Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περυσι που μελετουσα για να στησω δικο μου συναγερμο, δεν μπορουσα να καταλαβω τα εξαρτηματα και πως λειτουργουσαν. Μετα ειδα το παρακατω video και μου λυθηκαν οι αποριες ως προς τα εξαρτηματα και τις ονομασιες τους. Εστησα τελικα Sigma Apollo και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

 

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Sigma Apollo έχω και εγώ εδώ ένα χρόνο. Κυριολεκτικά μηδέν false alarms ολο αυτο τον καιρό. Απόλυτα ευχαριστημένος. 

Φυσικά παίζει ρόλο ο εγκαταστατης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, james9tito είπε

Sigma Apollo έχω και εγώ εδώ ένα χρόνο. Κυριολεκτικά μηδέν false alarms ολο αυτο τον καιρό. Απόλυτα ευχαριστημένος. 

Φυσικά παίζει ρόλο ο εγκαταστατης. 

sigma apollo και sigma s-pro 32 και οι δυο εξαιρετικοί συναγερμοί και πανεύκολη στην εγκατάσταση και στον προγραμματισμό τους.  Εγώ εχω τον spro 32 εδώ και 4-5 χρόνια, μόνος μου τον έχω περάσει, το μονο false alarm που μου έδωσε είναι απο εξωτερικό ραντάρ που έπιασε μια γάτα, το διόρθωσα και απο τότε ευτυχώς δεν μου έχει δώσει συναγερμό. Τώρα περνάω και κάμερες εξωτερικά στο σπίτι μου.(μονοκατοικία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 31/7/2019 στις 11:44 ΜΜ, pavloa είπε

sigma apollo και sigma s-pro 32 και οι δυο εξαιρετικοί συναγερμοί και πανεύκολη στην εγκατάσταση και στον προγραμματισμό τους.  Εγώ εχω τον spro 32 εδώ και 4-5 χρόνια, μόνος μου τον έχω περάσει, το μονο false alarm που μου έδωσε είναι απο εξωτερικό ραντάρ που έπιασε μια γάτα, το διόρθωσα και απο τότε ευτυχώς δεν μου έχει δώσει συναγερμό. Τώρα περνάω και κάμερες εξωτερικά στο σπίτι μου.(μονοκατοικία)

συγγνώμη που επαναφέρω το θέμα μετά από τόσο καιρό, αλλά έχω 2-3 απορίες ως άσχετος με το αντικείμενο, αλλά αναγκασμένος λόγω των περιστάσεων (ενοικίαση ισογείου) να κάνω έρευνα αγοράς για συναγερμό. Αν κάποιος έχει λίγο χρόνο και όρεξη ας μου δώσει τα φώτα του.

1) διαμέρισμα κατασκευής 2005 περίπου με προεγκατάσταση μαγνητικών επαφών στα παράθυρα και καλωδίωσης προφανώς. Μπορώ να χρησιμοποιήσω τις υπάρχουσες ή χρειάζονται ειδικού τύπου ανάλογα με το συναγερμό? σίγουρα απ΄ότι διάβασα παραπάνω θα χρειαστώ και κουρτίνες ή/και beams για τον κήπο. Ποια είναι η καλύτερη περίπτωση για budget 500-700 Ευρώ (80τμ διαμέρισμα και 40τμ κήπος)? 

2) το allday secure σύστημα της sigma που με ενδιαφέρει ιδιαίτερα υπάρχει και σε άλλη εταιρεία?

3) κινητά, τάμπλετ, τηλεοράσεις κάνουν άλματα κάθε χρόνο. Οι συναγερμοί γιατί μου δίνουν την εντύπωση ότι έχουν μείνει στάσιμοι εδώ και χρόνια? Αξίζει να πάει κάποιος σε σύστημα με οθόνη (πχ. paradox tm50/70) για να είναι πιο προηγμένο και/η πιο εύκολος ο έλεγχος του συναγερμού από τους ανεπίδεκτους μαθήσεως? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα φίλε μου,

 Επειδή τυγχάνει να εργάζομαι σε μία απο αυτές τις εταιρείες, θα σου έλεγα να ξεκινήσεις καλώντας κάποιον αδειούχο εγκαταστάτη ώστε να δεί τον χώρο και να σου προτείνει το σύστημα που θα καλύψει τις ανάγκες σου. Όλες οι εταιρείες έχουν περίπου τις ίδιες δυνατότητες αλλά με διαφορετική ονομασία. Η οικονομική διαφορά έγκειται στις κατασκευαστικές αλλά και λειτουργικές λεπτομέρειες. Οι συναγερμοί δεν έχουν μείνει στάσιμοι. Πλέον έχουν και αυτοί εφαρμογές για τα κινητά κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα, σήμερα είχε έρθει από εδώ ο εγκαταστάτης (Sigma) και μετά από μία αυτοψία του χώρου επέμενε ότι η καλύτερη λύση από τη στιγμή που δεν έχουμε καλωδίωση, είναι να βάλουμε ασύρματο σύστημα.

Μετά από ερωτήσεις μας περί παρεμβολών κλπ, υποστήριξε ότι το σύστημα ανιχνεύει τυχόν παρεμβολές και ενεργοποιείται ο συναγερμός σαν να έχει υπάρξει παραβίαση.

Στέκει αυτό; Ποια είναι η άποψη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, moumouza είπε

Καλησπέρα, σήμερα είχε έρθει από εδώ ο εγκαταστάτης (Sigma) και μετά από μία αυτοψία του χώρου επέμενε ότι η καλύτερη λύση από τη στιγμή που δεν έχουμε καλωδίωση, είναι να βάλουμε ασύρματο σύστημα.

Μετά από ερωτήσεις μας περί παρεμβολών κλπ, υποστήριξε ότι το σύστημα ανιχνεύει τυχόν παρεμβολές και ενεργοποιείται ο συναγερμός σαν να έχει υπάρξει παραβίαση.

Στέκει αυτό; Ποια είναι η άποψη σας;

Στέκει αυτό που σου λέει. Αλλα τι μάρκα σου πρότεινε σε ασύρματο και τι τιμή σου είπε?

Οι καλοί ασύρματοι είναι ακριβοί, ότι άλλο και να βάλεις θα είναι κινεζιά. Πρέπει να αλλάζεις και κάθε 1-2 χρόνια τις μπαταρίες απο όλα τα περιφερειακά, και αν δεις το κόστος απο τις μπαταρίες δεν συμφέρει ενώ στον ενσύρματο αλλάζεις μόνο 2 μπαταρίες και τέλος (πίνακα και σειρήνα). 

Αποψή μου τράβα καλώδια και βάλε εναν ενσύρματο sigma s-pro.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, moumouza είπε

Καλησπέρα, σήμερα είχε έρθει από εδώ ο εγκαταστάτης (Sigma) και μετά από μία αυτοψία του χώρου επέμενε ότι η καλύτερη λύση από τη στιγμή που δεν έχουμε καλωδίωση, είναι να βάλουμε ασύρματο σύστημα.

Μετά από ερωτήσεις μας περί παρεμβολών κλπ, υποστήριξε ότι το σύστημα ανιχνεύει τυχόν παρεμβολές και ενεργοποιείται ο συναγερμός σαν να έχει υπάρξει παραβίαση.

Στέκει αυτό; Ποια είναι η άποψη σας;

Να αποφύγεις τον ασύρματο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, pavloa είπε

Στέκει αυτό που σου λέει. Αλλα τι μάρκα σου πρότεινε σε ασύρματο και τι τιμή σου είπε?

Οι καλοί ασύρματοι είναι ακριβοί, ότι άλλο και να βάλεις θα είναι κινεζιά. Πρέπει να αλλάζεις και κάθε 1-2 χρόνια τις μπαταρίες απο όλα τα περιφερειακά, και αν δεις το κόστος απο τις μπαταρίες δεν συμφέρει ενώ στον ενσύρματο αλλάζεις μόνο 2 μπαταρίες και τέλος (πίνακα και σειρήνα). 

Αποψή μου τράβα καλώδια και βάλε εναν ενσύρματο sigma s-pro.

Περιμένω να μου στείλει προσφορά. Μόλις τη στείλει θα ενημερώσω.

Πρακτικά, το να είναι κινεζιά σε τι μεταφράζεται; 

1 λεπτό πριν, djcat είπε

Να αποφύγεις τον ασύρματο. 

Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Θα μπορούσες ίσως να διευκρινίσεις κάποιους λόγους ώστε να τους παραθέσω στον συναγερματζή να δω τι θα μου πει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, moumouza είπε

Περιμένω να μου στείλει προσφορά. Μόλις τη στείλει θα ενημερώσω.

Πρακτικά, το να είναι κινεζιά σε τι μεταφράζεται; 

Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Θα μπορούσες ίσως να διευκρινίσεις κάποιους λόγους ώστε να τους παραθέσω στον συναγερματζή να δω τι θα μου πει;

Πιο αξιόπιστοι και πιο δύσκολα παραβιάσιμοι οι ενσύρματοι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, moumouza είπε

Περιμένω να μου στείλει προσφορά. Μόλις τη στείλει θα ενημερώσω.

Πρακτικά, το να είναι κινεζιά σε τι μεταφράζεται; 

Κινέζικα που τα βρίσκεις ακόμη και στο ebay αλλά με άλλη ονομασία. 

Αυτά για σπίτι απλά δεν κάνουν.

Και γενικά οι ασύρματοι έχουν ακριβά περιφερειακά ακόμη και κινέζικο να πάρεις.

Μια ασύρματη μαγνητική επαφή στοιχίζει γύρω στα 10 ευρώ, 5 να βάλεις αμέσως 50 ευρώ. Ενώ τα ενσύρματα στοιχίζουν 2-4 ευρώ το ένα.

Βάλε και το κόστος των μπαταριών. 

Εγώ πάντως δεν τα εμπιστεύομαι.

Εχει τύχει σε φίλο να έχει πάει εξωτερικό για 2 μήνες και να του βγάλει σφάλμα ενα ραντάρ λόγο μπαταρίας. Και για σχεδόν 2 μήνες είχε ακάλυπτο ένα παράθυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα ασυρματο κινεζια,ολα ειναι τζετ,με 6 υπερυθρα και 6 μαγνητικες,οπου μου καπνισε,τοποθετησα και παγιδα.το μονο μειον ,οι μπαταριες,οι οποιες στο διμηνο πρεπει να αλλαχτουν.αν δεν εχεις κανει την καβατζα με επαναφορτιζομενες και φορτιστη,βγαινει ακριβα η λειτουργια.....σε κανα δυο παγιδες ,εβαλα  τροφοδοσια,αλλα σε περιπτωση διακοπης,χανεις αυτες τις παγιδες,αφου ολο το υπολοιπο σετ,το εχω με μπαταριες.το μονο καλο με αυτον τον τροπο λειτουργιας,σε αναγκαζει να ελεγχεις το συστημα ανα διμηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Paradox οι μπαταρίες αλλάζουν κάθε 3 χρόνια υπολογισμένες οι παγίδες να ανοίγουν 10 φορές την ημέρα. Όποτε η διαφορά τιμη που έχει με το κινεζικό αξίζει για παρά πολλούς ακόμα λογους. Πιο πάνω που κάποιος ρωτάει για το all day secure, το έχει και η Paradox και το λέει Stay D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/11/2019 στις 7:28 ΜΜ, dollyyy19 είπε

εβαλα ασυρματο κινεζια,ολα ειναι τζετ,με 6 υπερυθρα και 6 μαγνητικες,οπου μου καπνισε,τοποθετησα και παγιδα.το μονο μειον ,οι μπαταριες,οι οποιες στο διμηνο πρεπει να αλλαχτουν.αν δεν εχεις κανει την καβατζα με επαναφορτιζομενες και φορτιστη,βγαινει ακριβα η λειτουργια.....σε κανα δυο παγιδες ,εβαλα  τροφοδοσια,αλλα σε περιπτωση διακοπης,χανεις αυτες τις παγιδες,αφου ολο το υπολοιπο σετ,το εχω με μπαταριες.το μονο καλο με αυτον τον τροπο λειτουργιας,σε αναγκαζει να ελεγχεις το συστημα ανα διμηνο

Γιαυτό τα κινέζικα είναι για τα μπάζα. 

Μπορέί να είναι εύκολοι στην τοποθέτηση αλλά σε συντήρηση δεν συμφέρει καθόλου.  Ακόμη και μπαταρίες και φορτιστή να έχεις δεν γίνετε κάθε 2 μήνες να αλλάζεις μπαταρίες απο όλα τα ραντάρ. Θα έρθει η ώρα που θα χρειαστεί να σε ειδοποιήσει αλλά αυτό θα σε κρεμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλογα με το τι τσεπη εχεις,πηγαινει και ο συναγερμος.....δλδ απο το να μην εχεις καθολου,καλυτερος ο κινεζικος.αν δεν μπορει καποιος να δωσει 500αρι αλλα μπορει να δωσει 100,τι να κανει?να μην βαλει των 100?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...