ως υβρίδιο real time-turn based. Επίσης έχεις κάποια υβρίδια ως παιχνίδια γενικότερα τα οποία είναι καθαρά action όμως έχουν διάσπαρτα RPG και puzzle στοιχεία, παιχνίδια όπως το Astral Chain, Darksiders και Okami ή εντελώς κλασσικού τύπου diablo style όπως το Diablo 3, Katana Kami, Torchlight 2. 

Πάντως από όλα αυτά casual το καλοκαίρι που λες προσωπικά θα ήμουν μεταξύ του Xenoblade 1 και του YS VIII. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Να πάρεις το πρώτο Xenoblade γιατί το 2 είναι σκληρό παιχνίδι για τους αρχάριους, το πρώτο Xenoblade ήταν η πρώτη υλοποίηση του συστήματος αυτού και όπως είπες είναι και το απλούστερο από όλη την σειρά. Από εκεί και πέρα έχεις μπόλικες επιλογές για action σε RPG style παιχνίδι. Ενδεικτικά Dragons Dogma, Witcher 3, Dark Souls, YS VIII, Final Fantasy XII ως υβρίδιο real time-turn based. Επίσης έχεις κάποια υβρίδια ως παιχνίδια γενικότερα τα οποία είναι καθαρά action όμως έχουν διάσπαρτα RPG και puzzle στοιχεία, παιχνίδια όπως το Astral Chain, Darksiders και Okami ή εντελώς κλασσικού τύπου diablo style όπως το Diablo 3, Katana Kami, Torchlight 2. 

Πάντως από όλα αυτά casual το καλοκαίρι που λες προσωπικά θα ήμουν μεταξύ του Xenoblade 1 και του YS VIII. 


Το astral chain να σου πω την αλήθεια το είχα σταμπάρει καθώς μου άρεσε πάρα πολύ εικαστικά και σαν gameplay (τουλάχιστον από videάκια), αλλά με αποκαρδίωσε το πάρα πολύ μικρό duration (διαβάζω 12-15 ώρες). To YS VIII το είχα λατρέψει και λιώσει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, grgnik είπε

παιδια για το dragons dogma που ειναι και σε προσφορα καμμια γνωμη??

Το πήρα προχθές, έχω φάει κανα 5ωρο, πολύ ωραίο παιχνίδι, παίζει πολύ καλά στο Switch, και φαίνεται να έχει πολύ πράμα απο mechanics και ιστορία. Νομίζω το 15αρι θα το βγάζει για πλάκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να προσθέσω στην πολύ ωραία ανάλυση του @mansa2k ότι η Nintendo είναι πλέον η gaming εταιρία με το πιο κερδοφόρο Q1 οικονομικό τρίμηνο (σε λειτουργικά κέρδη) που έχει καταγράφει ποτέ! Το Switch ξεπερνάει το Ps4 σε τεμάχια αν συγκρίνουμε αντίστοιχες πωλήσεις σε αντίστοιχα έτη κυκλοφορίας. Το Xbox το πέρασε σε lifetime πωλήσεις από το προηγούμενο τρίμηνο. Το Ps4 χρειάστηκε έναν χρόνο παραπάνω για να φτάσει τα 60εκ.... δεν έχει νόημα να γίνουν συγκρίσεις παιχνιδιών της Ninty (περι attach rate) με τον ανταγωνισμό. Το μόνο πρόβλημα του Switch αυτή τη στιγμή είναι η παραγωγή που δεν μπορεί να καλύψει τη ζήτηση. Μιλάμε για τρομερό comeback όταν οι ειδικοί των forum έκραζαν hardware/τιμή και είχαν προδιαγράψει την αποτυχία της. Ανατρέξτε στις πρώτες σελίδες για να διαβάσετε μαργαριτάρια και καταστροφολογίες. 
 

AAC51-BEE-99-DB-4948-BC79-8-D1341979-A56

Επεξ/σία από DJTaurus
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω ξαναγκρινιαξει αλλα παμε αλλη μια.

 

περα απο mario, zelda και donkey kong, και μερικα ακομα παιχνιδια (μετρημενα στα δαχτυλα) ο,τι αλλο κυκλοφορει ειναι με ιαπωνεζικα ιδεογραμματα που απο εμενα ειναι instant reject. αν φας τα γιαπωνεζικα ο καταλογος του switch δεν ειναι μεγαλος. και εδω που χαζευω και σε ειδησεογραφικα ολο japanese/anime φαση και japanese τιτλοι παιχνιδιων. δηλαδη να κανω ενα περασμα τα ΑΑΑ ξανα mario, zelda κλπ και η κονσολα ειναι για πουλημα.

 

επισης δεν εχω παιξει στη ζωη μου ποτε pokemon. κατεβασα το demo του pikachu, eve και ειμαι ενα κοριτσακι σε ενα δασος που πετυχαινω με μια μπαλα τερατακια και τα μαζευω. 20 λεπτα επαιξα και γινοταν μονο αυτο. τι χανω; ποιος το παιζει αυτο το πραγμα με τις ωρες;

Επεξ/σία από Snolly
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lysopaine είπε

έπαιξα το demo του touryst κ δεν με τράβηξε, τι έχει το κανονικό παιχνίδι που το κάνει τόσο καλό ?

αν δεν σου άρεσε το demo δεν θα σου αρέσει ούτε το κανονικό game

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
27 minutes ago, Snolly said:

εχω ξαναγκρινιαξει αλλα παμε αλλη μια.

περα απο mario, zelda και donkey kong, και μερικα ακομα παιχνιδια (μετρημενα στα δαχτυλα) ο,τι αλλο κυκλοφορει ειναι με ιαπωνεζικα ιδεογραμματα που απο εμενα ειναι instant reject. αν φας τα γιαπωνεζικα ο καταλογος του switch δεν ειναι μεγαλος. και εδω που χαζευω και σε ειδησεογραφικα ολο japanese/anime φαση και japanese τιτλοι παιχνιδιων. δηλαδη να κανω ενα περασμα τα ΑΑΑ ξανα mario, zelda κλπ και η κονσολα ειναι για πουλημα.

επισης δεν εχω παιξει στη ζωη μου ποτε pokemon. κατεβασα το demo του pikachu, eve και ειμαι ενα κοριτσακι σε ενα δασος που πετυχαινω με μια μπαλα τερατακια και τα μαζευω. 20 λεπτα επαιξα και γινοταν μονο αυτο. τι χανω; ποιος το παιζει αυτο το πραγμα με τις ωρες;

Είναι άνευ ουσίας η γκρίνια σου. Τα έχουμε πει η κονσόλα είναι για τρία πράγματα:

1. Nintendo exclusives (μεγάλα και πιο μικρά) 

2. Indie games

3. Multiplatforms για όσους θέλουν φορητότητα και δεν τους πειράζουν τα κομμένα γραφικά/performance. 

 

Αν δεν σε ενδιαφέρει τίποτα περισσότερο από τα N exclusives (και μάλιστα τα μεγάλα μόνο), τότε καλύτερα να την πουλήσεις, χάνεις γρήγορα το ενδιαφέρον σου. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Snolly είπε

επισης δεν εχω παιξει στη ζωη μου ποτε pokemon. κατεβασα το demo του pikachu, eve και ειμαι ενα κοριτσακι σε ενα δασος που πετυχαινω με μια μπαλα τερατακια και τα μαζευω. 20 λεπτα επαιξα και γινοταν μονο αυτο. τι χανω; ποιος το παιζει αυτο το πραγμα με τις ωρες;

Στο να πιανεις pokemon,ναι αυτος ειναι ο κυριος τροπος σε ολο το παιχνιδι. Να πετας συνεχεια μπαλες με τα joycon.

Το υπολοιπο ειναι οι μαχες που κανεις με αυτα και βεβαια να πας να κερδισεις στο τουρνουα στο τελος για να βγεις ο καλυτερος(απο πλευρας ιστοριας ας πουμε).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Fulgore said:

Στο να πιανεις pokemon,ναι αυτος ειναι ο κυριος τροπος σε ολο το παιχνιδι. Να πετας συνεχεια μπαλες με τα joycon.

Το υπολοιπο ειναι οι μαχες που κανεις με αυτα και βεβαια να πας να κερδισεις στο τουρνουα στο τελος για να βγεις ο καλυτερος(απο πλευρας ιστοριας ας πουμε).

α τα κανεις κατι αυτα που μαζευεις ε; δεν ειναι τυπου πανινι ο σαραβακος και ο σαργκανης να τα κοιτας μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Snolly είπε

α τα κανεις κατι αυτα που μαζευεις ε; δεν ειναι τυπου πανινι ο σαραβακος και ο σαργκανης να τα κοιτας μονο

Ναι υποτιθεται οτι ειναι η ομαδα σου τα οποια κανεις μαχες με αλλους οσο παιζεις το παιχνιδι και αυτα ανεβαινουν level/μαθαινουν εξτρα κινησεις/εχουν εξελιξη σε αλλα.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Fulgore said:

Ναι υποτιθεται οτι ειναι η ομαδα σου τα οποια κανεις μαχες με αλλους οσο παιζεις το παιχνιδι και αυτα ανεβαινουν level/μαθαινουν εξτρα κινησεις/εχουν εξελιξη σε αλλα.

οκ το επιασα, rpg με συλλογη με τερατακια, ολο το fun ειναι το leveling, combat φανταζομαι. γιατι ανησυχησα πολυ σοβαρα αν απλα περιφεροσουν και πιανεις τερατακια με τη μπαλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...