Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Εγώ που έχω PS4 Pro θα έχω ίδια εμπειρία με σένα που έχεις Slim;  Και τα λοιπά. 

Ένας πρόσθετος λόγος να γίνει fragmented η βάση. Συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια.

Γιατί, ποιός σου είπε ότι δεν θα την έχεις και στο μέλλον; Επειδή ήρθε το Netflix και το Spotify έπαψαν να βγαίνουν albums και ταινίες σε οπτικό μέσο;

PS: Το site έχει φάει γερή φρίκη, δεν φαίνονται τα στοιχεία (μέλος και ημερομηνία) στα quotes...

Ναι αλλά το ένα είναι ένα ζωντανό μέσο (αναβαθμίσεις κλπ) και το άλλο ένα στατικό/νεκρό. Επίσης, θα πρέπει να συνεχίσουν να υπάρχουν και οι κονσόλες, με φυσική μορφή. Τα άλλα έχουν ανάγκη από πολύ πιο γενικό hardware (οι κονσόλες μάλιστα είναι ένα από αυτά). Πχ. βλέπεις το Stadia, που έχει χειριστήριο μόνο. Είναι εντελώς διαφορετικό το σενάριο γενικά.
By the way, σου ήρθε η Beamdog Ultimate Enhanced Edition Collector's Edition (😂); Αν όχι ακύρωσε την. Είναι ψιλοτραγική. Σε καμία περίπτωση δεν αξίζει τα λεφτά της.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, najinblue3 είπε

To latency ειναι αστειο btw. Για ευρωπαικο server(Γερμανια, Ολλανδια) εχω απιστευτο μικρο latency απο Στοκχολμη. Βεβαια μιλαω παντα για κλασσικα database transactions, δε ξερω αποκλειστικα τι bandwidth μεταφερεται για gaming, αλλα το πολυ του χρονου τους βλεπω ολους εκει

Btw εχετε να προτεινετε content creators αποκλειστικα και μη για switch? Θελω τοσα πολλα παιχνιδια αλλα δε βρισκω καλους ct για reviews/walkthroughs 

Για μενα οι easy allies.Ειδικα στα θεματα της nintendo ειναι πολυ σωστοι.Μοναδικη παραφωνια για μενα ο huber ο οποιος αν κανει review ενος παιχνιδιου που ειναι fan δεν ειναι αντικειμενικος καθολου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://realotakugamer.com/the-outer-worlds-delayed-on-switch-physical-version-now-coming-on-cartridge

Καθυστερεί το the Outer Worlds για Switch αλλά τουλάχιστον άλλαξαν τα πλάνα τους και την physical έκδοση θα την βγάλουν με cartridge!!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 30pit.z81 είπε

https://realotakugamer.com/the-outer-worlds-delayed-on-switch-physical-version-now-coming-on-cartridge

Καθυστερεί το the Outer Worlds για Switch αλλά τουλάχιστον άλλαξαν τα πλάνα τους και την physical έκδοση θα την βγάλουν με cartridge!!!

Πάλι καλά, εγώ έχω ψηθεί να το παίξω στο switch αυτό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 hours ago, non-serviam said:

Ναι αλλά το ένα είναι ένα ζωντανό μέσο (αναβαθμίσεις κλπ) και το άλλο ένα στατικό/νεκρό. Επίσης, θα πρέπει να συνεχίσουν να υπάρχουν και οι κονσόλες, με φυσική μορφή. Τα άλλα έχουν ανάγκη από πολύ πιο γενικό hardware (οι κονσόλες μάλιστα είναι ένα από αυτά). Πχ. βλέπεις το Stadia, που έχει χειριστήριο μόνο. Είναι εντελώς διαφορετικό το σενάριο γενικά.

For the life of me, δεν μπορώ με τίποτα να κατανοήσω πως είναι θετικό το να πρέπει να αγοράζεις συνέχεια H/W για μένεις updated και πως είναι αρνητικό το να ασχολείσαι αποκλειστικά και μόνο με το να παίζεις games.

Το έγραψα και στο νήμα του GeForce Now, πιάνω τον εαυτό μου να αναρρωτιέται «καλά γίνεται να πατάω κουμπάκι και να παίζει το game αμέσως;» και αμέσως μου απαντάω «who cares, not my problem». Και θες να μου πεις ότι αυτή η απίστευτη ευκολία του να μην μπαίνω στη διαδικασία των updates, του H/W και των προβλημάτων που τα διέπουν είναι κάτι αρνητικό. Οκ, απλά διαφωνώ.

11 hours ago, non-serviam said:

By the way, σου ήρθε η Beamdog Ultimate Enhanced Edition Collector's Edition (😂); Αν όχι ακύρωσε την. Είναι ψιλοτραγική. Σε καμία περίπτωση δεν αξίζει τα λεφτά της.

Την έχω κρατήσει σε stand-by, αλλάζω συνέχεια κάρτα με μηδενικό υπόλοιπο για να μην ακυρωθεί. :P

Δεν ξέρω αν την θέλω πλέον και μάλλον θα την ακυρώσω εντελώς αφού λες έτσι κι εσύ. Έχεις λινκ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Malthador είπε

For the life of me, δεν μπορώ με τίποτα να κατανοήσω πως είναι θετικό το να πρέπει να αγοράζεις συνέχεια H/W για μένεις updated και πως είναι αρνητικό το να ασχολείσαι αποκλειστικά και μόνο με το να παίζεις games.

Το έγραψα και στο νήμα του GeForce Now, πιάνω τον εαυτό μου να αναρρωτιέται «καλά γίνεται να πατάω κουμπάκι και να παίζει το game αμέσως;» και αμέσως μου απαντάω «who cares, not my problem». Και θες να μου πεις ότι αυτή η απίστευτη ευκολία του να μην μπαίνω στη διαδικασία των updates, του H/W και των προβλημάτων που τα διέπουν είναι κάτι αρνητικό. Οκ, απλά διαφωνώ.

Θυσιάζεις τα πάντα στο βωμό της ευκολίας (κάτι φυσικά που γίνεται σήμερα σε όλα τα επίπεδα). Διαφωνώ. Προτιμώ αυτό που πληρώνω να το αγοράζω όντως, να μου ανήκει, και όχι απλά να το νοικιάζω και να είμαι έρμαιο της κάθε εταιρίας και πως θα βρει τρόπους για να μου φάει πιο πολλά λεφτά.
 

51 λεπτά πριν, Malthador είπε

Την έχω κρατήσει σε stand-by, αλλάζω συνέχεια κάρτα με μηδενικό υπόλοιπο για να μην ακυρωθεί. :P

Δεν ξέρω αν την θέλω πλέον και μάλλον θα την ακυρώσω εντελώς αφού λες έτσι κι εσύ. Έχεις λινκ;

Τι λινκ; Μου ήρθε (την είχα ξεχάσει γαμώ 😂) και είναι απαράδεκτη. Το κουτί μούφα. Τα πράγματα μέσα βαριά ένα 50αρικό όλα μαζί. Μέχρι και από τα τρία παιχνίδια, το ένα ήταν resealed με shrink wrap (κλασσικές μαλακίες Αμαζον). Δεν αξίζει. Σήμερα την γυρίζω πίσω. Εν το μεταξύ πόσο τραγικά γυμνό φαίνεται το να ανοίγεις το κουτί του παιχνιδιού και να μην έχει τίποτα μέσα παρά μόνο το κασετάκι σε ένα άσπρο φόντο. Βάλτε ρε γύφτοι έστω μια εικόνα εσωτερικά!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, non-serviam said:

Θυσιάζεις τα πάντα στο βωμό της ευκολίας (κάτι φυσικά που γίνεται σήμερα σε όλα τα επίπεδα). Διαφωνώ. Προτιμώ αυτό που πληρώνω να το αγοράζω όντως, να μου ανήκει, και όχι απλά να το νοικιάζω και να είμαι έρμαιο της κάθε εταιρίας και πως θα βρει τρόπους για να μου φάει πιο πολλά λεφτά.

Δεν σου ανήκει τίποτα σε καμία περίπτωση, απλά το κατέχεις. Στη μία περίπτωση το έχεις και το χαζεύεις, στην άλλη περίπτωση το έχει η Sony/Nintendo/Valve στους servers της. Δεν υπάρχει καμία διαφορά στο θέμα της ιδιοκτησίας.

Και μεταξύ μας είναι πιθανότερο να τα παίξει το δισκάκι (που νομίζεις ότι σου ανήκει) παρά να κλείσει ξαφνικά μία πολυεθνική εκατομμυρίων χωρίς να σε ενημερώσει πρώτα για να πάρεις backups (και για ακόμα μια φορά, οι πολυεθνικές δεν κλείνουν, απλά μεταβιβάζονται σε άλλον).

1 hour ago, non-serviam said:

Τι λινκ; Μου ήρθε (την είχα ξεχάσει γαμώ 😂) και είναι απαράδεκτη. Το κουτί μούφα. Τα πράγματα μέσα βαριά ένα 50αρικό όλα μαζί. Μέχρι και από τα τρία παιχνίδια, το ένα ήταν resealed με shrink wrap (κλασσικές μαλακίες Αμαζον). Δεν αξίζει. Σήμερα την γυρίζω πίσω. Εν το μεταξύ πόσο τραγικά γυμνό φαίνεται το να ανοίγεις το κουτί του παιχνιδιού και να μην έχει τίποτα μέσα παρά μόνο το κασετάκι σε ένα άσπρο φόντο. Βάλτε ρε γύφτοι έστω μια εικόνα εσωτερικά!

Οκ, θενξ, θα την αφήσω να ακυρωθεί τότε. Ούτως ή άλλως δυσκολεύομαι πολύ να παίζω αυτά τα games με gamepad, είμαι παραδοσιακός τύπος, θέλω ποντικάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν σου ανήκει τίποτα σε καμία περίπτωση, απλά το κατέχεις. Στη μία περίπτωση το έχεις και το χαζεύεις, στην άλλη περίπτωση το έχει η Sony/Nintendo/Valve στους servers της. Δεν υπάρχει καμία διαφορά στο θέμα της ιδιοκτησίας.

Και μεταξύ μας είναι πιθανότερο να τα παίξει το δισκάκι (που νομίζεις ότι σου ανήκει) παρά να κλείσει ξαφνικά μία πολυεθνική εκατομμυρίων χωρίς να σε ενημερώσει πρώτα για να πάρεις backups (και για ακόμα μια φορά, οι πολυεθνικές δεν κλείνουν, απλά μεταβιβάζονται σε άλλον).

Πως δεν υπάρχει διαφορά στο θέμα ιδιοκτησίας?

Για παράδειγμα, αυτή τη στιγμή μπορώ να παίξω την σειρά Donkey Kong Country που αγόρασα στο 3DS μου επειδή την έχω κατεβάσει σε physical μέσο το οποίο μου ανήκει και δεν εξαρτάται από το τι θα αποφασίσει να κάνει η Nintendo. Και να κλείσει αύριο, εγώ θα συνεχίσω να παίζω DK. Θα μπορούσα να κάνω το ίδιο και με το Nintendo Online στο Switch (αν βγουν καν ποτέ τα παιχνίδια)? 

Επίσης τι εννοείς όταν λες ότι "νομίζουμε ότι μας ανήκουν τα δισκάκια"? Φυσικά και μας ανήκουν και μπορούμε να συνεχίσουμε να τα αναπαράγουμε στην κονσόλα μέχρι να σβήσει ο ήλιος ή να τα κάνουμε φρίσμπι. Αυτό που δεν μας ανήκει είναι τα πνευματικά δικαιώματα τα οποία όμως δεν μας εμποδίζουν στο να βάλουμε το δισκάκι ή το cart στην κονσόλα όποτε θέλουμε και να παίξουμε. Αυτό αγοράσαμε. Την ελεύθερη και απεριόριστη αναπαραγωγή του παιχνιδιού για προσωπική χρήση.

Τέλος, φυσικά και μπορούν να κλείσουν οι πολυεθνικές για πολλούς και διάφορους λόγους και η μεταβίβαση σε άλλον (αν γίνει) δεν σου εξασφαλίζει καθόλου την πρόσβαση στις προηγούμενες υπηρεσίες ή τα προιόντα αυτών.

Βασικά ούτε να κλείσουν δεν χρειάζεται.. Δες τι έγινε αυτές τις μέρες με την Blizzard η οποία κατέβασε το κλασικό Warcraft 3 από τους servers της και το αντικατέστησε με το κατώτερο Reforged. Αυτοί που αγόρασαν ψηφιακά το κλασικό, είναι τώρα με το π..... στο χέρι (αν θέλουν να παίξουν αυτό και όχι το Reforged). Αυτοί όμως που το αγόρασαν το 2002 με το δισκάκι του, μάντεψε. Πες μου τώρα ότι δεν υπάρχει διαφορά στην ιδιοκτησία που λες πιο πανω.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια σημεία από τις ερωτοαπαντήσεις στους μετόχους:

-43% των πωλήσεων του Lite οφείλονται στους υπάρχοντες κατόχους NSW για το πρώτο εξάμηνο (Q1+Q2) του οικονομικού έτους. Το ποσοστό πέφτει στο 30% όταν συμπεριλαμβάνεται και το Q3. 
-Ένας από τους λόγους αγοράς του Lite είναι τα Pokemon Sword / Pokemon Shield.
-To RFA έχει μεγάλο αντίκτυπο στο γυναικείο κοινό καθώς και σε μεγαλύτερο εύρος ηλικιών.
-Επαναλαμβάνονται οι δύο κύριοι πυλώνες για την διατήρηση δυναμικής του NSW μέσω του software αλλά και του hardware (lifestyle). Ως προς το δεύτερο φαίνεται να ετοιμάζουν διάφορους τρόπους μελλοντικά, προφανώς περιλαμβάνονται και τα περιφερειακά (βλέπε RFA, Labo, πατέντα για γραφίδα, κτλ).
-Προβλέπουν διαφορετικό κύκλο ζωής για το NSW σε σχέση με τα προγενέστερα συστήματα τους. *Πιθανόν αυτό μπορεί να σημαίνει ότι το σύστημα συνεχίζει να υποστηρίζεται και μετά την κυκλοφορία του επόμενου. 
-Ο Miyamoto αναφέρει ξανά πως οι smartdevices άνοιξαν κατακόρυφα την αγορά και πλέον υπάρχουν απεριόριστοι τρόποι κερδοφορίες. Περιλαμβάνει και την ψηφιακή αγορά και τις σχετικές δυνατότητες που προσφέρει. *Τρώμε στην μάπα το έκτρωμα του NSO.
-Δεν περιμένουν να υπάρξει αντίκτυπο στην δυναμική του NSW από τα νέα συστήματα. Σε κάποιο σημείο ο Miyamoto αναφέρει πως ολοένα και λιγότερο ασχολούνται με τις κινήσεις του ανταγωνισμού. *Αυτό οφείλεται στην αλλαγή των επιχειρηματικών μοντέλων που πλέον έχει να κάνει με την αύξηση της αναγνωρισιμότητας αλλά και το άνοιγμα της αγοράς από τις smartdevices. Για άλλη μια φορά οικοσυστήματα και ενεργοί χρήστες είναι το μέλλον. 
 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από μεμονωμένες περιπτώσεις δε ξέρω πόσο ρεαλιστικό είναι το σενάριο να κλείσει μια πολυεθνική ή το σενάριο να θελήσω να παίξω κάτι 20 χρόνια πίσω αλλά δεκτό το επιχείρημα του Luffy.

Για μένα το παραπάνω αντισταθμίζεται από τα θετικά που ανέφερε ο Malthador. Να μπορώ με ένα κουμπί να έχω μόνιμη πρόσβαση σε ένα κτηνώδες hardware χωρίς να χρειάζεται να κάνω εκπτώσεις σε αναλύσεις, frame-rates κτλ. Πόσω δε μάλλον να μπορώ με έστω πολλαπλές συνδρομές ανάλογα με τις ορέξεις μου να έχω πρόσβαση και σε Sony και σε Microsoft και Nintendo χωρίς να στερούμαι το Χ exclusive ή να πληρώνω 400€ για να παίξω το Botw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Πέρα από μεμονωμένες περιπτώσεις δε ξέρω πόσο ρεαλιστικό είναι το σενάριο να κλείσει μια πολυεθνική ή το σενάριο να θελήσω να παίξω κάτι 20 χρόνια πίσω αλλά δεκτό το επιχείρημα του Luffy.

Για μένα το παραπάνω αντισταθμίζεται από τα θετικά που ανέφερε ο Malthador. Να μπορώ με ένα κουμπί να έχω μόνιμη πρόσβαση σε ένα κτηνώδες hardware χωρίς να χρειάζεται να κάνω εκπτώσεις σε αναλύσεις, frame-rates κτλ. Πόσω δε μάλλον να μπορώ με έστω πολλαπλές συνδρομές ανάλογα με τις ορέξεις μου να έχω πρόσβαση και σε Sony και σε Microsoft και Nintendo χωρίς να στερούμαι το Χ exclusive ή να πληρώνω 400€ για να παίξω το Botw.

Το θέμα δεν είναι το πόσο ρεαλιστικό είναι ένα σενάριο. Το θέμα είναι η διαφορά στην ιδιοκτησία. Εκεί είναι η κύρια διαφωνία μου.

Με πολύ απλά λόγια, στη μία περίπτωση μιλάμε για αγορά και στη δεύτερη για ενοικίαση. Το κάθε ένα έχει τα υπέρ και τα κατά του αλλά δεν είναι το ίδιο όσο αναφορά στο θέμα ιδιοκτησίας που είπε ο Malthador.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν εχω καταλαβει στις τελευταιες σελιδες,η ολη κουβεντα γινεται για το cloud gaming?Εχει ανακοινωσει η Nintendo κατι τετοιο που να πιανει το Switch?

Η μηπως για τα ψηφιακα παιχνιδια vs κουτατα τι αξιζει περισσοτερο και γιατι?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Πέρα από μεμονωμένες περιπτώσεις δε ξέρω πόσο ρεαλιστικό είναι το σενάριο να κλείσει μια πολυεθνική ή το σενάριο να θελήσω να παίξω κάτι 20 χρόνια πίσω αλλά δεκτό το επιχείρημα του Luffy.

Για μένα το παραπάνω αντισταθμίζεται από τα θετικά που ανέφερε ο Malthador. Να μπορώ με ένα κουμπί να έχω μόνιμη πρόσβαση σε ένα κτηνώδες hardware χωρίς να χρειάζεται να κάνω εκπτώσεις σε αναλύσεις, frame-rates κτλ. Πόσω δε μάλλον να μπορώ με έστω πολλαπλές συνδρομές ανάλογα με τις ορέξεις μου να έχω πρόσβαση και σε Sony και σε Microsoft και Nintendo χωρίς να στερούμαι το Χ exclusive ή να πληρώνω 400€ για να παίξω το Botw.

Και γω είμαι υπέρ των συνδρομών, βάζεις για ένα μήνα Nintendo παίζεις botw και το κλείνεις και πας σε sony μετά ας πούμε. Έχω μια υπόνοια ότι το επόμενο switch θα είναι για καθαρό streaming, θα σου δώσουν μια κονσόλα με πολύ καλή οθόνη, εργονομικό σχεδιασμό χειρισμού και ότι άλλο χρειάζεται για να είναι η κονσόλα κατάλληλη γι αυτό το είδος gaming που έρχεται. Αλλά λογικά θα είναι και κλειδωμένη να λειτουργεί μόνο στη συνδρομή της ninty μέχρι να σκάσουν τα παλικάρια του χάκινγκ και τη κάνουν δημόσια μήτρα 😋😋😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...