Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, tsofras είπε

Καλησπέρα στο team, κάποιες ερωτησούλες γιατί σκέφτομαι να μου κάνω δώρο ένα switch v2

1) έχει στα σκαριά κάτι καινούριο ή είναι καλή περίοδος για αγορά τώρα?

2) Τα digital copies είναι μόνο για την κονσόλα που τα αγοράζεις ή έχεις κάνει register και μένουν σε λογαριασμό όπως σε ps-xbox ?

3) έχει τίτλους όπως στο Wii - Wii U που να παίζουν με 4 άτομα με διαδραστικά χειριστήρια?

Γενικά πιστευετε αξίζει η αγορά του? Έχω nitendo Wii U αλλά ασχολούνται τα παιδιά , xbox one s για πιο σοβαρά games (αν και δεν παίζω ιδιαίτερα FPS , κυρίως πλατφόρμες και RPG (οχι JRPG) ) οπότε περισσότερο θα ήθελα να παίξω κλασσικά mario , όλα τα zelda τα καινούρια και ότι υπάρχει σε πλατφόρμα :D

1) Όλο κάτι ετοιμάζεται αλλά ποτέ δεν ξέρεις με σιγουριά πότε θα βγει. Μπορεί του χρόνου να βγει. Μπορεί και να καθυστερήσει λόγω κορωνοϊού, μπορεί και μετά από 2 χρόνια. Δεν ξέρουμε και δεν λένε. Εγώ θα πρότεινα εφόσον υπάρχουν κάποιοι τίτλοι που σε ενδιαφέρουν, να το αγόραζες και θα πρότεινα το κανονικό, όχι το φορητό (lite). Θα το ευχαριστηθείτε με τα παιδιά όπως και εγώ με τα ανίψια μου.

2) Δεν ξέρω γιατί είναι λίγο σύνθετο

3) Αν εννοείς muliplayer μέχρι 4πλο με τα χειριστήρια του, ναι υπάρχουν παιχνίδια πχ δες εδώ κάποια:

4) Εγώ σαν fan του Zelda και εφόσον και εσύ το ίδιο φαίνεται ότι είσαι, θα σου πρότεινα την αγορά του. Δηλαδή το Breath of the Wild είναι must τίτλος. Το Switch φυσικά δεν έχει τα φοβερά γραφικά και δεν είναι πολύ ανώτερα από του Wii U αλλά το θέμα είναι η βιβλιοθήκη του. Έχει πολύ περισσότερα games, μεγαλύτερη ποικιλία και βγαίνουν και άλλα. Το Wii U πέθανε νωρίς - το είχα και εγώ αλλά δεν τράβαγε. Το Switch παρόλο τα χαζό προβληματά του, ακόμη προτείνεται για αγορά. Κάποιοι έχουν τα drift προβλήματα στα χεριστήρια αλλά δεν ισχύει για όλους. Γενικότερα εφόσον έχεις και παιδιά, θα το ευχαριστηθείτε. Ειδικά τώρα και με τον κορωνοϊό, έχει βγάλει και παιχνίδι μόνο στο Switch που μπορείς και κάνεις γυμναστική. Είναι και φορητό και κουμπώνει στην τηλεόραση και παίζει και online (με συνδρομή) και local multiplayer (χωρίς συνδρομή φυσικά) και έχει και σοβαρά και παιδικά παιχνίδια. Εγώ παρόλο που έχω και ps4, το έχω ευχαριστηθεί πιο πολύ το switch. Βέβαια είναι και γούστα - πχ το νέο Doom με αφήνει παγερά αδιάφορο όπως και το FF7 remake που ναι μεν έχουν κάνει καταπληκτική δουλειά αφού θα έχει και συνέχειες ε τι θα το κάνω όταν το τερματίσω; Να γεμίζω τα ταμεία της Square Enix; Ας ολοκληρωθεί με το καλό σε κάμποσα χρόνια και μετά βλέπουμε. Ενώ πχ ένας νέος αυτόνομος τίτλος Metroid Prime 4 φυσικά και θα ενδιέφερε με χίλια! Και ας είναι πολύ χειρότερο σε γραφικά από τις άλλες κονσόλες. Λένε κιόλας ότι θα βγουν και άλλα Mario φέτος - του χρόνου - remakes ή νέοι τίτλοι. Οπότε καλό και αυτό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsofras είπε

Σας ευχαριστώ όλους,

Η αλήθεια είναι ότι το Wii U το έχω στο σαλόνι να παίζουν τα παιδιά και σκεφτόμουν για το switch να το έχω στο γραφείο και να μπορώ να παίζω και στον καναπέ σαν φορητό όταν αράζω το βράδυ με τα παιδιά που βλέπουν τηλεόραση και κάθομαι παρέα.

Επίσης δεν έχω επενδύσει ιδιαίτερα σε παιχνίδια στο wii , εκτός από το Mario. Mario karte και το Nintendo Land , δεν έχω πάρει κάτι άλλο με την λογική ότι έχει παλιωσει και έχει σταματήσει η διανομή του , οπότε είπα να μην επενδύσω σε accessories η games

Για τους παραπάνω λόγους σκέφτομαι το switch

Το χεις πάρεις αμέσως τότε .

Κ εγώ έτσι παίζω αραχτός στον καναπέ η στο κρεβάτι κ προσέχω τα μωρά .Η ακόμα κ όταν πάνε γ ύπνο αυτός ο καναπές κ η ξάπλα μ δίνουν τεράστια ευκολία όπως και το σλιπ μοουντ το κλείνω κ συνεχίζω από κει Π ήμουν σε ένα δευτερόλεπτο αν συμβεί κάτι .

Να φανταστεις είχα δυο χρόνια στο πλευ το Witcher 3 αλλά Π τόσος χρόνος για τιβι στο σαλόνι . Με το Π βγήκε σουιτς βάρεσα ογδόντα ώρες μέσα σε ένα 25 ήμερο .

Επεξ/σία από kolivas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kolivas είπε

Να φανταστεις είχα δυο χρόνια στο πλευ το Witcher 3 αλλά Π τόσος χρόνος για τιβι στο σαλόνι . Με το Π βγήκε σουιτς βάρεσα ογδόντα ώρες μέσα σε ένα 25 ήμερο .

3.2 ώρες την ημέρα gaming? Με μωρά στο σπίτι? Είσαι θεός, εισοδηματίας ή άνεργος 😛

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tsofras 

Μην το πιπίλας, έπρεπε να το έχεις παραγγείλει χθες! Κανένα απολύτως πρόβλημα και το διπλό ταμπλό (φορητο-docked) σε συνδιασμό με το sleep mode παίζεις ανά πάσα ώρα και στιγμή όπου και να είσαι για όσο θέλεις, από 10 λεπτά έως ώρες ατελείωτες

Και εγώ για τον λόγο ότι η τηλεόραση είναι κατηλειμμενη το πήρα, για να παίζω ξάπλα στον καναπέ, αλλά τελευταία το χρησιμοποιώ και στην οθόνη του υπολογιστή μου όπου επισης το απολαμβάνω

 

Κάτι άσχετο

Τι παιχνιδαρα είναι το fire emblem 3 houses???

Είχα διαβάσει πολύ καλά σχόλια αλλά όταν κατάλαβα ότι είσαι καθηγητης σε σχολή και έχεις μαθητές κτλ τύπου Hogwarts, λέω τι μ@λ@κια για οκτάχρονο πήρα

Όλα αυτά μέχρι τη πρώτη μάχη και μέχρι που κατάλαβα πως δουλεύει το σύστημα, όλη μέρα πλέον ανυπομονώ να έρθει η στιγμή να ξανά ανοίξω το switch

Και μια τελευταία σημείωση, σε κάποια παιχνίδια η εμπειρία απόλυσης σε μεγάλη οθόνη σε σχέση με το handheld είναι μέρα με τη νύχτα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panther_512 είπε

3.2 ώρες την ημέρα gaming? Με μωρά στο σπίτι? Είσαι θεός, εισοδηματίας ή άνεργος 😛

Χαχα 7–10 ώρες δουλειά την μέρα . Γυμναστήριο έχω . Αλλά Αν μαρεσει ένα παιχνίδι θυσιάζω από τον ύπνο . 12 ,12 μισή με τρεις το βράδυ (Όσο κρατάει η μπαταρία του πάνω κάτω )είναι η ώρα μου. Κ αν κάτσει ήσυχα ο μεγάλος Κανα μισάωρο στη ξεπέτα μέσα στην μέρα . Στο σουιτς Ε . Με το πλευ τώρα στην καραντίνα κ ακόμα να το βαλω να το συνδέσω να κάνει τα update την εγκατάσταση βαριέμαι .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vasilisga είπε

@tsofras 

 

Κάτι άσχετο

Τι παιχνιδαρα είναι το fire emblem 3 houses???

 

Το έχω και πρέπει να το αρχίσω πριν λήξει η καραντίνα, γιατί μετα δε θα προλαβαίνω

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Με προβληματίζει λίγο όμως ότι έχει μικρά κουμπιά είναι βολικό?

Ε αγοράζεις το switch pro controller και ησυχάζεις. Ακριβό μεν, πρακτικό δε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με ψήνει ο μικρός να του το πάρω (η αλήθεια είναι ότι το ζαχαρώνω εγώ πιο πολύ από αυτόν, γιατί έχει/έχουμε και PS4+PC+Xbox1 οπότε δεν θα ασχολείται φαντάζομαι πολύ μαζί του) αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τα τις Nintendo μετά από το Wii full extra που έχω και μάλιστα αχρησιμοποίητο και μέσα στην κούτα του εδώ και χρόνια, οπότε δεν ξέρω τίποτα σχετικό με το switch.

Προς το παρόν παίζω τα παιχνίδια του WiiU μέσα από Cemu για να δώ αν αξίζει να πάω για το switch και έχω φάει σκάλωμα καλό..

Για παράδειγμα όποιος δεν βαριέται ας μου πει τα παρακάτω:

1) Tι είναι η version 2 που λένε κάποιοι να προτιμήσουμε και γιατί.(Δεν έχω ιδέα τι είναι η version 1 καν.)

2) Είδα στις αγγελίες κάποιοι να λένε ότι αυτό "φλασάρετε" ενώ κάποια άλλα όχι. Πως τα ξεχωρίζουμε για παράδειγμα. Εδώ φαντάζομαι προτιμητέο είναι το να φλασάρετε.

3) Κοιτάζω τις τελευταίες μέρες τιμές και βρίσκω τα καινούργια switch στα  350+ ευρώ. Δηλαδή όσο έχουν πάνω κάτω τα Xbox1 x και το PS4 pro?? (Τόσο τα είχα πάρει πάνω κάτω.)

4) Πληρώνουμε συνδρομή από ότι είδα στα πεταχτά για να παίζουμε online, να φανταστώ κάτι σαν το playstation plus και το xbox live;  Χωρίς αυτήν τι χάνουμε εκτός από το να μην παίζουμε με άλλους μαζί;

Όποιος δεν βαριέται για αρχή ας μου λύσει αυτές τις απορίες παρακαλώ.

Για αγορά μετά το Πάσχα βέβαια συζητιέται, μιας που μου έκανε εντύπωση ότι δεν βρήκα καμιά προσφορά στο switch αυτήν την περίοδο των εορτών!!  

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, nkarafo είπε

Ε αγοράζεις το switch pro controller και ησυχάζεις. Ακριβό μεν, πρακτικό δε.

Ναι οκ προφανώς , για όταν το έχεις σαν φορητό αναφέρομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, ChrisAce said:

Επειδή με ψήνει ο μικρός να του το πάρω (η αλήθεια είναι ότι το ζαχαρώνω εγώ πιο πολύ από αυτόν, γιατί έχει/έχουμε και PS4+PC+Xbox1 οπότε δεν θα ασχολείται φαντάζομαι πολύ μαζί του) αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τα τις Nintendo μετά από το Wii full extra που έχω και μάλιστα αχρησιμοποίητο και μέσα στην κούτα του εδώ και χρόνια, οπότε δεν ξέρω τίποτα σχετικό με το switch.

Προς το παρόν παίζω τα παιχνίδια του WiiU μέσα από Cemu για να δώ αν αξίζει να πάω για το switch και έχω φάει σκάλωμα καλό..

Για παράδειγμα όποιος δεν βαριέται ας μου πει τα παρακάτω:

1) Tι είναι η version 2 που λένε κάποιοι να προτιμήσουμε και γιατί.(Δεν έχω ιδέα τι είναι η version 1 καν.)

2) Είδα στις αγγελίες κάποιοι να λένε ότι αυτό "φλασάρετε" ενώ κάποια άλλα όχι. Πως τα ξεχωρίζουμε για παράδειγμα. Εδώ φαντάζομαι προτιμητέο είναι το να φλασάρετε.

3) Κοιτάζω τις τελευταίες μέρες τιμές και βρίσκω τα καινούργια switch στα  350+ ευρώ. Δηλαδή όσο έχουν πάνω κάτω τα Xbox1 x και το PS4 pro?? (Τόσο τα είχα πάρει πάνω κάτω.)

4) Πληρώνουμε συνδρομή από ότι είδα στα πεταχτά για να παίζουμε online, να φανταστώ κάτι σαν το playstation plus και το xbox live;  Χωρίς αυτήν τι χάνουμε εκτός από το να μην παίζουμε με άλλους μαζί;

Όποιος δεν βαριέται για αρχή ας μου λύσει αυτές τις απορίες παρακαλώ.

Για αγορά μετά το Πάσχα βέβαια συζητιέται, μιας που μου έκανε εντύπωση ότι δεν βρήκα καμιά προσφορά στο switch αυτήν την περίοδο των εορτών!!  

 

Η Version 2 έχει μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας.

Εδώ ένα τυχαίο άρθρο για τις αλλαγές: https://www.imore.com/how-new-nintendo-switch-compares-original-model

 

Τα ξεχωρίζεις βάση του serial number. Υποθέτω θα μετράει και το firmware που έχουν. Το προτιμητέο είναι σχετικό. Για παράδειγμα το δικό μου βάση serial ήταν σε αυτά που γίνεται αλλά μου ήταν αδιάφορο.

 

Ναι, γενικά στα 300+ είναι οι τιμές.

 

Χωρίς συνδρομή δεν έχεις cloud saves και κάποια παιχνίδια από Nes και Snes που δίνει. Δεν θυμάμαι να δίνει κάτι άλλο έξτρα. 

35 minutes ago, tsofras said:

Ναι οκ προφανώς , για όταν το έχεις σαν φορητό αναφέρομαι

Hori split pad pro

Έχει και έξτρα κουμπιά. 

Feudal-Alloy-Ann_01-04-18.jpg

 

Συνεχίζοντας με τα παιχνίδια των εκπτώσεων για όποιον του αρέσουν τα metroidvania παίζει σε έκπτωση το Feudal Alloy όπου χειρίζεσαι ένα ρομπότ σε μεσαιωνική εποχή το οποίο το χειρίζεται ένα ψάρι.

Καμία ώρα έχω παίξει μέχρι τώρα, από ότι διαβάζω γύρω στις 10 είναι σύνολο, και οι εντυπώσεις είναι αρκετά καλές.

Ωραίο art direction, έχει την κλασική εξερεύνηση, περιοχές που χρειάζεσαι καινούριες ικανότητες για να έχεις πρόσβαση, σωστός χειρισμός.

Έχει skill tree άρα και leveling, μπορείς να αλλάζεις κομμάτια στο ρομπότ σου ενώ έχει και ένα stamina meter που όμως στην περίπτωση αυτή είναι μπάρα θερμοκρασίας άρα αντί να πέφτει ανεβαίνει. 

Στα 3€ που το πήρα το θεωρώ πολύ καλή αγορά. 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο θα μου προτείνατε μεταξύ fire emblem three houses, dragon quest 11 και octopath traveler; Στο octopath traveler δοκιμασα το demo(δε το πηγα ως το τέλος) ωραία ιστορία φάνηκε να έχει, αλλα δε μου πολύ άρεσε τα random fights σε σημεία που έχεις ξαναπεράσει. Γενικά παίζω arpg/crpg. Δε θα ήθελα να είναι ιδιαίτερα δύσκολο και να μην έχει battles που να κρατάνε μισή ωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ditsikts είπε

Ποιο θα μου προτείνατε μεταξύ fire emblem three houses, dragon quest 11 και octopath traveler; Στο octopath traveler δοκιμασα το demo(δε το πηγα ως το τέλος) ωραία ιστορία φάνηκε να έχει, αλλα δε μου πολύ άρεσε τα random fights σε σημεία που έχεις ξαναπεράσει. Γενικά παίζω arpg/crpg. Δε θα ήθελα να είναι ιδιαίτερα δύσκολο και να μην έχει battles που να κρατάνε μισή ωρα

Με αυτα που λες, θα σε εστελνα καρφωτο στο Dragon Quest 11.

Και τα τρια που λες ειναι πολυ καλα παιχνιδια αλλα με αυτα που γραφεις, θεωρω πως αυτο θα σου ταιριαζει καλυτερα. γιατι ειναι πιο crpg και ειναι σχετικα βατο και δεν εχει κ μεγαλες μαχες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...