Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
1 hour ago, logistoulis said:

Το Luigi's Mansion αντικειμενικά πάσχει ως παιχνίδι, αν βγάλει κανείς τα γυαλιά του Nintendo fanboy μια χαρά μπορεί να τα διαπιστώσει

Ρε τι λες; Όλοι αυτοί εδώ είναι fanboys;

Μη λες σαχλαμάρες, δεν χρειάζεται να είσαι fanboy για να κατανοήσεις το μεγαλείο του παιχνιδιού, έχει τρομερό co-op, έχει απίστευτο τεχνικό τομέα και πηγαίνει τη σειρά πολλά βήματα παραπέρα στο κομμάτι του gameplay. Δεν ξέρω τι περίμενες ότι θα έπαιζες, αν σου άρεσαν και τα προηγούμενα της σειράς δεν παίζει να μην σου άρεσε το LM3.

Το ίδιο και το DKCRTF, δεν υπάρχουν πολλά καλύτερα platformers που να έχουν βγει τα τελευταία χρόνια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Gorbatsof είπε

 

Αλίμονο.Πρεπει να είσαι fanboy για να το βγάλεις παιχνιδάρα.Τρελη μουφα το παιχνίδι.Κατσε να βάλω τη μάσκα του fanboy λίγο για να μου αρέσει.

Εγώ είπα τη γνώμη μου γιατί δεν μου αρέσει, αν έχεις κάποιο επιχείρημα για το αντίθετο και θες να με πείσεις ότι έχει gameplay που δεν είναι βαρετο και επαβαναλαμβομενο ευχαρίστως να σε ακούσω

Διαφορετικά επιβεβαιώνεις αυτό που λέω. 

Είπα ότι το παιχνίδι έχει αρκετά θετικά, παρα πολλά μάλιστα, απλά στο βάθος του και την ουσία του θα μπορούσε να είναι πολλά παραπάνω

4 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ρε τι λες; Όλοι αυτοί εδώ είναι fanboys;

 

Τουλάχιστον το 90% των αγοραστών του είναι 

Μιλάμε για συγκεκριμένες περιπτώσεις παιχνιδιών που τα αγοράζουν κυρίως οι φαν και της νιντεντο είναι πανίσχυροι

 

Σε κάποιες περιπτώσεις συμφωνώ μαζί τους παρά τα σημαντικά αρνητικά (ζελντα που δεν έχει σενάριο με βάθος) σε κάποιες περιπτώσεις όχι

 

Δεν λέω βέβαια ότι οι υποστηρικτές της νιντεντο δεν τα χώνουν εκεί που πρέπει όπως στα Πόκεμον που έπεσε θαψιμο, απλά όταν το παιχνίδι δεν είναι κακό (και το Luigi's Mansion δεν είναι κακό, απλά δεν το βρίσκω όσο καλό θα έπρεπε να είναι ) το αποθεώνουν ίσως σε υπερβολικό βαθμό

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, anarchy79 said:

Για τα γενέθλια του γιου μου, εκτός από ένα επιτραπέζιο που του έχω πάρει θα του πάρω και κάνα παιχνίδι στο switch.

Έχω σε κασσέτες τα εξής Odyssey, Splatoon, nba 2k18, nba playgrounds 1+2, Mario and rabbits, donkey Kong, zelda, toki, Mario maker, Kirby, toad, Mario kart8, rocket league .

8 χρόνων ο μικρός😉 την Παρασκευή , σε 4 μερες. Κάτι παιδικό, κοιτάω και έχω χαθεί ένα εκατομμύριο οαιχνιδια υπάρχουν.

Και στο store  να είναι δεν με πειράζει. Σκέφτομαι ένα από τα Minecraft, sonic racing, Luigi Mansion . Κάτι θέλω να μην βαρεθεί.

Εντωμεταξυ τα παιδιά μπορεί να κολλήσουν σε μια βλακεία, πχ παίζει το goona fighters!! Μια χαζομάρα είναι, το είχα βρει ένα ευρώ, το πήρα και κόλλησε. Οπότε δεν είναι απαραίτητο να είναι ακριβό.

Ευχαριστώ.

Ο γιος μου που είναι πεντέμιση έχει φάει απίστευτο κόλλημα με το Mario Maker 2. Τσέκαρέ το και αυτό.

4 minutes ago, logistoulis said:

Τουλάχιστον το 90% των αγοραστών του είναι 

Δεν ξέρω από που βγάζεις αυτό το συμπέρασμα. Είναι τριτοτέταρτος τίτλος και έχει πουλήσει κοντά 6m κόπιες. Σε καμία περίπτωση δεν έχει τη δυναμική ενός Mario Kart ή ενός Zelda ή ενός 3D Mario, κι όμως έχει πουλήσει τέτοια νούμερα. Δεν τα έχουν κάνει οι fans αυτά τα νούμερα.

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Malthador είπε

 

Δεν ξέρω από που βγάζεις αυτό το συμπέρασμα. Είναι τριτοτέταρτος τίτλος και έχει πουλήσει κοντά 6m κόπιες. Σε καμία περίπτωση δεν έχει τη δυναμική ενός Mario Kart ή ενός Zelda ή ενός 3D Mario, κι όμως έχει πουλήσει τέτοια νούμερα. Δεν τα έχουν κάνει οι fans αυτά τα νούμερα.

6 μιλ hardcore fans η νιντεντο τους έχει για πρωινό, αν κρίνουμε μόνο και μόνο τι πούλησε το wiiu 

Επίσης μιλάμε για ιδιαίτερο τίτλο με υπερβολικά παιδικό ύφος εκ πρώτης όψεως, σε σημείο που όπως είπες είναι τριτοδευτερος ακόμα και για τη νιντεντο, οπότε δεν θα παρθεί από πολλούς τυχαία θα παρθεί από φαν της νιντεντο που είναι ιδιαίτερα ενθουσιασμένοι μόνο και μόνο επειδή δεν είναι κακό παιχνίδι

Αυτό διαφέρει αρκετά από το ότι είναι ένα σπουδαίο παιχνίδι κοντά στο 90% 

Ούτε για πλάκα δεν είναι τέτοιο και αν είχε άλλους ήρωες και έβγαινε σε άλλη πλατφόρμα θα έπαιρνε ένα ωραίο και τίμιο 7-7.5/10 

 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Gorbatsof είπε

Βέβαια.Ολο το ίντερνετ λέει τι παιχνιδαρα είναι αλλά εσύ θορυβήθηκες από ένα άτομο που το λέει μέτριο.

Δεν θορυβηθηκα απο τιποτα.

Ισα ισα που επειδη το παιχνιδι εχει τοσο καλη και μεγαλη υποδοχη και ειναι και nintendo switch exclusive,εχει μεγαλυτερο ενδιαφερον το να αναφερθει καποιος σε τι το χαλασε,ασχετως αν συμφωνουν ή διαφωνουν οι υπολοιποι. Και για το Zelda πχ αλλοι το βρηκαν παιχνιδι της δεκαετιας,αλλοι απλα ενα πολυ καλο παιχνιδι.

Και ουτε ειναι κανονας το οτι επειδη ολο το internet λεει ενα παιχνιδι παιχνιδαρα,οτι ολοι οι υπολοιπο θα συμφωνουν.

Κλασσικο παραδειγμα το προσφατο god of war.

Ολο το internet του εδωσε υψηλοτατες βαθμολογιες,πηρε και ποσα βραβεια,αλλα αν δεις στο διπλα θεμα του(και οχι μονο) υπηρχε κοσμος ο οποιος ανεφερε καμποσα αρνητικα για αυτο και δεν συμφωνουσε με τις οποιες κριτικες/υποδοχη του. Δεν το εβγαλαν πατατα,αλλα δεν το ειχαν και σαν ενα απο τα παιχνιδια της γενιας αυτης πχ.

Οταν με το καλο το παιξω το παιχνιδι θα μπορω να πω αν συμφωνω ή διαφωνω με αυτα που εχουν γραφτει.Ακομα προσωπικη αποψη για το παιχνιδι δεν εχω,γιαυτο και δεν λεω προσωπικα αν ειναι καλο ή κακο.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 minutes ago, logistoulis said:

6 μιλ hardcore fans η νιντεντο τους έχει για πρωινό, αν κρίνουμε μόνο και μόνο τι πούλησε το wiiu 

Επίσης μιλάμε για ιδιαίτερο τίτλο με υπερβολικά παιδικό ύφος εκ πρώτης όψεως, σε σημείο που όπως είπες είναι τριτοδευτερος ακόμα και για τη νιντεντο, οπότε δεν θα παρθεί από πολλούς τυχαία θα παρθεί από φαν της νιντεντο που είναι ιδιαίτερα ενθουσιασμένοι μόνο και μόνο επειδή δεν είναι κακό παιχνίδι

Αυτό διαφέρει αρκετά από το ότι είναι ένα σπουδαίο παιχνίδι κοντά στο 90% 

Ούτε για πλάκα δεν είναι τέτοιο και αν είχε άλλους ήρωες και έβγαινε σε άλλη πλατφόρμα θα έπαιρνε ένα ωραίο και τίμιο 7-7.5/10 

Δεν ξέρω πως να απαντήσω σε αυτά που γράφεις, βασικά. Τα user reviews είναι απο fans, τα critic reviews λογικά θα είναι πληρωμένα, τις πωλήσεις τις έκαναν οι πορωμένοι (λες και μιλάμε για κανά Pokemon ξέρω 'γω).

Ας το πάρουμε αλλιώς. Έχεις δει καλύτερο τεχνικό τομέα σε φορητό game; Έχεις δει καλύτερο co-op τα τελευταία χρόνια; Καλύτερα boss fights; Καλύτερο fun factor; Τι άλλο θα ήθελες να έχει για να το θεωρήσεις 9/10;

Αρκεί να πεις ότι δεν ήταν του γούστου σου, αλλά να το λες 7/10 είναι μάλλον φαιδρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και απίστευτα, πανέμορφα γραφικά που έβγαλαν το καπέλο πολλά στούντιο εξαντλώντας στο έπακρο τις δυνατότητες της κονσολας.

Πολύ δυνατό, έξυπνο, λειτουργικό, ευφάνταστο level design επίσης για το κερασακι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, logistoulis είπε

Δεν λέω βέβαια ότι οι υποστηρικτές της νιντεντο δεν τα χώνουν εκεί που πρέπει όπως στα Πόκεμον που έπεσε θαψιμο

Επειδη τα τελειωσα προσφατα τα 2 pokemon παιχνιδια του switch,γελαει ο κοσμος με το ''χωσιμο''των pokemon fans και του user score.

Οχι μονο οι ιδιες οι πωλησεις εδειξαν οτι τελικα ειναι στην τεραστια μειοψηφια οσοι εκραξαν τα παιχνιδια αυτα,αλλα και η τελικη βαθμολογια(user Score) ειναι τερμα πλασματικη.

Ακομα και να μην ειναι τα αγαπημενα παιχνιδια καποιου στην σειρα,και ασχετως αν συμφωνω και εγω οτι επρεπε να εχουν χαμηλοτερη αρχικη τιμη(πχ 40-45ευρω)δεν ειναι παιχνιδια για 0,2 ή και 4/10.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Fulgore είπε

Επειδη τα τελειωσα προσφατα τα 2 pokemon παιχνιδια του switch,γελαει ο κοσμος με το ''χωσιμο''των pokemon fans και του user score.

Οχι μονο οι ιδιες οι πωλησεις εδειξαν οτι τελικα ειναι στην τεραστια μειοψηφια οσοι εκραξαν τα παιχνιδια αυτα,αλλα και η τελικη βαθμολογια(user Score) ειναι τερμα πλασματικη.

Ακομα και να μην ειναι τα αγαπημενα παιχνιδια καποιου στην σειρα,και ασχετως αν συμφωνω και εγω οτι επρεπε να εχουν χαμηλοτερη αρχικη τιμη(πχ 40-45ευρω)δεν ειναι παιχνιδια για 0,2 ή και 4/10.

άλλο η βαθμολογία, άλλο οι πωλήσεις και άλλο η δημοτικότητα

φυσικά και πάντα όλα αυτά πρέπει να λαμβάνονται υπόψιν αλλά το ότι πολλοί παίζουν φιφα ή lol για εμένα δεν σημαίνει απολύτως τίποτα 

 

συνήθως αυτά για εμένα έχουν νόημα όταν συγκρίνουμε παρόμοια παιχνίδια, όχι οτιδήποτε με οτιδήποτε 

και βεβαίως δεν σημαίνει ότι ο καλύτερος και ο πιο άξιος είναι πάντα ο νικητής

 

όπως και να χει καλά κάνει και τα πηγαίνει τόσο καλά το luigi , έχει αρκετούς λόγους για να τα πηγαίνει καλά απλά θα μπορούσε να είναι ένα πολύ καλύτερο παιχνίδι, όταν το βάλεις να το παίξεις έλα να το ξανασυζητήσουμε 

κυρίως στο κομμάτι του μονότονου gameplay, θέλω τη γνώμη σου 

και επίσης φρόντισε να το παίξεις co op, διαφορετικά ίσως το βρεις ακόμα πιο βαρετό 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να εισαι σιγουρος για αυτο. 

Τωρα περιμενω να τελειωσω το odyssey(ειμαι στο Snow Kingdom) να γραψω και για αυτο δυο λογακια. 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, logistoulis είπε

ο,τι καλύτερο έχει αυτή η κονσόλα 

Κινδεύοντας και εγώ με ban και το έχω ξαναναφέρει ότι το βαρέθηκα αρκετά το odyssey και έπαιζα διαδικαστικά δεν το συνέχισα μετά τον 1ο τερματισμό,επίσης και το luigis mansion δε με τράβηξε τόσο, μάλλον δεν τα πάω καλά με το mario χαχα(πλάκα κάνω mario maker και τα περισσότερα παλιά mario τα έχω καταευχαριστηθεί, μάλλον μεγάλωσα και θέλω και κάτι διαφορετικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, najinblue3 είπε

Μπορω να σου πω οτι ειναι το 2ο most-played game που εχω στην κονσολα. Αν σου αρεσει το ειδος ειναι αγορα με κλειστα ματια. Και τα dlc ψιλο-αξιζουν καθως δινουν end-game. Eγω το πηρα day1 full price κ δεν το μετανιωσα

 

Το είδος μου αρέσει και με τα πρώτα είχα περάσει πολύ καλά αλλά....μεγάλωσα και αφού εντρύφησα στην DC βλέπω marvel και με πιάνει ένας εμετούλης :D 

 

Ειδικά τα τελευταία χρόνια που έχω διαβάσει πολύ batman και superman δεν ξέρω δεν μπορώ τα μαρβέλια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με βαση τα σχολια των συμφορουμιτων πιο πισω,κανεις αλλος που δεν του αρεσαν τα γνωστα exclusives(odyssey,Luigi ή καποιο αλλο πολυ γνωστο) και ισως να φοβαται να το πει στο εδω θεμα?🤔

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...