Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 2019 δεν το λες άσχημο αλλά ούτε και φοβερό. Θα μπορούσε να ήταν καλύτερο.

https://www.nintendolife.com/news/2020/02/feature_best_nintendo_switch_games_of_2019

και λείπουν στην λίστα και παιχνίδια όπως Daemon x Machina, Wargroove, Marvel Utimate Alliance 3, κλπ.

Το 2020 θα έπρεπε να είναι δυνατό επειδή είναι κάπως νεκρός χρόνος για PS4 / XONE λόγω των ετοιμασιών για των νέων κονσολών και νέων παιχνιδιών από 2021 και ύστερα. Δηλαδή πέρα από κάτι μεγάλους τίτλους όπως πχ FF7 remake, δεν έχει τόσα πολλά το PS4. Για το xbox one δεν ξέρω γιατί δεν πολύ ασχολούμαι. Αλλά επειδή δεν βγαίνουν αυτά τα κύματα τίτλων όπως έβγαιναν παλαιότερα για ps4, φέτος θα είναι η ευκαιρία η N να κερδίσει έδαφος και να πουλήσει περισσότερα τεμάχια software / hardware. Μέχρι στιγμής δεν γίνεται κάτι συναρπαστικό. Ας ελπίσουμε πιο μετά να αρχίζουν να βγαίνουν καλά. Άραγε όταν βγουν (υπό φυσιολογικές συνθήκες πάντα) οι νέες κονσόλες και μάλλον θα έχουν μεγάλη διαφορά στα γραφικά, αυτοί που κοιτάνε τα γραφικά πιο πολύ, μετά δεν θα θέλουν να αγοράζουν switch κλπ. Θα είναι σαν 2 γενιές πιο μπροστά. Οπότε καλό είναι να αξιοποιήσει η Nintendo το 2020 με μια καλή σειρά τίτλων.

Επεξ/σία από nkarafo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οικονομικό έτος που ολοκληρώνεται σήμερα και περιλαμβάνει τους τελευταίους εννέα μήνες του 2019 ήταν και το καλύτερο του NSW όσο αφορά πωλήσεις software και hardware.

Εμένα προσωπικά το μόνο ουσιαστικό ενδιαφέρον για το υπόλοιπο του συστήματος είναι αν Ν από την στιγμή που έχει κυκλοφορήσει τους εμπορικότερους τίτλους στραφεί και στην δημιουργία νέων ips αλλά και σε reboot παλαιότερων ξεχασμένων τίτλων. Αν τελικά η φήμη που αφορά τον racing τίτλο είναι απλά ένα ΜΚ9 τότε χάνουν μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία να εκμεταλλευτούν την υπάρχουσα βάση των +20 εκατομμυρίων του ΜΚ8D και να εισάγουν ένα νέο τίτλο racing όπως κάτι στα πρότυπα του Diddy Kong Racing (και όχι μόνο) όπως έχω αναφέρει πολλάκις. Ουσιαστικά η Ν δεν χρειάζεται πολλά πράγματα αφού υπάρχει ποικιλία στους τίτλους της αλλά υπάρχουν τόσο περιθώρια να ενισχύσει διάφορες κατηγορίες που ήδη έχει παρουσία εκμεταλλευόμενη την υψηλή της δυναμική. Παράλληλα μπορεί να δηλώσει παρόν σε κατηγορίες που δεν έχει περιεχόμενο ή και να δημιουργήσει νέες κατηγορίες από το μηδέν.

Όσο αφορά τα remakes των SM όσοι έχουν παίξει το SMO ξέρουν ότι η μεταφορά του SM64 είναι εύκολη υπόθεση. Το SMG το έχουμε δει ήδη να τρέχει στο shield της Nvidia για χάρη της Κινέζικης αγοράς, πέρα της ανάλυσης στο συγκεκριμένο παιχνίδι δεν περιμένω άλλες ουσιαστικές αλλαγές. Ουσιαστικά ο μόνος τίτλος που θα χρειαστεί χρόνο είναι το SMS. Μετά από από αυτά πάντως ακόμα και η κυκλοφορία ενός νέου 2D SM δεν θα επηρεάσει την δυναμική του συστήματος ιδιαίτερα.

Αν η Ν δεν παρουσιάσει κάτι νέο ή τουλάχιστον reboot από παλιότερους τίτλους στο υπόλοιπο ζωής του NSW θα είναι για πολλές κλωτσιές. Επίσης η Ν θα κριθεί και για το MP4,τόσο για την ποιότητα όσο και για την δυναμική του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, αν και εφόσον το Metroipd Prime 4 είναι κορυφαίο, αν δεν πετύχει οικονομικά να ξέρετε ότι θα είναι το τελευταίο Metroid παιχνίδι που θα δούμε. Δεν φτάνει να είναι απλά ένα κορυφαίο παιχνίδι λοιπόν, πρέπει να πουλήσει και σαν ζεστά ψωμάκια.  

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως πιστευω @ikaruga24 οτι εμπορικα θα παει καλα το mp4.οποτε βγει.Μην ξεχναμε και το MPT που φημολογειται κοντα 2 χρονια...??

Για μενα παντως,το εχω ξαναπει,επικοινωνιακα τα εχει παει σκατα η Nintendo φετος.Περυσι τετοια εποχη γνωριζαμε τι να περιμενουμε για το υπολοιπο ετος(Fire emblem,mario maker 2,links awakening,pokemon ,astral chain και το κορυφαιο luigis mansion 3)Δεν νομιζω να ξεχναω καποιο.

Ενω για φετος τι γνωριζουμε?? Το xenoblade και το no more heroes 3.

Τωρα λογικα θα βγουν και οι φημες περι των remake του Mario.Αλλα μεχρι να το επιβεβαιωσει δεν κραταμε τιποτα.

Να πω και οτι προσωπικη αποψη ειναι οτι οι νεες κονσολες δεν θα κυκλοφορησουν φετος λογου της καταστασης που επικρατει.Οποτε εχει τερασταια ευκαιρια η ιδια η Nintendo να εχει ολες τις πωλησεις δικες της.Αρκει ομως να βγει και να μας ενημερωσει τι εχει σκοπο να βγαλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλα εντάξει, έρχεται καιτο Outer Worlds όπου να ναι και σώζεται η κατάσταση...

https://www.theverge.com/2020/3/31/21201123/the-outer-worlds-new-release-date-nintendo-switch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν γνωρίζεις πως θα σκάσουν ένα κάρο τίτλοι SM λόγω των 35 ετών κυκλοφορίας και μετά συνειδητοποιείς πως του χρόνου θα έχουν επέτειο τα The Legend of Zelda και Metroid:

fail_000.jpg.6f9421c0cb976ccfa32fc95d4ccc1e23.jpg

Τουλάχιστον τώρα ξέρουμε πως τα ανάλογα παιχνίδια έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες για το 2021, σε μια χρονιά και τα δύο.

Επεξ/σία από mansa2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mansa2k είπε

Όταν γνωρίζεις πως θα σκάσουν ένα κάρο τίτλοι SM λόγω των 35 ετών κυκλοφορίας και μετά συνειδητοποιείς πως του χρόνου θα έχουν επέτειο τα The Legend of Zelda και Metroid:

fail_000.jpg.6f9421c0cb976ccfa32fc95d4ccc1e23.jpg

Τουλάχιστον τώρα ξέρουμε πως τα ανάλογα παιχνίδια έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες για το 2021, σε μια χρονιά και τα δύο.

Αν εννοείς το ΜΡ4, keep dreaming. Κάποιο από τα 2D games που φημολογούνται όμως το βλέπω σίγουρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/3/2020 στις 5:46 ΜΜ, skoros είπε

ωρα να αγορασω Switch αν ισχυει. To Galaxy 2 στο πηγαδι κατουρησε και δεν το χει στην λιστα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, dekulinkgr είπε

Παντως πιστευω @ikaruga24 οτι εμπορικα θα παει καλα το mp4.οποτε βγει.Μην ξεχναμε και το MPT που φημολογειται κοντα 2 χρονια...??

Για μενα παντως,το εχω ξαναπει,επικοινωνιακα τα εχει παει σκατα η Nintendo φετος.Περυσι τετοια εποχη γνωριζαμε τι να περιμενουμε για το υπολοιπο ετος(Fire emblem,mario maker 2,links awakening,pokemon ,astral chain και το κορυφαιο luigis mansion 3)Δεν νομιζω να ξεχναω καποιο.

Ενω για φετος τι γνωριζουμε?? Το xenoblade και το no more heroes 3.

Τωρα λογικα θα βγουν και οι φημες περι των remake του Mario.Αλλα μεχρι να το επιβεβαιωσει δεν κραταμε τιποτα.

Να πω και οτι προσωπικη αποψη ειναι οτι οι νεες κονσολες δεν θα κυκλοφορησουν φετος λογου της καταστασης που επικρατει.Οποτε εχει τερασταια ευκαιρια η ιδια η Nintendo να εχει ολες τις πωλησεις δικες της.Αρκει ομως να βγει και να μας ενημερωσει τι εχει σκοπο να βγαλει.

Ο μόνος λόγος που πιστεύω ότι αυτή τη φορά το MP4 θα σπάσει την κατάρα της εμπορικής αποτυχίας του ονόματος Metroid είναι γιατί η εποχή είναι τέτοια που πολλά ονόματα έχουν πάρει την εμπορική επιτυχία που τους αρμόζει όταν παλιότερα τα είχαν στο χέσιμο. Αν όμως και αυτή τη φορά δούμε πωλήσεις στο ίδιο μήκος με τα προηγούμενα τότε goodbye Metroid για πάντα. Θα βλέπουμε την Samus μόνο ως guest character σε smash και κάνα card game που θα βγάλει η nintendo στο μέλλον. 

Επικοινωνιακά προσωπικά θεωρώ ότι δεν τρέχει κάτι. Η όλη κατάσταση το κάνει πολύ δύσκολο να ενθουσιαστείς με το οτιδήποτε. Επειτα είναι και το πρακτικό κομμάτι της οικονομίας. Το τελευταίο που θέλω είναι να ξοδεύω για games και το ξέρω ότι δεν είμαι ο μόνος. Το sale που έρχεται από αύριο παράδειγμα ίσα που θα πάει και θα φύγει για εμένα. Είμαι κυριολεκτικά αστακός (ή κάβουρας) αυτές τις μέρες. Λεφτά αποκλειστικά για προμήθειες σπιτιού και τίποτε άλλο. 

Και εγώ πάντως πιστεύω το ίδιο πράγμα για νέες κυκλοφορίες hardware αλλά και software. Ολα θα πάνε 2-6 μήνες πίσω τουλάχιστον και εφόσον έχουμε θετική εξέλιξη σε παγκόσμιο επίπεδο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...