Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@nikcv

Δεν ανοιγει κανενα απο τα Link's που εβαλες. Πρεπει να ειναι απο shorturl ?, Δεν μπορεις να το βαλεις οπως ειναι κανονικα ? Η κανε C/P εδω τα χαρακτηριστικα του συναγερμου, + καμια φωτογραφια

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Petros Electron είπε

@nikcv

Δεν ανοιγει κανενα απο τα Link's που εβαλες. Πρεπει να ειναι απο shorturl ?, Δεν μπορεις να το βαλεις οπως ειναι κανονικα ? Η κανε C/P εδω τα χαρακτηριστικα του συναγερμου, + καμια φωτογραφια

https://ibb.co/0XjHwKV

gsm09

Επεξ/σία από Nikcv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εμενα ειναι οχι. Μακρια.

Θα σου χανει την παγιδα και το ρανταρ + οτι ειναι μονοδρομης λειτουργίας (δεν κανει ελεγχο στα ασυρματα) και μπορει καποιος να του κάνει jamming ευκολα.

Αν μπορείς ανέβα λιγο παραπανω και παρε εναν Ασύρματο συναγερμό TCS-3W, εχει δοκιμαστει και ειναι σχετικα αξιοπιστος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Απο εμενα ειναι οχι. Μακρια.

Θα σου χανει την παγιδα και το ρανταρ + οτι ειναι μονοδρομης λειτουργίας (δεν κανει ελεγχο στα ασυρματα) και μπορει καποιος να του κάνει jamming ευκολα.

Αν μπορείς ανέβα λιγο παραπανω και παρε εναν Ασύρματο συναγερμό TCS-3W, εχει δοκιμαστει και ειναι σχετικα αξιοπιστος.

Σευχαριστώ φίλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Nikcv είπε

Μακριά απο τέτοιους κινέζικους συναγερμούς, όταν θα τον χρειαστείς θα σε προδώσει. Μπορεί να σου δίνει ψεύτικους συναγερμούς απο παρεμβολές ανάμεσα σε ραντάρ και μονάδα.

Καλύτερα βάλει έναν οικονομικό ενσύρματο παρά αυτή την κινεζιά.

Καλά λόγια έχω ακούσει και για αυτούς τους συναγερμούς, όχι ότι αυτοί είναι καλύτεροι αλλά έχουν δοκιμαστεί και δεν είναι τόσο τις πλάκας. αυτόν και αυτόν

Επεξ/σία από pavloa
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά! Σε σπίτι 70τμ με 2 υπνοδωμάτια σαλόνι/κουζίνα θέλω να βάλω ασύρματο συναγερμό. Με ενδιαφέρει η αξιοπιστία του. Θα υπάρχει και σκύλος μικρόσωμος ~4kg. Ποιες είναι οι προτάσεις σας; Να απευθυνθώ απευθείας σε επαγγελματία ή να δω και κάτι μόνο μου για αρχή;

Είδα τα συστήματα AJAX που αναφέρουν αρκετοί ως επώνυμα και αξιόπιστα. Βέβαια διάβασα και σχόλια πως είναι υπερεκτιμημένα και δύσκολα στον προγραμματισμό με αποτέλεσμα να χρειάζεται να φωνάξεις ειδικό. 

Επεξ/σία από thephotoshoped
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, thephotoshoped είπε

Καλησπέρα παιδιά! Σε σπίτι 70τμ με 2 υπνοδωμάτια σαλόνι/κουζίνα θέλω να βάλω ασύρματο συναγερμό. Με ενδιαφέρει η αξιοπιστία του. Θα υπάρχει και σκύλος μικρόσωμος ~4kg. Ποιες είναι οι προτάσεις σας; Να απευθυνθώ απευθείας σε επαγγελματία ή να δω και κάτι μόνο μου για αρχή;

Είδα τα συστήματα AJAX που αναφέρουν αρκετοί ως επώνυμα και αξιόπιστα. Βέβαια διάβασα και σχόλια πως είναι υπερεκτιμημένα και δύσκολα στον προγραμματισμό με αποτέλεσμα να χρειάζεται να φωνάξεις ειδικό. 

Paradox Magellan MG5000 Πολύ καλή εμβέλεια ασυρμάτων περιφερειακών, (επαφές,ραντάρ), οι μπαταρίες τους αλλάζονται κάθε 2-3 χρονιά (ανάλογα την χρήση). Πληθώρα πληκτρολογίων για να διαλέξεις. Αμφίδρομη επικοινωνία συναγερμού και ασυρμάτων περιφερειακών. Προστασία για RF jamming.

Προτείνω 2 καλώδια να περαστούν ενα για την εξ. σειρήνα και ενα για το πληκτρολογιο (μπορει να παρει και την παγιδα στην κεντρική πορτα) Υπάρχουν και ασύρματα, αλλα θα σου ανεβάσουν το τελικό κόστος. Ο συγκεκριμένος εχει 4 ζωνες (ενσύρματες) και μεχρι 32 ασύρματες. Εχει ενσωματωμένο τηλ/τη, αλλα παίρνει και IP module, GSM, η πλακέτα φωνητικών μηνυμάτων. Επισης και τηλεχειριστήριο αν θέλεις για οπλιση,αφοπλιση,πανικος κτλπ.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Paradox Magellan MG5000 Πολύ καλή εμβέλεια ασυρμάτων περιφερειακών, (επαφές,ραντάρ), οι μπαταρίες τους αλλάζονται κάθε 2-3 χρονιά (ανάλογα την χρήση). Πληθώρα πληκτρολογίων για να διαλέξεις. Αμφίδρομη επικοινωνία συναγερμού και ασυρμάτων περιφερειακών. Προστασία για RF jamming.

Προτείνω 2 καλώδια να περαστούν ενα για την εξ. σειρήνα και ενα για το πληκτρολογιο (μπορει να παρει και την παγιδα στην κεντρική πορτα) Υπάρχουν και ασύρματα, αλλα θα σου ανεβάσουν το τελικό κόστος. Ο συγκεκριμένος εχει 4 ζωνες (ενσύρματες) και μεχρι 32 ασύρματες. Εχει ενσωματωμένο τηλ/τη, αλλα παίρνει και IP module, GSM, η πλακέτα φωνητικών μηνυμάτων. Επισης και τηλεχειριστήριο αν θέλεις για οπλιση,αφοπλιση,πανικος κτλπ.

 

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ! Ξεκινάω ήδη το ψάξιμο για τον συγκεκριμένο . Μπορείς να μου πεις που θα βρω ολοκληρωμένο kit ; Καθώς δεν βλέπω να προσφέρεται. Έστω να με κατευθύνεις στα κομμάτια που θα αγοράσω. 
 

Απο ότι κατάλαβα λοιπόν καλύτερα να μείνω μακριά από τους AJAX . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, thephotoshoped είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ! Ξεκινάω ήδη το ψάξιμο για τον συγκεκριμένο . Μπορείς να μου πεις που θα βρω ολοκληρωμένο kit ; Καθώς δεν βλέπω να προσφέρεται. Έστω να με κατευθύνεις στα κομμάτια που θα αγοράσω. 
 

Απο ότι κατάλαβα λοιπόν καλύτερα να μείνω μακριά από τους AJAX . 

Για Ajax, δεν εχω γνωμη οποτε δεν μπορω να σου πω αν αξιζουν η οχι.

Στα PARADOX δεν θα τα βρεις ολα αυτα που θελεις σε ενα κιτ,  καθε εγ/ση διαφερει.

Σου γραφω τα υλικα και βαζεις εσυ οσα ρανταρ χρειαζεσαι και οσες ασυρματες μαγνητικες επαφες και σου βαζω και τους κωδικους διπλα. Το ασ. ρανταρ δεν πιανει ζωα μεχρι 40kgr.

Θα πρεπει να βρεις εναν επισημο μεταπλωλητη (καταστημα) και να παρεις προσφορα υλικων.

Σου εχω βαλει και ολα τα συμβατα πληκτρολογια δες τα στο ιντερνετ να δεις πως ειναι και διαλεγεις. Υποψη οτι τα αφης ειναι ωραια αλλα ειναι πανακριβα.

Spoiler

MG5000 - πλακέτα κωδ PA.MG.500.86
DCTXP2 - ασύρματη μαγνητική επαφή (2 ζωνων) Συχνότητα στα 433MHz: κωδ PA.43.DCT.XP
PMD2P - ασύρματο ρανταρ (εσωτερικού χώρου) Συχνότητα στα 433MHz: με μπαταρία: κωδ PA.43.PMD.2P
M/K Κέντρου Μεταλλικό κουτί για όλα τα κέντρα Paradox, διαστάσεων 28 x 28 x 7.6 (cm) κωδ PA.MC.700.00
M/T 16.6V30W Μετασχηματιστής 16.6V30W πακτωμένος σε πλαστικό περίβλημα κωδ GR.MT.166.30
SIR/PLL Εξωτερική Σειρήνα (ενσύρματη) κωδ PH.SR.PLS.00

Πληκτρολόγια:

1) Πληκτρολόγιο αφής (Touch Screen) TM70 , TM50
2) K636 Πληκτρολόγιο 10 ζωνών LED
3) K10H/V Πληκτρολόγιο 10 ζωνών LED
4) K32+ 32-ζωνών πληκτρολόγιο LED - Απεικόνιση 32 ζωνών με LED
5) K35 Πληκτρολόγιο LCD Icon
6) K32LCD+ 32-ζωνών πληκτρολόγιο LCD με προγραμματιζόμενες περιγραφές text

2 μπαταρίες εφεδρείας

1x 12V,7ah (κέντρο)

1x 12V,2.4Ah (εξ.σειρήνα)

 

 

 

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ένα χρόνο Ajax, έβαλα και σε αλλά δυο σπίτια. Υπέρ ευχαριστημένος. Κανένα θέμα και τρομερή υποστήριξη και από τους μεταπωλητές στην Ελλάδα. Φυσικά δεν τον πήρα retail price γι αυτό και δε θα πω κτι για το κόστος. 
 

Δε μπλέκω ξανά με ενσύρματους κτλ. Works like charm. Κάποια στιγμή καλύτερα να σκας λίγα παραπάνω και να έχεις ήσυχο το κεφάλι. Σίγουρα λείπουν κάποια πράγματα, θέλει λίγο ψάξιμο για να μην σκάνε alarms για αποσυνδέσεις πχ Διαδικτύου κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως παιδια μεσα σε μικρο χρονο μου χάλασαν δυο  παγίδες Ajax! Ειμαι πολυ δυσαρεστημένος! Ηταν μεσα στην εγγυηση και τις αντικατέστησα χωρις κοστος ομως φοβαμαι οτι αυτο θα γινεται καθε εξάμηνο! Δεν ξερω τι να πω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/7/2021 στις 7:40 ΠΜ, Petros Electron είπε

Paradox Magellan MG5000

Μετά απο αρκετές δοκιμές σε σπίτια/μαγαζια δικα μου και φίλων, αρκετό διαβασμα στο νετ και σχόλια τεχνικών (ανεξαρτητως μαρκας που δουλευουν) έχω καταληξει σε 2 μάρκες, paradox & Caddx... Οτιδήποτε άλλο πάσχει...

Ιδανικά επισης ενσύρματη εγκατάσταση και μάλιστα με καλό καλώδιο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...