Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ με το Malthador, οπως επίσης καλό θα ήταν να βλέπαμε ενα dock που πραγματικά θα εχει να προσφέρει κάτι για την τεράστια τιμή του.

Θα μπορούσε να ενσωματώνει HW για επιπρόσθετη επεξεργαστική ισχύ. Νιντυ ειναι βεβαια αυτή κρατάω πολύ μικρό καλάθι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Το XC2 το έφτασα μέχρι chapter 6-7 αλλά μετά με κούρασε κυρίως το σύστημα μάχης. Οι εχθροί είχαν το 10πλάσιο HP απ'όσο έπρεπε. Κάθε μάχη ήταν όχι δύσκολη αλλά χρονοβόρα.

Και στο XC1 είχα αυτό θέμα αλλά το έλυσα με το casual mode επειδή ήθελα να δω το story. Στο XC2 και το story δε με κάλυψε ώστε να κάνω κάτι αντίστοιχο. Μου φάνηκε πολύ light. Αν το XC1 μου έβγαλε FF vibes το XC2 μου έβγαλε DQ vibes που δεν είναι του γούστου μου.

Τα άπειρα hp που λες ήταν από normal mode και πάνω που όμως με σωστό set up ακόμα και εκεί οι εχθροί έλιωναν σε πολύ λίγο χρόνο. Όταν λέω σωστό set up μην φανταστείς τίποτα min max καταστάσεις. 5 blades attack/support , 2 defense/support, 2 healer/support και είσαι έτοιμος. Μιλάμε οι εχθροί λιώνουν σε δευτερόλεπτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η nvidia θα ταπωσει την amd τωρα.😂 Θα βγαλει το νιντεντο με επιδοσεις ντουλαπας..και με κοστος χαμηλο αν κρινουμε απο τις νεες gpu..

Τιποτα μην αποκλειεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Το XC2 το έφτασα μέχρι chapter 6-7 αλλά μετά με κούρασε κυρίως το σύστημα μάχης. Οι εχθροί είχαν το 10πλάσιο HP απ'όσο έπρεπε. Κάθε μάχη ήταν όχι δύσκολη αλλά χρονοβόρα.

Και στο XC1 είχα αυτό θέμα αλλά το έλυσα με το casual mode επειδή ήθελα να δω το story. Στο XC2 και το story δε με κάλυψε ώστε να κάνω κάτι αντίστοιχο. Μου φάνηκε πολύ light. Αν το XC1 μου έβγαλε FF vibes το XC2 μου έβγαλε DQ vibes που δεν είναι του γούστου μου.

εμένα να σου πω μου άρεσει περισσότερο το σύστημα μάχης του XC2 και με έχουν κουράσει τα quest του 1 που θυμίζουν αρκετά mmo. Αλλά είναι ωραίος τίτλος και δεν είναι από αυτούς που τους παρατάς. Πάντως μέχρι στιγμής στις 12 ώρες περίπου που είμαι στο ΧC1 το 2 μου αρέσει περισσότερο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από την σειρά Xenoblade το κάθε παιχνίδι ξεχωρίζει για διαφορετικούς λόγους, από εκεί και πέρα είναι θέμα γούστων. Προσωπικά προτιμάω το ΧΧ, άνετα το κατατάσσω στο περισσότερο Ν παιχνίδι συγκριτικά με τα υπόλοιπα. 

Ένα χαρακτηριστικό σε αρκετά παιχνίδια της Ν είναι ο συνδυασμός ειδών. Παράδειγμα το Metroid έχει στοιχεία platform, action/shooter, rpg, adventure και χαρακτηρίζεται από το backtracking. Το ΧΧ ανήκει σε αυτήν την κατηγορία, είναι RPG με έντονο το στοιχείο της εξερεύνησης που εκτινάσσεται με την πρόσβαση στα skells, έχει την δυνατότητα της εκμετάλλευσης του πλανήτη μέσω των probes και τέλος πρόσφερε και κάποια online στοιχεία. Αυτό που μ'ενόχλησε περισσότερο και θα έδινε περισσότερο βάθος στο παιχνίδι είναι να η περιορισμένη εκμετάλλευση των probes. Παράδειγμα θα μπορούσαν να προσφέρουν την δυνατότητα ανίχνευσης εχθρών και ζώων για την εισαγωγή σε νέες αποστολές η επίτευξη τους όπως την  ανίχνευση κίνησης εχθρών και αποστολή ομάδων καταπολέμησης τους (κάτι αντίστοιχο με το Χ2 όπου τα blades αναλάμβαναν συγκεκριμένες αποστολές). 

Επειδή η ομάδα το ΧΧ είναι αυτή που βοηθάει στην ανάπτυξη των Zelda πιστεύω ότι το επόμενο τους παιχνίδι θα είναι αρκετά υποσχόμενο.

Επεξ/σία από mansa2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παιδιά διάβασα όλα τα μηνύματα και είδα και το mini direct.

Bravely Default II κανείς κάτι, καμιά πληροφορία;;;;; 🥺

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον επαιξα χθες λιγο mario 64 στο mario all stars.Eιχα να πιασω το παιχνιδι απο τοτε που μαζεψα το n64.Επαιξα κανα 40λεπτο εχοντας βρει 18 αστερια.Μια συμβουλη προς ολους μην τον κανετε να τρεχει full.Εχει πολυ momentum και καπου δυσκολευτικα με τον χειρισμο.Δεν θυμαμαι ομως να ηταν τοσο γρηγορος ο Mario.Τωρα ή γερασα και δεν μπορω/δεν θυμαμαι να ηταν ετσι ή οντως το αλλαξαν.Το level design ειναι ακομα top.

Το ΤΕΡΑΣΤΙΟ μειον μεχρι στιγμης ειναι η καμερα.Βρε αγαπητη nintendo αλλαξε τουλαχιστον αυτο.Τοτε που το ελιωνα δεν ειχα θεμα καθως ηταν πρωτοπορο για την εποχη αλλα πλεον δειχνει πολυ γερασμενο.

Παντως το mario 64 μαζι με το ocarina ηταν τα παιχνιδια που με κανανε φανατικο gamer της nintendo.

Mε τα αλλα 2 δεν ασχοληθηκα ,καθως ειπα να τα παρω με την σειρα .Θα ξαναδωσω μια ευκαιρια στο sunshine παντως οταν ερθει η ωρα.Τοτε που το ειχα παιξει στο gamecube δεν με ειχε ενθουσιασει.

Παιζω παραλληλα και το ori που βγηκε προχθες.Πολυ καλο και αυτο.

Επεξ/σία από dekulinkgr
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αρχίσει κι εγώ το marathon στα 3D Super Mario. Το SM64 είναι γραμμένο στο DNA μου πλέον, αν και έχω χρόνια να το αγγίξω, ούτε που κατάλαβα πότε μάζεψα 40 αστέρια. Θα συμφωνήσω ότι έπρεπε να εκσυγχρονίσουν την κάμερα, δεν θυμάμαι να είχα πρόβλημα στο παρελθόν μα φαίνεται λίγο δύστροπη αν έχεις συνηθίσει τόσα χρόνια στην πιο εξελιγμένη μορφή της, τουλάχιστον δεν το καθιστά unplayable. Κατά τα άλλα φοβερό, αξέχαστες μουσικές και κομμάτι ιστορίας που παίζεται άνετα και σήμερα. Ανυπομονώ να προχωρήσω και στα άλλα δύο και κυρίως στο Galaxy που δεν έχω παίξει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/9/2020 στις 9:56 ΜΜ, mansa2k είπε

O Cumberbatch καλή επιλογή αλλά ο Link φλώρος; Ο ΛΙΝΚ; ΦΛΩΡΟΣ Ο ΛΙΝΚ; Αν βγάλουν ποτέ action movie θέλω Metroid. 

Χαχαχχαχα ελα ντε! Παντως πολυ καλος για Link ειναι ο Οrlando Bloom κατα την γνωμη μου. Θυμαμαι οταν ειχα δει την πρωτη ταινια του Αρχοντα των δαχτυλιδιων και εδειξε τον Λεγκολας για πρωτη φορα αισθανθηκα οτι εβλεπα εναν ρεαλιστικο Link. Κανεις αλλος δεν το επαθε αυτο; Ακομα και το ολο του στυλ ταιριαζε που δεν μιλαγε πολυ κτλ. Νομιζω για ταινια ή σειρα θα ήταν πολυ καλός αν και πλεον ειναι πιο μεγαλος.

Σχετικα με τον Ganondorf οντως ο Cumberbatch ειναι καλη επιλογη. Παντως προσφατα πετυχα αρθρο που ελεγε οτι οταν σχεδιαζαν τον Ganondorf στο Ocarina of Time την εμφανιση του την βασισανε στον Christopher Lambert!

 

Επεξ/σία από Link83
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, cubilone είπε

Εν τω μεταξύ, στο Skroutz όλα τα μαγαζιά δείχνουν ότι το έχουν σε απόθεμα το 3D All Stars...

Φερανε πολλα κομματια μπας και υπαρχει παραπανω ζητηση αλλα κλασσικα η ζητηση στην Ελλαδα ειναι μικροτερη.

Τον Μαρτιο λογικα θα υπαρχει παραπανω ζητηση πριν σταματησει να πωλειται.

Αυτο το πραγμα ανεφερε και συμφορουμιτης πιο πισω για το Public.

Στις 18/9/2020 στις 1:00 ΜΜ, Yggdrasill-sama είπε

Πάντως απο οσο βλέπω δεν υπάρχει λογος ανησυχίας για αποθέματα του  3D All Stars.

Βλέπω τα αποθεματα σε εμάς (Public) και το δίκτυο έχει 860 τεμάχια,

Απο αυτά δεσμευμένα σε παραγγελίες ειναι κατι λιγότερα απο 200, άρα σχεδον 700 τεμάχια διαθέσιμα(καποια ειναι ακόμα σε αποθηκες, αλλά you get the point).

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/09/2020 at 15:51, ikaruga24 said:

Τα άπειρα hp που λες ήταν από normal mode και πάνω που όμως με σωστό set up ακόμα και εκεί οι εχθροί έλιωναν σε πολύ λίγο χρόνο. Όταν λέω σωστό set up μην φανταστείς τίποτα min max καταστάσεις. 5 blades attack/support , 2 defense/support, 2 healer/support και είσαι έτοιμος. Μιλάμε οι εχθροί λιώνουν σε δευτερόλεπτα. 

Και εμένα οι μάχες μου φαίνονταν μεγάλες και βαρετές. Αυτό που γράφεις δεν τον κατάλαβα όμως, αφού έχεις 3 χαρακτήρες την εκάστοτε στιγμή στην μάχη με ένα blade ο καθένας, πως προκύπτουν αυτά που γράφεις. Δηλαδή ακόμα και αν κάνω assign σε ένα driver 4 blades, ποιό το νόημα; extra damage δεν κάνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sotirisl είπε

Και εμένα οι μάχες μου φαίνονταν μεγάλες και βαρετές. Αυτό που γράφεις δεν τον κατάλαβα όμως, αφού έχεις 3 χαρακτήρες την εκάστοτε στιγμή στην μάχη με ένα blade ο καθένας, πως προκύπτουν αυτά που γράφεις. Δηλαδή ακόμα και αν κάνω assign σε ένα driver 4 blades, ποιό το νόημα; extra damage δεν κάνουν...

Κάνουν extra damage γιατί μπορείς να κάνεις combo μεταξύ τους. Επίσης δεν κάθεσαι να περιμένεις να ανοίξουν τα skills απλά αλλάζεις όπλα και κάνεις άλλα skills μέχρι να ανοίξουν τα πρώτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και τα δύο games έχουν μεγάλο learning curve στον χειρισμό τους, με το 2ο να είναι πολύ πιο απαιτητικό. 

Οι μάχες δεν είναι μεγάλες αν έχεις στήσει σωστά το party σου. Το 1ο θέλει σωστά Skill Links και gems που ταιριάζουν σε κάθε χαρακτήρα για να βγαίνουν γρήγορα οι μάχες, το micro-management την ώρα της κάθε μάχης είναι αυτό που μετράει λιγότερο. Στο XC2 αν έχεις στήσει σωστά το party σου παίζει να βγαίνουν οι μάχες χωρίς να χρειαστεί καν να πατήσεις κουμπί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...