Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε μύστες μου, σε συναγερμό NX4 που κανονικά συνδέεται σε ΚΛΣ υπάρχει καποιοσ τρόπος να αλλάξω μονος μου το τηλ που κάνει στο κέντρο κ να βάλω το κινητό μου;
Δε βγαίνει 120-130 το χρόνο για κέντρο... θέλω απλά όταν χτυπήσει συναγερμός να με καλέσει και ας κάνει τα δικά του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ρε μύστες μου, σε συναγερμό NX4 που κανονικά συνδέεται σε ΚΛΣ υπάρχει καποιοσ τρόπος να αλλάξω μονος μου το τηλ που κάνει στο κέντρο κ να βάλω το κινητό μου;
Δε βγαίνει 120-130 το χρόνο για κέντρο... θέλω απλά όταν χτυπήσει συναγερμός να με καλέσει και ας κάνει τα δικά του

Μύστες? 😱😂

Δεν ξέρω αν το κέντρο αυτό έχει μόνο κωδικοποιητη. Αν δεν εχει τηλ/τη στην πλακέτα θα πρέπει να βάλεις έναν πρόσθετο. Στο εμπόριο υπάρχουν εκατοντάδες. Απο 20ευρω έχει ένας με μήνυμα 10 δευτερόλεπτων και μεχρι 10 τηλ/να με την σειρα που θελεις εσυ. Μιλα με τον εγκαταστατη σου, αυτος ξερει.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, userAnon είπε

Επειδή θα ήθελα να έχω εφαρμογή για το συναγερμό στο κινητό + GPRs για το ΚΛΣ γνωρίζει κανείς αν στον Sigma Pro θα χρειαστεί να βάλω και τα 2 παρακάτω εξαρτήματα?

Ixion G 10-0141

Μονάδα GSM/GPRS µε εσωτερική ρύθµιση αποστολής test σε SIA IP πρωτόκολλο, η οποία χρησιµοποιείται µε τους πίνακες S-PRO. ∆υνατότητα τηλεπρογραµµατισµού του κέντρου µέσω Internet και αποστολή SMS σε προεπιλεγµένους αριθµούς κινητών τηλεφώνων.

ΚΙΝΗΤΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ GPRS/GSM 10-0120 Για σύνδεση του πίνακα µε το δίκτυο GSM και µετάδοση των σηµάτων συναγερµού απευθείας στο Κέντρο Λήψης Σηµάτων Ασφαλείας σε περίπτωση απώλειας της τηλεφωνικής γραµµής. Εξοµοίωση τηλεφωνικής γραµµής µέσω δίκτυου GSM (Quad-Band), όταν διακοπεί η σταθερή γραµµή. Παρακο- λούθηση αποστολής σηµάτων από µονάδα συναγερµού. Προγραµµατισµός µέσω Η/Υ (καλώδιο Bentel PC-link) ή µέσω internet (απαραίτητη η χρήση GPRS & website της Bentel). ∆υνατότητα αποστολής σηµάτων CID, µέσω δικτύου GPRS, µε παρακολούθηση 4 τηλεφωνικών αριθµών.3 προγραµµατιζόµενοι είσοδοι ή έξοδοι (OC): Ενεργοπ.Εξόδων µέσω αναπάντητης κλήσης ή SMS. Κε- ραία µε µαγνητική βάση και καλώδιο 25 εκ. Τροφοδοσία: 200mA, 12V (σε αναµονή: 100mA).

Θα χρειαστεί να βάλεις το ixion ip/G.

https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/sigma-s-pro/gsm-gprs-interfaces-s-pro/tcp-ip-interfaces-s-pro/TCP-IP-Interfaces-aeolus/GSM-GPRS-Interfaces-aeolus/Sigma-AEOLUS/IXION-IP-G?filter_name=Ixion ip 

Το  συνδέεις με το ιντερνετ του σπιτιου σου ώστε να στέλνει σήματα στο κέντρο. Επιπλέον βάζεις κάρτα sim με Mb ώστε να στέίλει σήμα όταν δεν μπορέσει απο το κανονικό ίντερνετ. 

Αν δεν θέλει με sim τότε θα πάρεις το ixion ip.

https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/sigma-s-pro/tcp-ip-interfaces-s-pro/TCP-IP-Interfaces-aeolus/Sigma-AEOLUS/ixion-ip?filter_name=Ixion ip

Το δεύτερο που έβαλες είναι εφεδρική επικοινωνία  gsm. Και δεν έχει εφαρμογή.

Επεξ/σία από pavloa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Μύστες? 😱😂

Δεν ξέρω αν το κέντρο αυτό έχει μόνο κωδικοποιητη. Αν δεν εχει τηλ/τη στην πλακέτα θα πρέπει να βάλεις έναν πρόσθετο. Στο εμπόριο υπάρχουν εκατοντάδες. Απο 20ευρω έχει ένας με μήνυμα 10 δευτερόλεπτων και μεχρι 10 τηλ/να με την σειρα που θελεις εσυ. Μιλα με τον εγκαταστατη σου, αυτος ξερει.

Έχει κάτι μέσα που κάνει κλήση στο ΚΛΣ. Θα μου αρκούσε ακόμα και μια τέτοια κλήση (από ότι έχω καταλάβει είναι τύπου dial up κλήση σύνδεσης) χωρίς κάποιο μυνημα κλπ. Έχω και gsm συσκευή που θα μπορούσα να αξιοποιήσω για την κλήση για να είμαι ανεξάρτητος από την τηλεφωνική γραμμή (καθως έχουν υπάρξει περιστατικά από ότι έμαθα που μπήκαν στην πολυκατοικία και έκοψαν από το κουτί των γραμμών όλα τα καλώδια)
 

εχεις κάποιο λινκ Οικονομικού τηλεφωνητή να προτείνεις; Συνδέεται εύκολα χωρίς τεχνικό;

 

υγ δεν είναι δικό μου το σπίτι 

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Εγώ στην θέση σου δεν θα τα ξήλωνα εφόσον τα είχα αγοράσει, δεν ξέρω τι πινάκα έχεις, εγώ θα ενεργοποιούσα την ζώνη σε 2 παλμούς, δηλαδή θα έπρεπε να διακοπεί δυο φόρες σε Χ χρόνο για να μου δώσει συναγερμό. Έτσι εξαλείφεις τους ψεδοσυναγερμους, φυσικά αν το πρόβλημα είναι μεγάλο τότε η αντικατάσταση τους κρίνεται απαραίτητη.

Δεν θα συνιστούσα να το κάνει αυτό. 

Το έχω δοκιμάσει σε δικό μου συναγερμό και όταν είχα ανοιχτή την μπαλκονόπορτα έμπαινα μέσα χωρίς να δώσει συναγερμό.

Όσο μικρό χρόνο να επιλέξεις όταν υπάρχει παράθυρο - πόρτα κτλ ανοιχτό τότε ο κλεφτης θα μπουκάρει μέσα, δεν θα κάτσει ώρα απο έξω ώστε να τον πιάσει 2 φορές. 

5 λεπτά πριν, paylidis είπε

Έχει κάτι μέσα που κάνει κλήση στο ΚΛΣ. Θα μου αρκούσε ακόμα και μια τέτοια κλήση (από ότι έχω καταλάβει είναι τύπου dial up κλήση σύνδεσης) χωρίς κάποιο μυνημα κλπ. Έχω και gsm συσκευή που θα μπορούσα να αξιοποιήσω για την κλήση για να είμαι ανεξάρτητος από την τηλεφωνική γραμμή (καθως έχουν υπάρξει περιστατικά από ότι έμαθα που μπήκαν στην πολυκατοικία και έκοψαν από το κουτί των γραμμών όλα τα καλώδια)
 

εχεις κάποιο λινκ Οικονομικού τηλεφωνητή να προτείνεις; Συνδέεται εύκολα χωρίς τεχνικό;

υγ δεν είναι δικό μου το σπίτι 

Αυτό  μπορείς να βάλεις κάρτα sim αλλά να το συνδέσεις και την γραμμή του σπιτιού σου.  https://technolysis-hts.gr/product/hx-gd20-τηλεφωνητής-gsm-pstn/

Ι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, pavloa είπε

Δεν θα συνιστούσα να το κάνει αυτό. 

Το έχω δοκιμάσει σε δικό μου συναγερμό και όταν είχα ανοιχτή την μπαλκονόπορτα έμπαινα μέσα χωρίς να δώσει συναγερμό.

Όσο μικρό χρόνο να επιλέξεις όταν υπάρχει παράθυρο - πόρτα κτλ ανοιχτό τότε ο κλεφτης θα μπουκάρει μέσα, δεν θα κάτσει ώρα απο έξω ώστε να τον πιάσει 2 φορές. 

Αυτό  μπορείς να βάλεις κάρτα sim αλλά να το συνδέσεις και την γραμμή του σπιτιού σου.  https://technolysis-hts.gr/product/hx-gd20-τηλεφωνητής-gsm-pstn/

Ι

καλη περιπτωση φαίνεται...! εχω βεβαια ήδη συσκευη κλησης gsm -> pstn οποτε ψαχνω να δω μηπως θα μπορούσα να γλυτώσω λεφτα απο κάπου..

 

κάτι τέτοιο θα μου έκανε δουλειά; https://www.e-anagnostou.gr/πυρασφάλειας-τηλεφωνητές-συναγερμών-pstn-&-gsm---auto-dialer-ad20-homelux-τηλεφωνητής-pstn-για-συναγερμούς-αυτοματισμούς-p-23680.html

θεωρείται εύκολη η συνδεση; (δεν εχω ξαναπιαστει με "κανονικούς" συναγερμους, εχω περασει διαφορους απλους-ερασιτεχνικούς οπως επισης καμερες/dvr κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, pavloa είπε

Θα χρειαστεί να βάλεις το ixion ip/G.

https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/sigma-s-pro/gsm-gprs-interfaces-s-pro/tcp-ip-interfaces-s-pro/TCP-IP-Interfaces-aeolus/GSM-GPRS-Interfaces-aeolus/Sigma-AEOLUS/IXION-IP-G?filter_name=Ixion ip 

Το  συνδέεις με το ιντερνετ του σπιτιου σου ώστε να στέλνει σήματα στο κέντρο. Επιπλέον βάζεις κάρτα sim με Mb ώστε να στέίλει σήμα όταν δεν μπορέσει απο το κανονικό ίντερνετ. 

Αν δεν θέλει με sim τότε θα πάρεις το ixion ip.

https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/sigma-s-pro/tcp-ip-interfaces-s-pro/TCP-IP-Interfaces-aeolus/Sigma-AEOLUS/ixion-ip?filter_name=Ixion ip

Το δεύτερο που έβαλες είναι εφεδρική επικοινωνία  gsm. Και δεν έχει εφαρμογή.

Σε ευχαριστώ για την διευκρίνιση.

Οπότε για την εγκατάσταση θα χρειαστώ.

--------------------------------------------------------------------------------------

τον Sigma S PRO 32

πληκτρολόγιο PROTEUS KP/W

το ixion ip/G

---------------------------------------------------------------------------------------

2 "καλές" κουρτίνες (στις μπάλκονόπορτες)

2 εσωτερικούς ανινευτές κίνησης

μετασχηματιστή 

μπαταρία για τον συναγερμό

2 σειρήνες εξωτερικές (στήν κάθε μπαλκονόπορτα)

2 μπαταρίες για τις σειρήνες

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

και έχω την εξής ερώτηση

Μήπως υπάρχει κάποια ένδειξη κόστους (χωρίς τοποθέτηση - ειδικά για τον συναγερμό) για τα παραπάνω και ιδανικά κάποιες προτάσεις για τα παρελκόμενα?

Το διαθέσιμο budget είναι περίπου 700-800 και θα ήθελα να δω αν καλύπτομαι

** σημείωση ότι υπάρχει ήδη προεγκατάσταση και έχουν περαστεί σε όλα τα παράθυρα μαγνητικές παγίδες (150€)

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Petros Electron είπε

EDIT: Δεν πρόσεξα ότι ζητάς ασύρματο.

Για εμενα δεν ειναι αξιόπιστος ενας ασυρματος συναγερμος, και ποσο ενας φθηνος. Αλλα απο τα να μην υπαρχει τιποτα δες αυτους :

Focus FC-300 & Focus ST-IIIB GR

φίλε μου αυτοί οι Focus που προτείνεις είναι καλύτεροι ή χειρότεροι των Xiaomi; τους αναφέρω επειδή η εταιρεία βγάζει ποιοτικά vfm πράγματα. Καταλαβαίνω όλες τις εκπτώσεις που μπορεί να έχεις σε ασφάλεια αλλά δεν βρίσκω κάποιον να τους αναφέρει εδώ και γενικά στο εξωτερικό τους αγοράζουν πολλοί. 

Επίσης το τι GRADE είναι ο συναγερμός πως το βρίσκεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, paylidis είπε

καλη περιπτωση φαίνεται...! εχω βεβαια ήδη συσκευη κλησης gsm -> pstn οποτε ψαχνω να δω μηπως θα μπορούσα να γλυτώσω λεφτα απο κάπου..

κάτι τέτοιο θα μου έκανε δουλειά; https://www.e-anagnostou.gr/πυρασφάλειας-τηλεφωνητές-συναγερμών-pstn-&-gsm---auto-dialer-ad20-homelux-τηλεφωνητής-pstn-για-συναγερμούς-αυτοματισμούς-p-23680.html

θεωρείται εύκολη η συνδεση; (δεν εχω ξαναπιαστει με "κανονικούς" συναγερμους, εχω περασει διαφορους απλους-ερασιτεχνικούς οπως επισης καμερες/dvr κλπ)

Το βασικό είναι να δεις αν έχεις τηλεφωνητή στο συναγερμό, αν μπορείς μπες στο μενου και ψάξε στις ρυθμίσεις. 

Μπορείς να δεις το manual αν αναφέρει κάτι για τηλεφωνητή. 

Αν έχει τότε δεν χρειάζεται να πάρει κάτι άλλο. 

Σε περίπτωση που πάρεις αυτό που βρήκες. Βάζεις (+) ( -) και το T1 το βάζεις κάπου που όταν δωθεί συναγερμός θα δώσει 12v (απο εκεί που παίρνει ρεύμα η εσωτερική σειρήνα) και έτσι ενεργοποιειται ο τηλεφωνητής.

Επεξ/σία από pavloa
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή διαβαζω το thread και η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί με όλα αυτά,τι σύστημα θα προτείνατε με μπάτζετ γύρω στα 850-900 με την εγκατάσταση-καλωδιωση για ένα σπίτι 72 τετραγωνικά;Εχω σκοπό τελικά να βάλω και σύνδεση με ΚΛΣ και θα ήθελα να καλυπτομαι και σε περίπτωση διακοπής της τηλεφωνικής γραμμής.

Έχω ψιλοκαταληξει https://4tec.gr/paradox-sp6000-sinagermos-15-pagides-pliktrologio-lcd-2-radar-nv500-tilefonitis/,τι γνώμη έχετε για το συγκεκριμένο και τι επιπλέον θα χρειαστώ από το υπάρχον πακέτο,όπως πχ κουρτινες,GSM και πόσο περίπου επιπλέον θα κοστίσουν αυτά στην υπάρχουσα τιμή;

Θα ήθελα να μπορέσω να αποφύγω όσο το δυνατόν τους ψευδείς συναγερμούς,βρίσκομαι σε διαμέρισμα πολυκατοικίας,μην ξεσηκωνω τη γειτονιά,χωρίς λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pavloa είπε

Το βασικό είναι να δεις αν έχεις τηλεφωνητή στο συναγερμό, αν μπορείς μπες στο μενου και ψάξε στις ρυθμίσεις. 

Μπορείς να δεις το manual αν αναφέρει κάτι για τηλεφωνητή. 

Αν έχει τότε δεν χρειάζεται να πάρει κάτι άλλο. 

Σε περίπτωση που πάρεις αυτό που βρήκες. Βάζεις (+) ( -) και το T1 το βάζεις κάπου που όταν δωθεί συναγερμός θα δώσει 12v (απο εκεί που παίρνει ρεύμα η εσωτερική σειρήνα) και έτσι ενεργοποιειται ο τηλεφωνητής.

Ευχαριστώ πολύ.

Τηλεφωνητη με την σημερινή έννοια δεν εχει απο ότι μου ειπαν απο τη security που τον εβαλε/του έκανε συντήρηση για αυτό και για λόγους κόστους αρχικά πρότεινα εγω να αλλάξουν τον αριθμο που εχουν για το ΚΛΣ και να βάλουν να παιρνει στο κινητό μου. Αυτό που καλεί και στέλνει σήμα στο ΚΛΣ θεωρείται τηλεφωνητής;

 

Το διαγραμμα καλωδιώσης ειναι αυτό

Tech_201000001084.gif

 

Υποθέτω παίρνοντας το dialer που εδειξα πριν ή κάποιο παρεμφερές παίρνω ρεύμα απο τη μπαταρία του συναγερμού και το + απο τη σειρήνα (εχει και εσωτερικη και εξωτερική οποτε λογικα και 2 καλωδια σε αυτη την κλεμα ή κατι καταλαβαινω λαθος); Αυτό που γραφει για NO/NC ποιο ειναι η περίπτωση μου; ΝΟ να υποθέσω οποτε μόλις παρει το trigger απο τη σειρήνα κανει κληση;

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Petros Electron είπε

Απο οτι βλέπω ειναι ρανταρ με ανιχνευτή υπερύθρων. Ανακλάσεις θα είχες σίγουρα λόγο του τζαμιού της μπαλκονόπορτας.

Απο εκει και περα, εγω θα έβαζα ενα ρανταρ το οποιο θα συνδύαζε υπέρυθρο + μικροκυμα οπως το OUTGATE.

Σε σχεση με ενα απλο υπέρυθρο προσφέρει μεγάλη αξιοπιστία γιατί το υπέρυθρο πιάνει θερμοκρασία και το μικροκυμα όγκο και αν συμβαδίσουν αυτά τα δυο τότε ενεργοποιείτε η ζώνη.  Να ξέρεις ότι όλα τα υπέρυθρα "έλκουν" τα έντομα.

Εγώ στην θέση σου δεν θα τα ξήλωνα εφόσον τα είχα αγοράσει, δεν ξέρω τι πινάκα έχεις, εγώ θα ενεργοποιούσα την ζώνη σε 2 παλμούς, δηλαδή θα έπρεπε να διακοπεί δυο φόρες σε Χ χρόνο για να μου δώσει συναγερμό. Έτσι εξαλείφεις τους ψεδοσυναγερμους, φυσικά αν το πρόβλημα είναι μεγάλο τότε η αντικατάσταση τους κρίνεται απαραίτητη.

Η αράχνη σίγουρα τα επηρέαζε.

 

1 ώρα πριν, pavloa είπε

Δεν θα συνιστούσα να το κάνει αυτό. 

Το έχω δοκιμάσει σε δικό μου συναγερμό και όταν είχα ανοιχτή την μπαλκονόπορτα έμπαινα μέσα χωρίς να δώσει συναγερμό.

Όσο μικρό χρόνο να επιλέξεις όταν υπάρχει παράθυρο - πόρτα κτλ ανοιχτό τότε ο κλεφτης θα μπουκάρει μέσα, δεν θα κάτσει ώρα απο έξω ώστε να τον πιάσει 2 φορές. 

Αυτό  μπορείς να βάλεις κάρτα sim αλλά να το συνδέσεις και την γραμμή του σπιτιού σου.  https://technolysis-hts.gr/product/hx-gd20-τηλεφωνητής-gsm-pstn/

Ι

Ευχαριστω για την αναλυση. Προσπαθω να καταλαβω πως λειτουργουν, διοτι ο εγκαταστατης δεν εξηγουσε.
η αντανακλαση στο τζαμι πως το ενεργοποιει;

τα εντονα πως το επηρεαζουν μιας και αναφερει οτι δεν επηρεαζεται απο ζωα;

αυτο με το 2πλο παλμο δεν το ηξερα και υποψιαζομαι πως ο δικος μου κατι τετοιο ειχε κανει γιατι οπως ανεφερα υπηρχε καθυστερηση ή και καθολου αναγνωριση οταν το δοκιμαζα.

θα ψαξω περαιτερω το αλλο με το ογκομετρικο που ειπες αλλα αν μπορω να χρησιμοποιησω αυτο που εχω με καταλληλη ρυθμιση ή αλλαγη θεσης, προφανως το προτιμω. Πρεπει να τοποθετειται στην κασα την πορτας ή μπορει σε απεναντι τοιχο να δειχνει την πορτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, pavloa είπε

Δεν θα συνιστούσα να το κάνει αυτό. 

Το έχω δοκιμάσει σε δικό μου συναγερμό και όταν είχα ανοιχτή την μπαλκονόπορτα έμπαινα μέσα χωρίς να δώσει συναγερμό.

Όσο μικρό χρόνο να επιλέξεις όταν υπάρχει παράθυρο - πόρτα κτλ ανοιχτό τότε ο κλεφτης θα μπουκάρει μέσα, δεν θα κάτσει ώρα απο έξω ώστε να τον πιάσει 2 φορές. 

Αυτό  μπορείς να βάλεις κάρτα sim αλλά να το συνδέσεις και την γραμμή του σπιτιού σου.  https://technolysis-hts.gr/product/hx-gd20-τηλεφωνητής-gsm-pstn/

Ι

Ναι με ανοιχτή την μπαλκονόπορτα. Υποτίθεται οτι θα ειναι κλειστή, και ο κλεφτής θελει Χ χρονο να την παραβιάσει, οποτε και θα χτυπήσει. Επισης εχει να κανει με το κέντρο που εχεις, πχ στα PARADOX επιλεγείς και τον χρονο για διπλή καταμέτρηση παλμών. Αν ειναι να αφήνεις τεντα την μπαλκονόπορτα φυσικά και δεν εχει και νοημα.

3 ώρες πριν, dareios21 είπε

φίλε μου αυτοί οι Focus που προτείνεις είναι καλύτεροι ή χειρότεροι των Xiaomi; τους αναφέρω επειδή η εταιρεία βγάζει ποιοτικά vfm πράγματα. Καταλαβαίνω όλες τις εκπτώσεις που μπορεί να έχεις σε ασφάλεια αλλά δεν βρίσκω κάποιον να τους αναφέρει εδώ και γενικά στο εξωτερικό τους αγοράζουν πολλοί. 

Επίσης το τι GRADE είναι ο συναγερμός πως το βρίσκεις;

Δεν τους γνωρίζω τους Xiaomi, οποτε δεν εχω γνώμη για μετρό σύγκρισης μεταξυ τους.

Το GRADE το βλεπεις στα ποιστοποιητικα του κεντρου. Αν ειναι σοβαρη εταιρια θα πρεπει να το αναφερει.

2 ώρες πριν, bjj-p είπε

Ευχαριστω για την αναλυση. Προσπαθω να καταλαβω πως λειτουργουν, διοτι ο εγκαταστατης δεν εξηγουσε.
η αντανακλαση στο τζαμι πως το ενεργοποιει;

τα εντονα πως το επηρεαζουν μιας και αναφερει οτι δεν επηρεαζεται απο ζωα;

αυτο με το 2πλο παλμο δεν το ηξερα και υποψιαζομαι πως ο δικος μου κατι τετοιο ειχε κανει γιατι οπως ανεφερα υπηρχε καθυστερηση ή και καθολου αναγνωριση οταν το δοκιμαζα.

θα ψαξω περαιτερω το αλλο με το ογκομετρικο που ειπες αλλα αν μπορω να χρησιμοποιησω αυτο που εχω με καταλληλη ρυθμιση ή αλλαγη θεσης, προφανως το προτιμω. Πρεπει να τοποθετειται στην κασα την πορτας ή μπορει σε απεναντι τοιχο να δειχνει την πορτα;

Είναι μεγάλη συζήτηση για το πως επηρεάζει η αντανάκλαση. Χονδρικά ας πούμε ότι αλλάζει την γωνιά της δέσμης. Το έντομο όταν θα παει κοντα στον φακο, λογικο θα ειναι το ρανταρ να το δει σαν "αεροπλανο", Ετσι την ειχα πατησει παλια οταν πιθανον μια κατσαριδα πηγε πανω στο ρανταρ. Απο τοτε μονο διπλα ρανταρ μεσα και εξω στο σπιτι και εχω το κεφαλι μου ησυχο. Εκτος απο αυτα που εχουν 2 δεσμες και πρεπει να κοπουν ταυτοχρονα οποτε και δεν υπαρχει προβλημα με τα εντομα και τα ζωα (βλεπε OPTEX-BN80N).

Επισης ολα τα υπέρυθρα επηρεάζονται από την εξωτερική θερμοκρασία του περιβάλλοντος. Δηλαδή όσο ανεβαίνει και η θερμοκρασία πέφτει και η ευαισθησία τους. Οι κατασκευαστες το εχουν γνωμονα αυτο και για αυτό εχουν και αντιστάθμιση θερμοκρασιας, δηλαδή αλλαζει η ευαισθησία τους αναλογα με την θερμοκρασια.Και ναι μπορείς να βελτιώσεις την λειτουργιά τους αλλά μην έχεις γνώμονα οτι αφήνουμε τεντα την μπαλκονόπορτα και φεύγουμε, (όπως γραφει ο φίλος ποιο πανω). Επισης ολα τα σοβαρα κεντρα έχουν αυτη την λειτουργία.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Ναι με ανοιχτή την μπαλκονόπορτα. Υποτίθεται οτι θα ειναι κλειστή, και ο κλεφτής θελει Χ χρονο να την παραβιάσει, οποτε και θα χτυπήσει. Επισης εχει να κανει με το κέντρο που εχεις, πχ στα PARADOX επιλεγείς και τον χρονο για διπλή καταμέτρηση παλμών. Αν ειναι να αφήνεις τεντα την μπαλκονόπορτα φυσικά και δεν εχει και νοημα. 

Όταν φεύγουμε εννοείται κλειδώνουμε τα πάντα. Εγώ λέω για παράδειγμα το καλοκαίρι. Αφήνεις το παράθύρό - μπαλκονόπορτα ανοιχτό ώστε να δροσίζεσαι. Αν μπουκάρει δεν θα δώσει συναγερμό ενω αν το έχεις στην απλή λειτουργία τότε θα τον πιάσει αμέσως.

Εγω sigma συναγερμό έχω και έχει αυτη την λειτουργία αλλά στην δοκιμή απέτυχε.

Με τεχνικό που είχα μιλήσει μου είχε πει οτι αυτό το ενεργοποιούν σε δύσκολες καιρικές συνθήκες (φωτοβολταικά πάρκα κτλ) ώστε να μην έχει  ψευδοσυναγερμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, pavloa είπε

Όταν φεύγουμε εννοείται κλειδώνουμε τα πάντα. Εγώ λέω για παράδειγμα το καλοκαίρι. Αφήνεις το παράθύρό - μπαλκονόπορτα ανοιχτό ώστε να δροσίζεσαι. Αν μπουκάρει δεν θα δώσει συναγερμό ενω αν το έχεις στην απλή λειτουργία τότε θα τον πιάσει αμέσως.

Εγω sigma συναγερμό έχω και έχει αυτη την λειτουργία αλλά στην δοκιμή απέτυχε.

Με τεχνικό που είχα μιλήσει μου είχε πει οτι αυτό το ενεργοποιούν σε δύσκολες καιρικές συνθήκες (φωτοβολταικά πάρκα κτλ) ώστε να μην έχει  ψευδοσυναγερμούς.

Φίλε ανάλογα που μένεις, και τι ασφάλεια θέλεις. Αν ειναι να σου μπουκάρει ετσι εύκολα τοτε οκ σου βγαζει και ενα κουμπούρι και σου λέει κλείσε τον συναγερμό και μετα αρχίζει το παρτι.. Κατανοητός ?

Αν ειναι "γατονι" ο εγκαταστατης και το κεντρο εχει δυνατότητες θα βρει την λυση. Φυσικά καλο ειναι παίρνουμε απο την αρχη σωστα και αξιόπιστα πράγματα για να μην χρειαστεί έπειτα να κάνουμε τέτοιες πατέντες.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...