Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, paylidis είπε

Επανέρχομαι. Δούλεψε όπως το είπες. 
 

σκεφτομαι τώρα το ενδεχόμενο να έβαζα άλλου το dialer (δίπλα στο ρουτερ) και όχι δίπλα στο κουτί του συναγερμού και να το τροφοδότησω με ένα ανάλογο 12v 2A τροφοδοτικό που θα είναι πάνω σε ups και απλά να μεταφέρω την εντολή με ένα καλώδιο Από τη γραμμή τηλεφώνου. Ακούγεται λογικό ή θα έχω θέμα με την εντολή;

Ωραία χαίρομαι που έκανες την δουλειά σου. Οχι δεν θα έχεις πρόβλημα. Άπλα καλο για έμενα είναι να μην παραλληλίζουμε τροφοδοσίες από διαφορετικά τροφοδοτικά, όπως πχ του συναγερμού και του εξ.τροφοδοτικού 2Α που αναφέρεις γιατί η αλληλοεπίδραση μεταξύ 2 παραλληλισμένων SMPS,(switched-mode power supply), μπορει να προκαλέσει πρόβλημα στην λειτουργία του ενός και του αλλου. Αν πρέπει να γινει εγω θα το εκανα με ρελε, για να έχω ετσι γαλβανική απομόνωση μεταξύ των 2, η θα εβαζα διόδους ή optocoupler για να αποκλείσω τα ανάστροφα ρεύματα, τις αρμόνικες, τον θορυβο κτλπ. 

Αν θες την γνωμη μου βαλε αλλου τον τηλ/τη εφοσον θελεις, αλλα δωσε του τροφοδοσία απο το κεντρο και όχι απο αλλο τροφοδοτικό. Αν σονυ ντε και καλα σου εχει κάτσει να βάλεις άλλο τροφοδοτικό χρησιμοποίησε ρελε για την εντολή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Ωραία χαίρομαι που έκανες την δουλειά σου. Οχι δεν θα έχεις πρόβλημα. Άπλα καλο για έμενα είναι να μην παραλληλίζουμε τροφοδοσίες από διαφορετικά τροφοδοτικά, όπως πχ του συναγερμού και του εξ.τροφοδοτικού 2Α που αναφέρεις γιατί η αλληλοεπίδραση μεταξύ 2 παραλληλισμένων SMPS,(switched-mode power supply), μπορει να προκαλέσει πρόβλημα στην λειτουργία του ενός και του αλλου. Αν πρέπει να γινει εγω θα το εκανα με ρελε, για να έχω ετσι γαλβανική απομόνωση μεταξύ των 2, η θα εβαζα διόδους ή optocoupler για να αποκλείσω τα ανάστροφα ρεύματα, τις αρμόνικες, τον θορυβο κτλπ. 

Αν θες την γνωμη μου βαλε αλλου τον τηλ/τη εφοσον θελεις, αλλα δωσε του τροφοδοσία απο το κεντρο και όχι απο αλλο τροφοδοτικό. Αν σονυ ντε και καλα σου εχει κάτσει να βάλεις άλλο τροφοδοτικό χρησιμοποίησε ρελε για την εντολή.

Σωστό αυτό το σκεφτόμουν και εγώ για τα τροφοδοτικά μήπως την ακούσει το ένα από το άλλο. Θα το βάλω δίπλα στο κέντρο τελικά για σιγουριά και ρεύμα από το pos/com

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε μήπως να προτείνετε αξιόλογα καταστήματα στην αθήνα, κατά προτίμηση περιστέρι, για να πάρω προσφορές για εγκατάσταση συναγερμού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρετε, μονοκατοικία με 3 ορόφους (ισόγειο και 2ο είναι πολύ μικρά 2αράκια) και συνδέονται με εξωτερική σκάλα. Είναι λίγο έως αρκετά δύσκολος χώρος με το μπαλκόνι ειδικά του 1ου να γίνεται σε ένα σημείο πιο βαθύ. Στο ισόγειο Paradox SP5500 με ip100 (όπου πλέον η Paradox αποφάσισε έτσι απλά να το καταργήσει και ταυτόχρονα να διακόψει τη λειτουργία του), στο 1ο και 2ο SP6000 με ip150 και 2 partition (εξαναγκασμός από Paradox για συνδρομητική λειτουργία αν κι εφόσον ο κάτοχος επιθυμεί να συνεχίσει να έχει τις προγενέστερες λειτουργίες του).

Οι ανάγκες και οι απορίες που βασανίζουν και προκύπτουν μέσα από αυτές είναι οι εξής:

1. Με ποιο τρόπο μπορεί να συνδεθεί SP5500 με SP6000 ώστε να υπάρχει δυνατότητα ελέγχου από το ένα ή το άλλο σημείο και τουλάχιστον να υπάρχει και η δυνατότητα μέσω της εφαρμογής Insite Gold ελέγχου και των 2 συναγερμών. Ιδιαίτερα θεμιτή θα ήταν η δυνατότητα να παρέχονται και τα chime (ειδοποιήσεις για άνοιγμα ζώνης από τον SP5500 στον SP6000 και το αντίστροφο).

2. Ένα άλλο δύσκολο σημείο είναι η σκέψη για εξωτερικά ραντάρ ώστε να υπάρχει μία επιπλέον προφύλαξη πριν φθάσει κάποιος και κάνει ζημιά (έχει γίνει ήδη) λόγω της δυσκολίας του χώρου και λαμβάνοντας υπόψη ότι μέχρι να ανέβει κάποιος τις σκάλες (ιδιαίτερα όταν είναι και μεγάλοι άνθρωποι) προκύπτει ένα σημαντικό χρονικό διάστημα και μέχρι να ανοίξει την πόρτα και να κάνει αφόπλιση.

Εκτιμώ τις όποιες προτάσεις!

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gousias είπε

Χαίρετε, μονοκατοικία με 3 ορόφους (ισόγειο και 2ο είναι πολύ μικρά 2αράκια) και συνδέονται με εξωτερική σκάλα. Είναι λίγο έως αρκετά δύσκολος χώρος με το μπαλκόνι ειδικά του 1ου να γίνεται σε ένα σημείο πιο βαθύ. Στο ισόγειο Paradox SP5500 με ip100 (όπου πλέον η Paradox αποφάσισε έτσι απλά να το καταργήσει και ταυτόχρονα να διακόψει τη λειτουργία του), στο 1ο και 2ο SP6000 με ip150 και 2 partition (εξαναγκασμός από Paradox για συνδρομητική λειτουργία αν κι εφόσον ο κάτοχος επιθυμεί να συνεχίσει να έχει τις προγενέστερες λειτουργίες του).

Οι ανάγκες και οι απορίες που βασανίζουν και προκύπτουν μέσα από αυτές είναι οι εξής:

1. Με ποιο τρόπο μπορεί να συνδεθεί SP5500 με SP6000 ώστε να υπάρχει δυνατότητα ελέγχου από το ένα ή το άλλο σημείο και τουλάχιστον να υπάρχει και η δυνατότητα μέσω της εφαρμογής Insite Gold ελέγχου και των 2 συναγερμών. Ιδιαίτερα θεμιτή θα ήταν η δυνατότητα να παρέχονται και τα chime (ειδοποιήσεις για άνοιγμα ζώνης από τον SP5500 στον SP6000 και το αντίστροφο).

2. Ένα άλλο δύσκολο σημείο είναι η σκέψη για εξωτερικά ραντάρ ώστε να υπάρχει μία επιπλέον προφύλαξη πριν φθάσει κάποιος και κάνει ζημιά (έχει γίνει ήδη) λόγω της δυσκολίας του χώρου και λαμβάνοντας υπόψη ότι μέχρι να ανέβει κάποιος τις σκάλες (ιδιαίτερα όταν είναι και μεγάλοι άνθρωποι) προκύπτει ένα σημαντικό χρονικό διάστημα και μέχρι να ανοίξει την πόρτα και να κάνει αφόπλιση.

Εκτιμώ τις όποιες προτάσεις!

Το IP100λειτουργεί κανονικά, αλλα μόνο με dydns η static IP.

Για το 1 πρέπει να έχεις συσκευές που να υποστηρίζονται από το Insite Gold.  Και μπορείς να έχεις παραπάνω από 2.

Τα εξωτερικά ραντάρ είναι λίγο δύσκολα αλλα αν ξέρει κάποιος να σου προτείνει αυτό που πρέπει με βάση το χώρο, κάνεις αυτό που θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gousias είπε

Χαίρετε, μονοκατοικία με 3 ορόφους (ισόγειο και 2ο είναι πολύ μικρά 2αράκια) και συνδέονται με εξωτερική σκάλα. Είναι λίγο έως αρκετά δύσκολος χώρος με το μπαλκόνι ειδικά του 1ου να γίνεται σε ένα σημείο πιο βαθύ. Στο ισόγειο Paradox SP5500 με ip100 (όπου πλέον η Paradox αποφάσισε έτσι απλά να το καταργήσει και ταυτόχρονα να διακόψει τη λειτουργία του), στο 1ο και 2ο SP6000 με ip150 και 2 partition (εξαναγκασμός από Paradox για συνδρομητική λειτουργία αν κι εφόσον ο κάτοχος επιθυμεί να συνεχίσει να έχει τις προγενέστερες λειτουργίες του).

Οι ανάγκες και οι απορίες που βασανίζουν και προκύπτουν μέσα από αυτές είναι οι εξής:

1. Με ποιο τρόπο μπορεί να συνδεθεί SP5500 με SP6000 ώστε να υπάρχει δυνατότητα ελέγχου από το ένα ή το άλλο σημείο και τουλάχιστον να υπάρχει και η δυνατότητα μέσω της εφαρμογής Insite Gold ελέγχου και των 2 συναγερμών. Ιδιαίτερα θεμιτή θα ήταν η δυνατότητα να παρέχονται και τα chime (ειδοποιήσεις για άνοιγμα ζώνης από τον SP5500 στον SP6000 και το αντίστροφο).

2. Ένα άλλο δύσκολο σημείο είναι η σκέψη για εξωτερικά ραντάρ ώστε να υπάρχει μία επιπλέον προφύλαξη πριν φθάσει κάποιος και κάνει ζημιά (έχει γίνει ήδη) λόγω της δυσκολίας του χώρου και λαμβάνοντας υπόψη ότι μέχρι να ανέβει κάποιος τις σκάλες (ιδιαίτερα όταν είναι και μεγάλοι άνθρωποι) προκύπτει ένα σημαντικό χρονικό διάστημα και μέχρι να ανοίξει την πόρτα και να κάνει αφόπλιση.

Εκτιμώ τις όποιες προτάσεις!

1) Αυτο γίνεται. Ενεργοποιείς τις ζωνες που θελεις να ειναι Chime απο το πληκτρολόγιο. EDIT: κατάλαβα οτι θέλεις απο την εφαρμογή, δεν το γνωρίζω να στο πω. Νομίζω οτι εχει αυτη την δυνατότητα αποστολής push-notification.

2) Έχουμε γράψει πια εξωτερικά ραντάρ έχουμε δοκιμάσει και προτείνουμε. Γυρνα μερικές σελίδες πίσω και θα τα δεις.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, agamoi-thytai είπε

Το IP100λειτουργεί κανονικά, αλλα μόνο με dydns η static IP.

Για το 1 πρέπει να έχεις συσκευές που να υποστηρίζονται από το Insite Gold.  Και μπορείς να έχεις παραπάνω από 2.

Τα εξωτερικά ραντάρ είναι λίγο δύσκολα αλλα αν ξέρει κάποιος να σου προτείνει αυτό που πρέπει με βάση το χώρο, κάνεις αυτό που θες.

Το ip100 έχει πάψει τη λειτουργία του από τέλος Οκτώβρη αν θυμάμαι σωστά και υπήρξε ενημέρωση από Paradox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το IP100 λειτουργεί κανονικά και όχι μόνο σε εμένα, αλλα και σε 2 φίλους που το έχουν. Απλα έχουμε οι 2 dyndns και ο άλλος static. Αν δεν το θελεις πες μου να σου δώσω διεύθυνση να μου το στείλεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, agamoi-thytai είπε

Το IP100 λειτουργεί κανονικά και όχι μόνο σε εμένα, αλλα και σε 2 φίλους που το έχουν. Απλα έχουμε οι 2 dyndns και ο άλλος static. Αν δεν το θελεις πες μου να σου δώσω διεύθυνση να μου το στείλεις.

Από οτι κατάλαβα δηλαδή η PARADOX σταμάτησε την υποστήριξη του Cloud στο IP100. Αυτο δεν ειναι πρόβλημα με μια υπηρεσία Dyndns λύνεται το πρόβλημα. Ευχαριστούμε για την ενημέρωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, elfiii είπε

Έχετε κάποια γνώμη για το συναγερμό Crow Runner? Είναι το ίδιο καλοί με των γνωστών εταιρείών όπως Paradox, Caddx?

Μέτριος.

Αν και παλιά εταιρία η Crow, ειναι κατώτεροι απο τους PARADOX,CADDX,SIGMA,SATEL,BOSCH,SIEMENS. Απο το να μπει κάποιος noname συναγερμός καλύτερος φυσικά ειναι ο Crow.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/2/2020 στις 5:42 ΜΜ, Petros Electron είπε
Στις 15/2/2020 στις 5:31 ΜΜ, elfiii είπε

Έχετε κάποια γνώμη για το συναγερμό Crow Runner? Είναι το ίδιο καλοί με των γνωστών εταιρείών όπως Paradox, Caddx?

Μέτριος.

Αν και παλιά εταιρία η Crow, ειναι κατώτεροι απο τους PARADOX,CADDX,SIGMA,SATEL,BOSCH,SIEMENS. Απο το να μπει κάποιος noname συναγερμός καλύτερος φυσικά ειναι ο Crow.

 Η Crow βγάζει και κάποια συστήματα (αν όχι όλα) της Siemens. Rebrand κάνουν και αλλάζουν σχέδιο στο πληκτρολόγιο...με το ίδιο software τα προγραμματίζεις. Δεν την θεωρώ κακή μονάδα αλλά έχει αδικαιολόγητα κακό interface στον προγραμματισμό ακόμη και μέσω laptop που υποτίθεται είναι πιο εύκολο. 

Επεξ/σία από akiz90
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

είμαι σε διαδικασία επιλογής συναγερμού και έχω πελαγώσει λίγο.

Το σπίτι είναι πρώτου ορόφου 150μμ2 δυο μπαλκόνια με αρκετά ανοίγματα (9) και ήδη το έχουν δει δυο εταιρίες.

Η μια πρότεινε ενσύρματη λύση βασισμένη στο SATEL INTEGRA 64  και η δεύτερη εταιρία ασύρματη  λύση βασισμένη στο AJAX

Έχει άποψη κανείς για τα παραπάνω συστήματα?

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, nick_kantia είπε

Καλημέρα

είμαι σε διαδικασία επιλογής συναγερμού και έχω πελαγώσει λίγο.

Το σπίτι είναι πρώτου ορόφου 150μμ2 δυο μπαλκόνια με αρκετά ανοίγματα (9) και ήδη το έχουν δει δυο εταιρίες.

Η μια πρότεινε ενσύρματη λύση βασισμένη στο SATEL INTEGRA 64  και η δεύτερη εταιρία ασύρματη  λύση βασισμένη στο AJAX

Έχει άποψη κανείς για τα παραπάνω συστήματα?

ευχαριστω!

 

Ο Integra είναι πάρα πολύ καλή μονάδα,  με πάρα πολλές δικλείδες ασφαλείας και σίγουρα για σπίτι είναι παραπάνω από αρκετός. Θεωρώ βάζει κάτω μονάδες όπως Caddx NX ή Sigma Apollo κτλ. που συνήθως χρησιμοποιούν στα σπίτια. Το θέμα είναι και τα παρελκόμενα να είναι επίσης της Satel. 

 Εάν το σπίτι είναι ιδιόκτητο καλύτερα επένδυσε στα καλώδια και πήγαινε στον Integra. Εάν είσαι στο ενοίκιο πήγαινε στον Ajax που είναι από τους καλύτερους ασύρματους και μπορείς εύκολα να τον μεταφέρεις αν αλλάξεις σπίτι.

Σίγουρα υπάρχουν φθηνότερες επιλογές αλλά και οι 2 σου δίνουν πολύ ποιοτικά υλικά.

Επεξ/σία από akiz90
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

έχετε να προτεινετε καποιον αξιοπιστο/οικονομικο ασυρματο συναγερμο; για 2 ρανταρ και μια παγιδα. Ο ασυρματος θέλει την ιδια ρυθμιση οπως και ο ενσυρματος? η είναι πιο εύκολο. 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...