Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Το θέμα δεν είναι το πόσο ρεαλιστικό είναι ένα σενάριο. Το θέμα είναι η διαφορά στην ιδιοκτησία. Εκεί είναι η κύρια διαφωνία μου.

Με πολύ απλά λόγια, στη μία περίπτωση μιλάμε για αγορά και στη δεύτερη για ενοικίαση. Το κάθε ένα έχει τα υπέρ και τα κατά του αλλά δεν είναι το ίδιο όσο αναφορά στο θέμα ιδιοκτησίας που είπε ο Malthador.

Οκ δεν είναι ιδιοκτησία αλλά δικαίωμα χρήσης χωρίς δυνατότητα μεταπώλησης (συνήθως) επ αόριστον. 

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Επειδη δεν εχω καταλαβει στις τελευταιες σελιδες,η ολη κουβεντα γινεται για το cloud gaming?Εχει ανακοινωσει η Nintendo κατι τετοιο που να πιανει το Switch?

Η μηπως για τα ψηφιακα παιχνιδια vs κουτατα τι αξιζει περισσοτερο και γιατι?

Με το roadmap της Nintendo ή θα νεκρώσει το topic ή θα καταλήξουμε να συζητάμε για την πολυιδιοκτησία στο ποδόσφαιρο.

3 λεπτά πριν, I'm_busy είπε

Και γω είμαι υπέρ των συνδρομών, βάζεις για ένα μήνα Nintendo παίζεις botw και το κλείνεις και πας σε sony μετά ας πούμε. Έχω μια υπόνοια ότι το επόμενο switch θα είναι για καθαρό streaming, θα σου δώσουν μια κονσόλα με πολύ καλή οθόνη, εργονομικό σχεδιασμό χειρισμού και ότι άλλο χρειάζεται για να είναι η κονσόλα κατάλληλη γι αυτό το είδος gaming που έρχεται. Αλλά λογικά θα είναι και κλειδωμένη να λειτουργεί μόνο στη συνδρομή της ninty μέχρι να σκάσουν τα παλικάρια του χάκινγκ και τη κάνουν δημόσια μήτρα 😋😋😋

Εξιδανικευμένα θα είχες πρόσβαση σε ολόκληρη τη βιβλιοθήκη της εταιρίας. Πχ. για Nintendo από NES μέχρι Switch και ας κόστιζε και 50+€ το μήνα. Το ίδιο και η Sony και η Microsoft. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Επειδη δεν εχω καταλαβει στις τελευταιες σελιδες,η ολη κουβεντα γινεται για το cloud gaming?Εχει ανακοινωσει η Nintendo κατι τετοιο που να πιανει το Switch?

Η μηπως για τα ψηφιακα παιχνιδια vs κουτατα τι αξιζει περισσοτερο και γιατι?

Λίγο απ' όλα :P

1 λεπτό πριν, I'm_busy είπε

Και γω είμαι υπέρ των συνδρομών, βάζεις για ένα μήνα Nintendo παίζεις botw και το κλείνεις και πας σε sony μετά ας πούμε. Έχω μια υπόνοια ότι το επόμενο switch θα είναι για καθαρό streaming, θα σου δώσουν μια κονσόλα με πολύ καλή οθόνη, εργονομικό σχεδιασμό χειρισμού και ότι άλλο χρειάζεται για να είναι η κονσόλα κατάλληλη γι αυτό το είδος gaming που έρχεται. Αλλά λογικά θα είναι και κλειδωμένη να λειτουργεί μόνο στη συνδρομή της ninty μέχρι να σκάσουν τα παλικάρια του χάκινγκ και τη κάνουν δημόσια μήτρα 😋😋😋

Αυτό είναι λίγο πιο περίπλοκο απ' ότι το περιγράφεις. Ένα μηχάνημα το οποίο θα είναι καθαρά για streaming δεν προυποθέτει και την επεξεργαστική ισχύ για να παίξει παιχνίδια. Πχ το Stadia είναι ένα απλό controller χωρίς καν οθόνη.. Οπότε δεν έχει κανένα νόημα το χάκιγκ για να παίξεις κάτι άλλο που λες στο τέλος...  

7 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Οκ δεν είναι ιδιοκτησία αλλά δικαίωμα χρήσης χωρίς δυνατότητα μεταπώλησης (συνήθως) επ αόριστον. 

Ναι ακριβώς. Άλλο η ιδιοκτησία, άλλο το δικαίωμα χρήσης. Ή αλλιώς, αγορά vs ενοικίαση. Δεν είναι το ίδιο. Αυτό λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση της Nintendo στο κράξιμο για τα save files του AC.
Πραγματικά, ούτε μισό ευρώ το χρόνο δεν αξίζει το online τους. Μακάρι όλα τα μακάρι για αυτή την εταιρία, απλά.


Προτείνετε κάνα παιχνίδι να ξεκινήσω. Έλεγα για DxM (μιας και την προηγούμενη φορά δεν κατάφερα τελικά να το ξεκινήσω), αλλά μάλλον καλύτερα να το παίξω στο PC με ποντίκι. Μετά σκέφτηκα τον πικατσούλα, αλλά η πάνσοφη Nintendo το έκανε unplayable σε portable. Οπότε δεν ξέρω τι σκατά να παίξω τώρα. Να πάω στην μαύρη τρύπα που είναι το FE 3H; Να πάω LM που είναι πιο ελαφρύ; Ή στην τελική να βάλω να παίξω από την αρχή σε Master Mode το BOTW με το Ring Fit Controller, να γίνω και σαν τον Κόναν τον Βάρβαρο μέχρι το καλοκαίρι; Κάθε πρόταση δεκτή (λογικά θα το έχω ήδη το παιχνίδι). 🤔
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Η απάντηση της Nintendo στο κράξιμο για τα save files του AC.
Πραγματικά, ούτε μισό ευρώ το χρόνο δεν αξίζει το online τους. Μακάρι όλα τα μακάρι για αυτή την εταιρία, απλά.


Προτείνετε κάνα παιχνίδι να ξεκινήσω. Έλεγα για DxM (μιας και την προηγούμενη φορά δεν κατάφερα τελικά να το ξεκινήσω), αλλά μάλλον καλύτερα να το παίξω στο PC με ποντίκι. Μετά σκέφτηκα τον πικατσούλα, αλλά η πάνσοφη Nintendo το έκανε unplayable σε portable. Οπότε δεν ξέρω τι σκατά να παίξω τώρα. Να πάω στην μαύρη τρύπα που είναι το FE 3H; Να πάω LM που είναι πιο ελαφρύ; Ή στην τελική να βάλω να παίξω από την αρχή σε Master Mode το BOTW με το Ring Fit Controller, να γίνω και σαν τον Κόναν τον Βάρβαρο μέχρι το καλοκαίρι; Κάθε πρόταση δεκτή (λογικά θα το έχω ήδη το παιχνίδι). 🤔
 

Μonster Hunter XX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, D.Luffy said:

Βασικά ούτε να κλείσουν δεν χρειάζεται.. Δες τι έγινε αυτές τις μέρες με την Blizzard η οποία κατέβασε το κλασικό Warcraft 3 από τους servers της και το αντικατέστησε με το κατώτερο Reforged. Αυτοί που αγόρασαν ψηφιακά το κλασικό, είναι τώρα με το π..... στο χέρι (αν θέλουν να παίξουν αυτό και όχι το Reforged). Αυτοί όμως που το αγόρασαν το 2002 με το δισκάκι του, μάντεψε. Πες μου τώρα ότι δεν υπάρχει διαφορά στην ιδιοκτησία που λες πιο πανω.

Θα σου απαντήσω αργότερα στα υπόλοιπα, αλλά έχω απορία (off-topic βέβαια) πάνω σε αυτό. Έχω αγορασμένο το classic W3 και το expansion και μου τα βγάζει κανονικά για κατέβασμα. Αν αγοράσω και το Reforged θα εξαφανιστεί το classic;

8 minutes ago, non-serviam said:

Η απάντηση της Nintendo στο κράξιμο για τα save files του AC.
Πραγματικά, ούτε μισό ευρώ το χρόνο δεν αξίζει το online τους. Μακάρι όλα τα μακάρι για αυτή την εταιρία, απλά.


Προτείνετε κάνα παιχνίδι να ξεκινήσω. Έλεγα για DxM (μιας και την προηγούμενη φορά δεν κατάφερα τελικά να το ξεκινήσω), αλλά μάλλον καλύτερα να το παίξω στο PC με ποντίκι. Μετά σκέφτηκα τον πικατσούλα, αλλά η πάνσοφη Nintendo το έκανε unplayable σε portable. Οπότε δεν ξέρω τι σκατά να παίξω τώρα. Να πάω στην μαύρη τρύπα που είναι το FE 3H; Να πάω LM που είναι πιο ελαφρύ; Ή στην τελική να βάλω να παίξω από την αρχή σε Master Mode το BOTW με το Ring Fit Controller, να γίνω και σαν τον Κόναν τον Βάρβαρο μέχρι το καλοκαίρι; Κάθε πρόταση δεκτή (λογικά θα το έχω ήδη το παιχνίδι). 🤔
 

LM3, duh. Άμεσα.

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Η απάντηση της Nintendo στο κράξιμο για τα save files του AC.
Πραγματικά, ούτε μισό ευρώ το χρόνο δεν αξίζει το online τους. Μακάρι όλα τα μακάρι για αυτή την εταιρία, απλά.


Προτείνετε κάνα παιχνίδι να ξεκινήσω. Έλεγα για DxM (μιας και την προηγούμενη φορά δεν κατάφερα τελικά να το ξεκινήσω), αλλά μάλλον καλύτερα να το παίξω στο PC με ποντίκι. Μετά σκέφτηκα τον πικατσούλα, αλλά η πάνσοφη Nintendo το έκανε unplayable σε portable. Οπότε δεν ξέρω τι σκατά να παίξω τώρα. Να πάω στην μαύρη τρύπα που είναι το FE 3H; Να πάω LM που είναι πιο ελαφρύ; Ή στην τελική να βάλω να παίξω από την αρχή σε Master Mode το BOTW με το Ring Fit Controller, να γίνω και σαν τον Κόναν τον Βάρβαρο μέχρι το καλοκαίρι; Κάθε πρόταση δεκτή (λογικά θα το έχω ήδη το παιχνίδι). 🤔
 

Από αυτά που δεν έχεις παίξει ήδη έχω έχω παίξει το DxM. Αλλά αφού θα περιμένεις να το παίξεις στο pc ακόμα καλύτερα. Btw αν έχεις το Astral Chain και δεν το έχεις παίξει ακόμα, ξεκίνα το. Χθες.(Με την προυπόθεση ότι σου αρέσει το είδος πάντα).

Τώρα για το online κομμάτι δεν θα το σχολιάσω. Έχω αναφερθεί στο παρελθόν και έχει κουράσει είναι η αλήθεια. Πάντως πιστεύω ότι η Nintendo είναι η πρώτη εταιρία που ξέρω που μάλλον τρολλάρει δημοσίως. Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς(μιλάω πάντα για το online). 

3 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Μonster Hunter XX

Πρωτότυπο:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Προτείνετε κάνα παιχνίδι να ξεκινήσω. 

Πες ποια παιχνιδια εχεις αγορασει ηδη και δεν εχεις παιξει καλυτερα :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Μonster Hunter XX

Ήμουν σίγουρος. 😂
 

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Πες ποια παιχνιδια εχεις αγορασει ηδη και δεν εχεις παιξει καλυτερα :P

Πιο λίγα είναι αυτά που έχω παίξει (αλλά έχω μπόλικο πράγμα να περιμένει). 😥


 

24 λεπτά πριν, Malthador είπε

Θα σου απαντήσω αργότερα στα υπόλοιπα, αλλά έχω απορία (off-topic βέβαια) πάνω σε αυτό. Έχω αγορασμένο το classic W3 και το expansion και μου τα βγάζει κανονικά για κατέβασμα. Αν αγοράσω και το Reforged θα εξαφανιστεί το classic;

LM3, duh. Άμεσα.

 

21 λεπτά πριν, RedAlert539 είπε

Από αυτά που δεν έχεις παίξει ήδη έχω έχω παίξει το DxM. Αλλά αφού θα περιμένεις να το παίξεις στο pc ακόμα καλύτερα. Btw αν έχεις το Astral Chain και δεν το έχεις παίξει ακόμα, ξεκίνα το. Χθες.(Με την προυπόθεση ότι σου αρέσει το είδος πάντα).

Τώρα για το online κομμάτι δεν θα το σχολιάσω. Έχω αναφερθεί στο παρελθόν και έχει κουράσει είναι η αλήθεια. Πάντως πιστεύω ότι η Nintendo είναι η πρώτη εταιρία που ξέρω που μάλλον τρολλάρει δημοσίως. Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς(μιλάω πάντα για το online). 

Πρωτότυπο:P

Μάλλον θα πάω LM3 μετά Astral Chain (το οποίο το είχα ξεχάσει εντελώς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Malthador είπε

Έχω αγορασμένο το classic W3 και το expansion και μου τα βγάζει κανονικά για κατέβασμα. Αν αγοράσω και το Reforged θα εξαφανιστεί το classic;

Δοκίμασε να τα κατεβάσεις καλού κακού. Πριν από μερικές μέρες που το διάβαζα, ίσχυε όντως ότι η Blizzard αφαιρεσε εντελώς το classic W3 από τους servers.

Αναβαθμιζοταν στην ουσία η classic έκδοση στην Reforged χωρίς επιπλέον αγορά. 

Δεν γνωρίζω αν πισωγύρισε τελικά γιατί το κράξιμο που τρώει αυτή τη βδομάδα είναι άνευ προηγουμένου. 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, non-serviam είπε

δεν ξέρω τι σκατά να παίξω

 

6 λεπτά πριν, non-serviam είπε

αλλά έχω μπόλικο πράγμα να περιμένει

Ρε μαν οκ το καταλαβαίνεις και μόνος σου...

Τέλος πάντων, προφανώς και ξεκινάς με LM3! (pro-tip: δεν χρειάζεται να πατάς κουμπί για να τρέξει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Λίγο απ' όλα :P

Αυτό είναι λίγο πιο περίπλοκο απ' ότι το περιγράφεις. Ένα μηχάνημα το οποίο θα είναι καθαρά για streaming δεν προυποθέτει και την επεξεργαστική ισχύ για να παίξει παιχνίδια. Πχ το Stadia είναι ένα απλό controller χωρίς καν οθόνη.. Οπότε δεν έχει κανένα νόημα το χάκιγκ για να παίξεις κάτι άλλο που λες στο τέλος...  

Ναι ακριβώς. Άλλο η ιδιοκτησία, άλλο το δικαίωμα χρήσης. Ή αλλιώς, αγορά vs ενοικίαση. Δεν είναι το ίδιο. Αυτό λέω.

 

Εννοούσα το χαρντγουερ τύπου οθόνη, πλήκτρα, γυροσκόπιο, δόνηση, wifi, ηχεία κτλπ κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Εξιδανικευμένα θα είχες πρόσβαση σε ολόκληρη τη βιβλιοθήκη της εταιρίας. Πχ. για Nintendo από NES μέχρι Switch και ας κόστιζε και 50+€ το μήνα. Το ίδιο και η Sony και η Microsoft. 

Ναι αλλά αυτό είναι καλό για εμάς.Οι εταιρίες θα είχαν τεράστια χασουρα από τη στιγμη πχ. η nin που βγάζει ένα 60ρι το κάθε game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Mistwalker είπε

Ναι αλλά αυτό είναι καλό για εμάς.Οι εταιρίες θα είχαν τεράστια χασουρα από τη στιγμη πχ. η nin που βγάζει ένα 60ρι το κάθε game.

Ε για το δικό μας καλό μιλάμε εκτός και αν κάποιοι είναι μέτοχοι της nin.

Θέλοντας και μη οι εταιρίες θα ακολουθήσουν τον ανταγωνισμό ακόμη και η nin eventually. Αν η Microsoft που φαίνεται να πρωτοστατεί σε αυτόν τον τομέα ξεκινήσει κάτι τέτοιο έχω την αίσθηση ότι δε θα μπορούν οι άλλοι να συνεχίσουν να είναι ένα μικρό γαλατικό χωριό. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Ε για το δικό μας καλό μιλάμε εκτός και αν κάποιοι είναι μέτοχοι της nin.

Θέλοντας και μη οι εταιρίες θα ακολουθήσουν τον ανταγωνισμό ακόμη και η nin eventually. Αν η Microsoft που φαίνεται να πρωτοστατεί σε αυτόν τον τομέα ξεκινήσει κάτι τέτοιο έχω την αίσθηση ότι δε θα μπορούν οι άλλοι να συνεχίσουν να είναι ένα μικρό γαλατικό χωριό. 

Σε κάποια γωνιά η Nintendo:
 

images (1).jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...