Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, non-serviam είπε

Ήρθε και αυτό. Δεν ξέρω ποιο να παίξω πλέον, όταν τελειώσω με το Hollow Knight.

1) FE Three Houses

2) Astral Chain

3) Mario maker 2

4) Oninaki

5) Daemon x Machina (που θα έχει σίγουρα μέχρι τότε)

6) Xenodlade 2

7) Octopath

Απόψεις; Λογικά κάτι να το τελειώσω μέχρι να έρθει το Ζελντα.

20190827_160140.jpg

τα 1, 6 & 7 είναι μαύρες τρύπες... με την καλή έννοια.

για το Astral Chain (νομίζω ανέφερε και εδώ φίλος πιο πάνω) στο ριβιου του gamespot έλεγε το παλικάρι που το έπαιξε ότι ήθελε ένα 40άωρο το πλήρες playthrough (Not bad...)

για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

Πάντως το Fire Emblem με έχει κυριεύσει. Είχα πολύ καιρό να ενθουσιαστώ έτσι με παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, rovgio είπε

Aaaaand it's gone! 😋

55 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

HD remaster <> SNES emulator (που δεν υπάρχει προς το παρόν κιόλας)

Δεν υπάρχει κανένας λόγος για remaster στα συγκεκριμένα παιχνίδια. Πρόσφατα έπαιξα το Αλλαντίν και ήταν όμορφο ως έχει. Έπρεπε απλά να τα δώσουν σε SNES emulator (που έπρεπε ήδη να έχουν φτιάξει).

 

Τελευταία ευκαιρία αν θέλει κανείς την προπαραγγελια μου από το Nintendo shop για την Astral Chain Limited Edition. Αλλιώς μεσημέρι τρώει ακύρωση.

Επεξ/σία από non-serviam
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, non-serviam said:

Δεν υπάρχει κανένας λόγος για remaster στα συγκεκριμένα παιχνίδια. Πρόσφατα έπαιξα το Αλλαντίν και ήταν όμορφο ως έχει. Έπρεπε απλά να τα δώσουν σε SNES emulator (που έπρεπε ήδη να έχουν φτιάξει).

Εγώ πάλι πιστεύω το αντίθετο. Συμφωνούμε για το SNES online. Μπορεί να το ανακοινώσουν φέτος για να γιορτάσουν ένα χρόνο 20ρικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GeorgeMan είπε

Εγώ πάλι πιστεύω το αντίθετο. Συμφωνούμε για το SNES online. Μπορεί να το ανακοινώσουν φέτος για να γιορτάσουν ένα χρόνο 20ρικα.

 😂Δεν ξερω ρε συ, το βλέπω καθαρά σαν cash grab. Δεν είναι παιχνίδια που έχουν κάτι ιδιαίτερο για remaster. SNES παιχνίδια είναι, με πολύ όμορφα γραφικά ήδη. Σαν τα live adaptations της Disney μου φαίνονται: κανείς δεν τα ζητησε αλλά πάρτε τα! (Πούλησαν πάντως...)

By the way, έφτασα 30 χρόνων για να βγάλω το Αλλαντίν και φυσικά σε emulator. Αυτή η πίστα με το χαλί... 😌

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες!


Ερώτηση σε first world problems:
Επειδή μετράω καμία 50αριά Physicals και οι 24άρες της HORI ενώ είναι οι καλύτερες άρχισαν να ποιάνουν χώρο, έχει δει κανείς καμιά καλή θήκη για πάνω απο 48-50 games? 
Είναι μερικές στο amazon τύπου τσαντάκι για sd-gameboy-switch με 64 και 72 χωρητικότητα αλλά και αυτές είναι bullky. Ψάχνω μέρες τώρα κανένα καλό DIY αλλά τζίφος... Αν έχεις πολλά γκειμς σου λέει, κουβάλα τα.

ΥΓ: μη πει κανείς να πάω ντιτζιταλ δεν υπάρχει περίπτωση... τα αγαπάω τα κασετάκια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, grifind είπε

Καλησπέρα παίδες!


Ερώτηση σε first world problems:
Επειδή μετράω καμία 50αριά Physicals και οι 24άρες της HORI ενώ είναι οι καλύτερες άρχισαν να ποιάνουν χώρο, έχει δει κανείς καμιά καλή θήκη για πάνω απο 48-50 games? 
Είναι μερικές στο amazon τύπου τσαντάκι για sd-gameboy-switch με 64 και 72 χωρητικότητα αλλά και αυτές είναι bullky. Ψάχνω μέρες τώρα κανένα καλό DIY αλλά τζίφος... Αν έχεις πολλά γκειμς σου λέει, κουβάλα τα.

ΥΓ: μη πει κανείς να πάω ντιτζιταλ δεν υπάρχει περίπτωση... τα αγαπάω τα κασετάκια μου.

https://www.amazon.co.uk/dp/B07QST39HW/ref=sspa_dk_detail_3?psc=1&pd_rd_i=B07QST39HW&pd_rd_w=m4TZc&pf_rd_p=1055d8b2-c10c-4d7d-b50d-96300553e15d&pd_rd_wg=w4v2t&pf_rd_r=E5TAQHJM3NVMQ7V8JKTP&pd_rd_r=3f62dfb1-7e74-478c-97ca-a3520f832d14&spLa=ZW5jcnlwdGVkUXVhbGlmaWVyPUExMFUyUURTS0xBVEJLJmVuY3J5cHRlZElkPUEwODY0NTk2MVQ1NFc5NEs4Nk5VTCZlbmNyeXB0ZWRBZElkPUEwNjIzNTQxMzRSS0VGUTNLUEdQWSZ3aWRnZXROYW1lPXNwX2RldGFpbCZhY3Rpb249Y2xpY2tSZWRpcmVjdCZkb05vdExvZ0NsaWNrPXRydWU=

Αυτη πρεπει να ειναι η μεγαλυτερη που βρηκα.

Τωρα το γεγονος οτι ειναι bulky ειναι απολυτως φυσιολογικο. Και η Hori αν εβγαζε θηκη για τοσα πολλα παιχνιδια,σιγουρα θα ηταν αναλογα ογκωδης.

Ουτως ή αλλως εχε υποψη σου οτι στην ουσια προσπαθεις να γλυτωσεις χωρο απο 80κουτατα παιχνιδια,αρα εισαι παραπανω απο κερδισμενος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 hours ago, non-serviam said:

Αντί να τα δώσουν δηλαδή τζάμπα με κάποιον SNES emulator μέσω του online, που είναι τέρμα μουφα, σου λένε πλερωνε ένα 30-40αρι. Hard pass.

Προς στιγμήν ψάρωσα άγρια με αυτό που έγραψες, κατάλαβα ότι ανακοίνωσαν NSO με SNES games για 30-40 ευρώ το χρόνο and I was like "wtf?".

Αφού έχασα κανά δεκάλεπτο στο feedly μου για να βρω την είδηση, διάβασα πιο ψύχραιμα τι είχες γράψει. :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Mistwalker said:

Παιχνιδαρες

εμένα δε μου άρεσε το Aladdin της Capcom για το SNES. Προτιμώ της Virgin για το Mega Drive.

10 hours ago, sotirisl said:

ωωωω τι είπες τώρα... ειδικά το lion king το είχα λιώσει στο SNES... 

Hardest Game ever.

5 hours ago, non-serviam said:

Αντί να τα δώσουν δηλαδή τζάμπα με κάποιον SNES emulator μέσω του online, που είναι τέρμα μουφα, σου λένε πλερωνε ένα 30-40αρι. Hard pass.

Θα δώσουν SNES με το NSO φέτος πάνω στα renewals. Ήδη έχουν βρει placeholders για SNES titles στο reddit.

4 hours ago, GeorgeMan said:

HD remaster <> SNES emulator (που δεν υπάρχει προς το παρόν κιόλας)

Thank you. +1

45 minutes ago, grifind said:

Καλησπέρα παίδες!


Ερώτηση σε first world problems:
Επειδή μετράω καμία 50αριά Physicals και οι 24άρες της HORI ενώ είναι οι καλύτερες άρχισαν να ποιάνουν χώρο, έχει δει κανείς καμιά καλή θήκη για πάνω απο 48-50 games? 
Είναι μερικές στο amazon τύπου τσαντάκι για sd-gameboy-switch με 64 και 72 χωρητικότητα αλλά και αυτές είναι bullky. Ψάχνω μέρες τώρα κανένα καλό DIY αλλά τζίφος... Αν έχεις πολλά γκειμς σου λέει, κουβάλα τα.

ΥΓ: μη πει κανείς να πάω ντιτζιταλ δεν υπάρχει περίπτωση... τα αγαπάω τα κασετάκια μου.

Μιας και το ανέφερες, το άγχος μου με τις κασέτες είναι τι γίνεται αν χαλάσουν / φθαρούν; υπάρχει τρόπος αντικατάστασης (πάντα με την παράδοση του χαλασμένου);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Snolly είπε

εμένα δε μου άρεσε το Aladdin της Capcom για το SNES. Προτιμώ της Virgin για το Mega Drive.

Hardest Game ever.

Θα δώσουν SNES με το NSO φέτος πάνω στα renewals. Ήδη έχουν βρει placeholders για SNES titles στο reddit.

Thank you. +1

Μιας και το ανέφερες, το άγχος μου με τις κασέτες είναι τι γίνεται αν χαλάσουν / φθαρούν; υπάρχει τρόπος αντικατάστασης (πάντα με την παράδοση του χαλασμένου);

δυστηχως ποτε δεν υπηρχε απο gameboy εποχες. μονο αν παραλαβεις κατι που δεν δουλευει ισως στο αντικαταστησει το καταστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, grifind said:

δυστηχως ποτε δεν υπηρχε απο gameboy εποχες. μονο αν παραλαβεις κατι που δεν δουλευει ισως στο αντικαταστησει το καταστημα

καθε φορα που βαζω και βγαζω τις κασετες του switch στην θηκη την Hori με πιανει η ψυχη μου (εχω ζησει να ανοιγει στα 2 SD μεσα στο slot της DSLR μου - 300+ ευρώ ζημιά στη μηχανή στο SD slot)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, MetalPrime said:

για το Astral Chain (νομίζω ανέφερε και εδώ φίλος πιο πάνω) στο ριβιου του gamespot έλεγε το παλικάρι που το έπαιξε ότι ήθελε ένα 40άωρο το πλήρες playthrough (Not bad...)

για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

Πάντως το Fire Emblem με έχει κυριεύσει. Είχα πολύ καιρό να ενθουσιαστώ έτσι με παιχνίδι.

o reviewer του Gamespot είπε ότι αφιέρωσε 40 ώρες στο παιχνίδι προκειμένου να κάνει το review του παιχνιδιού, όχι ότι ένα πλήρες playthrough είναι 40 ώρες...

Το παιχνίδι έχει 11+1 chapters και θα χρειαστείς περίπου 15 ώρες αν κάνεις μόνο τα απαραίτητα, ανάλογα και με τα skills σου φυσικά. Αν  θες να εξερευνήσεις σχεδόν το 95% του κόσμου του παιχνιδιού σε single playthrough θα σου έλεγα το πολύ κανά 24ωρο το παιχνίδι. Φυσικά αν μπεις στην διαδικασία να κάνεις όλα τα quest, να το τερματίσεις στο ultimate difficulty, να βελτιώσεις rank, να μαζέψεις collectible κτλ, μπορεί να μην σου φτάσουν και 80 ώρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω τις ξεχειλωσα με το χερι τις εσοχες και ειναι μια χαρα. Αν κανεις το νυχακι λιγο δεξια αριστερα με το χερι σου χαλαρωνει και ειναι οτι πρεπει αλλα μη το σπασεις... ηρεμα πραγματα :) 

Επεξ/σία από grifind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sotirisl είπε

o reviewer του Gamespot είπε ότι αφιέρωσε 40 ώρες στο παιχνίδι προκειμένου να κάνει το review του παιχνιδιού, όχι ότι ένα πλήρες playthrough είναι 40 ώρες...

Το παιχνίδι έχει 11+1 chapters και θα χρειαστείς περίπου 15 ώρες αν κάνεις μόνο τα απαραίτητα, ανάλογα και με τα skills σου φυσικά. Αν  θες να εξερευνήσεις σχεδόν το 95% του κόσμου του παιχνιδιού σε single playthrough θα σου έλεγα το πολύ κανά 24ωρο το παιχνίδι. Φυσικά αν μπεις στην διαδικασία να κάνεις όλα τα quest, να το τερματίσεις στο ultimate difficulty, να βελτιώσεις rank, να μαζέψεις collectible κτλ, μπορεί να μην σου φτάσουν και 80 ώρες...

ε οκ, και ένα 24ωρο δεν ακούγεται άσχημο :) ... δεν είναι όλα τα παιχνίδια botw/xenoblade/FE TH κλπ κλπ να θέλουν 100 ή 200 ώρες

Εν τω μεταξύ, εχθές άναψε η σύναψη στον εγκέφαλο... Astral Chain ... Platinum Games - αυτοί έκαναν και το Transformers Devastation... τι ωραίο και διασκεδαστικό παιχνίδι, και άψογο tribute στην G1!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, MetalPrime είπε

ε οκ, και ένα 24ωρο δεν ακούγεται άσχημο :) ... δεν είναι όλα τα παιχνίδια botw/xenoblade/FE TH κλπ κλπ να θέλουν 100 ή 200 ώρες

Εν τω μεταξύ, εχθές άναψε η σύναψη στον εγκέφαλο... Astral Chain ... Platinum Games - αυτοί έκαναν και το Transformers Devastation... τι ωραίο και διασκεδαστικό παιχνίδι, και άψογο tribute στην G1!

Εντωμεταξύ μόλις διάβαζα το άλλο thread 

Πωτς γκένειν αυτό;

Και το είδα και με έψησε άσχημα πως γίνεται να έχω χάσει τέτοιο game?

Επεξ/σία από stafftw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...