Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέτρο να ξέρεις ότι ο esprit έχει καταργηθεί εδώ και χρόνια και τα modules για ip κτλ δεν συνεργάζονται με αυτό. Ο SPECTRA το έχει αντικαταστήσει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, thanos8527 είπε

Πέτρο να ξέρεις ότι ο esprit έχει καταργηθεί εδώ και χρόνια και τα modules για ip κτλ δεν συνεργάζονται με αυτό. Ο SPECTRA το έχει αντικαταστήσει. 

Εχεις δικιο. Εκ παραδρομής (βλέπεις παλιός στο επάγγελμα) έγραψα Esrpit αντι για spectra. Καλως που το ανέφερες και το διόρθωσα.

BTW σε κινεζο-σιτε ο esprit κυκλοφορεί ακόμη!, (φυσικά οχι original)

 

 

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 5/7/2018 στις 3:43 ΜΜ, pavloa είπε

Μακριά απο φτηνιάρικους ασύρματους συναγερμούς..

Μπορεί να είναι οικονομικοί και εύκολοι στην εγκατάσταση επειδή δεν χρειάζονται καλώδια αλλά Μπορούνε εύκολα να κάνουν παρεμβολές ανάμεσα στο ραντάρ και τον πίνακα.

Την έχει πάθει ένας γνωστός μου με ασύρματο, και απο τότε ούτε να το ακούει δεν θέλει.

Για καλό ασύρματο πρέπει να δώσετε πάνω απο 1000 ευρώ.

Εγώ στο σπίτι μου έχω τον sigma s-pro 32 

http://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/συστήματα-sigma/πίνακες-sigma

Είναι πάρα πολύ καλός και πανευκολος στον προγραμματισμό του.

Η τιμή του είναι στα 300 ευρώ πίνακας, πληκτρολόγιο, σειρήνα, 4 ραντάρ και 5 μαγνητάκια.

Εμένα μου βγήκε κοντά στα 800 επειδή έχω βάλει πολλά περιφερειακά. (ανιχνευτές καπνού, ανιχνευτές τύπου κουρτίνα, Gsm, εσωτερικά ραντάρ, μαγνητάκια, RTM για να μπορώ να συνδεθώ στον πίνακα και να κανω όπλιση - αφόπλιση να δω τα συμβάντα και άλλα πολλά , ανιχνευτές πλημμύρας)

Aν θέλετε μπορώ να σας βάλω τα λινκ με τις τιμές τους.

Στα παράθυρα μπαίνουν  εξωτερικά beams (ένα στην τύχη βάζω) https://www.emimikos.gr/Alean-ABI30-482/

ή  αλλιώς ανιχνευτές τύπου κουρτίνα και αυτά εξωτερικά τοποθετούνται (αυτά έχω τοποθετήσει στο σπίτι μου )

https://www.emimikos.gr/VENITEM/FARO-IP-Plus/

https://www.emimikos.gr/VENITEM/FARO-IP-Plus/

Υπάρχουν και άλλα πιο ακριβά αλλά δεν αξίζει.

Επειδη κοιταγα και της sigma τα προϊόντα Μπορούμε να μιλήσουμε λιγο πιο αναλυτικα γιατί μόνος μου δεν εχω πολυ ψαχτει

Καλησπέρα σας εχω διαβασει αρκετα, και εχω ψαξει λιγακι απο μαρκες και τιμες.  Στην αρχη σκεφτομουν να τον αγοραζα και να εκανα την εγκατάσταση  μονος μου αλλα μετα σκεφτομαι οτι μπορει να μπλεξω ή να κανω καποια μαλακια.  Απο Αθήνα στα νότια που μενω εχετε να προτείνεται κατι;

Στις 7/9/2018 στις 9:18 ΜΜ, pavloa είπε

Αν θέλεις ασύρματες παγίδες τότε πας σε άλλον πίνακα που δέχεται ασύρματες παγίδες.

http://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/συστήματα-sigma/πίνακες-sigma/AEOLUS

Πάρε στην sigma και ρώτα με ποιον συνεργάζονται στην περιοχή σου για να σου πει τιμές.

Κοίτα εγώ θα σου για τον ενσύρματο s-pro 32

100-120 ευρώ ο πίνακας 

70 ευρώ το πληκτρολόγιο

20-30 ευρώ το κάθε ραντάρ

2-3 ευρώ το κάθε μαγνητάκι

50 ευρώ η εξωτερική σειρήνα

20-30 ευρώ η εσωτερική ( έχει και με 10-15 ευρώ)

30 ευρώ οι δυο μπαταρίες

Και πόσα μέτρα καλώδιο θα χρειαστεί

Για την εγκατάσταση θα πάρεις τιμές απο εγκαταστάτες και αποφασίζεις. Εγώ το πέρασα μόνος μου.

Όταν λες το περασες μόνος σου, και τη καλωδίωση και το πρόγραμματισμο; ποσο ευκολα ήταν ειδικα ο προγραμματισμός; εχεις εμπειρια απο αυτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο εσωτερικό ραντάρ θεωρείται πολύ αξιόπιστο για να μην δίνει false alarms όταν χρησιμοποιείται με κατοικίδια (γάτα)? Έχω ένα ραντάρ τοποθετημένο σε έναν διάδρομο του σπιτιού γύρω στα 10m μήκος και 1.5 πλάτος και μου δίνει συνέχεια false alarms από τα γατιά. Διάβασα για το Bosch στην προηγούμενη σελίδα απλά ρωτάω μήπως για κατοικίδια υπάρχει κάτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Mors13 είπε

Επειδη κοιταγα και της sigma τα προϊόντα Μπορούμε να μιλήσουμε λιγο πιο αναλυτικα γιατί μόνος μου δεν εχω πολυ ψαχτει

Καλησπέρα σας εχω διαβασει αρκετα, και εχω ψαξει λιγακι απο μαρκες και τιμες.  Στην αρχη σκεφτομουν να τον αγοραζα και να εκανα την εγκατάσταση  μονος μου αλλα μετα σκεφτομαι οτι μπορει να μπλεξω ή να κανω καποια μαλακια.  Απο Αθήνα στα νότια που μενω εχετε να προτείνεται κατι;

Όταν λες το περασες μόνος σου, και τη καλωδίωση και το πρόγραμματισμο; ποσο ευκολα ήταν ειδικα ο προγραμματισμός; εχεις εμπειρια απο αυτα;

Καλήμερα και καλή χρονιά. Εχεις καταληξει τι χρειαζεσαι ?. Πχ ποσες μαγνητικες επαφες,(ρολα-μπλαλκονοπορτες,παραθυρα,κεντρικη εισοδος),Ποσα εσωτερικα ρανταρ, και τελος μια σειρηνα εξωτερικη,μια εσωτερικη, πληκτρολογιο και πινακα.

Η Sigma δεν δινει ολα τα κέντρα της λιανική. Τα τελευταία μοντελα της τα δινει μονο σε αδειούχους εγκαταστατες συστημάτων ασφαλειας. Δηλαδη διπλωματούχους ηλεκτρονικους που εχουν και άδεια εγκαταστατη (απο την αστυνομία). Αυτο εγινε γιατι πολοι εκαναν εγκαταστάσεις και μετα εξαφανιζοντουσαν και παιρνανε οι πελάτες επειτα στην εταιρια. Η καθε εταιρια δεν εχει ευθύνη. Μετα απο μια εγκατάσταση, ο εγκαταστατης ειναι υπεύθυνος για το οποιο σερβις χρειαστεί.

Το να συνδέσεις μονος σου ενα κεντρο συναγερμού (αν δεν εισαι σχετικός με το αντικείμενο) και γενικά αν δεν εισαι ηλεκτρολογος/ηλεκτρονικος με μια πείρα στην καλωδίωση και στις συνδέσεις, θα σου έλεγα να μην το κανεις. Επισης ο προγραμματισμός μπορεί να είναι εύκολος ή δύσκολος, ανάλογα με το κέντρο.

Θες ενσύρματο σύστημα, η ασύρματο?. Καλο ειναι να αποφύγεις ασύρματα πληκτρολόγια και εξωτερικές σειρήνες. Αυτα ειναι καλο να μπαίνουν παντα ενσύρματα.

Πχ εκει που θα μπει ο πινακας, (συνηθως κοντα σε τηλ/κη πριζα), να μην φενεται ο πινάκας ομως, φεύγει μετα ενα καλώδιο για την εξ.σειρήνα και άλλο ενα καλώδιο για πληκτρολόγιο,και την επαφη κεντρικής εισόδου.

ξερεις ποσες ειναι οι απαιτησεις σε ζευγαρια καλωδιων στα περιφερειακά συναγερμού?. Δηλαδη ποσα ζευγη θελει μια εξ.σειρηνα, ποσα μια μαγνητικη επαφη, ποσα ενα ρανταρ, τι γινεται με τις τροφοδοσίες, που θα συνδέσεις την σειρηνα στον πινακα, PGM ή εξοδος τρανζιστορ (BELL), αν θα πρεπει να βαλεις ρελε να την οδιγει κτλ κτλπ.

Κανε μας μια σουμα, για να μπορεσουμε να σε βοηθήσουμε. Επισης πες μας και το buget σου.

 

2 ώρες πριν, turbakiasss είπε

Ποιο εσωτερικό ραντάρ θεωρείται πολύ αξιόπιστο για να μην δίνει false alarms όταν χρησιμοποιείται με κατοικίδια (γάτα)? Έχω ένα ραντάρ τοποθετημένο σε έναν διάδρομο του σπιτιού γύρω στα 10m μήκος και 1.5 πλάτος και μου δίνει συνέχεια false alarms από τα γατιά. Διάβασα για το Bosch στην προηγούμενη σελίδα απλά ρωτάω μήπως για κατοικίδια υπάρχει κάτι καλύτερο.

Καλημερα, εχω βαλει δεκαδες ρανταρ διαφορετικών εταιριών. Bosch,optex,paradox,bentel,DSC, κινεζικά και πολλά άλλα.

Οταν εχεις ζωάκια ή γενικά θέλεις κάτι αξιόπιστο, βάζεις πάντα ραντάρ δυπλης τεχνολογίας (υπέρυθρο και μικροκυμά). Το ένα πιάνει θερμοκρασία στον χώρο και το αλλο ογκο. Οταν συνδυαστούν αυτα τα δυο τοτε ενεργοποιείτε η επαφή του ρελε (Ν.C σε Ν.Ο). Δες εδω ενα βιντεο

Εαν βαλεις ρανταρ PET friendly bosch blue line με quad technology. Δεν θα έχεις πρόβλημα καθώς ειναι μεχρι 25kgr ζωα. Θελει προσοχή που θα μπει να μην εχει μπροστά κατι που θα μπορει να ανεβει η γατα. Απο εκει και πέρα ειναι ενα πολυ καλο ρανταρ που δεν θα σου δωσει ποτε ψευδη συναγερμο. Ειναι ακριβο, αλλα μια φορα θα το βαλεις. Εχω συναγερμό και τέτοια ρανταρ εδω και 11 χρονιά χωρις το παραμικρό πρόβλημα.

Επισης αν υπαρχει θεμα με την γατα, (ειναι πολυ ζωηρή) τοτε στον πινάκα σου μπορείς να ενεργοποιήσεις την λειτουργία παλμών ζώνης, δηλαδή η ζωνη να πρέπει να διακοπεί 2 φόρες σε Χ χρόνο (που ορίζεις εσυ) για να σου δώσει συναγερμό. Έτσι ελαχιστοποιείς στο ελάχιστο στο να έχεις ψευδή συναγερμό, ενω δεν χανεις σε ασφάλεια (εφόσον ξερεις να προγραμματίσεις σωστά αυτήν την λειτουργιά) η οποία πιθανόν και δεν θα χρειαστεί. 

Και μιας και αναφερθήκαν εξωτερικοί ανιχνευτές, σας παραθέτω 3 δοκιμασμένες λύσεις.

1) optex BX-80N (για εξ.χωρους μπαλκόνια, μπαινει κοντα στην μπαλκονοπορτα) προσέχουμε να μην το "βαραει" ο ηλιος. Αν και δεν ειναι δυπλης λειτουργιας, δουλευει αψογα. Το εχω σε βεραντα, εχει φαει βροχες, αεριδες και ποτε δεν εχει δώσει ψευδή συναγερμό.

2) Outgate Sirsen Radar Ανιχνευτής Κουρτίνας (για κάθετη η οριζόντια εξ.εγκατάσταση).

3) DIRRVE - DIRFE (για εξ.χώρους μπαλκόνια,βεράντες, αποθήκες, γκαράζ, ήμι-υπαίθριοι χωροι,πολύ ευέλικτο ραντάρ στην εγκατάσταση με πολλές ρυθμίσεις). Υπαρχει και διπλης λειτουργειας, πιο ακριβο στην τιμη. ( DIRRVE-DT )

Εννοείτε οτι εχω βάλει και δέσμες, και beams detectors, για εμενα καλύτερα για μακροχρόνια και καλή λειτουργία (και δοκιμασμένα) ειναι τα παραπάνω.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Καλήμερα και καλή χρονιά. Εχεις καταληξει τι χρειαζεσαι ?. Πχ ποσες μαγνητικες επαφες,(ρολα-μπλαλκονοπορτες,παραθυρα,κεντρικη εισοδος),Ποσα εσωτερικα ρανταρ, και τελος μια σειρηνα εξωτερικη,μια εσωτερικη, πληκτρολογιο και πινακα.

Η Sigma δεν δινει ολα τα κέντρα της λιανική. Τα τελευταία μοντελα της τα δινει μονο σε αδειούχους εγκαταστατες συστημάτων ασφαλειας. Δηλαδη διπλωματούχους ηλεκτρονικους που εχουν και άδεια εγκαταστατη (απο την αστυνομία). Αυτο εγινε γιατι πολοι εκαναν εγκαταστάσεις και μετα εξαφανιζοντουσαν και παιρνανε οι πελάτες επειτα στην εταιρια. Η καθε εταιρια δεν εχει ευθύνη. Μετα απο μια εγκατάσταση, ο εγκαταστατης ειναι υπεύθυνος για το οποιο σερβις χρειαστεί.

Το να συνδέσεις μονος σου ενα κεντρο συναγερμού (αν δεν εισαι σχετικός με το αντικείμενο) και γενικά αν δεν εισαι ηλεκτρολογος/ηλεκτρονικος με μια πείρα στην καλωδίωση και στις συνδέσεις, θα σου έλεγα να μην το κανεις. Επισης ο προγραμματισμός μπορεί να είναι εύκολος ή δύσκολος, ανάλογα με το κέντρο.

Θες ενσύρματο σύστημα, η ασύρματο?. Καλο ειναι να αποφύγεις ασύρματα πληκτρολόγια και εξωτερικές σειρήνες. Αυτα ειναι καλο να μπαίνουν παντα ενσύρματα.

Πχ εκει που θα μπει ο πινακας, (συνηθως κοντα σε τηλ/κη πριζα), να μην φενεται ο πινάκας ομως, φεύγει μετα ενα καλώδιο για την εξ.σειρήνα και άλλο ενα καλώδιο για πληκτρολόγιο,και την επαφη κεντρικής εισόδου.

ξερεις ποσες ειναι οι απαιτησεις σε ζευγαρια καλωδιων στα περιφερειακά συναγερμού?. Δηλαδη ποσα ζευγη θελει μια εξ.σειρηνα, ποσα μια μαγνητικη επαφη, ποσα ενα ρανταρ, τι γινεται με τις τροφοδοσίες, που θα συνδέσεις την σειρηνα στον πινακα, PGM ή εξοδος τρανζιστορ (BELL), αν θα πρεπει να βαλεις ρελε να την οδιγει κτλ κτλπ.

Κανε μας μια σουμα, για να μπορεσουμε να σε βοηθήσουμε. Επισης πες μας και το buget σου.

Καλημερα, εχω βαλει δεκαδες ρανταρ διαφορετικών εταιριών. Bosch,optex,paradox,bentel,DSC, κινεζικά και πολλά άλλα.

Οταν εχεις ζωάκια ή γενικά θέλεις κάτι αξιόπιστο, βάζεις πάντα ραντάρ δυπλης τεχνολογίας (υπέρυθρο και μικροκυμά). Το ένα πιάνει θερμοκρασία στον χώρο και το αλλο ογκο. Οταν συνδυαστούν αυτα τα δυο τοτε ενεργοποιείτε η επαφή του ρελε (Ν.C σε Ν.Ο). Δες εδω ενα βιντεο

Εαν βαλεις ρανταρ PET friendly bosch blue line με quad technology. Δεν θα έχεις πρόβλημα καθώς ειναι μεχρι 25kgr ζωα. Θελει προσοχή που θα μπει να μην εχει μπροστά κατι που θα μπορει να ανεβει η γατα. Απο εκει και πέρα ειναι ενα πολυ καλο ρανταρ που δεν θα σου δωσει ποτε ψευδη συναγερμο. Ειναι ακριβο, αλλα μια φορα θα το βαλεις. Εχω συναγερμό και τέτοια ρανταρ εδω και 11 χρονιά χωρις το παραμικρό πρόβλημα.

Επισης αν υπαρχει θεμα με την γατα, (ειναι πολυ ζωηρή) τοτε στον πινάκα σου μπορείς να ενεργοποιήσεις την λειτουργία παλμών ζώνης, δηλαδή η ζωνη να πρέπει να διακοπεί 2 φόρες σε Χ χρόνο (που ορίζεις εσυ) για να σου δώσει συναγερμό. Έτσι ελαχιστοποιείς στο ελάχιστο στο να έχεις ψευδή συναγερμό, ενω δεν χανεις σε ασφάλεια (εφόσον ξερεις να προγραμματίσεις σωστά αυτήν την λειτουργιά) η οποία πιθανόν και δεν θα χρειαστεί. 

Και μιας και αναφερθήκαν εξωτερικοί ανιχνευτές, σας παραθέτω 3 δοκιμασμένες λύσεις.

1) optex BX-80N (για εξ.χωρους μπαλκόνια, μπαινει κοντα στην μπαλκονοπορτα) προσέχουμε να μην το "βαραει" ο ηλιος. Αν και δεν ειναι δυπλης λειτουργιας, δουλευει αψογα. Το εχω σε βεραντα, εχει φαει βροχες, αεριδες και ποτε δεν εχει δώσει ψευδή συναγερμό.

2) Outgate Sirsen Radar Ανιχνευτής Κουρτίνας (για κάθετη η οριζόντια εξ.εγκατάσταση).

3) DIRRVE - DIRFE (για εξ.χώρους μπαλκόνια,βεράντες, αποθήκες, γκαράζ, ήμι-υπαίθριοι χωροι,πολύ ευέλικτο ραντάρ στην εγκατάσταση με πολλές ρυθμίσεις). Υπαρχει και διπλης λειτουργειας, πιο ακριβο στην τιμη. ( DIRRVE-DT )

Εννοείτε οτι εχω βάλει και δέσμες, και beams detectors, για εμενα καλύτερα για μακροχρόνια και καλή λειτουργία (και δοκιμασμένα) ειναι τα παραπάνω.

Καλησπερα και ευχαριστώ πολύ για την αμεση απαντηση. Θα ξεκινησω απο την ανάλυση του σπιτιου . Έχω 2 μπαλκόνια 1 μπρος 1 πισω, και 1 πορτα που οδηγεί στη ταρατσα. Οποτε εχω 3 μπαλκονοπορτες, 4 παραθυρα και 1 εισοδο σπιτιου ειναι διαμερισμα και απο πανω εχω κεραμιδια. Οποτε σκεφτομουν να θωρακισω οσο καλυτερα γινεται το χώρο μου, δηκαδη μαγνητικες επαφες σε καθε παραθυρο πορτα και ρανταρ στα 2 δωματια κουζινα και στο σαλονι οποτε θα ελεγα τουλαχιστον 5. Προτιμω εξωτερικη και εσωτερικη σειρηνα. Οσο για κεντρο και πληκτρολόγιο δε ξερω τι να διαλέξω θα μου αρεσει η ιδεα να μπορω να το οπλισω-αφοπλισω με τηλεχειριστήριο ή καρτα, και επισης να εχει το κέντρο μου επικοινωνια με τηλέφωνο. Οσο για το μπατζετ ειμαι γενικα της αποψης οτι αμα ειναι να δώσω κατι παραπανω και να βάλω κατι ανωτερο που θα ειναι αρκετο για καποια χρονια τοτε απο οσο εχω διαβασει γυρω στα 600-800; θα ελεγα. Επισης εκει που μενω τα γραφεια της sigma ειναι κοντα στο σπιτι μου. Αυτοι εχουν τεχνικους δικους τους για εγκατάσταση;

Οσο για το εαν μπορω να το εγκατασταστησω μονος εγω μηχανικος αλλα ειμαι εκπαίδευμενος στα ηλεκτρονικά Ηλεκτρολογικά και αυτοματισμους λογω της δουλειας μου

Επεξ/σία από Mors13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mors13 είπε

Καλησπερα και ευχαριστώ πολύ για την αμεση απαντηση. Θα ξεκινησω απο την ανάλυση του σπιτιου . Έχω 2 μπαλκόνια 1 μπρος 1 πισω, και 1 πορτα που οδηγεί στη ταρατσα. Οποτε εχω 3 μπαλκονοπορτες, 4 παραθυρα και 1 εισοδο σπιτιου ειναι διαμερισμα και απο πανω εχω κεραμιδια. Οποτε σκεφτομουν να θωρακισω οσο καλυτερα γινεται το χώρο μου, δηκαδη μαγνητικες επαφες σε καθε παραθυρο πορτα και ρανταρ στα 2 δωματια κουζινα και στο σαλονι οποτε θα ελεγα τουλαχιστον 5. Προτιμω εξωτερικη και εσωτερικη σειρηνα. Οσο για κεντρο και πληκτρολόγιο δε ξερω τι να διαλέξω θα μου αρεσει η ιδεα να μπορω να το οπλισω-αφοπλισω με τηλεχειριστήριο ή καρτα, και επισης να εχει το κέντρο μου επικοινωνια με τηλέφωνο. Οσο για το μπατζετ ειμαι γενικα της αποψης οτι αμα ειναι να δώσω κατι παραπανω και να βάλω κατι ανωτερο που θα ειναι αρκετο για καποια χρονια τοτε απο οσο εχω διαβασει γυρω στα 600-800; θα ελεγα. Επισης εκει που μενω τα γραφεια της sigma ειναι κοντα στο σπιτι μου. Αυτοι εχουν τεχνικους δικους τους για εγκατάσταση;

Δικούς τους δεν νομίζω οτι δεν έχουνε, άλλα μπορούν να σου προτείνουν πιστεύω κάποιον εγκαταστατη που συνεργάζεται μαζί τους, και ειναι και απο την περιοχη σου. Μπορείς να περασεις απο εκει να τους ρωτήσεις.

Τωρα σε οτι αφορα με το μπατζετ των 600-800 πας σε ενσύρματο σύστημα, καθώς το ασύρματο θα εκτοξεύσει το κόστος. Οποιοδήποτε κέντρο μπορείς να το κάνεις να οπλίζει/αφοπλίζει με κάρτα, βάζοντας ενα access control, η RFID reader, ενώ υπάρχουν και τηλεχειριστήρια με ένα η και περισσότερα κανάλια (ΠΧ μπορείς να το έχεις διπλά σου το βράδυ και με το 2ο κουμπί να ενεργοποιήσει τις σειρήνες σε περίπτωση ανάγκης). 

Για τηλ/νο μπορείς να το βάλεις σε έναν απλο τηλεφωνητή, οπου θα παίρνει (μέχρι 10) τηλεφωνά και θα παίζει ένα μήνυμα ηχογραφημένο, ή να το βάλεις σε ΚΛΣ με μια συνδρομή 100-140ευρω τον χρόνο (ανάλογα το κέντρο ΛΣ). Υπάρχει και ίντερνετ module, (για τον sigma δεν γνωριζω) αλλα πχ στον PARADOX μπαινει το IP150

και μετά μεσώ ίντερνετ μπορείς να εχεις πληρη προσβαση στον συναγερμο και στα συμβαντα.

Εγω θα σου έλεγα να μην μπλεξεις με καρτες/τηλεκοντρολ κτλπ. Ανεβαζουν το κοστος χωρις λογο. Ένα απλό και αξιόπιστο συστημα θες και θα εισαι οκ.

Για PARADOX εχεις δει?, ειναι πολυ καλα κεντρα (made in Canada) και εχουν και μεγαλη γκαμα. Περισυ εβαλα εναν SPECTRA (δες καταλογο εδω) SP4000, με σειρηνα εξ/κη και εσ/κη, 2 ρανταρ (ενα ενσύρματο και ενα ασύρματο), 5 μαγνητικες επαφες και 3 ασύρματες μαγνητικες, και εξτρα τηλ/τη με ηχογραφημένο μηνυμα.Δεν εβαλα δεκτη (ασυρματο) της paradox εβαλα μια πιο οικονομικη μοναδα (4ων ζωνων). Υπαρχει και ο PARADOX magellan που εχει ιδη τον ασύρματο δεκτη επανω (μεχρι 32ζωνες). Αλλα ειναι λιγο ακριβούτσικα τα ασύρματα περιφερειακά της PARADOX.

Τα υλικα βγηκαν κοντα στα 500E

 

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Δικούς τους δεν νομίζω οτι δεν έχουνε, άλλα μπορούν να σου προτείνουν πιστεύω κάποιον εγκαταστατη που συνεργάζεται μαζί τους, και ειναι και απο την περιοχη σου. Μπορείς να περασεις απο εκει να τους ρωτήσεις.

Τωρα σε οτι αφορα με το μπατζετ των 600-800 πας σε ενσύρματο σύστημα, καθώς το ασύρματο θα εκτοξεύσει το κόστος. Οποιοδήποτε κέντρο μπορείς να το κάνεις να οπλίζει/αφοπλίζει με κάρτα, βάζοντας ενα access control, η RFID reader, ενώ υπάρχουν και τηλεχειριστήρια με ένα η και περισσότερα κανάλια (ΠΧ μπορείς να το έχεις διπλά σου το βράδυ και με το 2ο κουμπί να ενεργοποιήσει τις σειρήνες σε περίπτωση ανάγκης). 

Για τηλ/νο μπορείς να το βάλεις σε έναν απλο τηλεφωνητή, οπου θα παίρνει (μέχρι 10) τηλεφωνά και θα παίζει ένα μήνυμα ηχογραφημένο, ή να το βάλεις σε ΚΛΣ με μια συνδρομή 100-140ευρω τον χρόνο (ανάλογα το κέντρο ΛΣ). Υπάρχει και ίντερνετ module, (για τον sigma δεν γνωριζω) αλλα πχ στον PARADOX μπαινει το IP150

και μετά μεσώ ίντερνετ μπορείς να εχεις πληρη προσβαση στον συναγερμο και στα συμβαντα.

Εγω θα σου έλεγα να μην μπλεξεις με καρτες/τηλεκοντρολ κτλπ. Ανεβαζουν το κοστος χωρις λογο. Ένα απλό και αξιόπιστο συστημα θες και θα εισαι οκ.

Για PARADOX εχεις δει?, ειναι πολυ καλα κεντρα (made in Canada) και εχουν και μεγαλη γκαμα. Περισυ εβαλα εναν SPECTRA (δες καταλογο εδω) SP4000, με σειρηνα εξ/κη και εσ/κη, 2 ρανταρ (ενα ενσύρματο και ενα ασύρματο), 5 μαγνητικες επαφες και 3 ασύρματες μαγνητικες, και εξτρα τηλ/τη με ηχογραφημένο μηνυμα.Δεν εβαλα δεκτη (ασυρματο) της paradox εβαλα μια πιο οικονομικη μοναδα (4ων ζωνων). Υπαρχει και ο PARADOX magellan που εχει ιδη τον ασύρματο δεκτη επανω (μεχρι 32ζωνες). Αλλα ειναι λιγο ακριβούτσικα τα ασύρματα περιφερειακά της PARADOX.

Τα υλικα βγηκαν κοντα στα 500E

Θα περασα καποια στιγμη απο τη sigma απλα τωρα λειπω και δεν μπορω. Αυτο που ψαχνω ειναι ουσιαστικά ενα καλο και ολοκληρωμενο συστημα θωράκισης.  Δηλαδη καποιος τεχνικος μπορει να μου προτείνει μια καλη λυση την οποια να μη ξερω , δεν είμαι και ειδικος . Οσο αφορα τον paradox που τους βρισκουμε; δηλαδη σκεφτομαι η sigma ισως μου προτείνε καποιον αλλα για τη συγκεκριμένη εταιρια τι κανουμε; και κατι ακομα για τους εξωτερικούς αισθητήρες κουρτίνας και τα beams τι παιζει; δηλαδη σκεφτομαι οτι επειδη ειμαι στο τελευταιο οροφο και διπλα μου κολλητα εχω σπίτια τι μπορουσα να βαλω από την εξωτερικη μερια για να τα ασφάλισω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Mors13 είπε

Επειδη κοιταγα και της sigma τα προϊόντα Μπορούμε να μιλήσουμε λιγο πιο αναλυτικα γιατί μόνος μου δεν εχω πολυ ψαχτει

Καλησπέρα σας εχω διαβασει αρκετα, και εχω ψαξει λιγακι απο μαρκες και τιμες.  Στην αρχη σκεφτομουν να τον αγοραζα και να εκανα την εγκατάσταση  μονος μου αλλα μετα σκεφτομαι οτι μπορει να μπλεξω ή να κανω καποια μαλακια.  Απο Αθήνα στα νότια που μενω εχετε να προτείνεται κατι;

Όταν λες το περασες μόνος σου, και τη καλωδίωση και το πρόγραμματισμο; ποσο ευκολα ήταν ειδικα ο προγραμματισμός; εχεις εμπειρια απο αυτα;

Καλησπέρα. 

Ο sigma s-pro 32 είναι πολύ καλός και αξίζει τα λεφτά του.

Ο s-pro δεν πωλείται σε ιδιώτες. Μόνο αν στον τοποθετήσει κάποιος επαγγελματίας ή αν πας σε κάποιο κατάστημα, τους πεις οτι θες να το αγοράσεις αλλά να το τοποθετήσεις μόνος σου, μήπως και στο δώσουν (εγώ αυτό έκανα).

Μόνος μου τα έκανα όλα.. Κάθισα μελέτησα τον χώρο, πέρασα καλώδια μέσα έξω και μετά άρχισα να τοποθετώ πίνακα, πληκτρολόγιο, σειρήνα κτλ.

Ο προγραμματισμός του είναι γελοίος, αν κάτσεις και διαβάσεις το manual, ειδικά αν έχεις και το πρόγραμμα και το προγραμματίσεις απο το pc.

Απο οτι είδα έχεις 4 παράθυρα, 3 μπαλκονόπορτες και μια είσοδο.

Πίνακα προτείνω αυτόν https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/sigma-s-pro/πίνακες-s-pro/S-PRO-32

Πληκτρολόγιο με RFID  https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/sigma-s-pro/πληκτρολόγια-s-pro/proteus-kpw-rfid

Rtm Μονάδα τηλεχειρισμού και φωνητικών μηνυμάτων:  https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/sigma-s-pro/επεκτάσεις-s-pro/ZEM-8

Σειρήνα εξωτερική: https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/Σειρήνες/Εξωτερικές-σειρήνες/venus

Σειρήνα εσωτερική: https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/Σειρήνες/Εσωτερικές-σειρήνες/ERIS-PLUS-BLUE

Επέκταση ζωνών ( μόνο αν δεν σου φτάσουν οι 16 ζώνες του πίνακα) https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/sigma-s-pro/επεκτάσεις-s-pro/ZEM-8

Εσωτερικά ραντάρ: https://www.emimikos.gr/BOSCH/ISC-BPR2-W12/

Mαγνητάκια :https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/μαγνητικές-επαφές/εξωτερικές-μαγνητικές-επαφές/DC-1561W

όσο για τα εξωτερικά ραντάρ πρέπει να δούμε πως είναι ο χώρος.

Μπορείς να βάλεις πάνω απο κάθε παράθυρο - μπαλκονόπορτα ραντάρ κουρτίνα https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/Ανιχνευτές-εξωτερικού-χώρού/εξωτερικόι-ανιχνευτές-διπλής-τεχνολογίας/cylix-pro

Αν το παράθυρο είναι μικρό τότε μπορείς να βάλεις αυτό https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/Ανιχνευτές-εξωτερικού-χώρού/εξωτερικόι-ανιχνευτές-διπλής-τεχνολογίας/cylix-miniw

Επίσης μπορείς να καλύψεις όλο το μπαλκόνι με κάτι τέτοιο https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/Ανιχνευτές-εξωτερικού-χώρού/εξωτερικόι-ανιχνευτές-διπλής-τεχνολογίας/bobby

Σε γειτονικό σπίτι έχω δει αυτό στο μπαλκόνι (της optex άλλά δεν θυμάμαι ακριβώς το μοντέλο, έχει 2-3 διαφορετικά ) https://www.emimikos.gr/HX-40AM/

Ο πίνακας μπορεί να συνδεθεί με το σταθερό τηλ ώστε να σε ειδοποιεί. Επίσης αν βάλεις το RTM που ανέφερα πιο πάνω τότε όταν σε πάρει τηλ ο συναγερμός θα ακούσεις ποια ζώνη έδωσε συναγερμό, σε περίπτωση διακοπής ρεύματος επίσης στο λέει κτλ, Μπορείς να συνδεθείς μέσο τηλ. απο το κινητό σου και να κάνεις όπλιση αφοπλιση, κτλ ( διάβασε το  manual για να δειις τι άλλο μπορείς να κάνεις)

Επίσης μπορεί να βάλεις αυτό https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/sigma-s-pro/tcp-ip-interfaces-s-pro/IXION-IP-C και μέσω του ιντερνετ και της εφαρμογής http://smobile.gr/ να συνδεθείς στον πίνακα.

Για τηλεχειρισμό θα χρειαστείς ένα απο αυτά https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/τηλεχειρισμοί/δέκτες και τηλεκοντρόλ https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/τηλεχειρισμοί/πομποί

Πρέπει να δεις τι απο όλα αυτά θα χρειαστείς και πόσα. Κάθε εσωτερικό ραντάρ θέλει καλώδιο με 4 αγωγούς, τα μαγνητάκια με 2 αγωγούς, η σειρήνα με 5 αγωγούς(τα 2 απο τα 5 θα είναι με 0,50 διατομή για την τροφοδοσία) , το πληκτρολόγιο με 3 αγωγούς, τα εξωτερικά ραντάρ 6-8 αν έχουν και αντιμασκινγκ. Εγώ όπου μπορούσα περνούσα καλώδιο με πολλούς αγωγούς και τα ένωνα με καλαι και θερμοσυστελόμενο, οπότε έτσι γλύτωσα τα πολλά καλώδια.

Εμένα με τα περιφερειακά που έβαλα μου βγήκε γύρο στα 900-950 ευρώ (πίνακα, πληκτρολόγιο, σειρήνα, RTM, GSM, επέκταση ζωνών, 4 εσωτερικά ραντάρ, 15 μαγνητάκια, 6 εξωτερικά ραντάρ, 3 ανιχνευτές καπνού)

Ελπίζω να σε κάλυψα. 

 

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mors13 είπε

Θα περασα καποια στιγμη απο τη sigma απλα τωρα λειπω και δεν μπορω. Αυτο που ψαχνω ειναι ουσιαστικά ενα καλο και ολοκληρωμενο συστημα θωράκισης.  Δηλαδη καποιος τεχνικος μπορει να μου προτείνει μια καλη λυση την οποια να μη ξερω , δεν είμαι και ειδικος . Οσο αφορα τον paradox που τους βρισκουμε; δηλαδη σκεφτομαι η sigma ισως μου προτείνε καποιον αλλα για τη συγκεκριμένη εταιρια τι κανουμε; και κατι ακομα για τους εξωτερικούς αισθητήρες κουρτίνας και τα beams τι παιζει; δηλαδη σκεφτομαι οτι επειδη ειμαι στο τελευταιο οροφο και διπλα μου κολλητα εχω σπίτια τι μπορουσα να βαλω από την εξωτερικη μερια για να τα ασφάλισω;

Ένας τεχνικός, απο την εμπειρία του θα μπορέσει να σου προτείνει τι χρειαζετε ο χώρος σου. Τα PARADOX τα βρίσκεις σε επιλεγμένα μαγαζιά λιανικής (δες στο σκρουτζ) εχει και σετ. Για τους εξωτερικούς αισθητήρες έγραψα παραπάνω πια εχω δοκιμάσει εγω και προτείνω.

Αν τελικά αποφασίσεις να τον βάλεις μόνος σου, ανέβασε φωτογραφίες απο το μπαλκονι-βεραντα σου για να σου προτείνω τι μπορείς να βάλεις. Όσο για προγραμματισμό, σίγουρα ο SIgma είναι ποιος εύκολος απο τον SP PARADOX, γιατί στον PARADOX για να δεις τα μενού προγραμματισμού πρέπει να βάλεις το Κ32LCD, αλλιώς με τα απλα πληκτρολόγια πας με τα ενδεικτικά και τα νούμερα, και ειναι λίγο πιο δύσκολο. Εχω βαλει και αρκετούς sigma (μοντελο apollo) Τα καινούρια δεν τα πρόλαβα καθώς δεν ασκώ πλέον το επάγγελμα.Με χαλάει στους SIGMA όμως που αντι για συμβατικό τροφοδοτικό βάζουν  πλέον τύπου SWITCHING. Τον κλασσικό μετασχηματιστή τον προτιμώ. Σαν συνδέσεις πάνω κάτω όλοι οι πινάκες το ίδιο είναι. Ζώνες με διπλασιασμό, 1 common ανα 4 ζώνες, πληκτρολόγιο,έξοδο εντολής σειρήνας, από bell ή PGM, κλπ. Το ποιο χρονοβόρο κομμάτι της όλης υπόθεσης είναι η καλωδίωση. Θέλει τρυπήματα - περάσματα και καλώδια διατομής (συνήθως είναι 0,22mm) έχει και 0,18mm, θερμοκολλα και υπομονή!.

Πρέπει να ξερεις να υπολογίζεις τι θέλει κάθε περιφερειακό για να ξέρεις τι καλώδιο θα βάλεις.Δηλαδή ποσα ζεύγη θελεις. Πχ μια σειρήνα εξωτερικη θελει κατ ελαχιστο 5 καλωδια και ενα radar 4. Σύνολο 9. Οποτε αν στην διαδρομή κέντρου και εξ.σειρήνας έχεις ρανταρ βάζεις ενα καλώδιο 8Χ022mm (4ζευγη=8καλωδια). Εφόσον το ραντάρ θελει τροφοδοσία 12V μπορει να παει μαζι με την τροφοδοσία της σειρήνας οποτε τα 9 γίνονται 7. Αν και εγω βαζω δίπλες τροφοδοσίες στην εξ.σειρήνα γιατι οταν χτυπάει φτανει και το 1Α στα 12V όποτε αν το καλώδιο ειναι μικρο (0,18mm) και οχι καλής ποιότητας παίζει να υπάρξει πρόβλημα. Αυτο για να μην γεμίσεις το σπιτι με πολλα καλώδια. Οσο μπορούμε βάζουμε λίγα καλώδια και σε καλαίσθητα σημεία. Δεν είναι καμιά υψηλή επιστήμη, άλλα θέλει την πείρα του. Πχ τις πρώτες επαφές που έβαζα στις μπαλκονόπορτες τις έβαζα να φαίνονται, αργοτερα έμαθα να τις κρύβω μέσα στις κάσες και να μην φαίνονται. Οπως και οι διακλαδώσεις οταν ειναι μικρες με μια τρυπα στιον τοιχο μπορουν να κρυφτούν..Επίσης η καλωδίωση και οι οποίες διακλαδώσεις της, κάλο ειναι να γίνεται με κολλητήρι και θερμοσιστελομενα αντι για στρίψιμο με το χέρι και ταινία. Επισης μέρος της καλωδίωσης μπορεί να στοκαριστεί και να μην φαίνεται τόσο μετα (γίνεται σχεδόν ένα με το σοβατεπί). Υπάρχουν εγκαταστατες που τα στοκαρουν.

Αυτα τα λιγα, οτι παραπάνω θέλεις ρωτά ελεύθερα 😉

 

1 ώρα πριν, pavloa είπε

Ο s-pro δεν πωλείται σε ιδιώτες. Μόνο αν στον τοποθετήσει κάποιος επαγγελματίας ή αν πας σε κάποιο κατάστημα, τους πεις οτι θες να το αγοράσεις αλλά να το τοποθετήσεις μόνος σου, μήπως και στο δώσουν (εγώ αυτό έκανα).................

Κακώς στον δώσανε από το κατάστημα, κάτι τέτοιο είναι ενάντια στην πολίτικη της εταιρίας.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πληροφορίες σου ειναι πολυ χρήσιμες.  Και όπως το βλεπω δε θελω να κατσω να μπλέξω μονος μου. Γιατι οπως ειπες μπορεις να υπολογίσεις τα καλωδια και να μη γεμισεις το κόσμο με παραπάνω.  Αλλα κάποιον τεχνικό σκεφτομαι που μπορώ να βρω κοντά μου. Επισης με τα πληκτρολόγια περαν το οτι καποιοι δέχονται κάρτες rfid υπαρχει καποια διάφορα ουσιαστική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Κακώς στον δώσανε από το κατάστημα, κάτι τέτοιο είναι ενάντια στην πολίτικη της εταιρίας.

Έχεις δίκιο σε αυτό. Αλλά εγώ θα σου πω το άλλο που έκανε ένας φίλος μου. Μένει στην θεσσαλονίκη, πήγε σε ενα κατάστημα ζήτησε τον s-pro 32 του είπαν οτι δεν γίνετε να του το πουλήσουν, τότε αυτός τους είπες να έρθουν να εγκαταστήσουν μόνο τον πίνακα και το πληκτρολόγιο και οτι τα υπόλοιπα θα τα αγοράσει όταν έχει λεφτά. Πήγαν σπίτι του, το εγκατέστησαν και έφυγαν, αυτός είχε είδη αγοράσει τα περιφερειακά που ήθελε απο άλλο κατάστημα(πιο οικονομικό) και τα πέρασε μόνος του. Αυτό έγινε πριν 2 χρόνια. Ποια η ουσία να μην τον πουλάνε και σε μη επαγγελματίες δεν έχω καταλάβει.

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, pavloa είπε

Έχεις δίκιο σε αυτό. Αλλά εγώ θα σου πω το άλλο που έκανε ένας φίλος μου. Μένει στην θεσσαλονίκη, πήγε σε ενα κατάστημα ζήτησε τον s-pro 32 του είπαν οτι δεν γίνετε να του το πουλήσουν, τότε αυτός τους είπες να έρθουν να εγκαταστήσουν μόνο τον πίνακα και το πληκτρολόγιο και οτι τα υπόλοιπα θα τα αγοράσει όταν έχει λεφτά. Πήγαν σπίτι του, το εγκατέστησαν και έφυγαν, αυτός είχε είδη αγοράσει τα περιφερειακά που ήθελε απο άλλο κατάστημα(πιο οικονομικό) και τα πέρασε μόνος του. Αυτό έγινε πριν 2 χρόνια. Ποια η ουσία να μην τον πουλάνε και σε μη επαγγελματίες δεν έχω καταλάβει.

Το εγραψα παραπανω.Ειναι πολίτικη για να προστατευθεί το προϊόν και η εταιρία, και τέλος και ο τελικός πελάτης. Υπάρχουν πολύ τεχνικοί που κάνουν "μαύρη" εργασία και έπαιρναν τα κέντρα , τα τοποθετούσαν και μετά χανόντουσαν. Όταν ο πελάτης δεν μπορουσε να τον βρει, καλούσε στην εταιρία και τους τα "έψελνε" γιατι δεν ηξερε τι αλλο να κάνει. Βαση νομοθεσίας οι συναγερμοί (συστήματα ασφάλειας) η εγκατάσταση τους πρεπει να γίνεται απο αδειούχο εγκαταστατη. Στην "πιάτσα" φυσικά βρίσκεις οποιον θελεις.. Το θεμα ειναι να το ξέρεις απο πριν ομως..

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Mors13 είπε

Επισης με τα πληκτρολόγια περαν το οτι καποιοι δέχονται κάρτες rfid υπαρχει καποια διάφορα ουσιαστική;

Οχι, δεν υπαρχει. Εκτος απο τα RFID δεν υπαρχει διαφορα. Καποια ειναι touch καποια με πληκτρα απο θεμα ασφάλειας ειναι τα ιδια.Μονο η αισθητική αλλαζει

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...