Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Μίλησα σήμερα με επαγγελματία και μου είπε να το βάλω λίγο παραδίπλα, ένα μέτρο και κάτι, δεν θα έχει πρόβλημα. Για το παράθυρο που είναι στα 7 μέτρα από τη μια και στα 4-5 από το πλάι, μου είπε επίσης ότι δεν έχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, andreasl είπε

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Μίλησα σήμερα με επαγγελματία και μου είπε να το βάλω λίγο παραδίπλα, ένα μέτρο και κάτι, δεν θα έχει πρόβλημα. Για το παράθυρο που είναι στα 7 μέτρα από τη μια και στα 4-5 από το πλάι, μου είπε επίσης ότι δεν έχει πρόβλημα.

Αυτό που έιπα και εγώ.

Πάντως καλά έκανες και πήρες τηλ επαγγελματία, άλλο να στο πει επαγγελματίας και άλλο να στο πουν σε ενα forum.

Για το παράθυρο πραγματι έχει μεγάλη απόσταση και δεν πρόκειται να έχεις θέμα.

Απλά όπως είπα να προσέξεις πως θα διαμορφώσεις τον χώρο ώστε εκεί που θα μπουν τα καλώδια για τα ραντάρ να μην υπάρχει κάποιο έπιπλο δίπλα (κάποια ντουλάπα) και δεν καλύπτει όλο τον χώρο. Επίσης μιας και περνάς καλώδια τώρα, βάλε και έξω απο κάθε παράθυρο σε περίπτωση που θελήσεις να βάλεις εξωτερικά ραντάρ κουρτίνα. όπου μπορείς βγάλε καλώδια αχρείαστα να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι από την αρχή είχα σκοπό να ρωτήσω επαγγελματία. Η ερώτηση στο φόρουμ είναι για επιβεβαίωση, μου έχει τύχει "επαγγελματίες" να δίνουν άκυρες συμβουλές. Για τα αντικείμενα που είμαι ανίδεος προσπαθώ να εκμεταλλεύομαι όλα τα κανάλια γνώσης.

Για τις εξωτερικές παγίδες είμαι πολύ αρνητικός, είχε βάλει ο γείτονας μου και για πολύ καιρό έδιναν συνεχώς ψευδοσυναγερμούς, δεν κατάλαβα ακριβώς γιατί, μάλλον πήγαιναν περιστέρια και δημιουργούσαν πρόβλημα. Κάποια στιγμή μας είπε ότι κατάφεραν να ρυθμιστούν σωστά, εγώ είμαι σίγουρος ότι αγανάκτησε και δεν τις ενεργοποιεί πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, andreasl είπε

Εννοείται ότι από την αρχή είχα σκοπό να ρωτήσω επαγγελματία. Η ερώτηση στο φόρουμ είναι για επιβεβαίωση, μου έχει τύχει "επαγγελματίες" να δίνουν άκυρες συμβουλές. Για τα αντικείμενα που είμαι ανίδεος προσπαθώ να εκμεταλλεύομαι όλα τα κανάλια γνώσης.

Για τις εξωτερικές παγίδες είμαι πολύ αρνητικός, είχε βάλει ο γείτονας μου και για πολύ καιρό έδιναν συνεχώς ψευδοσυναγερμούς, δεν κατάλαβα ακριβώς γιατί, μάλλον πήγαιναν περιστέρια και δημιουργούσαν πρόβλημα. Κάποια στιγμή μας είπε ότι κατάφεραν να ρυθμιστούν σωστά, εγώ είμαι σίγουρος ότι αγανάκτησε και δεν τις ενεργοποιεί πια.

Καλά έκανες και ρώτησες εδώ, όπως είπα μπορείς να βρεις και περισσότερα εδώ hlektronika.gr έχει επαγγελματίες που ασχολούνται, και εγώ απο εκεί ξεκίνησα το διάβασμα. 

Κοίτα τα εξωτερικά ραντάρ θέλουν σωστή τοποθέτηση  και σωστή ρύθμιση και δεν πρόκειται να σου δώσει συναγερμό.

Τωρα αν πάει κάποιο πουλί ή σκαρφαλώσει καμια γάτα ή έχει κάποιο φυτό και τα κλαδιά κουνιούνται, αν το έχεις κόντρα στον ήλιο εεε τότε λογικό να δώσει συναγερμό. Εγώ στο σπίτι μου έχω εξωτερικά ραντάρ κουρτίνα, όταν τα πέρασα ως που να τα ρυθμίσω σωστά, για 2 βδομάδες είχα βάλει να μην χτυπάει η η σειρήνα ώστε να μην ξεσηκώνω την γειτονιά. Λίγο ο αέρας λίγο κάτι γλάστρες που είχαμε με μεγάλα κλαδιά εε στο τέλος τα ρύθμισα και απο τότε μια φορά μου έδωσε συναγερμό απο πουλί που καρφώθηκε πάνω στο παράθυρο. 

Απο την στιγμή που κάνεις το σπίτι τώρα, εγώ θα πρότεινα να περάσεις καλώδια έξω και γενικά όπου αλλού σκεφτείς, ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί κα΄ποια στιγμή να θελήσεις να βάλεις. Μετά θα έχει φασαρία να περάσεις καλώδια, να τρυπήσεις και να σκάψεις τους τοίχους κτλ.

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Μετακομίσαμε λοιπόν στο καινούργιο σπίτι και εγκαταστήσαμε και τον συναγερμό (paradox) από το προηγούμενο, αλλά επειδή ο εγκαταστάτης  είχε τα θεματάκια του, δεν μπορούσε να μου αλλάξει την ονομασία των ζωνών στο πληκτρολόγιο γιατί λέει δεν είναι εύκολο από το πληκτρολόγιο και θέλει ένα καλώδιο για το λαπτοπ και αυτά είναι για τους κομπιουτεράδες και κάτι τέτοια. Τέλος πάντων το αποτέλεσμα είναι να γράφει στην οθόνη τις προηγούμενες ονομασίες των ζωνών που απλά με εκνευρίζει. 

Το ερώτημα είναι, μπορεί να με καθοδηγήσει κάποιος να αλλάξω  την ονομασία από το πληκτρολόγιο μόνος μου ή έστω άν γίνεται ένα reset και να γράφει απλά "ζώνη 1, ζώνη 2" γιατί τώρα γράφει ό,τι να ΄ναι;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα,

Σαφως και γίνεται και απο πληκτρολόγιο απλα ο εγ/της μάλλον η θα βιαζότανε η δεν θα ήξερε!.

Πρεπει να εχεις τον κωδικο εγ/τη για να κανεις αυτη την αλλαγη. Προσοχή μην κανεις ρεσετ στον πινάκα γιατι θα τα χάσεις ολα (κωδικούς,τυποι ζωνων,stay, κλπ).

Spoiler

How Do I Enter Programming Mode?
1)Press [ENTER]
2)Enter your [INSTALLER CODE] (default: 0000 / 000000) or [MAINTENANCE CODE] (empty by default)
3)Enter 3-digit [SECTION] you wish to program
4)Enter required [DATA]

Part 4: LCD Keypad Labels

4.1 Label SectionsZone Labels = [181] - [212]

Δες εδω σελιδα 17

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/4/2021 στις 8:43 ΠΜ, Petros Electron είπε

Καλημερα,

Σαφως και γίνεται και απο πληκτρολόγιο απλα ο εγ/της μάλλον η θα βιαζότανε η δεν θα ήξερε!.

Πρεπει να εχεις τον κωδικο εγ/τη για να κανεις αυτη την αλλαγη. Προσοχή μην κανεις ρεσετ στον πινάκα γιατι θα τα χάσεις ολα (κωδικούς,τυποι ζωνων,stay, κλπ).

  Απόκρυψη περιεχομένων

How Do I Enter Programming Mode?
1)Press [ENTER]
2)Enter your [INSTALLER CODE] (default: 0000 / 000000) or [MAINTENANCE CODE] (empty by default)
3)Enter 3-digit [SECTION] you wish to program
4)Enter required [DATA]

Part 4: LCD Keypad Labels

4.1 Label SectionsZone Labels = [181] - [212]

Δες εδω σελιδα 17

πφφφφφ... ευχαριστώ πολύ αλλά μάλλον θα χρειαστεί να έρθει κάποιος του χώρου να το κάνει. Έκανα μια προσπάθεια αλλά δεν είχε και πολύ μεγάλη επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ.

Σε σπίτι με μικρόσωμο σκύλο (~8 kg.) εγκατέστησα τους ανιχνευτές Patrol 401 Pet.

Ο εγκαταστάτης, για την αποφυγή false positives, μείωσε εξαρχής τους παλμούς και έβαλε τους ανιχνευτές να κοιτάνε "στον αέρα" των δωματίων (δηλαδή οριζόντια, χωρίς κλίση), ενώ ρύθμισε να γίνεται trigger από 15 κιλά και άνω. Παρ' όλα αυτά, οι δέκτες ανιχνεύουν τον σκύλο ακόμη και αν κάνει κάτι το φυσιολογικό, το οποίο δε συνοδεύεται από τρέξιμο ή κάτι το οποίο θα μπορούσε να τους ενεργοποιήσει πιο εύκολα.

Μετά από παρότρυνση του εγκαταστάτη, ανέβασα τα κιλά στα 35, όμως το πρόβλημα παραμένει.

Αυτό, που μπορεί να οφείλεται; Ελαττωματικοί ανιχνευτές; Λάθος στην εγκατάσταση; Το θεωρώ υπερβολή να δίνω εντολή να ακούν από 35 κιλά και άνω και πάλι όμως να εμφανίζεται πρόβλημα. Όπως θεωρώ υπερβολή να τους ρυθμίζω στα 35 κιλά, για σκύλο των 8. Δηλαδή, άνθρωποι με 2-3 σκύλους σε σπίτι, των 3-4σιων κιλών του δικού μου, τι κάνουν;

 

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από giorgos147
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2021 στις 9:24 ΜΜ, pavloa είπε

Ιxion ip υπάρχουν 3 και θα τα δεις εδώ https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/sigma-s-pro/tcp-ip-interfaces-s-pro

Βασικά δεν έχουν στην σελίδα του το ixion ip/g που είναι και το πιο ακριβό. 130-140 ευρώ

Και τα 3 την ίδια δουλειά κάνουν απλά το ixion ip/g μπορείς να βάλεις και κάρτα sim αλλά να το έχεις και με το ιντερνετ του σπιιτού.

Με αυτά που είπαμε εγώ νομίζω οτι είναι τσιμπιμένη η τιμή. Ψάξε ή πάρε τηλ στην sigma να σου δώσουν κάποιο τηλ από άλλον επαγγελματία να σου κάνει και αυτός μια προσφορά με τα ίδια που σου είπε και ο προηγούμενος και μετά συγκρίνεις. 

 

Καλησπέρα,

Πήρα 2η προσφορά, ξανά από πιστοποιημένο εγκαταστάτη της Sigma και η τιμή που δόθηκε ήταν...σε άλλο επίπεδο σε σχέση με την πρώτη, διπλά χρήματα περίπου, με φουσκωμένα τα ανταλλακτικά και τα εργατικά...

Έχω καταλήξει στον εγκαταστάτη, καθώς μέσα από την διαδικασία ψαξίματος αυτών τον καιρό έχω διαμορφώσει μια άποψη σχετικά με τις τιμές των ανταλλακτικών - περιφερειακών που θα χρειαστώ.

Στο θέμα των πληκτρολογίων μου έχει κάνει εντύπωση που και από την ίδια την Sigma, αλλά και ο πρώτος εγκαταστάτης μου πρότειναν το ORPHEUS αντί του PROTEUS, στα δικά μου μάτια τουλάχιστον το 2ο μου φαίνεται περισσότερο εμφανίσιμο. Σκέφτομαι να επισκεφτώ και την έκθεση της Sigma για να τα δω από κοντά και να πάρω την τελική μου απόφαση σε συνδυασμό με αυτά που θα ακούσω από τους τεχνικούς της Sigma σχετικά με το hardware, αλλά και την πιθανή ευπάθεια κάποιου από τα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, giorgos147 είπε

Χαιρετώ.

Σε σπίτι με μικρόσωμο σκύλο (~8 kg.) εγκατέστησα τους ανιχνευτές Patrol 401 Pet.

Ο εγκαταστάτης, για την αποφυγή false positives, μείωσε εξαρχής τους παλμούς και έβαλε τους ανιχνευτές να κοιτάνε "στον αέρα" των δωματίων (δηλαδή οριζόντια, χωρίς κλίση), ενώ ρύθμισε να γίνεται trigger από 15 κιλά και άνω. Παρ' όλα αυτά, οι δέκτες ανιχνεύουν τον σκύλο ακόμη και αν κάνει κάτι το φυσιολογικό, το οποίο δε συνοδεύεται από τρέξιμο ή κάτι το οποίο θα μπορούσε να τους ενεργοποιήσει πιο εύκολα.

Μετά από παρότρυνση του εγκαταστάτη, ανέβασα τα κιλά στα 35, όμως το πρόβλημα παραμένει.

Αυτό, που μπορεί να οφείλεται; Ελαττωματικοί ανιχνευτές; Λάθος στην εγκατάσταση; Το θεωρώ υπερβολή να δίνω εντολή να ακούν από 35 κιλά και άνω και πάλι όμως να εμφανίζεται πρόβλημα. Όπως θεωρώ υπερβολή να τους ρυθμίζω στα 35 κιλά, για σκύλο των 8. Δηλαδή, άνθρωποι με 2-3 σκύλους σε σπίτι, των 3-4σιων κιλών του δικού μου, τι κάνουν;

 

Ευχαριστώ!

Φιλε μου δυστυχώς οτι πληρώνεις παίρνεις.. Λέει ένα ρητό..

Προσωπικά αν είχα σκύλο στο σπίτι δεν θα επέλεγα σε καμιά περίπτωση ραντάρ που εχει μονο υπέρυθρο άλλα θα επέλεγα ραντάρ με συνδυασμό υπερύθρου και μικροκυματος.

Οτι ρυθμίσεις και να κάνεις δεν θα έχεις αποτέλεσμα. Η ζώνη των 2 παλμών η παραπάνω δημιουργεί κενό ασφάλειας. Δεν μειωσε τους παλμούς αλλά τους αύξησε. Πχ για να δωσει συναγερμό η ζωνη θα πρέπει να διεγερθεί 2 φόρες σε Χ χρόνο ή και παραπάνω. Ανάλογα με το κέντρο που εχεις.

Εδώ και σκύλο που δεν έχω (ακόμα τουλάχιστον) έχω τα bosch blueline tri-tech.

Εχω δοκιμάσει πολλά ρανταρ, για εμενα αυτά ειναι TOP.  Ποτε ψευδής συναγερμός ακόμη και μετά από σεισμό που έπεσαν πράγματα μεσα στο σπιτι.

BDL2-WP12G.jpg

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2021 στις 6:58 ΜΜ, sts4x4 είπε

Καλησπέρα,

Πήρα 2η προσφορά, ξανά από πιστοποιημένο εγκαταστάτη της Sigma και η τιμή που δόθηκε ήταν...σε άλλο επίπεδο σε σχέση με την πρώτη, διπλά χρήματα περίπου, με φουσκωμένα τα ανταλλακτικά και τα εργατικά...

Έχω καταλήξει στον εγκαταστάτη, καθώς μέσα από την διαδικασία ψαξίματος αυτών τον καιρό έχω διαμορφώσει μια άποψη σχετικά με τις τιμές των ανταλλακτικών - περιφερειακών που θα χρειαστώ.

Στο θέμα των πληκτρολογίων μου έχει κάνει εντύπωση που και από την ίδια την Sigma, αλλά και ο πρώτος εγκαταστάτης μου πρότειναν το ORPHEUS αντί του PROTEUS, στα δικά μου μάτια τουλάχιστον το 2ο μου φαίνεται περισσότερο εμφανίσιμο. Σκέφτομαι να επισκεφτώ και την έκθεση της Sigma για να τα δω από κοντά και να πάρω την τελική μου απόφαση σε συνδυασμό με αυτά που θα ακούσω από τους τεχνικούς της Sigma σχετικά με το hardware, αλλά και την πιθανή ευπάθεια κάποιου από τα δύο.

Τι να πω.. Γενικά οι επαγγελματίες βαράνε στο κεφάλι.  Εγώ γιαυτό τον λόγο έκατσα και τα πέρασα μόνος μου, γλύτωσα γύρο στα 300 ευρώ, στην ουσία με αυτά τα λεφτά αγόρασα εξωτερικά ραντάρ.

Mporeιν να σου πρότειναν το orpheus επειδή είναι πιο μικρό ενώ το proteus είναι πιο μεγάλο.

Αν μπορείς να πας, πάνε, να σε ενημερώσουν πιο καλά απο κοντά και να τα δεις κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2021 στις 7:24 ΜΜ, Petros Electron είπε

Φιλε μου δυστυχώς οτι πληρώνεις παίρνεις.. Λέει ένα ρητό..

Προσωπικά αν είχα σκύλο στο σπίτι δεν θα επέλεγα σε καμιά περίπτωση ραντάρ που εχει μονο υπέρυθρο άλλα θα επέλεγα ραντάρ με συνδυασμό υπερύθρου και μικροκυματος.

Οτι ρυθμίσεις και να κάνεις δεν θα έχεις αποτέλεσμα. Η ζώνη των 2 παλμών η παραπάνω δημιουργεί κενό ασφάλειας. Δεν μειωσε τους παλμούς αλλά τους αύξησε. Πχ για να δωσει συναγερμό η ζωνη θα πρέπει να διεγερθεί 2 φόρες σε Χ χρόνο ή και παραπάνω. Ανάλογα με το κέντρο που εχεις.

Εδώ και σκύλο που δεν έχω (ακόμα τουλάχιστον) έχω τα bosch blueline tri-tech.

Εχω δοκιμάσει πολλά ρανταρ, για εμενα αυτά ειναι TOP.  Ποτε ψευδής συναγερμός ακόμη και μετά από σεισμό που έπεσαν πράγματα μεσα στο σπιτι.

BDL2-WP12G.jpg

Σε κουρτινα υπαρχει κατι αντιστοιχα καλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sirsen Outgate

Και για εξωτερική αλλά και για εσωτερική εγκ/ση.

satel agate

ανιχνευτής διπλής τεχνολογίας PIR-M/W κουρτίνας

 

υυ.jpeg

Captσure.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/3/2021 στις 12:21 ΜΜ, k_onstantinos είπε

Καλημέρα, θέλω ακόμα μια μικρή βοήθεια απ' την ομάδα.

Σκέφτομαι να πάρω το Internet Module IP150 της Paradox για να τον ελέγχω από το κινητό.

Το έχει κανείς; Αξίζει τα λεφτά ή δεν έχει νόημα;

αξιζει αλλα απο θεμα ασφαλειας αν σου κοψουνε το τηλεφωνο κοβεται και το ιντερνετ αρα και η επικοινωνια.

καλυτερα να επιλεξεις ενα gprs pcs250 ή pcs265 ωστε να κάνεις αυτο που θες με την εφαρμογη (14€ το χρονο) αλλα και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο για τυχον κακοβουλες πραξεις...

Στις 15/4/2021 στις 9:22 ΠΜ, G.bar είπε

πφφφφφ... ευχαριστώ πολύ αλλά μάλλον θα χρειαστεί να έρθει κάποιος του χώρου να το κάνει. Έκανα μια προσπάθεια αλλά δεν είχε και πολύ μεγάλη επιτυχία.

Αν σου εχει βαλει το IP150 ή το gprs pcs 250/265 μπορει να το κανει απο τον υπολογιστη του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας και ζητάω συγνώμη αν δεν είναι σωστό το topic αλλά δεν έβρισκα που να το γράψω.

Έχω έναν συναγερμό στο σπίτι PARADOX SPECTRA 1728 και προσπάθησα να αλλάξω το panel απο 1686Η σε TM70 Touch panel.

Έκανα σωστά τις συνδέσεις αλλά όταν ξεκινάει μου λέει ότι έχει communication fault. Το manual του TM70 Touch panel λέει οτι είναι συμβατό με τα μοντέλα SPECTRA.

Ξέρει κανένας τι μπορεί να φταίει;

Ευχαριστώ πολύ.

Επεξ/σία από apergisanton
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...