Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Ε για το δικό μας καλό μιλάμε εκτός και αν κάποιοι είναι μέτοχοι της nin.

Θέλοντας και μη οι εταιρίες θα ακολουθήσουν τον ανταγωνισμό ακόμη και η nin eventually. Αν η Microsoft που φαίνεται να πρωτοστατεί σε αυτόν τον τομέα ξεκινήσει κάτι τέτοιο έχω την αίσθηση ότι δε θα μπορούν οι άλλοι να συνεχίσουν να είναι ένα μικρό γαλατικό χωριό. 

Σε καμία εταιρία δεν τους νοιάζει τι συμφέρει σε μας αλλά πώς να αρπάξουν περισσότερα χρηματα.

Η microsoft με το xbox έχει χειροτερες πωλήσεις consoles/games σίγουρα από τη sony αλλά και από τη nintendo εκτός της εποχής του wii u.Λογικο είναι να στραφεί σε εναλλακτικές λύσεις αλλά είναι νωρίς να λέμε αν είναι κάτι που θα πετύχει ή θα ξεχαστεί σε καμία 5ετια.

Για μενα  αυτό το μοντέλο που έβγαλαν με το xbox pass το προτιμώ και μακάρι να δούμε και στη nintendo κάτι παρόμοιο οπου σε χαμηλότερη τιμή να κατεβάζω τα games και παίζω χωρις να χρειάζεται να πληρώσω extra πιο ακριβο internet και να ανησυχώ και για το lag και δεν θα μου σπάσουν και τα νεύρα αν έχει αναμονή όπως γράφουν για το nvidia go.

Όποιος αγοράζει εκτός ΕU λένε ότι αλλαζει το σύστημα στο τελωνειο και πληρώνεις 15€ μέχρι και αυτά που ήταν δωρεάν κάτω τον 22€

Επεξ/σία από Mistwalker
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Mistwalker είπε

Σε καμία εταιρία δεν τους νοιάζει τι συμφέρει σε μας αλλά πώς να αρπάξουν περισσότερα χρηματα.

Η microsoft με το xbox έχει χειροτερες πωλήσεις consoles/games σίγουρα από τη sony αλλά και από τη nintendo εκτός της εποχής του wii u.Λογικο είναι να στραφεί σε εναλλακτικές λύσεις αλλά είναι νωρίς να λέμε αν είναι κάτι που θα πετύχει ή θα ξεχαστεί σε καμία 5ετια.

Για μενα  αυτό το μοντέλο που έβγαλαν με το xbox pass το προτιμώ και μακάρι να δούμε και στη nintendo κάτι παρόμοιο οπου σε χαμηλότερη τιμή να κατεβάζω τα games και παίζω χωρις να χρειάζεται να πληρώσω extra πιο ακριβο internet και να ανησυχώ και για το lag και δεν θα μου σπάσουν και τα νεύρα αν έχει αναμονή όπως γράφουν για το nvidia go.

Θα μπορούσα να υλοποιηθεί ένα μοντέλο που να τους φέρει ΚΑΙ παραπάνω χρήματα.

Πχ. μια συνδρομή η οποία σου δίνει πρόσβαση σε όλες της κονσόλες της nin (και μερικά free rotating games από κάθε κονσόλα πιθανώς) αλλά αντί να παίζεις δωρεάν τα πάντα θα πρέπει να τα αγοράσεις. Εγώ πχ. που σιχαινόμουν τις κονσόλες της nin και τα handhelds πριν την έλευση του μωρού, διαπιστώνω ότι υπάρχουν άπειρα Wii, DS, 3DS ακόμη και GBA games που θα ήθελα να παίξω (κυρίως jrpg) για τα οποία δε θα με χαλούσε να πληρώσω 20-30€.

Τον βραχνά της δέσμευσης από το hardware εγώ θα ήθελα να αποβάλω. Πόσω μάλλον αν αυτή η πρόσβαση μέσω cloud σε τόσο hardware θα μπορούσε να γίνει και από handheld.

Προφανώς μιλάμε για κάτι εξιδανικευμένο χωρίς lag που πιθανότατα θα μπορούσε να υλοποιηθεί σε καμιά 5ετία.

Επεξ/σία από Mitroglou7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Θα μπορούσα να υλοποιηθεί ένα μοντέλο που να τους φέρει ΚΑΙ παραπάνω χρήματα.

Πχ. μια συνδρομή η οποία σου δίνει πρόσβαση σε όλες της κονσόλες της nin (και μερικά free rotating games από κάθε κονσόλα πιθανώς) αλλά αντί να παίζεις δωρεάν τα πάντα θα πρέπει να τα αγοράσεις. Εγώ πχ. που σιχαινόμουν τις κονσόλες της nin και τα handhelds πριν την έλευση του μωρού, διαπιστώνω ότι υπάρχουν άπειρα Wii, DS, 3DS ακόμη και GBA games που θα ήθελα να παίξω (κυρίως jrpg) για τα οποία δε θα με χαλούσε να πληρώσω 20-30€.

Τον βραχνά της δέσμευσης από το hardware εγώ θα ήθελα να αποβάλω. Πόσω μάλλον αν αυτή η πρόσβαση μέσω cloud σε τόσο hardware θα μπορούσε να γίνει και από handheld.

Προφανώς μιλάμε για κάτι εξιδανικευμένο χωρίς lag που πιθανότατα θα μπορούσε να υλοποιηθεί σε καμιά 5ετία.

Και μένα μου αρέσουν αυτά που γράφεις και μακαρι να γίνουν πραγματικοτητα απλός μέχρι να δούμε κάτι δεν μπορώ να πιστέψω τα λόγια τους.Η nin τουλάχιστον έχει αποτύχει μέχρι και στο cloud saving.Μεχρι και αυτή η υπηρεσία τη nvidia το γυρνάω εκεί γιατί φαίνεται η καλύτερη λύση για cloud gaming μέχρι στιγμης έχει δυνατά μειονεκτήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει/ακούσει από διάφορες πηγές ως τώρα ότι το P5 Scramble είναι κάτι περισσότερο από ένα mushou spin-off με χαρακτήρες Persona. Πρόκειται για ένα ολοκληρομένο action-rpg στο πνέυμα της σειράς όσον αφορά το storytelling και τους χαρακτήρες. Κάποιο μιλούν και για κανονικό sequel.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει, μπορεί να ήταν λίγο too much η άποψη ότι δεν υπάρχει καμία διαφορά στο θέμα της ιδιοκτησίας, αλλά ήθελα να δώσω έμφαση στο ότι γενικότερα από τη στιγμή που συμφωνείς σε μία EULA ή σε κάποια ToS δεν έχεις ιδιοκτησία του πράγματος, έχεις μόνο ιδιοκτησία μιας άδειας χρήσης. Ειδικότερα, στην digital-only εποχή η ιδιοκτησία είναι ακόμα μεγαλύτερο ανέκδοτο, ενώ στην streaming εποχή εννοείται ότι πάει εντελώς περίπατο.

18 hours ago, D.Luffy said:

Για παράδειγμα, αυτή τη στιγμή μπορώ να παίξω την σειρά Donkey Kong Country που αγόρασα στο 3DS μου επειδή την έχω κατεβάσει σε physical μέσο το οποίο μου ανήκει και δεν εξαρτάται από το τι θα αποφασίσει να κάνει η Nintendo. Και να κλείσει αύριο, εγώ θα συνεχίσω να παίζω DK. Θα μπορούσα να κάνω το ίδιο και με το Nintendo Online στο Switch (αν βγουν καν ποτέ τα παιχνίδια)? 

Καλά εκεί κι αν έχεις ενοικιοστάσιο και όχι ιδιοκτησία, στο 3DS. Έχεις αγοράσει games που όχι απλά είναι DRM'ed, είναι μάλιστα κλειδωμένα στη συγκεκριμένη κονσόλα. Όταν κλείσει το 3DS eshop η Ν και σου χαλάσει η κονσόλα, θα έχεις το game κατεβασμένο σε ένα physical μέσο που θα σου είναι εντελώς άχρηστο. Τουλάχιστον τα Live/Plus/NSO/Steam/Whatever είναι πιο τίμια σε αυτό το κομμάτι: αν σου χαλάσει το μηχανάκι, αγοράζεις άλλο, ξανακατεβάζεις και παίζεις.

18 hours ago, D.Luffy said:

Επίσης τι εννοείς όταν λες ότι "νομίζουμε ότι μας ανήκουν τα δισκάκια"? Φυσικά και μας ανήκουν και μπορούμε να συνεχίσουμε να τα αναπαράγουμε στην κονσόλα μέχρι να σβήσει ο ήλιος ή να τα κάνουμε φρίσμπι. Αυτό που δεν μας ανήκει είναι τα πνευματικά δικαιώματα τα οποία όμως δεν μας εμποδίζουν στο να βάλουμε το δισκάκι ή το cart στην κονσόλα όποτε θέλουμε και να παίξουμε. Αυτό αγοράσαμε. Την ελεύθερη και απεριόριστη αναπαραγωγή του παιχνιδιού για προσωπική χρήση.

Δεκτό. Το ένα βέβαια το έχεις μέχρι να σου χαλάσει, ενώ το άλλο δεν χαλάει ποτέ, αλλά δεν συζητάμε αυτό εδώ.

18 hours ago, D.Luffy said:

Τέλος, φυσικά και μπορούν να κλείσουν οι πολυεθνικές για πολλούς και διάφορους λόγους και η μεταβίβαση σε άλλον (αν γίνει) δεν σου εξασφαλίζει καθόλου την πρόσβαση στις προηγούμενες υπηρεσίες ή τα προιόντα αυτών.

Εντάξει, συζητάμε στα σοβαρά τώρα ή λέμε σενάρια επιστημονικής φαντασίας; 

Οκ, είναι πιθανότερο να σου χαλάσει το δισκάκι που έχεις στην ιδιοκτησία σου, παρά να κλείσει η Ν ή η MS.

18 hours ago, D.Luffy said:

Βασικά ούτε να κλείσουν δεν χρειάζεται.. Δες τι έγινε αυτές τις μέρες με την Blizzard η οποία κατέβασε το κλασικό Warcraft 3 από τους servers της και το αντικατέστησε με το κατώτερο Reforged. Αυτοί που αγόρασαν ψηφιακά το κλασικό, είναι τώρα με το π..... στο χέρι (αν θέλουν να παίξουν αυτό και όχι το Reforged). Αυτοί όμως που το αγόρασαν το 2002 με το δισκάκι του, μάντεψε. Πες μου τώρα ότι δεν υπάρχει διαφορά στην ιδιοκτησία που λες πιο πανω.

Κατ' αρχάς το δοκίμασα, κατεβαίνει το game κανονικά. Μου κάνει εντύπωση κιόλας, γιατί να μην με άφηνε να κατεβάσω ένα game που έχω αγορασμένο; Έχεις λινκ για αυτό.

Κατά δεύτερον, θα παίξει το δισκάκι του W3 αν το βάλουμε σε σύγχρονο πισί; Έχω κάπου καταχωνιασμένο τα δισκάκια, αλλά δεν έχω drive για να τα δοκιμάσω.:/

Θέλω να πω, οκ σου ανήκει περισσότερο από μερικά Gbytes σε κάποιον server του εξωτερικού, αλλά άμα δεν έχεις τι να το κάνεις, τι να λέει;

16 hours ago, Fulgore said:

Επειδη δεν εχω καταλαβει στις τελευταιες σελιδες,η ολη κουβεντα γινεται για το cloud gaming?Εχει ανακοινωσει η Nintendo κατι τετοιο που να πιανει το Switch?

Η μηπως για τα ψηφιακα παιχνιδια vs κουτατα τι αξιζει περισσοτερο και γιατι?

Γενικότερη κουβέντα είναι, αλλά με την MS και την Nvidia να δείχνουν το δρόμο, δεν έχουν πολλές επιλογές Nintendo και Sony πέραν του να προσαρμοστούν. Η Sony είναι ήδη στημένη και η Ν το κωλυσιεργεί πολύ, όταν είναι φακ μπάντις με την Nvidia και την MS. Απορώ τι περιμένουν για να ανακοινώσουν κάτι αντίστοιχο.

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Malthador είπε

Εντάξει, μπορεί να ήταν λίγο too much η άποψη ότι δεν υπάρχει καμία διαφορά στο θέμα της ιδιοκτησίας, αλλά ήθελα να δώσω έμφαση στο ότι γενικότερα από τη στιγμή που συμφωνείς σε μία EULA ή σε κάποια ToS δεν έχεις ιδιοκτησία του πράγματος, έχεις μόνο ιδιοκτησία μιας άδειας χρήσης. Ειδικότερα, στην digital-only εποχή η ιδιοκτησία είναι ακόμα μεγαλύτερο ανέκδοτο, ενώ στην streaming εποχή εννοείται ότι πάει εντελώς περίπατο.

Καλά εκεί κι αν έχεις ενοικιοστάσιο και όχι ιδιοκτησία, στο 3DS. Έχεις αγοράσει games που όχι απλά είναι DRM'ed, είναι μάλιστα κλειδωμένα στη συγκεκριμένη κονσόλα. Όταν κλείσει το 3DS eshop η Ν και σου χαλάσει η κονσόλα, θα έχεις το game κατεβασμένο σε ένα physical μέσο που θα σου είναι εντελώς άχρηστο. Τουλάχιστον τα Live/Plus/NSO/Steam/Whatever είναι πιο τίμια σε αυτό το κομμάτι: αν σου χαλάσει το μηχανάκι, αγοράζεις άλλο, ξανακατεβάζεις και παίζεις.

Δεκτό. Το ένα βέβαια το έχεις μέχρι να σου χαλάσει, ενώ το άλλο δεν χαλάει ποτέ, αλλά δεν συζητάμε αυτό εδώ.

Εντάξει, συζητάμε στα σοβαρά τώρα ή λέμε σενάρια επιστημονικής φαντασίας; 

Οκ, είναι πιθανότερο να σου χαλάσει το δισκάκι που έχεις στην ιδιοκτησία σου, παρά να κλείσει η Ν ή η MS.

Κατ' αρχάς το δοκίμασα, κατεβαίνει το game κανονικά. Μου κάνει εντύπωση κιόλας, γιατί να μην με άφηνε να κατεβάσω ένα game που έχω αγορασμένο; Έχεις λινκ για αυτό.

Κατά δεύτερον, θα παίξει το δισκάκι του W3 αν το βάλουμε σε σύγχρονο πισί; Έχω κάπου καταχωνιασμένο τα δισκάκια, αλλά δεν έχω drive για να τα δοκιμάσω.:/

Θέλω να πω, οκ σου ανήκει περισσότερο από μερικά Gbytes σε κάποιον server του εξωτερικού, αλλά άμα δεν έχεις τι να το κάνεις, τι να λέει;

Γενικότερη κουβέντα είναι, αλλά με την MS και την Nvidia να δείχνουν το δρόμο, δεν έχουν πολλές επιλογές Nintendo και Sony πέραν του να προσαρμοστούν. Η Sony είναι ήδη στημένη και η Ν το κωλυσιεργεί πολύ, όταν είναι φακ μπάντις με την Nvidia και την MS. Απορώ τι περιμένουν για να ανακοινώσουν κάτι αντίστοιχο.

Νομίζω ότι δίνεις πολύ μεγάλη έμφαση στο γεγονός ότι θα σου χαλάσει οπωσδήποτε η κονσόλα ή το δισκάκι. Προσωπικά έχω στην κατοχή μου πάρα πολλά παιχνίδια και κονσόλες από όλες τις gaming εποχές και ακόμα λειτουργούν όλα άψογα. Δεν υπάρχει λόγος να χαλάσουν όταν κάποιος είναι λίγο προσεκτικός και φροντίζει να είναι στα κουτιά τους. 

Ακόμα και σε αυτή την περίπτωση όμως υπάρχουν πολύ φθηνές λύσεις στο eBay. Πρόσφατα μάλιστα εμπλούτισα την συλλογή μου με μερικά μεταχειρισμένα GB carts σε άριστη κατάσταση. Από 2.5 με 3 ευρώ το καθένα. Απλό παράδειγμα αυτό που αναφέρω. Ότι αν τύχει να σου χαλάσει κάτι, υπάρχει λύση.

Έστω όμως ότι εδώ θα συμφωνήσω ότι σε θέμα hw failure, εννοείται ότι έχει πλεονέκτημα ένας server.

Εκεί που χάνεται όμως το πλεονέκτημα, είναι όταν θες να παίξεις κάτι συγκεκριμένο, πρέπει να βασιζεσαι στην καλή θέληση της εκάστοτε εταιρίας, να το ανεβάσει στον server. Πχ η Ν ενώ είχε ένα σωρό τίτλους στην VC, αποφάσισε να αλλάξει το μοντέλο της και να μας αρμέγει εδώ και 2 χρόνια με γελοιοτητες και κάτι ξεχασμένα παιχνίδια του NES. Ενώ πριν σου είχε διαθέσιμα ένα σωρό συστήματα. 

Το πολύ αρνητικό για μένα εδώ είναι ότι τα παιχνίδια είναι έτοιμα (γιατί τα είχε ανεβάσει στη VC) αλλά απλώς θέλει να τα δίνει με το σταγονόμετρο για να κρατάει τους συνδρομητές της. Να έχουν κάτι να περιμένουν βλέπεις.

Θα ήθελα να πω και άλλα πράγματα αλλά είναι μια πολύ μεγάλη συζήτηση και ήδη έχουμε ξεφύγει πολύ.

Κλείνοντας, προσωπικά δέχομαι ότι υπάρχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα και στα δύο μοντέλα. Physical και Digital. Αυτοί που θέλουν να έχουν την ευκολία τους το digital subscription είναι μια πολύ καλή λύση. Αυτοί που θέλουν να έχουν μια συλλογή και επιθυμούν να επιστρέφουν σε παλιότερους τίτλους ανά καιρούς, το physical είναι προτιμότερο.

Όσο αναφορά για το W3 και το link που ζήτησες:

https://www.fanbyte.com/trending/warcraft-3-classic-owners-are-forced-to-download-reforged-instead/

Είχε αναφερθεί επίσης και σε αρκετά reviews του Reforged.

Όπως είπα, δεν γνωρίζω αν τις τελευταίες μέρες άλλαξε γνώμη η Blizzard λόγω της πολύ αρνητικής αποδοχής του Reforged και σιωπηλά επανέφερε το classic σε αυτούς που το είχαν αγοράσει.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, RedAlert539 είπε

Έχω διαβάσει/ακούσει από διάφορες πηγές ως τώρα ότι το P5 Scramble είναι κάτι περισσότερο από ένα mushou spin-off με χαρακτήρες Persona. Πρόκειται για ένα ολοκληρομένο action-rpg στο πνέυμα της σειράς όσον αφορά το storytelling και τους χαρακτήρες. Κάποιο μιλούν και για κανονικό sequel.

Αυτά βλέπω και διαβάζω και εγώ, ότι το παιχνίδι δεν είναι τυπικό musou. Έχει κανονικότατα persona ιστορία και μάλιστα τύπου sequel του P5. 

Αυτό και μόνο μου αρκεί για να θεωρήσω δεδομένη την παρουσία του P5 Royal κάποια στιγμή στο switch. Ευελπιστώ να μην αργήσει πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 hours ago, D.Luffy said:

Όσο αναφορά για το W3 και το link που ζήτησες:

https://www.fanbyte.com/trending/warcraft-3-classic-owners-are-forced-to-download-reforged-instead/

Είχε αναφερθεί επίσης και σε αρκετά reviews του Reforged.

Όπως είπα, δεν γνωρίζω αν τις τελευταίες μέρες άλλαξε γνώμη η Blizzard λόγω της πολύ αρνητικής αποδοχής του Reforged και σιωπηλά επανέφερε το classic σε αυτούς που το είχαν αγοράσει.

Έχεις δίκιο τελικά, έβαλα να κατέβει το W3 και μου κατέβασε 30GB...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Malthador είπε

Άντε βγάλε άκρη τώρα.🤣🤣

Επεξ/σία από Mistwalker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μενα τερμα αδιαφορος ο Sora.Μπορει να φταει οτι δεν εχω παιξει κανενα παιχνιδι KH.Εννοειται απο αυτους τους 2 ο master chief.

Αν και θα προτιμουσα doomguy!!!

Στο επομενο direct,που λογικα θα ειναι επιτελους αυτην την εβδομαδα , θα μαθουμε για τον επομενο χαρακτηρα.

Επεξ/σία από dekulinkgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

Για μενα τερμα αδιαφορος ο Sora.Μπορει να φταει οτι δεν εχω παιξει κανενα παιχνιδι KH.Εννοειται απο αυτους τους 2 ο master chief.

Αν και θα προτιμουσα doomguy!!!

Στο επομενο direct,που λογικα θα ειναι επιτελους αυτην την εβδομαδα , θα μαθουμε για τον επομενο χαρακτηρα.

Φταίει ότι δεν έχεις παίξει ΚΗ.Παντως αν τον βάλουν το gameplay του θα είναι παρόμοιο με τον hero.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...