Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Malthador είπε

Fulgore, έχεις πάρει Switch τελικά; 

Τωρα τις γιορτες θα παρω(εχω πιστωτικο που ληγει μεχρι το Δεκεμβριο),αρα δεν με παιρνει να περιμενω παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
1 hour ago, Fulgore said:

Τωρα τις γιορτες θα παρω(εχω πιστωτικο που ληγει μεχρι το Δεκεμβριο),αρα δεν με παιρνει να περιμενω παραπανω.

Τώρα τις γιορτές λέμε σε κάνα 4μηνο δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως τα bundle σε εκπτωσεις καπου εκει δεν βγαινουν απο τις μεγαλες αλυσιδες?

Το λεω αυτο υπο την εννοια μπας και μπει το νεο Switch σε εκπτωση πχ με καμια επιστροφη σε ποντους απο καποια τραπεζα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Συνηθως τα bundle σε εκπτωσεις καπου εκει δεν βγαινουν απο τις μεγαλες αλυσιδες?

Το λεω αυτο υπο την εννοια μπας και μπει το νεο Switch σε εκπτωση πχ με καμια επιστροφη σε ποντους απο καποια τραπεζα.

Αφού έφτασες μέχρι εδώ περίμενε το νέο κυρίως για τη μεγαλύτερη αυτονομία του που φαίνεται να είναι αισθητή (ένα +50% δηλαδή μάλλον είναι πραγματικό)

 

Αλλά βγάζει κι άλλα έξοδα το switch που πρέπει να σκεφτείς, όπως sd που θες σίγουρα μια αξιοπρεπή 128αρα τουλάχιστον, ένα tempered νομίζω επιβάλλεται, κάτι για να το μεταφέρεις και βέβαια μην ξεχνάμε και το θέμα του χειριστηρίου στο οποίο εγώ τουλάχιστον έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος με ανταπτορα για PS4 δουλεύει τέλεια και το motion

 

Αλλά όπως και να χει ένα 100αρικο επιπλέον μαζεύεται και αν θες κι άλλα πράγματα όπως συνδρομή φουλ κάλυμμα, grip , φορτιστή για μεταφορά, ή Ethernet τότε για πολλά περισσότερα 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, logistoulis είπε

 

Αλλά βγάζει κι άλλα έξοδα το switch που πρέπει να σκεφτείς, όπως sd που θες σίγουρα μια αξιοπρεπή 128αρα τουλάχιστον, ένα tempered νομίζω επιβάλλεται, κάτι για να το μεταφέρεις και βέβαια μην ξεχνάμε και το θέμα του χειριστηρίου στο οποίο εγώ τουλάχιστον έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος με ανταπτορα για PS4 δουλεύει τέλεια και το motion

Αλλά όπως και να χει ένα 100αρικο επιπλέον μαζεύεται και αν θες κι άλλα πράγματα όπως συνδρομή φουλ κάλυμμα, grip , φορτιστή για μεταφορά, ή Ethernet τότε για πολλά περισσότερα 

Για sd καρτα δεν πολυ φοβαμαι(για χωρο εννοω) για τον πολυ απλο λογο οτι την πλειοψηφια των παιχνιδιων που με ενδιαφερουν(exclusives στην πλειοψηφια)θα τα αγοραζω μονο κουτατα.

Εκτος αν της ερθει καμια φλασια και βγαλει παλιοτερα παιχνιδια πχ του Wii στο Switch digital only,οπως εκανε με ορισμενα παιχνιδια στο Wii u,που τοτε ναι θα κοιταξω σε μεγαλυτερη καρτα.

Για τα περι μεταφορας δεν με πολυ απασχολουν τοσο καθως μονο ανα συγκεκριμενες περιοδους(πχ καποια περιοδο την Ανοιξη και κυριως καλοκαιρι)θα παιζω μονο φορητα.

Ελπιζω αργοτερα να βγαλουν και θηκες metroid που με ενδιαφερουν περισσοτερο σαν  σχεδια.Γενικα ηθελα να περιμενω μια και καλη μεχρι να βγει το Metroid,αλλα απο οτι φαινεται θα αργησει αρκετα.

Τελος ο λογος που εχω ξεκινησει απο περυσι και αγοραζω τιτλους για το switch(που κακοφαινεται σε καποιους) ειναι

α)για να αγορασω μαλλον την κονσολα σκετη και να μην με περιοριζει το ποια bundle θα βγουν σε προσφορα

Β)γιατι ειναι πιο ευκολο απο οικονομικης πλευρας να παρω τα παιχνιδια σιγα σιγα,απο το να τα παρω ολα μαζι μια και καλη(φυσικα τα παιχνιδια δεν τα εχω αγορασει σε τιμες αλυσιδων,αλλα φθηνοτερα).Για το 2019,σχεδον ολες μου οι αγορες οπως φαινεται θα ειναι αποκλειστικα για το Switch.

Α και μιας και ειπες για controller,μαλλον θα παω μια και καλη για το pro controller οπως ειχα παρει και στο Wii U που ειχα μεινει ακρως ευχαριστημενος(ειδικα απο την αυτονομια του),και αυτο λογικα οταν μπει σε εκπτωση,γιατι εχει απαραδεκτη αρχικη τιμη.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ χειριστήριο πάντως ειλικρινά χάρηκα πάρα πολύ που δεν χρειάστηκε να πάρω άλλο, σε σημείο που δεν φαντάζεσαι, όσο για τίτλους θα χτίσω σιγά σιγά τη φάση μου καθώς εχω γενικά πολύ πράγμα αγορασμενο να παίξω σε όλα τα υπόλοιπα

 

Αυτή τη στιγμή smash και Mario έχουν  αρκετό ψωμί για μήνες

Το μόνο που θα ήθελα ίσως διαφορετικο θα ήταν να έχω στο switch το dragon quest που θα ξεκινήσω μάλλον προς τέλη Σεπτέμβρη (και έχω πάρει για το pc)

Εμένα με ενδιαφέρει αρκετά η φορητότητα από ότι φαίνεται και έξω αλλά ακόμα και μέσα στο σπίτι

 

Όσο για τα παιχνίδια σε φυσική μορφή μάλλον προς τα εκεί θα τείνω γενικά, εκτός αν βέβαια βγει κάτι σε καλή τιμή digital, αλλά επειδή θα καλυπτομαι για κάποιο καιρό ακόμα και μόλις πάρω και zelda θα μιλάμε να το βγάλω του χρόνου το καλοκαίρι με παίρνει να είμαι υπομονετικός για να πετυχαίνω καλές τιμές

 

Το μόνο που μετάνιωσα κατά κάποιο τρόπο είναι ότι δεν πήρα τη νέα έκδοση μιας και θέλω αυτονομία και φορητότητα, αλλά το ήθελα να το έχω αυτό το καλοκαίρι οπότε δεν το μετάνιωσα (με εξαίρεση την ταλαιπωρία του προβληματικού dock βέβαια)

Πάντως ο,τι cross platform έχω σε άλλες κονσόλες (πχ την τριλογία Spyro που έχω παίξει τα 2 στα 3 μέχρι στιγμής στο PS4) θα ήθελα να τα έχω στο switch λόγω της φορητότητας

Επίσης καραγουσταρω που στο switch οι χρονοι φορτωματος είναι πολύ μικροί

2 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Το demo του dragon quest xi είναι φανταστικό. Εξαιρετικό port. 

Ναι το ξέρω και μάλλον έχει και καλύτερο ήχο (γιατί είχαν παιχτεί κάτι γελοιοτητες με τα κομμάτια και τον συνθέτη αν θυμάμαι καλά στο switch νομίζω ότι δεν έχει αυτό το θέμα) αλλά το έχω αγοράσει ήδη μία φορά για να πάρω και δεύτερη

Δεν είναι να πεις ότι πρόκειται και για κάποιον βαρύ τίτλο να δικαιολογήσει μόνο και μόνο το ρεύμα που θα κάψει το pc αν και δεν είναι αυτό το θέμα όσο ότι θα το ήθελα και φορητό για να φεύγει και πιο γρήγορα ένα τόσο μεγάλο παιχνίδι

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 hours ago, logistoulis said:

Επίσης καραγουσταρω που στο switch οι χρονοι φορτωματος είναι πολύ μικροί

Είναι; Γιατί για το Crash Team Racing λέγανε για 40 δευτερόλεπτα να φορτώσει η κάθε πίστα... :o 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Είναι; Γιατί για το Crash Team Racing λέγανε για 40 δευτερόλεπτα να φορτώσει η κάθε πίστα... :o 

σε σχέση με τον hdd του ps4 πάντως είναι σίγουρα

 

σε σχέση με κάποιον φοβερό ssd σε pc οκ μπορεί να μην είναι, γενικά όμως νομίζω ότι έχει καλούς χρόνους loading και σε boot από τελείως κλειστό ή επανεκκινήσεις είναι πολύ άμεσο 

 

και όχι μόνο από τις κάρτες των παιχνιδιών αλλά και από sd 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, logistoulis said:

σε σχέση με τον hdd του ps4 πάντως είναι σίγουρα

σε σχέση με κάποιον φοβερό ssd σε pc οκ μπορεί να μην είναι, γενικά όμως νομίζω ότι έχει καλούς χρόνους loading και σε boot από τελείως κλειστό ή επανεκκινήσεις είναι πολύ άμεσο 

και όχι μόνο από τις κάρτες των παιχνιδιών αλλά και από sd 

Το crash team racing στον 5400rpm HDD του PS4 μου έκανε ~20sec για τη φόρτωση της κάθε πίστας αντίστοιχα, ενώ στο switch λένε για τον διπλάσιο, γι' αυτό ρωτάω πού στηρίζεις αυτό που λες. Προφανώς και δεν πάω να το συγκρίνω με PC SSD (αφού δεν υπάρχει το CTR για PC έτσι κι αλλιώς)...

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GeorgeMan είπε

Το crash team racing στον 5400rpm HDD του PS4 μου έκανε ~20sec για τη φόρτωση της κάθε πίστας αντίστοιχα, ενώ στο switch λένε για τον διπλάσιο, γι' αυτό ρωτάω πού στηρίζεις αυτό που λες. Προφανώς και δεν πάω να το συγκρίνω με PC SSD (αφού δεν υπάρχει το CTR για PC έτσι κι αλλιώς)...

ενδιαφέρον αυτό που λες, να το δω παραπάνω 

 

δυστυχώς δεν έχει τύχει να συγκρίνω ίδιους τίτλους, απλά σαν γενικότερη εντύπωση το ανέφερα, στο ps4 γενικά μπορώ να πω ότι τα loading με σκοτώνουν πάντως 

 

θα κοιτάξω αν υπάρχουν και σχετικά βίντεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, logistoulis said:

ενδιαφέρον αυτό που λες, να το δω παραπάνω 

δυστυχώς δεν έχει τύχει να συγκρίνω ίδιους τίτλους, απλά σαν γενικότερη εντύπωση το ανέφερα, στο ps4 γενικά μπορώ να πω ότι τα loading με σκοτώνουν πάντως 

θα κοιτάξω αν υπάρχουν και σχετικά βίντεο

Μπορεί να ήταν χάλια port το συγκεκριμένο, αλλά εντάξει άλλους όγκους δεδομένων έχει να φορτώσει το PS4 άλλους το switch και βοηθάει ότι διαβάζει από flash μνήμη. Γενικά όντως είμαι σχετικά ευχαριστημένος με το loading time στο switch και γενικά δυσαρεστημένος στο PS4, ωστόσο τα παιχνίδια που παίζω στο switch έχουν μέγεθος 1-2-5-10GB ενώ στο PS4 έχουν και κάτι 30-40-50GB αρκετά συχνά...

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι προφανώς το μέγεθος παίζει ρόλο, σε άλλα cross platform πάντως που κοιτάζω βλέπω ανάμεικτα αποτελέσματα, οπότε μάλλον ήταν και λάθος η αίσθηση που είχα ότι είναι (καθολικά) πιο γρήγορο , καμία σχέση 

επίσης καλό είναι να παίξω και κάποιο open world όπως το zelda για να έχω ολοκληρωμένη άποψη, γιατί εκεί είναι συνήθως το ζουμί 

αν σε ένα fast travel βαράει λεπτο+  όπως μπορεί να κάνει το ps4 σε zero dawn ή assassin's τότε είναι το ίδιο χάλι , αν είναι πιο κοντά στους ssd των pc (πχ σε ac και far cry έχω ακριβή αίσθηση της χαοτικής διαφοράς μεταξύ ssd σε pc και ps4 με σκληρό) τότε είναι πιο γρήγορο, έστω και αν είναι λόγο του μικρότερου μεγέθους

 

στις άλλες κονσόλες σε επόμενες εκδόσεις πάντως θα έχουμε φουλ ssd οπότε δεν θα τίθεται θέμα για το ποιος θα είναι ο πιο γρήγορος

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...