Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Malthador είπε

Off-topic, αλλά έχει σημασία για την κουβέντα μιας και είναι απόδειξη πως έχουμε μπει ήδη στην cloud-εποχή:

GeForce NOW Open for All

GeForce_NOW_Memberships-672x412.png

Δωρεάν 1080p60 streaming σε PC, Mac και -το κυριότερο- Android, όλη η Steam library μας διαθέσιμη πλέον (με μία γρήγορη ματιά, έχω 1600 τόσα games, νομίζω είναι όλα διαθέσιμα). 1-hour session βέβαια, αλλά για απεριόριστα συνεχόμενα sessions. Εννοείται ότι το Stadia θα φύγει νύχτα και εάν δεν προσαρμοστούν σύντομα Sony και Nintendo στα cloud δεδομένα θα φάνε γερό πακέτο στο προσεχές μέλλον. Η MS το πάει πολύ καλά για την ώρα.

Όταν η τεχνολογία θα ωριμάσει αρκετά για cloud GAMING τα ξαναλεμε. Μέχρι τότε μπορούμε να προσευχόμαστε στον Κύριο και Θεό μας Νικολά Τέσλα, να αλλάξουν και οι νόμοι της φύσης, γιατί αλλιώς δύσκολη η φάση.
Πάντως, με τόσα καρκινώματα που έχουν κολλήσει στο gaming (πχ micro transactions), δεν το βλέπω δύσκολο να πιάνει και ένα, λιγότερο από υποφερτό, τέτοιο μοντέλο.
Και κάπως έτσι θα φτάσουμε να μην μας ανήκει απολύτως τίποτα (γενικά), αλλά να πληρώνουμε παντού συνδρομές και νοίκια.

Από την άλλη πλευρά, ενώ όλοι παλεύουν στο cloud, έρχεται η Ν και σου λέει ότι ούτε να μεταφέρεις τα saves σου από συσκευή σε συσκευή δεν μπορείς. 😅😂
 

1 ώρα πριν, najinblue3 είπε

Κατ αρχας δεν ποσταρα εγω την ειδηση, και 2ον ο ανθρωπος μιλαει για tech ξεκαθαρα δε μιλαει για gaming συγκεκριμενα αλλα για την Microsoft γενικοτερα. Μαλλον πηρανε μια προταση του και ειπαν να το κολλησουν καπου για να βγει ειδηση. Το cloud μονο υπηρεσια φουμαρα δεν ειναι, το 60% των εταιρειων παγκοσμιως εχουν φυγει η ειναι σε διαδικασια migrating απο on premise databases και πηγαν cloud, ειναι το μελλον τοσο απο κοστος οσο και απο αξιοπιστια και ασφαλεια.

Τεσπα μονος μου τα λεω μονος μου τα ακουω

Κοίτα, εδώ που τα γράφεις λογικό να τα ακούς μόνος σου. 😝
Αλλά όσον αφορά το gaming, που είναι latency sensitive, δύσκολη η φάση, και θα πρέπει ως σωστοί καταναλωτές (γκουχ.. θύματα ...γκουχ), μέχρι να ωριμάσει αρκετά το τοπίο να του ρίξουμε μαύρο.
 

35873wide.jpg

Επεξ/σία από non-serviam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, non-serviam είπε

Όταν η τεχνολογία θα ωριμάσει αρκετά για cloud GAMING τα ξαναλεμε. Μέχρι τότε μπορούμε να προσευχόμαστε στον Κύριο και Θεό μας Νικολά Τέσλα, να αλλάξουν και οι νόμοι της φύσης, γιατί αλλιώς δύσκολη η φάση.
Πάντως, με τόσα καρκινώματα που έχουν κολλήσει στο gaming (πχ micro transactions), δεν το βλέπω δύσκολο να πιάνει και ένα, λιγότερο από υποφερτό, τέτοιο μοντέλο.
Και κάπως έτσι θα φτάσουμε να μην μας ανήκει απολύτως τίποτα (γενικά), αλλά να πληρώνουμε παντού συνδρομές και νοίκια.

Από την άλλη πλευρά, ενώ όλοι παλεύουν στο cloud, έρχεται η Ν και σου λέει ότι ούτε να μεταφέρεις τα saves σου από συσκευή σε συσκευή δεν μπορείς. 😅😂
 

Κοίτα, εδώ που τα γράφεις λογικό να τα ακούς μόνος σου. 😝
Αλλά όσον αφορά το gaming, που είναι latency sensitive, δύσκολη η φάση, και θα πρέπει ως σωστοί καταναλωτές (γκουχ.. θύματα ...γκουχ), μέχρι να ωριμάσει αρκετά το τοπίο να του ρίξουμε μαύρο.
 

35873wide.jpg

Από την στιγμή που μπήκε η ψηφιακή αγορά στη ζωή σου, δεν σου ανήκει απολύτως τίποτα. Γιατί ξέρεις τι θα γίνει όταν σε δύο τρία χρόνια πχ θα σου πει η Sony ότι κλείνουν οι server της που δίνουν τα ψηφιακά παιχνίδια του PS3; Ότι χρήματα έδωσες έκαναν φτερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, RedAlert539 είπε

Πραγματικα οτι πιο τραγικο, για γελια και για κλαματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και δεν το περίμενα μου απάντησαν άμεσα σε μήνυμα που έστειλα μεσω FB στην Platinum Games σχετικά με το τελωνείο και την physical edition του Wonderful 101.

Δυστυχώς οι retail θα σταλούν απο Αμερική με τα τυχόν έξοδα τελωνείου κλπ. να βαραίνουν τον αγοραστή.

Συγκεκριμμένα μου απάντησαν 

Αναφορά σε κείμενο

Hello! The game will be shipped from America, where the company handling the rewards is based. Basic shipping costs are included in the cost of the various tiers, but any additional VAT taxes or local tariffs will have to be borne by the backer. We'll be adding info to the FAQ to clarify this.

Ένημέρωσαν ήδη και τα FAQ στο kickstarter σχετικά με αυτό. 

Αρα το έχουμε σίγουρο το τελωνείο σωστά? Υπάρχει πιθανότητα να το αποφύγουμε?

Γενικά είμαι υπέρ των retail στο Switch (και λόγω συλλογής αλλά και μικρής χωρητικότητας της κονσόλας + το ξεχωριστό εξώφυλλο που θα έχει η kickstarter edition) αλλά αν είναι έτσι θα παω αναγκαστικά σε digital...

Επεξ/σία από bad_freddy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 hours ago, non-serviam said:

Και κάπως έτσι θα φτάσουμε να μην μας ανήκει απολύτως τίποτα (γενικά), αλλά να πληρώνουμε παντού συνδρομές και νοίκια.

Ποτέ δεν μας άνηκε τίποτα ψηφιακό, ακόμα και σε φυσικό μέσο να ήταν. Πάντα άδεια χρήσης αγοράζαμε, δεν καταλαβαίνω γιατί σας ενοχλεί τώρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα το witcher 3 στο switch .

Must play το παιχνίδι είναι τρομερό , τρομερές ιστορίες με φοβερό αντίκτυπο από τις επιλογές σου . Υπήρχαν φορές Π πραγματικά ένιωθα τύψεις για το πως εξελίχθηκαν τα πράγματα . 
τρομερη η ατμόσφαιρα και γενικά αυτή η σάπια σλαβική θεματολογία με απίστευτο σαουντρακ ένα από τα καλύτερα εβερ .

Η απεικόνιση του κόσμου μι από τις καλύτερες σε χώνει γ τα καλά σε αυτόν τον φαντασυ μεσαιωνικό κόσμο .

Στα του gameplay επίσης πολύ καλό με τα featured να προσθέτουν βάθος στο συτημα μαχης και στην εξερεύνηση . Ένα μειων είναι τα πατερνς των εχθρών Ακόμα και των μπος Π είναι προβλέψιμα και ακόμα κ στο βερυ Χαρντ μόλις το μάθεις τους πας τρενο . 
Ο κόσμος όπως είπα έχει τρομερή απεικόνιση σε εξοχή χωριά κ πόλεις με ένα μικρό μειων το ότι στην εξοχή η γεωλογία είναι φτωχή . Βέβαια λόγω ρεαλισμού δεν μπορούσαν να βάλουν έρημο δίπλα στα πολωνικά δάση αλλά λείπουν ψηλές βουνοκορφές καταρράκτες χαράδρες κτλπ (α ρε breath μας καλομάθες) Το Skellige σε απόζημειωνει μετά πάντως ..

Σαν εμπειρία του βάζω 10/10 αξέχαστη .

 γενικά σαν παιχνίδι λόγω του ελατωματος των πατερνς παραπάνω θα του βαλω 9.6/10

Ειμαστε τυχεροί Π στην ίδια κονσόλα έχουμε τόσα μαζεμενA επη πλεων . Και μπρεθ και σμας και dark souls και witcher 3 . 

2 χρόνια έχω το παιχνίδι στο πλευ αλλά που να κάτσω τόσες ώρες στην τηλεόραση . 
Το γ αυτούς Π λένε τι να τα κάνουμε τα πορτ , είναι παρα πολύ σημαντικά για πολλούς από εμάς .

  • Like 6
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Από την στιγμή που μπήκε η ψηφιακή αγορά στη ζωή σου, δεν σου ανήκει απολύτως τίποτα. Γιατί ξέρεις τι θα γίνει όταν σε δύο τρία χρόνια πχ θα σου πει η Sony ότι κλείνουν οι server της που δίνουν τα ψηφιακά παιχνίδια του PS3; Ότι χρήματα έδωσες έκαναν φτερά.

Θα σου δώσουν όμως την επιλογή να κατεβάσεις ότι σου ανήκει σε κάποιο σκληρό δίσκο οπότε αν και λίγο φασαρία αλλα τα games που πληρωσες δεν τα χάνεις.Τουλάχιστον η nintendo προειδοποιούσε τον κόσμο να κατεβάσουν τα wii games τους πριν κλείσουν οι server για να μην τα χάσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, Mistwalker said:

Θα σου δώσουν όμως την επιλογή να κατεβάσεις ότι σου ανήκει σε κάποιο σκληρό δίσκο οπότε αν και λίγο φασαρία αλλα τα games που πληρωσες δεν τα χάνεις.Τουλάχιστον η nintendo προειδοποιούσε τον κόσμο να κατεβάσουν τα wii games τους πριν κλείσουν οι server για να μην τα χάσουν.

Μπράβο στην Ν που ήταν η πρώτη gaming εταιρεία από τις major που έκλεισε servers για να μην μπορούν οι owners να κατεβάζουν τα αγορασμένα games τους λοιπόν.

Πάλι καλά που τους ειδοποίησε νωρίτερα για την πρωτοτυπία της.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kolivas είπε

Τελείωσα το witcher 3 στο switch .

Must play το παιχνίδι είναι τρομερό , τρομερές ιστορίες με φοβερό αντίκτυπο από τις επιλογές σου . Υπήρχαν φορές Π πραγματικά ένιωθα τύψεις για το πως εξελίχθηκαν τα πράγματα . 
τρομερη η ατμόσφαιρα και γενικά αυτή η σάπια σλαβική θεματολογία με απίστευτο σαουντρακ ένα από τα καλύτερα εβερ .

Η απεικόνιση του κόσμου μι από τις καλύτερες σε χώνει γ τα καλά σε αυτόν τον φαντασυ μεσαιωνικό κόσμο .

Στα του gameplay επίσης πολύ καλό με τα featured να προσθέτουν βάθος στο συτημα μαχης και στην εξερεύνηση . Ένα μειων είναι τα πατερνς των εχθρών Ακόμα και των μπος Π είναι προβλέψιμα και ακόμα κ στο βερυ Χαρντ μόλις το μάθεις τους πας τρενο . 
Ο κόσμος όπως είπα έχει τρομερή απεικόνιση σε εξοχή χωριά κ πόλεις με ένα μικρό μειων το ότι στην εξοχή η γεωλογία είναι φτωχή . Βέβαια λόγω ρεαλισμού δεν μπορούσαν να βάλουν έρημο δίπλα στα πολωνικά δάση αλλά λείπουν ψηλές βουνοκορφές καταρράκτες χαράδρες κτλπ (α ρε breath μας καλομάθες) Το Skellige σε απόζημειωνει μετά πάντως ..

Σαν εμπειρία του βάζω 10/10 αξέχαστη .

 γενικά σαν παιχνίδι λόγω του ελατωματος των πατερνς παραπάνω θα του βαλω 9.6/10

Ειμαστε τυχεροί Π στην ίδια κονσόλα έχουμε τόσα μαζεμενA επη πλεων . Και μπρεθ και σμας και dark souls και witcher 3 . 

2 χρόνια έχω το παιχνίδι στο πλευ αλλά που να κάτσω τόσες ώρες στην τηλεόραση . 
Το γ αυτούς Π λένε τι να τα κάνουμε τα πορτ , είναι παρα πολύ σημαντικά για πολλούς από εμάς .

Χαίρομαι που το ευχαριστήθηκες. Τα έπαιξα πριν 4 περίπου χρόνια στο pc και θυμάμαι ότι μου είχε αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις. Δεν έχω παίξει βέβαια τα dlc οπότε έχω σκοπό να το ξαναπιάσω από την αρχή κάποια στιγμή. 

Και επειδή λέγονται διάφορα δεξιά και αριστερά για πες και την προσωπική σου άποψη για το performance.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, RedAlert539 είπε

Χαίρομαι που το ευχαριστήθηκες. Τα έπαιξα πριν 4 περίπου χρόνια στο pc και θυμάμαι ότι μου είχε αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις. Δεν έχω παίξει βέβαια τα dlc οπότε έχω σκοπό να το ξαναπιάσω από την αρχή κάποια στιγμή. 

Και επειδή λέγονται διάφορα δεξιά και αριστερά για πες και την προσωπική σου άποψη για το performance.

Είχε κάποια ελάχιστα  frame drops σε μαχες με πολλούς εχθρούς η στα σημεία Π κινούταν ολόκληρη ομάδα μαζί σου αλλά ήταν λίγα τα σημεία αυτά .Τιποτα ενοχλητικό όμως . Τα visuals ήταν κάπως αλλοιωμένα αλλά πολύ λιγότερο από το πχ στο mk11 αν έχεις δει την διαφορα που χουν στα twins . Τα γραφικά ήταν πεσμένα περισσότερο σε φυλλώματα δέντρων χώμα κτλπ .Επειδη το χω δει κ στο πλευ πως είναι καταλαβα την διαφορα σε αυτά κ στην αρχή λίγο με ενόχλησε αλλά μετά από ένα πεντάωρο το ξεπέρασα τελείως . Πάντως είναι πεσμένα τα γραφικά όντως Γτ έβλεπα εναλακτικες επιλογές σε γολκθρου (από δυνατά pc)τι θα γινόταν αν επέλεγα κάτι άλλο κ είχαν μεγάλη διαφορα 

Gameplay χειρισμοσ κτλ είναι ίδιο με το πλευ ενεοειτε και γενικά μου κρασαρε μια φορά μόνο χωρίς όμως να έχει αντίκτυπο στο παιχνίδι αυτό . Από τι έχω διαβάσει στην έκδοση για πλευ κρασαρει περισσότερο .

Το λοντιγκ όταν χάνεις είναι πολύ μεγάλο αλλά επίσης έτσι είναι παντού .

Το έπαιξα όλο πορταμπλ .

A! Τώρα παίζω το πρώτο εξπασιον το hearts of Stone και φτιάξαν την δυσκολία . Έχει δυνατά μπος με πλούσιες κινήσεις και τα μομπακια είναι πιο αγκρεσιβ . Μου αρέσει περισσότερο έτσι .

Επεξ/σία από kolivas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 hours ago, non-serviam said:

Όταν η τεχνολογία θα ωριμάσει αρκετά για cloud GAMING τα ξαναλεμε. Μέχρι τότε μπορούμε να προσευχόμαστε στον Κύριο και Θεό μας Νικολά Τέσλα, να αλλάξουν και οι νόμοι της φύσης, γιατί αλλιώς δύσκολη η φάση.

Τι σημαίνει να ωριμάσει η τεχνολογία; Είναι ήδη εδώ, μπορείς να φτιάξεις account και να δοκιμάσεις αν η γραμμή σου είναι αρκετά «ώριμη».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...