Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, panostom είπε

θα συμφωνησω κι εγω για το ΚΛΣ. ειναι γυρω στς 120€ το χρονο, αλλα σκεφτειτε οτι αυτη τη μια φορα που θα χτυπησει ο συναγερμος, θελετε ολα να γινουν σωστα. Να ειδοποιηθεις αμεσως και να ελπιζεις η αστυνομια να μπορεσει να παει. Επισης, το panic button ή ο κωδικος υπο ομηρια, ειναι χρησιμα γιατι αμεσως θα ειδοποιηθει η αστυνομια για εκτακτη και επικινδυνη κατασταση. Π.χ. σε βαζει ο αλλος μεσα με απειλη και σου λεει "κλεισε το συναγερμο". Ε βαζεις τον κωδικο υπο ομηρια και παιρνουν αμεσως γραμμη να τρεξουν. Ακους θορυβο και καταλαβαινεις οτι κλεβουν το διπλανο. Δε χρειαζεται να βγεις εξω και να δεις τι γινεται. Πατας panic button και τους πανικοβαλλεις, ενω μενεις κι εσυ προστατευμενος μεσα στο σπιτι. 

εχω ids συναγερμο συνδεδεμενο στην atlas. Τωρα δεν το εψαξα και πολυ για συναγερμους κλπ. Εμπιστευτηκα τον εγκαταστατη που εχει βαλει και σε συγγενικα προσωπα εδω και χρονια και ειναι ευχαριστημενοι.

Επισης, ΚΑΝΕΝΑΣ να μην επαναπαυθει στο γεγονος οτι αν χτυπησει ο συναγερμος, θα ασχοληθει ο οποιοσδηποτε γειτονας να δει τι συμβαινει. Σε εμενα οσες φορες χτυπησε(κανω δοκιμες τακτικα) δεν ενδιαφερθηκε κανενας, ουτε καν μεσω τηλεφωνου να με ρωτησει. Γι αυτο χρειαζεται το ΚΛΣ.

Σε αυτό με τους γείτονες, έχεις δίκιο.Κακο πράγμα να μην έχεις καλούς γείτονες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, 26ska είπε

Σε αυτό με τους γείτονες, έχεις δίκιο.Κακο πράγμα να μην έχεις καλούς γείτονες... 

Δεν εχει σχεση με το αν ειναι καλοι ή οχι. Εχω τυπικη σχεση με ολους. Αλλα οταν συμβαινει κατι ποσοι απο εμας μιλανε; Κι εγω ο ιδιος πολλες, μα παρα πολλες φορες εχω δει πραγματα να συμβαινουν και δε μιλησα. Ποσες φορες καθημερινα βλεπουμε παρανομιες στο δρομο και παραβιαση του ΚΟΚ; Ποσες φορες μιλησαμε; Ποσες φορες καλεσαμε την τροχαια για παρανομο παρκαρισμα που δυσκολευει καποιο ατομο ΑμεΑ;

Γιατι δεν το κανουμε; Για πολλους λογους και ακομα περισσοτερο επειδη κανεις δεν τιμωρειται. Και το διπλανο σου να κλεβουν εσυ λες "παλι καλα δεν κλεβουν εμενα. Να βγω εξω και να μου τη μπουμπουνισει κανενας, για να προστατεψω κατι που δε μου ανηκει; Χεστηκα". "Να παρω την τροχαια και να ερθει μετα απο 3 ωρες; Να ανεβασω φωτογραφια και μετα ο αλλος να μου τραβηξει μηνυση και να μου ζηταει χρηματα;" "Να παρω την τροχαια και μετα ο αλλος να με πλακωσει στο ξυλο επειδη του εκατσαν προστιμο και φταιω εγω;" Ασε, πού να μπλεκουμε τωρα.....

Επεξ/σία από panostom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλο αυτο και αλλο να βλεπεις μπουκαδορους και να μη κανεις τιποτα -  ενα τηλεφωνο ειναι . Πες και ψευτικο ονομα με αποκρυψη αμα φοβασαι οτι θα σε εκφοβίζουν οι ιδιοι οι μπατσοι για να μην ερθουν . Και σε αυτο πατανε στο ασε πού να μπλεκουμε τωρα και εχει φτασει η κατασταση εδω ... Εμενα στο χωριο μου ειχε τηλεφωνήσει γειτονισσα - ειδε τη πορτα να χάσκει και πηρε αμεσως και το 100 . Η μονη ζημια που ειχα ηταν στη πορτα και ενα ντεποζιτο νερου !!! που εσπασαν μαζι με τις χαλκοσωληνες. Σημειωτεον περιπολικο δεν ηρθαν ποτε ουτε για τα διπλανα που ειχαν ανοιξει και βαραγαν οι συναγερμοι για ωρες  ...

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία ως προς τους γνώστες. Προφανώς και καλό είναι να έχεις το συναγερμό και ΚΛΣ. Όταν ακούμε από τις ειδήσεις που κλέβουν τους διάσημους, να πχ. τώρα πρόσφατα με το περιστατικό της Γαρμπής και του Σχοινά, οι οποίοι προφανώς και δεν έχουν θέμα χρημάτων. Αυτοί δεν έχουν συναγερμό με ΚΛΣ; Και για να προλάβω κάποιους που θα πούνε πως στη συγκεκριμένη περίπτωση τους έβαλε στο σπίτι η Γαρμπή, κωδικό ομηρίας κλπ. υποθέτουμε πως δεν είχανε; Γιατί αν δεν προστατεύτηκαν αυτοί που θεωρητικά έχουν και τις ακριβότερες συνδρομές τι γίνεται με τους υπόλοιπους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, djcat είπε

Απορία ως προς τους γνώστες. Προφανώς και καλό είναι να έχεις το συναγερμό και ΚΛΣ. Όταν ακούμε από τις ειδήσεις που κλέβουν τους διάσημους, να πχ. τώρα πρόσφατα με το περιστατικό της Γαρμπής και του Σχοινά, οι οποίοι προφανώς και δεν έχουν θέμα χρημάτων. Αυτοί δεν έχουν συναγερμό με ΚΛΣ; Και για να προλάβω κάποιους που θα πούνε πως στη συγκεκριμένη περίπτωση τους έβαλε στο σπίτι η Γαρμπή, κωδικό ομηρίας κλπ. υποθέτουμε πως δεν είχανε; Γιατί αν δεν προστατεύτηκαν αυτοί που θεωρητικά έχουν και τις ακριβότερες συνδρομές τι γίνεται με τους υπόλοιπους;

Φυσικα και εχουν, αλλα δεν ξέρουμε τι ακριβώς εγινε. Επισης να ξερεις οτι πανω στην τρομάρα του κάποιος μπορει να ξεχάσει να βάλει τον κωδικό απειλής βίας. Η αν σου πει ο διαρρήκτης οτι αν δει περιπολικό θα σε σκοτώσει επιτόπου, εσυ τι θα έκανες ? Οσο για τα υπόλοιπα που λέτε είμαι σύμφωνος. Ο γείτονας και ο κάθε γείτονας ποτε δεν θα ασχοληθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, userAnon είπε

Μου σύστησαν τον συναγερμό Satel Integra 32 με GPRs. Τους γνωρίζετε? Είναι αξιόπιστοι? Σε σύγκριση με Caddx ποιος θεωρείτε ο καλύτερος?

Ναι ειναι πολυ καλα κεντρα. Η Satel εχει αφήσει πολυ καλες εντυπώσεις και ειναι μια εταιρία που εξελίσσετε συνεχώς.

Ο Integra εχει επίπεδο ασφάλειας GRADE 3. Για εμενα ειναι μια καλη επένδυση.

Ο Caddx ειναι αυτο που ειπε και ενας φιλος ποιο πανω, κλασσική άξια δεν σπάει δεν χαλάει, αλλα δεν ειναι μονόδρομος πλέον.

Spoiler

Η SATEL είναι μια Πολωνική εταιρεία που ιδρύθηκε το 1990 και δραστηριοποιείται στον σχεδιασμό, την
παραγωγή και την πώληση ηλεκτρονικών συστημάτων συναγερμού υψηλής ποιότητας, κατέχοντας ηγετική
θέση στην παγκόσμια αγορά συστημάτων ασφαλείας, διανέμοντας τα προϊόντα σε περισσότερες από 60
χώρες.
Η ποιότητα για την SATEL θεωρείται ως ζήτημα υψίστης σημασίας, γι’ αυτό κάθε προϊόν της θα πρέπει να
πληρεί μια ευρεία σειρά προϋποθέσεων σε κάθε στάδιό του, από τον σχεδιασμό μέχρι την παραγωγή του.
Επίσης κάθε προϊόν υποβάλλεται σε διεξοδικές δοκιμές, χάρη στις οποίες διαθέτει άριστα χαρακτηριστικά,
όπως αξιοπιστία, ευκολία στην εγκατάσταση και λειτουργία φιλική προς το χρήστη.
Όλα τα παραπάνω μέτρα διαμορφώνουν το πιστοποιημένο σύστημα ελέγχου ποιότητας ISO 9001:2008 της
εταιρείας.

 

 

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, imr είπε

Καποια προταση για καποιον οικονομικο ασυρματο συναγερμο?

Με ενδιαφερει να εχει 5-6 παγιδες για πορτες και 2 αισθητηρες κινησης

 

EDIT: Δεν πρόσεξα ότι ζητάς ασύρματο.

Για εμενα δεν ειναι αξιόπιστος ενας ασυρματος συναγερμος, και ποσο ενας φθηνος. Αλλα απο τα να μην υπαρχει τιποτα δες αυτους :

Focus FC-300 & Focus ST-IIIB GR

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, imr είπε

Ευχαριστω πολυ φαινεται να με καλυπτει απολυτα

Δεν ειναι άσχημο κεντράκι και εχει και πολλές δυνατότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Petros Electron είπε

Ναι ειναι πολυ καλα κεντρα. Η Satel εχει αφήσει πολυ καλες εντυπώσεις και ειναι μια εταιρία που εξελίσσετε συνεχώς.

Ο Integra εχει επίπεδο ασφάλειας GRADE 3. Για εμενα ειναι μια καλη επένδυση.

Ο Caddx ειναι αυτο που ειπε και ενας φιλος ποιο πανω, κλασσική άξια δεν σπάει δεν χαλάει, αλλα δεν ειναι μονόδρομος πλέον.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Η SATEL είναι μια Πολωνική εταιρεία που ιδρύθηκε το 1990 και δραστηριοποιείται στον σχεδιασμό, την
παραγωγή και την πώληση ηλεκτρονικών συστημάτων συναγερμού υψηλής ποιότητας, κατέχοντας ηγετική
θέση στην παγκόσμια αγορά συστημάτων ασφαλείας, διανέμοντας τα προϊόντα σε περισσότερες από 60
χώρες.
Η ποιότητα για την SATEL θεωρείται ως ζήτημα υψίστης σημασίας, γι’ αυτό κάθε προϊόν της θα πρέπει να
πληρεί μια ευρεία σειρά προϋποθέσεων σε κάθε στάδιό του, από τον σχεδιασμό μέχρι την παραγωγή του.
Επίσης κάθε προϊόν υποβάλλεται σε διεξοδικές δοκιμές, χάρη στις οποίες διαθέτει άριστα χαρακτηριστικά,
όπως αξιοπιστία, ευκολία στην εγκατάσταση και λειτουργία φιλική προς το χρήστη.
Όλα τα παραπάνω μέτρα διαμορφώνουν το πιστοποιημένο σύστημα ελέγχου ποιότητας ISO 9001:2008 της
εταιρείας.

Μήπως μπορείς να μου δώσεις ένα κόστος χονδρικά (αν γνωρίζεις) μόνο για Satel Integra 32 + GPRs 

Τους κάλεσε αλλά δεν δίνουν κόστη σε ιδιώτες, για να έχω μια ένδειξη βρήκα αυτό το site που έχει κάποια αναλυτικά κόστη αλλά δεν γνωρίζω αν είναι αντιπροσωπευτικά ή όχι..

Πχ το gsm module βγαίνει και εδώ στα 120€?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, userAnon είπε

Μήπως μπορείς να μου δώσεις ένα κόστος χονδρικά (αν γνωρίζεις) μόνο για Satel Integra 32 + GPRs 

Τους κάλεσε αλλά δεν δίνουν κόστη σε ιδιώτες, για να έχω μια ένδειξη βρήκα αυτό το site που έχει κάποια αναλυτικά κόστη αλλά δεν γνωρίζω αν είναι αντιπροσωπευτικά ή όχι..

Πχ το gsm module βγαίνει και εδώ στα 120€?  

Δυστυχώς δεν γνωρίζω τιμές.

Ναι δεν δίνουν σε ιδιώτες κόστη, και έτσι προστατεύεται η αξιοπιστία του συναγερμού για να μην τον αγοράζει και τον βάζει ο κάθε "αλπανης" , "άσχετος" και μη αδειούχος εγκαταστατης. Πάντως σε σχέση με τα "γκουρού" της αγορας, PARADOX,CADDX,BOSCH,SIEMENS,DSC,SIGMA,CROW, κλπ τα SATEL ειναι πολυ ανταγωνιστικά.

ΕDIT: Αν δεν θες να δώσεις πολλά, υπάρχει και η πιο οικονομική σειρά της SATEL η PERFECTA (GRADE 2)

 

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ο συναγερμος ειναι για να προστατευτουμε απο τους τυχαιους που κτυπανε οπου μπορουνε .Αν σε βαλουν στο ματι διοτι γνωριζουν οτι θα βρουνε πολυ πραγμα δεν τους σταματαει τιποτα (βλεπε Γαρμπη )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cumulus είπε

 Ο συναγερμος ειναι για να προστατευτουμε απο τους τυχαιους που κτυπανε οπου μπορουνε .Αν σε βαλουν στο ματι διοτι γνωριζουν οτι θα βρουνε πολυ πραγμα δεν τους σταματαει τιποτα (βλεπε Γαρμπη )

Αυτο ειναι το μονο σωστο. Το ολο θεμα ειναι να μην αποτελεσεις στοχο ή να εισαι στοχος τυχαιων ερασιτεχνων μπουκαδορων.

Αν υπαρχει λογος να ασχοληθει καποιος επαγγελματιας μαζι σου, ο συναγερμος δε θα σου προσφερει πολλα ή και τιποτα. Εκει παιζουν ρολο αλλα μετρα ασφαλειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...