Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Mistwalker είπε

Θα σου δώσουν όμως την επιλογή να κατεβάσεις ότι σου ανήκει σε κάποιο σκληρό δίσκο οπότε αν και λίγο φασαρία αλλα τα games που πληρωσες δεν τα χάνεις.Τουλάχιστον η nintendo προειδοποιούσε τον κόσμο να κατεβάσουν τα wii games τους πριν κλείσουν οι server για να μην τα χάσουν.

Βέβαια μιλάμε για το Wii που τα παιχνίδια του έπαιζαν σε ενα μέσο ορο μεγέθους ~1 - 2gb και χωρίς online drm οπότε πες οτι κάτι (ή και ολα) μπορούσες να κρατήσεις.

Αν κλείσουν servers τώρα πια απο πχ. Sony ή ξέρω γω κάνα Steam και με το μέσο μέγεθος των παιχνιδιών να είναι στα ~30-40+gb να δούμε τι θα κάνουμε...

Προσωπικά δηλαδή στο Steam με μια library 1500+ που εχω, αν συμβεί κάτι τέτοιο απλά χάνω τα πάντα εκτός και αν στακάρω κάμποσους 5tb δίσκους με το ανάλογο κόστος και να κατεβάζω ασταμάτητα επι μήνες. Και δεν βάζω καν στην εξίσωση το online drm που απαιτείται για να τρέξουν...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Malthador είπε

Τι σημαίνει να ωριμάσει η τεχνολογία; Είναι ήδη εδώ, μπορείς να φτιάξεις account και να δοκιμάσεις αν η γραμμή σου είναι αρκετά «ώριμη».

To latency ειναι αστειο btw. Για ευρωπαικο server(Γερμανια, Ολλανδια) εχω απιστευτο μικρο latency απο Στοκχολμη. Βεβαια μιλαω παντα για κλασσικα database transactions, δε ξερω αποκλειστικα τι bandwidth μεταφερεται για gaming, αλλα το πολυ του χρονου τους βλεπω ολους εκει

Btw εχετε να προτεινετε content creators αποκλειστικα και μη για switch? Θελω τοσα πολλα παιχνιδια αλλα δε βρισκω καλους ct για reviews/walkthroughs 

Επεξ/σία από najinblue3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, bad_freddy είπε

Βέβαια μιλάμε για το Wii που τα παιχνίδια του έπαιζαν σε ενα μέσο ορο μεγέθους ~1 - 2gb και χωρίς online drm οπότε πες οτι κάτι (ή και ολα) μπορούσες να κρατήσεις.

Αν κλείσουν servers τώρα πια απο πχ. Sony ή ξέρω γω κάνα Steam και με το μέσο μέγεθος των παιχνιδιών να είναι στα ~30-40+gb να δούμε τι θα κάνουμε...

Προσωπικά δηλαδή στο Steam με μια library 1500+ που εχω, αν συμβεί κάτι τέτοιο απλά χάνω τα πάντα εκτός και αν στακάρω κάμποσους 5tb δίσκους με το ανάλογο κόστος και να κατεβάζω ασταμάτητα επι μήνες. Και δεν βάζω καν στην εξίσωση το online drm που απαιτείται για να τρέξουν...

Συμφωνώ σε αυτό και γι'αυτό είπα ότι θα είναι φασαρία αλλά η απάντηση που είχα γράψει πήγαινε πιο πολύ στο ότι δεν χάνεις τα games που πληρωσες όπως πολλοί πιστεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Mistwalker είπε

Συμφωνώ σε αυτό και γι'αυτό είπα ότι θα είναι φασαρία αλλά η απάντηση που είχα γράψει πήγαινε πιο πολύ στο ότι δεν χάνεις τα games που πληρωσες όπως πολλοί πιστεύουν.

Μα πρακτικά είναι τρομερά ασύμφορο να κρατήσεις σε ολα backup αλλά εξαρχής δεν θα τρέχει και κανένα παιχνίδι χωρίς το online drm του πχ. Steam οπότε θα έχεις ενα κάρο άχρηστα αρχεία σε σκληρούς αν κατεβάσει servers μια απο αυτές τις online πλατφόρμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Malthador είπε

Ποτέ δεν μας άνηκε τίποτα ψηφιακό, ακόμα και σε φυσικό μέσο να ήταν. Πάντα άδεια χρήσης αγοράζαμε, δεν καταλαβαίνω γιατί σας ενοχλεί τώρα.

 

4 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Από την στιγμή που μπήκε η ψηφιακή αγορά στη ζωή σου, δεν σου ανήκει απολύτως τίποτα. Γιατί ξέρεις τι θα γίνει όταν σε δύο τρία χρόνια πχ θα σου πει η Sony ότι κλείνουν οι server της που δίνουν τα ψηφιακά παιχνίδια του PS3; Ότι χρήματα έδωσες έκαναν φτερά.

Ναι αλλά ακόμα έχεις την δυνατότητα του φυσικού. Εγώ ακόμα μόνο αυτό κάνω (ή στην χειρότερη, αγορά καμία πολύ καλή προσφορά σε ψηφιακό, αλλά πάντα θα έχω και το φυσικό από δίπλα). Με το συνδρομητικό μοντέλο δεν θα σου ανήκει απολύτως τίποτα.

 

3 ώρες πριν, Malthador είπε

Τι σημαίνει να ωριμάσει η τεχνολογία; Είναι ήδη εδώ, μπορείς να φτιάξεις account και να δοκιμάσεις αν η γραμμή σου είναι αρκετά «ώριμη».

Για πες μου λοιπόν, πχ εγώ που έχω σύνδεση ένα γίγα και εσύ με την δική σου, θα έχουμε τις ίδιες δυνατότητες/εμπειρίες; Σαφώς και όχι. Η τεχνολογία δεν είναι το σε τι πισι θα παίζουν στη φάρμα τα παιχνίδια. Είναι από την στιγμή που πατάς το κουμπί, μέχρι να επιστρέψει το σήμα στην οθόνη σου. Και δεν πιάνω καν τα φορητά.
Είναι επίσης (με την γενική έννοια) το νομικό πλαίσιο που την διέπει, γιατί πολύ σύντομα θα δεις "ειδικά" πακέτα συνδέσεων για gaming. Με το κατάλληλο κόστος φυσικά.

Είναι καλό να προχωράμε μπροστά, αλλά δικαιολογημένα. Γιατί ένα καλό, από ότι έχουμε δει, επιφέρει πολλά κακά. Πιο κλασσικό παράδειγμα, τα ημιτελή παιχνίδια. Ναι μεν πλέον μπορείς να κατεβάζεις patch μέσω internet, αλλά ο αριθμός των ημιτελή παιχνιδιών που φτάνουν στον καταναλωτή, και που συνήθως δεν φτιάχνονται ποτέ, μεγαλώνει τραγικά.
(εδώ αξίζει να πούμε ένα μπράβο στο team του No Man's Sky που είναι μια φωτεινή εξαίρεση σε αυτό το trend)

2 ώρες πριν, najinblue3 είπε

To latency ειναι αστειο btw. Για ευρωπαικο server(Γερμανια, Ολλανδια) εχω απιστευτο μικρο latency απο Στοκχολμη. Βεβαια μιλαω παντα για κλασσικα database transactions, δε ξερω αποκλειστικα τι bandwidth μεταφερεται για gaming, αλλα το πολυ του χρονου τους βλεπω ολους εκει

Btw εχετε να προτεινετε content creators αποκλειστικα και μη για switch? Θελω τοσα πολλα παιχνιδια αλλα δε βρισκω καλους ct για reviews/walkthroughs 

Μιλάς για πολύ συγκεκριμένο κοινό, και όχι σε gaming service. Τα πρόσφατο lunch του Stadia μας έδειξε πόσο τραγικό είναι το επίπεδο σε αυτό.

 

1 ώρα πριν, Mistwalker είπε

Συμφωνώ σε αυτό και γι'αυτό είπα ότι θα είναι φασαρία αλλά η απάντηση που είχα γράψει πήγαινε πιο πολύ στο ότι δεν χάνεις τα games που πληρωσες όπως πολλοί πιστεύουν.

Το ότι "θα μπορούσε", δεν σημαίνει ότι είναι και εφικτό. Έχω στον προσωπικό μου NAS τριψήφιο αριθμό TB, αλλά και πάλι δεν χωράνε όλα και ούτε νομίζω πως θα προλάβαινα. Επίσης δεν θα έμπαινα καν στον κόπο.

Επεξ/σία από non-serviam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Ναι αλλά ακόμα έχεις την δυνατότητα του φυσικού.

Αν και απεχω απο την ολη κουβεντα περι Cloud gaming στις αλλες πλατφορμες που ειναι τερμα off topic οπως ειπε και ο Malthador πιο πισω,για το κομματι του Digital vs Physical που αναφερθηκε πιο πανω να σου θυμισω οτι τα κουτατα Wolfenstein 2(bayonetta 1),το The Outer ακομα και κουτατα παλι πρεπει να τα κατεβασεις ψηφιακα(το τελευταιο εχει μονο ενα χαρτακι μεσα)για να παιξεις. Και επισης υπαρχουν και αλλα παιχνιδια κυριως απο indie μερια που επισης κυκλοφορουν μονο ψηφιακα.

Η ιδια η Nintendo οπως αναφεραμε πιο πισω αυτο το πραγμα σπρωχνει που σε ολα τα bundle των κονσολων δινει κωδικους αντι για κουτατα παιχνιδια(περαν απο Ιαπωνια).

Σε αλλα νεα για το Wonderful 101 που αναφερθηκε πιο πριν 

https://nintendoeverything.com/the-wonderful-101-remastered-targeting-1080p-60fps-on-switch/

targeting 60fps and a 1080p resolution on Nintendo Switch in docked mode. Handheld mode will have a 720p resolution and run at 60fps as well.

Νεες πληροφοριες περι Pokemon Home

https://nintendoeverything.com/pokemon-home-details-on-nintendo-account-connectivity-free-box/

Και τελος λογικα δεν θα δουμε single player dlc/expansion pass στο Luigis Mansion 3 περαν απο τα 2 multiplayer dlc που εχουν ανακοινωθει για φετος.

https://kotaku.com/luigi-s-mansion-3-developers-explain-why-their-dlc-is-m-1841365685

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, mansa2k είπε

Κατά τα άλλα το RFA κινείται πολύ καλά. Αν συνεχίσει έτσι θα φτάσει τα 5 εκατομμύρια και θα είναι το πρώτο νέο ip της Ν που το επιτυγχάνει αυτό σε αυτήν την γενιά.

Οκ το Ring Fit δεν είναι το ίδιο με ένα νορμάλ πρόγραμμα γυμναστικής αλλά για μένα μαζί με καμιά διατροφή κάνει δουλίτσα, δεν σου δίνεται πολλές φορές η ευκαιρία να ιδρώσεις με turned-base RPG! Χαίρομαι που πάει καλά, ελπίζω σε κάποιου είδους συνέχεια ή εξέλιξη.

20 ώρες πριν, mansa2k είπε

Το W101 το υποστήριξε κανείς στο kickstarter;

 

5 ώρες πριν, bad_freddy είπε

Δυστυχώς οι retail θα σταλούν απο Αμερική με τα τυχόν έξοδα τελωνείου κλπ. να βαραίνουν τον αγοραστή.

Τα έξτρα έξοδα με αποτρέπουν να κάνω το βήμα και μάλλον πάει για digital αγορά, δεν καίγομαι και τόσο παρότι είναι στη wishlist από το 2013. Με τόσο δυνατή αποδοχή (ήθελαν 50.000$ και μέσα σε 2 μέρες πήραν 1.500.000$ και υπολείπονται 29 μέρες!!) δεν υπάρχει περίπτωση να κάνουν publish κανονικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αν και απεχω απο την ολη κουβεντα περι Cloud gaming στις αλλες πλατφορμες που ειναι τερμα off topic οπως ειπε και ο Malthador πιο πισω,για το κομματι του Digital vs Physical που αναφερθηκε πιο πανω να σου θυμισω οτι τα κουτατα Wolfenstein 2(bayonetta 1),το The Outer ακομα και κουτατα παλι πρεπει να τα κατεβασεις ψηφιακα(το τελευταιο εχει μονο ενα χαρτακι μεσα)για να παιξεις. Και επισης υπαρχουν και αλλα παιχνιδια κυριως απο indie μερια που επισης κυκλοφορουν μονο ψηφιακα.

Η ιδια η Nintendo οπως αναφεραμε πιο πισω αυτο το πραγμα σπρωχνει που σε ολα τα bundle των κονσολων δινει κωδικους αντι για κουτατα παιχνιδια(περαν απο Ιαπωνια).

Σε αλλα νεα για το Wonderful 101 που αναφερθηκε πιο πριν 

https://nintendoeverything.com/the-wonderful-101-remastered-targeting-1080p-60fps-on-switch/

targeting 60fps and a 1080p resolution on Nintendo Switch in docked mode. Handheld mode will have a 720p resolution and run at 60fps as well.

Νεες πληροφοριες περι Pokemon Home

https://nintendoeverything.com/pokemon-home-details-on-nintendo-account-connectivity-free-box/

Και τελος λογικα δεν θα δουμε single player dlc/expansion pass στο Luigis Mansion 3 περαν απο τα 2 multiplayer dlc που εχουν ανακοινωθει για φετος.

https://kotaku.com/luigi-s-mansion-3-developers-explain-why-their-dlc-is-m-1841365685

Όταν δεν σου αρέσει κάτι ως καταναλωτής έχεις μια επιλογή: μποϊκοτάζ. Ειδικά με τα μέσα που έχουμε σήμερα, είναι αρκετά πιο εύκολο να το οργανώσεις. Δεν μπαίνουν καν στον κόπο να βάλουν κασετούλα (μόνο στο Switch φυσικά, στα άλλα μια χαρά υπάρχει δισκάκι); Δεν το παίρνεις.
Για παράδειγμα, τώρα με το Animal Crossing και τις μαλακίες της Nintendo: μην το πάρεις. Είχα σκοπό να το παραγγείλω, αλλά δεν θα το κάνω με αυτά που διαβάζω. Ευτυχώς αυτή την φορά εγκαίρως, και όχι όπως με τα Pokemon. Αλλιώς πάρτο, και ετοιμάσου σύντομα να σου ζητάει να πληρώσεις και για τα save files. Στο χέρι σου είναι.

5 λεπτά πριν, EverythingYouBelieve είπε

Οκ το Ring Fit δεν είναι το ίδιο με ένα νορμάλ πρόγραμμα γυμναστικής αλλά για μένα μαζί με καμιά διατροφή κάνει δουλίτσα, δεν σου δίνεται πολλές φορές η ευκαιρία να ιδρώσεις με turned-base RPG! Χαίρομαι που πάει καλά, ελπίζω σε κάποιου είδους συνέχεια ή εξέλιξη.

Τα έξτρα έξοδα με αποτρέπουν να κάνω το βήμα και μάλλον πάει για digital αγορά, δεν καίγομαι και τόσο παρότι είναι στη wishlist από το 2013. Με τόσο δυνατή αποδοχή (ήθελαν 50.000$ και μέσα σε 2 μέρες πήραν 1.500.000$ και υπολείπονται 29 μέρες!!) δεν υπάρχει περίπτωση να κάνουν publish κανονικά;

Η λογική λέει πως ναι, γιατί το κόστος μεταφοράς θα έχει καλυφθεί. Αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε από πριν δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω απλα απαντησα στο παραπανω σχολιο σου οτι δυστηχως το φυσικο μεσο δεν υπαρχει 100% σαν επιλογη,τουλαχιστον οχι σε ολα τα παιχνιδια.

Εαν εισαι αντιθετος σε αυτα,εννοειται οτι λειτουργεις αναλογα στις αγορες.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εγω απλα απαντησα στο παραπανω σχολιο σου οτι δυστηχως το φυσικο μεσο δεν υπαρχει 100% σαν επιλογη,τουλαχιστον οχι σε ολα τα παιχνιδια.

Εαν εισαι αντιθετος σε αυτα,εννοειται οτι λειτουργεις αναλογα στις αγορες.

Ευτυχώς υπάρχουν εταιρίες όπως η limitedrungames που βγάζουν τέτοια ψηφιακά παιχνίδια σε φυσικό. Και στηριζουμε (αυτά τα τελωνεία μόνο να μην υπήρχαν).

 

Το ζήτημα είναι ότι κανείς δεν αντιδρά ανάλογα. Θα γκρινιάξουμε λίγο σε κάνα φόρουμ, και μετά θα δώσουμε τα λεφτά μας. Δες το Πόκεμον. Από κοροϊδία σε κοροϊδία, χαμός στο ίντερνετ, πάρε και 15μυρια πωλήσεις. Και μετά από δύο μήνες και expansion επί πληρωμή. Είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Και πρώτος φυσικά εγώ, που πήρα και τα δύο μαζί με το switch lite le. Δυστυχώς βέβαια ήταν αργά όταν το πήρα χαμπάρι, και δεν μπαίνεις και εύκολα στην διαδικασία του να γυρίζεις πράγμα στην Ιαπωνία. Το lite βέβαια γ@μαει. Και όμορφο και χρηστικό. Μέχρι να σκάσει ο αναλογικός...

(Και να πω την αμαρτία μου το σκέφτομαι και για την limited του AC. Είναι όμορφο παναθεμα το. Αλλά με αυτά που βλέπω, αν το πάρω θα το πουλήσω το παιχνίδι.)

 

Πάντως μπορεί να φαίνονται άσχετα όλα αυτά με το θρεντ, αλλά στην πράξη δεν ειναι καθόλου. Οι τάσεις (ή αλλιώς τα νέα καρκινώματα) επεκτείνονται και παίρνει η μπάλα τα πάντα.

(Και δεν δίνει και η Ν κάνα νέο της προκοπής για συζήτηση, τουλάχιστον όχι θετικό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, najinblue3 είπε

To latency ειναι αστειο btw. Για ευρωπαικο server(Γερμανια, Ολλανδια) εχω απιστευτο μικρο latency απο Στοκχολμη. Βεβαια μιλαω παντα για κλασσικα database transactions, δε ξερω αποκλειστικα τι bandwidth μεταφερεται για gaming, αλλα το πολυ του χρονου τους βλεπω ολους εκει

Btw εχετε να προτεινετε content creators αποκλειστικα και μη για switch? Θελω τοσα πολλα παιχνιδια αλλα δε βρισκω καλους ct για reviews/walkthroughs 

Παρακολουθώ τους συγκεκριμένους σχεδόν αποκλειστικά για reviews(αλλά και γενικότερα) όσον αφορά το Switch https://www.youtube.com/channel/UCDmWw-hH5yX450xC2oTKVYQ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, najinblue3 είπε

Btw εχετε να προτεινετε content creators αποκλειστικα και μη για switch? Θελω τοσα πολλα παιχνιδια αλλα δε βρισκω καλους ct για reviews/walkthroughs 

happyconsolegamer απο μενα στο κομματι των review(αν μου ελεγες παλιοτερα θα ελεγα proJared αλλα βγηκαν κατι θεματα στην φορα και δεν τον εχω παρακολουθησει απο τοτε).

Για walkthroughs που γενικα αποφευγω λογω spoiler,Prosafiagaming,zackscottgames. Πιο παλια ειχα πετυχει και τον TetraNinja αλλα δεν ξερω αν συνεχιζει να ανεβαζει video.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
 

Για πες μου λοιπόν, πχ εγώ που έχω σύνδεση ένα γίγα και εσύ με την δική σου, θα έχουμε τις ίδιες δυνατότητες/εμπειρίες;

Εγώ που έχω PS4 Pro θα έχω ίδια εμπειρία με σένα που έχεις Slim;  Και τα λοιπά. 

Ένας πρόσθετος λόγος να γίνει fragmented η βάση. Συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια.

 

Ναι αλλά ακόμα έχεις την δυνατότητα του φυσικού. 

Γιατί, ποιός σου είπε ότι δεν θα την έχεις και στο μέλλον; Επειδή ήρθε το Netflix και το Spotify έπαψαν να βγαίνουν albums και ταινίες σε οπτικό μέσο;

PS: Το site έχει φάει γερή φρίκη, δεν φαίνονται τα στοιχεία (μέλος και ημερομηνία) στα quotes...

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, EverythingYouBelieve είπε

Τα έξτρα έξοδα με αποτρέπουν να κάνω το βήμα και μάλλον πάει για digital αγορά, δεν καίγομαι και τόσο παρότι είναι στη wishlist από το 2013. Με τόσο δυνατή αποδοχή (ήθελαν 50.000$ και μέσα σε 2 μέρες πήραν 1.500.000$ και υπολείπονται 29 μέρες!!) δεν υπάρχει περίπτωση να κάνουν publish κανονικά;

 

3 ώρες πριν, non-serviam είπε

Η λογική λέει πως ναι, γιατί το κόστος μεταφοράς θα έχει καλυφθεί. Αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε από πριν δυστυχώς.

Μα δεν νομίζω οτι υπάρχει πιθανότητα να μην κυκλοφορήσει. Άλλωστε προφανώς για να δίνουν ημερομηνία κυκλοφορίας για Απρίλιο τα ports θα πρέπει ήδη να είναι σχεδόν έτοιμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 minutes ago, bad_freddy said:

Μα δεν νομίζω οτι υπάρχει πιθανότητα να μην κυκλοφορήσει. Άλλωστε προφανώς για να δίνουν ημερομηνία κυκλοφορίας για Απρίλιο τα ports θα πρέπει ήδη να είναι σχεδόν έτοιμα.

Προφανώς και έχουν γράψει ήδη τα ports, δεν θα προλάβαιναν σε δυο μήνες.

Στο publishing έχουν πρόβλημα, όχι στο development.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...