Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένας normal συναγερμός, σε σπίτι που δεν έχει καλωδίωση, πόσο πάει;Στο ποσό των 800 ευρώ κάνουμε κάτι της προκοπής; Είτε ενσύρματος, είτε ασύρματος, μέχρι 800 ευρώ.Στην τιμή αυτη, εννοώ όλα μέσα και εγκατάσταση κτλ. 

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

34 λεπτά πριν, 26ska είπε

Ένας normal συναγερμός, σε σπίτι που δεν έχει καλωδίωση, πόσο πάει;Στο ποσό των 800 ευρώ κάνουμε κάτι της προκοπής; Είτε ενσύρματος, είτε ασύρματος, μέχρι 800 ευρώ.Στην τιμή αυτη, εννοώ όλα μέσα και εγκατάσταση κτλ. 

Με 800 ευρώ βάζεις εναν αξιόπιστο ενσύρματο συναγερμό.

Εγώ θα σου πω για sigma.

Αν βάλεις τα βασικά., πίνακα, πληκτρολόγιο, σειρήνα, 4-5 ραντάρ, 2 μπαταρίες, 4 μαγνητάκια, υπολόγιζε γύρω στα 350- 360 ευρώ. Απο εκεί και πέρα βάζεις οτι άλλο χρειάζεσαι (ανιχνευτές καπνού, πλημμύρας, εξωτερικά ραντάρ, δεύτερη σειρήνα , gsm κτλ.) Μετά πόσα μέτρα καλώδιο θα χρειαστεί θα το δει ο εγκαταστάτης + την εργασία του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pavloa είπε

Με 800 ευρώ βάζεις εναν αξιόπιστο ενσύρματο συναγερμό.

Εγώ θα σου πω για sigma.

Αν βάλεις τα βασικά., πίνακα, πληκτρολόγιο, σειρήνα, 4-5 ραντάρ, 2 μπαταρίες, 4 μαγνητάκια, υπολόγιζε γύρω στα 350- 360 ευρώ. Απο εκεί και πέρα βάζεις οτι άλλο χρειάζεσαι (ανιχνευτές καπνού, πλημμύρας, εξωτερικά ραντάρ, δεύτερη σειρήνα , gsm κτλ.) Μετά πόσα μέτρα καλώδιο θα χρειαστεί θα το δει ο εγκαταστάτης + την εργασία του.

Έχει πολύ φασαρία να περάσουν καλώδια κτλ; Σκαψιματα και τέτοια; Επίσης τα καλώδια δεν θα δείχνουν άσχημα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 26ska είπε

Έχει πολύ φασαρία να περάσουν καλώδια κτλ; Σκαψιματα και τέτοια; Επίσης τα καλώδια δεν θα δείχνουν άσχημα; 

Είναι ψιλομανούρα η διαδικασία, δε θέλει σκαψίματα παρά μόνο κάποια τρυπήματα για να περάσουν τα καλώδια.

Αν αυτός που θα σου κάνει τη δουλειά είναι έμπειρος, δε θα φαίνεται (σχεδόν) τίποτα από καλώδια μέσα στο σπίτι, καθώς τα περνάνε χαμηλά, μέσα από ντουλάπια, πίσω από κουρτίνες περιφερειακά με τα κουφώματα των παραθύρων κλπ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, 26ska είπε

Έχει πολύ φασαρία να περάσουν καλώδια κτλ; Σκαψιματα και τέτοια; Επίσης τα καλώδια δεν θα δείχνουν άσχημα; 

Είναι λίγο μανίκι το πέρασμα των καλωδίων αλλά αν αυτός που θα στον εγκαταστήσει είναι σωστός επαγγελματίας τότε δεν θα φαίνεται τίποτα. Θα τα περάσει απο χαμηλά στο σοβατεπί, πίσω απο έπιπλα, πίσω απο κουρτίνες θα τρυπήσει τοίχους για να πάνε τα καλώδια απο δωμάτιο σε δωμάτιο κτλ.

Επεξ/σία από pavloa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, JohnDou είπε

Είναι ψιλομανούρα η διαδικασία, δε θέλει σκαψίματα παρά μόνο κάποια τρυπήματα για να περάσουν τα καλώδια.

Αν αυτός που θα σου κάνει τη δουλειά είναι έμπειρος, δε θα φαίνεται (σχεδόν) τίποτα από καλώδια μέσα στο σπίτι, καθώς τα περνάνε χαμηλά, μέσα από ντουλάπια, πίσω από κουρτίνες περιφερειακά με τα κουφώματα των παραθύρων κλπ...

 

8 ώρες πριν, pavloa είπε

Είναι λίγο μανίκι το πέρασμα των καλωδίων αλλά αν αυτός που θα στον εγκαταστήσει είναι σωστός επαγγελματίας τότε δεν θα φαίνεται τίποτα. Θα τα περάσει απο χαμηλά στο σοβατεπί, πίσω απο έπιπλα, πίσω απο κουρτίνες θα τρυπήσει τοίχους για να πάνε τα καλώδια απο δωμάτιο σε δωμάτιο κτλ.

Δεν θα το κάνω άμεσα, αλλά αν έχετε να προτείνετε κάποιον εγκαταστατη, ευπρόσδεκτη η πρόταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα σας, εχω δυο προσφορες, η μια για DSC υλικα και η αλλη για PARADOX. Εχουν διαφορα περιπου 200 ευρω. Εχει αποψη καποιος απο εσας για τη ποιοτητα και αξιοπιστια  των υλικων? 

Να τονισω οτι στο σπιτι μου υπαρχει ηδη καλωδιωση .

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, akarthis είπε

Καλημερα σας, εχω δυο προσφορες, η μια για DSC υλικα και η αλλη για PARADOX. Εχουν διαφορα περιπου 200 ευρω. Εχει αποψη καποιος απο εσας για τη ποιοτητα και αξιοπιστια  των υλικων? 

Να τονισω οτι στο σπιτι μου υπαρχει ηδη καλωδιωση .

Ευχαριστω προκαταβολικα

Καλησπέρα φίλε μου. Να ξέρεις οτι και οι δύο είναι αξιόπιστες. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να έχει ο εγκαταστάτης άδεια για συστήματα ασφαλείας, τα υλικά να μην είναι παραεισαγωγή ,αλλά και δές ποια εταιρεία έχει παρουσία εδώ, διότι ο εγκαταστάτης μπορεί να εξαφανιστεί ή οτιδήποτε. Αν θέλεις περαιτέρω πληροφορίες στείλε μου μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanos8527 είπε

Καλησπέρα φίλε μου. Να ξέρεις οτι και οι δύο είναι αξιόπιστες. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να έχει ο εγκαταστάτης άδεια για συστήματα ασφαλείας, τα υλικά να μην είναι παραεισαγωγή ,αλλά και δές ποια εταιρεία έχει παρουσία εδώ, διότι ο εγκαταστάτης μπορεί να εξαφανιστεί ή οτιδήποτε. Αν θέλεις περαιτέρω πληροφορίες στείλε μου μήνυμα.

Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου. Δεν ειχα ιδεα για αυτα που μου λες και θα τα τσεκαρω αμεσα. Η DCS ειναι 200 ευρω πιο ακριβη. Δικαιολογειται αυτο? Ευχαριστω για το κοπο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα δικαιολογούνται ανάλογα με τα υλικά και την ποιότητα εργασίας του καθένα . Θα σου πρότεινα καταρχάς να πάρεις στις εν λόγω εταιρείες και να ρωτήσεις αν αυτοί οι εγκατάστατες αγοράζουν τα υλικά από εκεί . Βασικό αυτό διότι δεν θες να περιμένεις αν κάποιο υλικό έχει αστοχία ή οτιδήποτε άλλο . Μετά πρέπει να συγκρίνεις τα υλικά αλλά και τις δυνατότητες του κάθε συστήματος ,ώστε να καλύπτει τις απαιτήσεις σου . Οποία άλλη απορία έχεις , στείλε μου μήνυμα γιατί δεν θέλω να κάνω διαφήμιση ή οτιδήποτε . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν η Paradox είναι φθηνότερη πιθανόν να είναι παραεισαγωγή που δεν καλύπτεται από την αντιπροσωπεία. Είναι σημαντικό να ξέρεις με ποιον έχεις να κάνεις.

παντως η paradox είναι κορυφή κατα τη γνώμη μου.

Επεξ/σία από agamoi-thytai
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παλικάρια. απο μια εταιρεία είχα μια προσφορα για συναγερμο crow και radar optex ασυρματα. Αυτες οι μαρκες θεωρουνται αξιοπιστες ;  Ευχαριστω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, GodDONTBlessAmerica είπε

Καλημέρα παλικάρια. απο μια εταιρεία είχα μια προσφορα για συναγερμο crow και radar optex ασυρματα. Αυτες οι μαρκες θεωρουνται αξιοπιστες ;  Ευχαριστω. 

crow καλή, από το Ισραήλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/12/2019 στις 1:08 ΜΜ, GodDONTBlessAmerica είπε

Καλημέρα παλικάρια. απο μια εταιρεία είχα μια προσφορα για συναγερμο crow και radar optex ασυρματα. Αυτες οι μαρκες θεωρουνται αξιοπιστες ;  Ευχαριστω. 

Καλησπέρα, για έμενα τοπ μάρκες είναι : Paradox (σειρά Spectra), Bosch, Siemens (ειναι λιγο τσιμπημένα στην τιμη), DSC, Satell, Sigma (Ελληνική εταιρία με άψογο σέρβις και πολύ ωραία κέντρα),

O crow κάλος είναι και αυτός, η OPTEX βγάζει κορυφαία εξωτερικά ραντάρ, για εμενα τα καλύτερα για (μεσα στο σπιτι) ειναι τα Bosch ISM-Tritech. Ποτε δεν υπαρχει περίπτωση να σου δώσουν ψευδή συναγερμό.

Όντας σαν εγκατάστασης συστημάτων ασφάλειας, εχω αρκετα μεγαλη εμπειρια απο κεντρα, αν θελετε κατι ρωτήστε ελεύθερα.

Στις 28/11/2019 στις 3:35 ΜΜ, pavloa είπε

Με 800 ευρώ βάζεις εναν αξιόπιστο ενσύρματο συναγερμό.

Εγώ θα σου πω για sigma.

Αν βάλεις τα βασικά., πίνακα, πληκτρολόγιο, σειρήνα, 4-5 ραντάρ, 2 μπαταρίες, 4 μαγνητάκια, υπολόγιζε γύρω στα 350- 360 ευρώ. Απο εκεί και πέρα βάζεις οτι άλλο χρειάζεσαι (ανιχνευτές καπνού, πλημμύρας, εξωτερικά ραντάρ, δεύτερη σειρήνα , gsm κτλ.) Μετά πόσα μέτρα καλώδιο θα χρειαστεί θα το δει ο εγκαταστάτης + την εργασία του.

+1 απο εμενα για τους sigma. Ολοι οι ενσύρματοι συναγερμοί μπορούν να γίνουν και ασύρματοι.

Υπαρχουν στο εμποριο ασύρματα universal moduls που μπαινουν σε ολα τα ενσύρματα κεντρα.

Πχ εγω εβαλα ενα Paradox (σειρα Spectra), και για να μην βαλω τον ασύρματο δέκτη της paradox γιατι ειναι αρκετα ακριβος, εβαλα απο μια αλλη εταιρία και έτσι έκανα τον συναγερμό υδριβικο. Δηλαδή ενα μερος του ειναι ενσύρματο και το υπόλοιπο είναι ασύρματο. Εναν χρονο τωρα λειτουργει άψογα.

Ετσι γλυτώνεις τα πολλα καλώδια στο σπιτι με οποια φασαρια συνεπαγεται αυτο, (αισθητική,τρυπήματα κλπ) και γλυτωνεις και χρονο.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...